Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



God doesn't play dice

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2007. 1:49 
Naslov:  God doesn't play dice
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

igrac s brojem 2 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Rajnus je napisao/la: ›
"Bog se ne kocka" se odnosilo na kvantnu fiziku. Odnosno da ne vjeruje da se Bog igrao sa kockicama kada je stvarao svijet.


Tako je, "Bog se ne kocka" odnosi se na fiziku ali ne kvantnu nego Einsteinovu opću teoriju relativnosti iz koje proizlazi da je nemoguće ostvariti brzinu veću od brzine svjetlosti jer kad bi to bilo moguće došlo bi do veeelikog sranja u kozmosu.

Da pojasnim, jednom za svagda Very Happy
Citat je Einsteinov, ali se ne odnosi na teriju relativnosti (Einsteinovu), već na "konkurentnu" teoriju - kvantnu mehaniku. U kvantnoj mehanici, po Heisenbergovom načelu neodređenosti, nemoguće je znati točnu poziciju i brzinu čestice, već samo statističku vjerojatnost. To znači da ako se recimo dva elektrona sudare, ne može se znati kojim putem će se odbiti. Zna se jedino vjerojatnost da će se odbiti nekim putem. Nitko nikad neće znati na koji način elektron "odabere" put kojim će se odbiti.
Einstein je bio protivnik kvantne teorije, pa je na to mislio kad je rekao "God doesn't play dice with the universe".

Ovaj moj džiberiš vjerojatno nije nitko shvatio, al ako ikoga zanima, tu je Hawking to elokventno objasnio:
http://www.hawking.org.uk/lectures/dice.html

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2007. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
swamp je napisao/la: ›
Einstein je bio protivnik kvantne teorije, pa je na to mislio kad je rekao "God doesn't play dice with the universe".

meni samo nije jasno zašto kad se citira neki stranac, to uglavnom biva na engleskom? ako već nećemo na onom jeziku na kojem je uistinu i izrečeno, nije li i hrvatski dovoljno dobar?

"Quantum mechanics is certainly imposing. But an inner voice tells me that it is not yet the real thing. The theory says a lot, but does not really bring us any closer to the secret of the Old One. I, at any rate, am convinced that He does not throw dice."

-- Letter to Max Born (12 December 1926); quoted in Einstein: The Life and Times ISBN 0-380-44123-3. This quote is commonly paraphrased "God does not play dice" or "God does not play dice with the universe", and other slight variants.

Nikad nisam čuo ni vidio taj citat na njemačkom, a pošto ne znamo tko je parafrazirao, moguće je da je original na engleskom...

I Alberte zapamti, alles ist relativische Very Happy

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2007. 13:16 
Naslov:  Re: God doesn't play dice
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

swamp je napisao/la (Pogledaj post): ›
igrac s brojem 2 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Rajnus je napisao/la: ›
"Bog se ne kocka" se odnosilo na kvantnu fiziku. Odnosno da ne vjeruje da se Bog igrao sa kockicama kada je stvarao svijet.


Tako je, "Bog se ne kocka" odnosi se na fiziku ali ne kvantnu nego Einsteinovu opću teoriju relativnosti iz koje proizlazi da je nemoguće ostvariti brzinu veću od brzine svjetlosti jer kad bi to bilo moguće došlo bi do veeelikog sranja u kozmosu.

Da pojasnim, jednom za svagda :D
Citat je Einsteinov, ali se ne odnosi na teriju relativnosti (Einsteinovu), već na "konkurentnu" teoriju - kvantnu mehaniku. U kvantnoj mehanici, po Heisenbergovom načelu neodređenosti, nemoguće je znati točnu poziciju i brzinu čestice, već samo statističku vjerojatnost. To znači da ako se recimo dva elektrona sudare, ne može se znati kojim putem će se odbiti. Zna se jedino vjerojatnost da će se odbiti nekim putem. Nitko nikad neće znati na koji način elektron "odabere" put kojim će se odbiti.
Einstein je bio protivnik kvantne teorije, pa je na to mislio kad je rekao "God doesn't play dice with the universe".

Ovaj moj džiberiš vjerojatno nije nitko shvatio, al ako ikoga zanima, tu je Hawking to elokventno objasnio:
http://www.hawking.org.uk/lectures/dice.html


Ne da mi se citati, no main thing si promasio ako se dobro sjecam a to je da se elektron krece u kvantima iliti koracima znaci diskretno ne kontinuirano.

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2007. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rajnus je napisao/la: ›
Ne da mi se citati, no main thing si promasio ako se dobro sjecam a to je da se elektron krece u kvantima iliti koracima znaci diskretno ne kontinuirano.

Nisam promašio, neg nisam spomenio. Nije mi namjera objašnjavat kvantnu mehaniku, samo sam htio pojasnit odakle dolazi citat, jer nekima nije bilo jasno.
Za narodsko objašnjenje kvantne teorije preporučujem Hawkingova predavanja, Brief History of Time, i Feymanova predavanja...

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2007. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma ok...nisam rekao da nisi u pravu samo sam nadopunio...

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2007. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Cini mi se da teorije koje govore o kvantnoj_fizici/deterministickom_univerzumu sve vise pocinju sliciti religijiama, a sve manje znanstvenim teorijama. Tako je valjda sa svim idejama kad neka nova teorija (kvantna fizika) uleti kao oponent opceprihvacenim dogmama.

Nedavno pogledah What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole (pop-pristup kvantnoj fizici s primjesama new-age mambo-djamboa) i zacudi me relativno los score filma. Distribucija ocjena najbolje potvrdjuje moju gornju tezu.

Nego, buduci da sam danas vec jednom spomenuo, nije zgorega ponoviti link na pricu o John Titoru - time traveleru, liku koji stvarnost i putovanje kroz vrijeme temelji upravo na kvantnoj fizici.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.08.2007. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moj osobni stav da kvantna fizika proizlazi iz naseg ne znanja o okolini. To je nase priblizno tocno poimanje okoline. Recimo zakoni klasicne fizike vrijede samo u usko ogranicenom podrucju koji zadovoljavaju nase potrebe u svakodnevnom zivotu. Kao npr gravitacija, prestavljamo ju silom sto ona zapravo nije...

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
d3m0
Offline
Ukupno postova: 39
Lokacija: Centar ^^
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.09.2007. 19:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lmao

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: