Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



O dobrim djelima i sebičnim razlozima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 11:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ilija je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ma sebično nije baš odgovarajuća riječ, ali kad smo je već počeli upotrebljavati u ovom kontekstu... Po mom mišljenju ako očekuješ protuuslugu to nije sebično - sebično bi bilo da očekuješ da ta osoba učini nešto više za tebe nego što si ti učinila njoj. Osim toga usluga za protuuslugu kako je navodiš baš i nije "čisto" dobro djelo, sjetih se sad jednog filma, neki kaubojac u kojem je bila rečenica : "Dobro djelo nije dobro djelo ako za njega dobiješ novac" s tim da se umjesto novca može staviti protuusluga, itd, itd, a koliko se tu može staviti emocionalna zadovoljština to je već upitno... Evo npr. ja kad nekome napravim *uslugu* dakle ne dobro djelo, naravno da očekujem da će ta osoba meni također uzvratiti uslugom ukoliko dođe do takve potrebe. Razmjena energije, ravnoteža i te spike... Nećemo valjda remetiti kozmički balans Smile

Meni je to "vaganje" usluga nekorektno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 16:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la: ›
Meni je to "vaganje" usluga nekorektno.


Pa nisam nigdje rekao da se usluge trebaju vagati, ja ih nikad ne važem ali isto tako ne važeš jabuku i kamion da vidiš što je teže... Ufff.. Sad opet moram isto pisati - ako sam nekome pomogao - i sad on ide pomoći meni neću očekivati da mi miče brda i doline jer je nerealno, nije fer i sebično je. Eto.

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2007. 0:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovu temu smo Leteci Mungos, 42 i ja temeljito prozvakali prilikom jednog od nedavnih pijanstava. Iako si, Done, sve dobro poslozio, preporucujem ti manje samostalnog razmisljanja, a vise konstruktivnih pijanstava s nama. Wink

Dodat ću da, unatoč nužnosti postojanja "sebičnosti" u motivima, koji su opet nužni da bi nas natjerali na akciju, ta "sebičnost" postaje irelevantna uočimlo li da su sva djela (pa i loša) motivirana sličnom "sebičnošću". Tu se ta "sebičnost" poništava i ostaje samo dobro djelo.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
duje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 348
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2007. 16:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Nisam sigurna postoje li uopće potpuno nesebična dobra djela..." netko je ovako napisao par stranica unatrag.

evo jedan primjer nesebicnog dobrog djela---- ostavis 100kn na ulici i odes, ne okrecuci se i eto, nekom si pomogao ili pak nisi jer je mozda kisa (koja je pocela 2min nakon) novcanicu odnjela u kanalizaciju. no bit je u tome da se ne pitas i ne znas sto je se dogodilo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2007. 16:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

duje je napisao/la (Pogledaj post): › evo jedan primjer nesebicnog dobrog djela---- ostavis 100kn na ulici i odes, ne okrecuci se i eto, nekom si pomogao ili pak nisi jer je mozda kisa (koja je pocela 2min nakon) novcanicu odnjela u kanalizaciju. no bit je u tome da se ne pitas i ne znas sto je se dogodilo


Razlučimo dobro djelo od gluposti. Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daniel-202
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1030
Lokacija: Graceland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2007. 16:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

duje je napisao/la: ›
"Nisam sigurna postoje li uopće potpuno nesebična dobra djela..." netko je ovako napisao par stranica unatrag.

evo jedan primjer nesebicnog dobrog djela---- ostavis 100kn na ulici i odes, ne okrecuci se i eto, nekom si pomogao ili pak nisi jer je mozda kisa (koja je pocela 2min nakon) novcanicu odnjela u kanalizaciju. no bit je u tome da se ne pitas i ne znas sto je se dogodilo


Jesi ti pijan??!?!!? jel ti znaš što pišeš?!?!?!? to onda nije dobro djelo i nesebičnost, to ti je onda poziv za ludnicu Very Happy

_________________
"Neki ljudi tapkaju nogama, neki pucketaju prstima a neki se njišu naprijed - nazad. Ja samo sve to radim odjednom, valjda..."
Elvis Presley, 1956.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
game
Offline
Avatar

Ukupno postova: 474
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.01.2007. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znate što je najgore?barem meni...
činjenica da ljudi poput madonne (koja je jednom izjavila kako joj je važnija karijera od vlastite djece i kako joj ona definitivno nisu na prvom mjestu) posvajaju djecu iz afrike nakon što su vidjeli da je to hit u svijetu...
znam da zvuči ružno i svjesna sam da će tom djetetu biti bolje kod nje nego da gladuje u africi, ali pogrešan je način i stvarne namjere tih ljudi...
predstavljaju se kao svetice koje suosjećaju s tom djecom, a sve to rade samo zbog medija...
i hoće li ona na kraju znati uopće kako to dijete izgleda ili kako se zove?
možda, nakon što se slika s njima i gleda slike po naslovnicama, ali hoće li ona uopće brinuti za tu djecu?
NE!! jedino što će djeca od nje dobiti je novac, koji njoj ionako nije bitan! dakle, koliko je ona tu sebe dala???
pa vi odlučite je li ovo altruizam ili egoizam Laž

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Janis
Offline
Avatar

Ukupno postova: 417
Lokacija: M42
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2007. 23:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Definitivno da iza dobrih djela stoje sebični razlozi... Ako ništa drugo bar onaj osjećaj zadovoljstva.... ah nekom sam pomogao... i to je sebično! Ali u konačnici, mislim da to i nije tako bitno! Da, nekome si pomogao, pa ma kako razlog bio sebičan!
Zato mislim da je i ovoj djeci iz ranije spomenutog primjera (i svih sličnih primjera), kako god da im je s tim slavnim "roditeljima", bolje nego u onim pripi... Ako ništa drugo, nisu gladni!

_________________
Of all the things I´ve lost, I miss my mind the most...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.01.2007. 9:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

game je napisao/la (Pogledaj post): › znate što je najgore?barem meni...
činjenica da ljudi poput madonne (koja je jednom izjavila kako joj je važnija karijera od vlastite djece i kako joj ona definitivno nisu na prvom mjestu) posvajaju djecu iz afrike nakon što su vidjeli da je to hit u svijetu...

I Agree!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: