Voda, zrak, tlo, klima i biološka raznolikost prirodne su vrijednosti od životnog značaja za naše zdravlje i ukupna dobra kojima danas raspolažemo. No, suvremenim ekonomskim odnosima vođenim težnjom ka brzom napretku i stjecanju natprosječnog profita, ovim vrijednostima često ne priklanjamo dovoljno pozornosti.
U hrvatskoj se javnosti i politici zaštita okoliša najčešće tretira kao trošak, namet opterećenom gospodarstvu, a ne kao prilika za novi gospodarski zamah i razvoj. Znamo da ulaganje u standarde zaštite okoliša danas nije jeftino ili besplatno, ali je neosporna činjenica da nema održivog gospodarskog razvoja bez poštivanja tih standarda.
Brojni su problemi s kojima se danas susrećemo, osobito u sektoru gospodarenja otpadom, pročišćavanju otpadnih voda, te emisijama onečišćenja iz industrija. Gospodarenje otpadom u Hrvatskoj danas je neučinkovito, netransparentno, skupo i podložno je korupciji.
Slična je situacija i u vodnom sektoru. Nekontrolirano i bezobzirno šljunčarenje ugrožava vrijedne podzemne vodne resurse, 50% stanovništva danas još nema priključak na kanalizacijski sustav, otpadne vode uglavnom se ne pročišćavaju, veliki su gubici u vodoopskrbnim sustavima jedinica lokalne samouprave, aktivne i pasivne mjere zaštite voda se ne provode itd. Isto tako, emisije stakleničkih plinova iz industrija danas je kod nas teško kontrolirati.
Nedjeljivi dio zaštite okoliša je i organizacija namjene prostora te održiva gradnja. Prisutan je opći nedostatak urbanističkog promišljanja. Potrebno je umanjiti upravljanje prostora profitom, a humane principe i javni interes staviti ispred pojedinačnog.
Prilagodba europskim standardima zaštite okoliša za Hrvatsku neće biti jednostavan zadatak. Obveza političkih struktura na svim je razinama da aktivno i planski rade na provedbi komunalnih infrastrukturnih projekata iz područja zaštite okoliša, na uspostavi poštene i učinkovite administracije, te transparentnom trošenju parafiskalnih sredstava, upravo namijenjenih podizanju standarda zaštite okoliša.
Rad i djelovanje na podizanju potpore ukupnog stanovništva svim ovim projektima mora biti jedna od naših ključnih zadaća, jer bez suradnje, razumijevanja i zajedničkog napora svih nećemo moći ostvariti učinkovitu zaštitu okoliša u našoj zemlji.
Tekst i foto: Voditelj Regionalnog programskog foruma za zaštitu okoliša Istočne regije Željko Kajtar