Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tko je moj Bog?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2007. 14:26 
Naslov:  Tko je moj Bog?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nastavak rasprave/teme Smatrate li se dobrom osobom

mali_ivica je napisao/la: › 1) Krščaninom se smatra osoba koja vjeruje u ono što propagira krščanstvo!
Jel' potrebno imati clansku iskaznicu za tako nesto, ili je dovoljno za sebe misliti da si krscanin? Je li dovoljno samo biti krsten, ili redovito pohoditi crkvene dogadjaje?

Citat: › 2) Ima i ateista koji su kršteni pa eto ne vjeruju u Boga!
Mislis li da su oni posli "losom stazom", ili su samo ispravili nepravdu gdje su im nametnuli nesto dok jos nisu bili svjesni sebe?

Citat: › 3) Ako si sam sebi Bog - definitivno nisi krščanin (nemaj drugih bogova uz mene)
E, s ovim si promasio ceo fudbal. Naime, temelj krscanstva lezi u ideji gdje je svaka osoba = bog, a ne da je Bog neki ciko s dugom bijelom bradom sto sjedi na oblacima.

Citat: › Jednom riječju ti si samo iznio svoje mišljenje, kao i naravno svatko od onih koji je odgovarao na ovaj POST!
Naravno. Tu smo da bi pricali, iznosili i preispitivali vlastito misljenje. Mozda na kraju ja postanem krscanski fundamentalist, a ti agnostik. ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2007. 14:43 
Naslov:  Re: Tko je moj Bog?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Nastavak rasprave/teme Smatrate li se dobrom osobom

1) Jel' potrebno imati clansku iskaznicu za tako nesto, ili je dovoljno za sebe misliti da si krscanin? Je li dovoljno samo biti krsten, ili redovito pohoditi crkvene dogadjaje?

2) Mislis li da su oni posli "losom stazom", ili su samo ispravili nepravdu gdje su im nametnuli nesto dok jos nisu bili svjesni sebe?

3) Naime, temelj krscanstva lezi u ideji gdje je svaka osoba = bog, a ne da je Bog neki ciko s dugom bijelom bradom sto sjedi na oblacima.


Odgovor 1) Ne potrebno je samo vjerovati (recimo u sve što se navodi u apostolskom vjerovanju), i nastojati držati se 10 BOŽIJIH ZAPOVIJEDI

Odgovor 2) Ni jedno ni drugo.

Odgovor 3) Baljezgaš, temelj krščanstva je vječni život kao takav, odnosno Uskrsnuće, zato i kažemo za Uskrs da je najvažnij krščansk blagdan.
Bogom nesmatramo djedicu, nego Sveto Trojstvo (Otac, Sin, Duh Sveti)

Nadam se da sada znaš zašto si imao 4 iz Vjeronauka! Wink

Još nešto - ćemu drugi nick???

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.01.2007. 15:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
1) Krščaninom se smatra osoba koja vjeruje u ono što propagira krščanstvo!


ts,ts: http://www.hbk.hr/katekizam/ii/ii2ee3.html#RTFToC7

mali_ivica je napisao/la: ›
3) Ako si sam sebi Bog - definitivno nisi krščanin (nemaj drugih bogova uz mene)


Točno. Nemam drugih bogova uza Se. Very Happy

mali_ivica je napisao/la: ›
Sam sebe ne možeš nikada procjeniti objektivno!
Zato eto ja neću pisati jel sam dobar ili ne!


Hoćeš moju procjenu? ;-)

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.01.2007. 21:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›

Zato eto ja neću pisati jel sam dobar ili ne!


Hoćeš moju procjenu? ;-)

Vjerojatno bi mi spustio ego Embarassed , zato iz pristojnosti kažem ne hvala! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.01.2007. 0:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kada netko ima nick @mali_ivica, mora biti dobar Wink

budući ne vjerujem u Boga, znam si postaviti pitanje, tko je za mene autoritet.
jer, odrastajući, htjeli - ne htjeli, pokupimo iz sredine, obitelji, medija... ponešto.
i uvijek dođem do zaključka da zapravo nema osobe koja mi je 100% autoritet, cijenim neke stavove, odluke, djela određenih ljudi, slažem se s nekim idejama, učenjima, ali nijednu ne uzimam u potpunosti. nema "velikog vođe".

svojedobno je jedan kolega na predmetu Sociologija, kod slavnog prof. Lauca, na zadano pitanje napisao upravo "ja sam Bog" i dobio peticu. mislim da mu je čak rekao da više ne mora dolaziti na predavanja. nisam sigurna da bi profesor i sada dao takvu ocjenu jer je u međuvremenu izgleda dosta promijenio mišljenje, djelovanje...

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2007. 0:08 
Naslov:  Re: Tko je moj Bog?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj Bog je porok.

valjda je time sve rečeno. Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.01.2007. 0:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Na zadanu temu bi preporučio ovu knjižicu:
http://www.andrewsmcmeel.com/godsdebris/

Autor je Scott Adams (poznat po tome što crta Dilberta), tako da knjiga nije ništa ozbiljno ni revolucionarno, al dosta zanimljivo..

Za one kojima se ne da čitat, ovo je ukratko njegova teorija o bogu:

---- SPOILER ----

Postavlja se pitanje koji motiv bog ima da učini išta. Bog je svemoguć i zna da može bilo što stvoriti, tako da mu to ništa ne predstavlja izazov i nema smisla. Također nema nikakvih ljudskih poriva i nagona. Zašto je onda stvorio svijet?
Odgovor je da za boga postoji samo jedna stvar za koju ne zna kako će završiti i koja mu predstavlja izazov - da uništi samog sebe. Svemir su ostatci boga..

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.01.2007. 7:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

swamp je napisao/la: ›
Postavlja se pitanje koji motiv bog ima da učini išta. Bog je svemoguć i zna da može bilo što stvoriti, tako da mu to ništa ne predstavlja izazov i nema smisla. Također nema nikakvih ljudskih poriva i nagona. Zašto je onda stvorio svijet?
Odgovor je da za boga postoji samo jedna stvar za koju ne zna kako će završiti i koja mu predstavlja izazov - da uništi samog sebe. Svemir su ostatci boga..


Slično (iako je Adams tu ubacio dobru dozu nihilizma prošloga stoljeća) su pisali i autori zbirke Nag Hammadi. Sve redom veliki gnostici čija su djela i mišljenja balansirala na rubu hereze. Jednom kada je crkva istu dokrtinu uvela (tj. herezu), naredivši svima uništenje 'indoktriniranih' rukopisa, neki su bili sačuvani da bi bili otkriveni tek 1945 godine. Velika kozmička pravda ;-)
Više o tome: http://www.gnosis.org/naghamm/nhlintro.html
Uglavnom, puno rukopisa pronađenih tamo temelji se na gnostičkim učenjima Valentina (Valentinus) iz 2.st.
Najljepše (IMHO) i najzanimljivije shvaćanje kozmologije leži dijelom opisano u citatu:
"The often-debated cosmogony of Valentinus might be most profitably understood as being based on a single existential recognition, which might be summarized thus: Something is wrong. Somewhere, somehow, the fabric of being at the existential level of human functioning has lost its integrity. We live in a system which is lacking in essential integrity, and thus is defective. So-called orthodox Christians as well as Jews recognize that there is a certain "wrongness" in human existence, but they account for it chiefly in terms of the effects of human sin, original or other. Jews and Christians hold that whatever is wrong with the world and human existence is the result of human disobedience to the creator. This means, that all evil, discomfort, and terror in our lives and in history are somehow our fault. A great cosmic statement of "Mea Culpa" runs through this world view, which permanently affixes to the human psyche an element of titanic guilt. Valentinus, in opposition to this guilt-ridden view of life, held that the above-noted defect is not the result of our wrongdoing, but is inherent in the system of existence wherein we live and move and have our being. Moreover, by postulating that creation itself is lacking in integrity, Valentinus not only removes the weight of personal and collective guilt from our shoulders but also points to the redemptive potential resident in the soul of every human being.

Humans live in an absurd world that can be rendered meaningful only by Gnosis, or self-knowledge. When referring to the myth of the creation of the world by a god, Valentinus shifts the blame for the condition of cosmic defect from humanity to creative divinity. That God the creator could be at fault in anything is of course tantamount to blasphemy in the eyes of the orthodox. What we need to recognize, however, is that Valentinus does not view the creator with the worshipful eyes of the Judeo-Christian believer, but rather sees the creator - along with other divinities - as a mythologem. Much evidence could be adduced to demonstrate this, but one must suffice here, taken from the Gospel of Philip:

God created man and man created God. So is it in the world. Men make gods and they worship their creations. If would be fitting for the gods to worship men. (Logion 85: 1-4)"

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.01.2007. 22:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O Bogu se ne čita na internetu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2007. 0:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
O Bogu se ne čita na internetu

zašto ne? a imaju i slike.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gundjalo_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 36
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2007. 1:12 
Naslov:  Re: Tko je moj Bog?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
swamp
Offline
Avatar

Ukupno postova: 396
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2007. 3:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
O Bogu se ne čita na internetu

Ja sam već čito. Šta će samnom bit?

_________________
"Now remember, I do my best work when I'm being worshiped as a god."
-- Johnny Bravo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.01.2007. 3:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

swamp je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la: ›
O Bogu se ne čita na internetu

Ja sam već čito. Šta će samnom bit?

bolje da ne znaš!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.01.2007. 10:40 
Naslov:  Re: Tko je moj Bog?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I will survive

pogledati! Smile
..valjd neću završiti u paklu?! hehhe

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.01.2007. 12:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj bog je priroda, pogana sam od glave do pete Smile jedina religija koju poštujem.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: