Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



O dobrim djelima i sebičnim razlozima

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 0:21 
Naslov:  O dobrim djelima i sebičnim razlozima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

citat iz topika Klub navijača: dobrovoljno davanje krvi
daniel-202 je napisao/la: ›
možda odem, ali samo zbog bona za pizzu...

potaknut time, sjetio sam se da sam prije razmišljao o tome kako u praksi zapravo ne postoje apsolutno nesebična dobra djela. pa sam čak dobra djela i kategorizirao u dvije glavne skupine: sebična i nesebična dobra djela.

većina djela koje smatramo dobrim djelima zapravo su na neki način sebična. naime, svaki je naš voljni čin iz kojeg izvlačimo bilo kakvu dobit, materijalnu ili emocionalnu, sebičan. tu dolazimo do dvije podskupine: materijalno motivirana i emocionalno motivirana dobra djela.

emocionalno motiviranim dobrim djelima si pokušavamo svjesno ili nesvjesno udovoljiti, učiniti da se osjećamo dobro, korisno, sposobno, angažirano... to su i najčešća dobra djela, pa se često ovu kategoriju izjednačuje s dobrim djelima uopće.

preskočit ću nakratko objašnjenje materijalno motiviranih dobrih djela.

smatram da teoretski postoje uistinu nesebična dobra djela, ali ne vjerujem da se realno i događaju. nesebična dobra djela bila bi samo oni naši postupci koji pomažu nekome na našu opću štetu. ne smijemo iz tog čina izvući apsolutno nikakvu korist.

a sad, materijalno motivirana dobra djela. to su ona djela koja učinimo, za koja znamo da će nekome pomoći, ali smo unaprijed svjesni da će nam taj čin donijeti neku materijalnu korist zbog koje, zapravo, to i radimo. upravo se o tim djelima i radi u ovom topiku: što je bitnije u tom slučaju - sebičan motiv ili učinjeno dobro?

uzmimo kao primjer neko fiktivno pranje novca od droge ili oružja financiranjem istraživanja nekih bitnih lijekova ili ulaganjem u neke dječje domove i slično, gdje je taj novac glavni izvor financiranja i kao takav može pomoći mnogima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 0:34 
Naslov:  Re: O dobrim djelima i sebičnim razlozima
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nisi baš uzeo dobar primjer jer tim novcem ćeš nekom pomoći, ali brojne živote uništiti. krv dajem jednostavno jer nekom treba, nikad nisam razmišljao o nekakvoj koristi. ali čak i da ima ljudi koji imaju neke druge motive za davanje krvi, ja ih ne osuđujem, bitno je da su dali.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 1:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la: ›
nisi baš uzeo dobar primjer jer tim novcem ćeš nekom pomoći, ali brojne živote uništiti.

baš sam zato i uzeo taj primjer, zanima me šta ljudi misle o upravo takvim dobrim djelima!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 7:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sad sam se sjetio jedne izreke - altruizam je najveći egoizam. I obrnuto.
Nego mislim da si krivo postavio premise - Dobro djelo nije dobro djelo ako za njega očekujes/dobiješ neku materijalnu kompenzaciju. Onda je to naplaćena usluga. Što se tiče emocionalne zadovoljštine - ne vidim što je tu sebično ako sam ja pomogao bakici preko ulice ili joj pridržao ona velika vrata od glavne pošte pa se zbog toga osjećam malo bolje jer sam nekome pomogao? Nisam to radio zbog tog osjećaja, kako ti kažeš - da bi sebi udovoljio - nego zato da njoj pomognem.

I kakvo je do nesebično dobro djelo "koje pomaže nekome na našu opću štetu"? Znači ako sebi ne naškodiš u činjenju dobrog djela - odmah je "sebično" dobro djelo? Vjerujem da su takva u vrlo sitnim postocima...

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.01.2007. 8:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ilija je napisao/la (Pogledaj post): › Sad sam se sjetio jedne izreke - altruizam je najveći egoizam. I obrnuto.


allein, što imaš reći na ovo? Wink

Nisam sigurna postoje li uopće potpuno nesebična dobra djela, ako ih definiramo po onom principu koji je DonQuijote naveo. Složila bih se djelomično s tim, ali u gotovo svakom dobrom djelu čovjek nalazi neku emocionalnu zadovoljštinu. No, ne vidim tu ništa loše. Dobro djelo, smatram, ne gubi na svojoj vrijednosti ako se čovjek osjeća dobro što ga je učinio.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.01.2007. 8:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mi smo jednostavno takva bića koja bi jedni druge najdradije iskorištavali do iznemoglosti. Hoću reći, ako izađem nekome u susret, u nečemu pomognem, neku uslugu napravim ili bilo što slično, bez obzira sto mi je drago sto sam to mogla napraviti i što se zbog toga sad dobro osjećam, mislim da je normalna stvar da onaj neki drugi dio tebe ipak očekuje da je ta druga osoba spremna jednom napraviti isto! Što JE sebično, ali u suprotnom si budala! I u takvim slučajevima s ljudima sebičnost je pozitivan osjećaj. Bar ja tako mislim. ..i ne mislim tu na bilo kakav oblik materijalne koristi.
Ne znam, eto to je vezano mozda vise za onaj emotivni dio.
Sto se tiče davanja krvi i sl stvari, mislim da je to potpuno nesebičan čin. Onaj dobar osjećaj koji slijedi iza toga nenamjerno je izazvan i nema veze s voljom.
Što se tvog zadnjeg primjera tiče, tu si stvarno izvukao krajnost Very Happy
Na zalost, take stvari se događaju i tu ne mozes nista osim gledati samo na trenutnu korist koja se dobiva iz svega toga! Naravno da nije posteno doniran novac i sve to stoji, ali ako će u određenom trenutku nekom pomoći pa makar se pokazalo kasnije odakle je zapravo, opet će ići na štetu onoh "zločestih" Smile ..ili..?..rano je još...morat cu se kasnije opet vratiti na ovaj topic.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 8:57 
Naslov:  tko, jel ja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
ilija je napisao/la (Pogledaj post): › Sad sam se sjetio jedne izreke - altruizam je najveći egoizam. I obrnuto.


allein, što imaš reći na ovo? Wink


Ne znam da li sad tu stoji Anonymous ili stvarno moj nick, ali pošto se znamo, pretpostavljam da misliš baš na mene Very Happy Reći imam da nisam čuo ovu izreku do sada, dal je istina ili ne - u određenoj mjeri jeste. Nisam doduše o nekim svojim 'dobrim' djelima razmišljao kao o egotripovima. Jesam našao neku emocionalnu zadovoljštinu u njima, bilo mi je drago da sam nekome uspio pomoći, bez obzira kako nevažno ili sitno se to meni činilo.
Da očekujem bar kurtoaznu zahvalnost za svoja 'dobra djela', istina je. Možda također od osoba prema kojima sam bio dobar, da ostanem u dobrom sjećanju, da me se sjete tu i tamo, da se čujemo i vidimo ponekad...

wendy je napisao/la: › Nisam sigurna postoje li uopće potpuno nesebična dobra djela, ako ih definiramo po onom principu koji je DonQuijote naveo. Složila bih se djelomično s tim, ali u gotovo svakom dobrom djelu čovjek nalazi neku emocionalnu zadovoljštinu. No, ne vidim tu ništa loše. Dobro djelo, smatram, ne gubi na svojoj vrijednosti ako se čovjek osjeća dobro što ga je učinio.


ilija je napisao/la: › Što se tiče emocionalne zadovoljštine - ne vidim što je tu sebično ako sam ja pomogao bakici preko ulice ili joj pridržao ona velika vrata od glavne pošte pa se zbog toga osjećam malo bolje jer sam nekome pomogao? Nisam to radio zbog tog osjećaja, kako ti kažeš - da bi sebi udovoljio - nego zato da njoj pomognem.


Potpisujem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.01.2007. 9:06 
Naslov:  Re: tko, jel ja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

allein je napisao/la (Pogledaj post): › Ne znam da li sad tu stoji Anonymous ili stvarno moj nick, ali pošto se znamo, pretpostavljam da misliš baš na mene Very Happy


Naravno da je tvoj nick Wink sjetila sam se da si rekao kako si po prirodi altruist kad si se nesebično ponudio da mi nabaviš IT Very Happy

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 9:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la: › Nisam sigurna postoje li uopće potpuno nesebična dobra djela, ako ih definiramo po onom principu koji je DonQuijote naveo. Složila bih se djelomično s tim, ali u gotovo svakom dobrom djelu čovjek nalazi neku emocionalnu zadovoljštinu. No, ne vidim tu ništa loše. Dobro djelo, smatram, ne gubi na svojoj vrijednosti ako se čovjek osjeća dobro što ga je učinio.

slažem se da tu nema ništa loše i da ne gubi na svojoj vrijednosti. nisam to "sebično" navodio kao nešto izrazito negativno, kako je to većina doživjela, nego kao činjenicu, kao ono što jest.

ilija je napisao/la: › Što se tiče emocionalne zadovoljštine - ne vidim što je tu sebično ako sam ja pomogao bakici preko ulice ili joj pridržao ona velika vrata od glavne pošte pa se zbog toga osjećam malo bolje jer sam nekome pomogao? Nisam to radio zbog tog osjećaja, kako ti kažeš - da bi sebi udovoljio - nego zato da njoj pomognem.

ovo bi mi bilo draže "odraditi" kao dijalog, ali bi potrajalo, pa ću "predvidjeti" tvoje odgovore. ako negdje pogriješim, ispravi me.

osjećaš li se dobro kad pomogneš bakici? barem malčice bolje nego prije toga? vjerojatno da.

jesi li znao, iz svog iskustva, da bi se mogao osjećati bolje nakon nečega takvoga? vjerojatno jesi.

jesi li to napravio s ciljem da se tako osjećaš? vjerojatno ne.

ali je taj dobar osjećaj uslijedio, što se moglo i pretpostaviti, i to je onda činjenica. koja ne umanjuje tvoj čin, ali je činjenica. i ti si toga prethodno bio svjestan, barem podsvjesno. i sve to zajedno uopće nije loše, ali je tako.

kužiš, ja sam gore postavio samo činjenice, nisam ih bojao u pozitivan ili negativan kontekst.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 9:53 
Naslov:  Re: tko, jel ja?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
allein je napisao/la (Pogledaj post): › Ne znam da li sad tu stoji Anonymous ili stvarno moj nick, ali pošto se znamo, pretpostavljam da misliš baš na mene Very Happy


Naravno da je tvoj nick Wink sjetila sam se da si rekao kako si po prirodi altruist kad si se nesebično ponudio da mi nabaviš IT Very Happy


Smile Kad je u mojoj mogućnosti nekome pomoći, onda nema problema. Nije baš da trčim u Afriku nahraniti gladne ili da idem braniti tuljane od ubica u Kanadi Cool

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daniel-202
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1030
Lokacija: Graceland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 10:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sad več kad spominjemo bakice i pomaganje, ja kad nekom pomognem u bilo čemu, u meni se stvara lijep osječaj kad mi ta osoba zahvali, ali kad nekom pomognem (npr. u tramvaju kad uđe neka baba ja ustanem i ponudim joj svoje mjesto, a ona sjedne i ne zahvali se, ponaša se ko da je to moja dužnost da ja njoj dam mjesto, e pa nije.....to je stvar kulture i odgoja. To što sam joj prepustio svoje mjesto učinio sam svojom kulturom i voljom, a ona je najmanje mogla reči HVALA, ali izgleda to je i nekima problem)

_________________
"Neki ljudi tapkaju nogama, neki pucketaju prstima a neki se njišu naprijed - nazad. Ja samo sve to radim odjednom, valjda..."
Elvis Presley, 1956.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 10:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anita_os je napisao/la: ›
Hoću reći, ako izađem nekome u susret, u nečemu pomognem, neku uslugu napravim ili bilo što slično, bez obzira sto mi je drago sto sam to mogla napraviti i što se zbog toga sad dobro osjećam, mislim da je normalna stvar da onaj neki drugi dio tebe ipak očekuje da je ta druga osoba spremna jednom napraviti isto! Što JE sebično, ali u suprotnom si budala!


Ma sebično nije baš odgovarajuća riječ, ali kad smo je već počeli upotrebljavati u ovom kontekstu... Po mom mišljenju ako očekuješ protuuslugu to nije sebično - sebično bi bilo da očekuješ da ta osoba učini nešto više za tebe nego što si ti učinila njoj. Osim toga usluga za protuuslugu kako je navodiš baš i nije "čisto" dobro djelo, sjetih se sad jednog filma, neki kaubojac u kojem je bila rečenica : "Dobro djelo nije dobro djelo ako za njega dobiješ novac" s tim da se umjesto novca može staviti protuusluga, itd, itd, a koliko se tu može staviti emocionalna zadovoljština to je već upitno... Evo npr. ja kad nekome napravim *uslugu* dakle ne dobro djelo, naravno da očekujem da će ta osoba meni također uzvratiti uslugom ukoliko dođe do takve potrebe. Razmjena energije, ravnoteža i te spike... Nećemo valjda remetiti kozmički balans Smile

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 10:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
ovo bi mi bilo draže "odraditi" kao dijalog, ali bi potrajalo, pa ću "predvidjeti" tvoje odgovore. ako negdje pogriješim, ispravi me.

osjećaš li se dobro kad pomogneš bakici? barem malčice bolje nego prije toga? vjerojatno da.

jesi li znao, iz svog iskustva, da bi se mogao osjećati bolje nakon nečega takvoga? vjerojatno jesi.

jesi li to napravio s ciljem da se tako osjećaš? vjerojatno ne.

ali je taj dobar osjećaj uslijedio, što se moglo i pretpostaviti, i to je onda činjenica. koja ne umanjuje tvoj čin, ali je činjenica. i ti si toga prethodno bio svjestan, barem podsvjesno. i sve to zajedno uopće nije loše, ali je tako.

kužiš, ja sam gore postavio samo činjenice, nisam ih bojao u pozitivan ili negativan kontekst.


Sve si točno pogodio, nemam zamjerke. Razumijem što želiš reći, možda sam zbog riječi sebično (uz koju se obično ne veže pozitiva) ja vidio određene boje u kontekstu Smile

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.01.2007. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ilija je napisao/la: ›
Evo npr. ja kad nekome napravim *uslugu* dakle ne dobro djelo, naravno da očekujem da će ta osoba meni također uzvratiti uslugom ukoliko dođe do takve potrebe. Razmjena energije, ravnoteža i te spike... Nećemo valjda remetiti kozmički balans Smile

usluge činim ljudima do kojih mi je stalo, ponekad i nekima do kojih nije, ako zamole nešto što im treba, a meni to nije problem napraviti. ali ne očekujem radi toga protuusluge. jednako tako bi i ja zamolila svoje prijatelje za pomoć ili neku uslugu, zato jer su mi prijatelji, a ne zato jer mi "duguju" uslugu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ilija
Offline
Avatar

Ukupno postova: 389
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.01.2007. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
ali ne očekujem radi toga protuusluge. jednako tako bi i ja zamolila svoje prijatelje za pomoć ili neku uslugu, zato jer su mi prijatelji, a ne zato jer mi "duguju" uslugu.


Nisam mislio u smislu da su mi "dužni" ili da samo čekam da mi vrati protuuslugu, vidiš da sam napisao "...naravno da očekujem da će ta osoba meni također uzvratiti uslugom ukoliko dođe do takve potrebe." .. Znači *ukoliko* dođe do toga - pa naravno da ću očekivati da i meni ta osoba pomogne ukoliko je u mogućnosti ako sam ja pomogao njoj... To je fer.

_________________
“as you get older, you lose interest in sex, your children want nothing to do with you and your friends drift away. There are other advantages, but these are the main ones.”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: