Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Trenutak za umiranje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 27.07.2006. 21:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Alana Bates je napisao/la: ›
Razmišljati o smrti kad će ona ionako jednog dana bespogovorno doći čini se tada kao strašan gubitak tog ionako skučenog vremena, don' t you agree?


Ne. Poanta je raditi što više onoga što te veseli. A ako mene, između ostalog, veseli razmišljanje, pa bilo ono i o smrti... Zašto ne?


Različito razmišljamo o tome, ali hej - respect, neću te pokušavati preobratiti Smile

Jasno, želim reći i da moje nerazmišljanje ili nevoljko razmišljanje o smrti ne znači da ne prihvaćam smrt ili da je se bojim u smislu paničnog straha, samo mislim da mi je to nepotrebno (a i nezanimljivo, kad pogledaš čega sve još ima na svijetu!)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
who gives a fuck
Offline
Ukupno postova: 45
Lokacija: Osijek naravno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.08.2006. 0:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la (Pogledaj post): ›
Dobro, zaboga, niste li vi nikad čitali Camusov Mit o Sizifu? Vražji Sizif gura kamen uz brdo i pušta ga da se kotrlja dolje. Dok silazi po kamen, gleda svijet oko sebe, uči i uživa u svijetu i životu. Za Sizifa, smisao nije guranje kamena, nego to promatranje, to glednje, to uživanje - smisao života i jest i može biti samo u življenju: u procesu, ne u rezultatu. Da je drugačije, svi bi bili defetisti i nitko nikad ne bi ništa radio (hej, zašto bismo otkrili cjepivo protiv bjesnoće: ti izliječiš čovjeka, a prokletnik na kraju ionako umre! Smile )

ovo je predobro!!!! bas kao zivot,cijelo vrijeme su usponi i padovi a ti gledas okolo druge,zivot.... predobro Exclamation

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.08.2006. 21:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jeste li se nekada zapitali koliko ljudi oko vas je zapravo mrtvo?
da, ustaju se, peru zube ili ne, idu na posao koji više-manje podnose, izgledaju kao Gustav (crtani) kad pozeleni od životne dosade, vrijeme prolazi, srce kuca, krevelje se (naročito ako malo popiju), srce i dalje kuca, pumpa krv, a oni su kao osobe prazni. je li to život?
životarenje? da sve bude po p.s.u?

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 23.08.2006. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
jeste li se nekada zapitali koliko ljudi oko vas je zapravo mrtvo?
da, ustaju se, peru zube ili ne, idu na posao koji više-manje podnose, izgledaju kao Gustav (crtani) kad pozeleni od životne dosade, vrijeme prolazi, srce kuca, krevelje se (naročito ako malo popiju), srce i dalje kuca, pumpa krv, a oni su kao osobe prazni. je li to život?
životarenje? da sve bude po p.s.u?


Jako puno ljudi. Iznenađujuće puno. Trebice koje samo gledaju ne bi li se obukle na Arizoni ili u Bennettonu, likovi koji idu van da bi tukli druge likove, cure koje rade u pekari, trgovini, banci, a sve što žele je udati se... Ljudi bez duha... Ljudi bez duha su oni koji životare.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.08.2006. 13:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imam jednu priču-anegdotu na tu temu, samo ju moram iskopati, pa je možda i postam.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2006. 0:03 
Naslov:  Re: Trenutak za umiranje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Evo, jedna istinita priča, s istinitim likovima... Napisana je negdje početkom 2001., a imena koja se spominju u priči nisam mijenjao, jer ne smatram da bi se netko mogao naći povrijeđen ili oštećen. Način je pisanja takav kakav je, jer je bio prilagođen krugu ljudi koji su znali početne sudionike priče koja slijedi. Dakle, priča...

O jučer!
Kao što i bijaše dogovoreno, nađosmo se Mazić, Jurić, Glava te ja oko 21 sat u "Ruži" (za sve one koji eventualno ne znaju lokaciju te kultne birtije, križanje Ružine i Sv. Ane, ulaz s ugla), a nešto kasnije nam se pridružio i Bilić.
Opet smo vidjeli život u onom svom najizvornijem, preživljavačkom obliku. Jedan nam je lik (sa svoje 42 godine propao, oronuo, čovjek kakvog ne biste vjerojatno ni zamijetili da prođe kraj vas, ili, što je još gore, okrenuli biste glavu na drugu stranu, odvratili pogled s njega; jer, on je nešto što ne želite vidjeti, za što ne želite niti vjerovati da postoji - on je Neuspjeh... on je Nitko... on je Ništa!) pričao što je sve doživio ovih dana u istom ovom gradu u kojem i mi živimo, na ulicama kojima i mi hodamo, od ljudi koje i mi susrećemo... Nekidan su ga, nedaleko od željezničkog kolodvora, premlatila neka četvorica, dok je bio u pripitom stanju, zbog neke vrećice, obične najlonske vrećice, koju je i jučer imao sa sobom, i u kojoj sam nazreo kutiju margarina i još neke namirnice i... ništa više! Jedan drugi dan mu je neki lik, nedaleko od "Ruže", stavio nož pod vrat. I tako dalje. Pokazao nam je svoju
fotografiju, staru nekoliko godina, sa svojom kćerkicom, koja je tada još bila beba. Za neprepoznati ga sada! Prije i poslije! Žena se rastavila od njega, udala za nekog drugog lika, kćerkica živi s njima, negdje u Baranji. Njemu je da je samo još jednom vidi, i onda... Jedna stvarna priča o ljubavi prema svom djetetu i tomu što rastavljenost od tog djeteta napravi od čovjeka! Ili je sam zaslužan za tu rastavljenost? Ne zna više ni sam.
A onda nam se pridružio i njegov prijatelj Boban (navodno za vrijeme rata poznat kao Zloban). On nam je pričao kako je '92. bio zapovjednik specijalaca u Osijeku, čuvao Glavaša, Šeksa i ekipu (tadašnju vlast). Između ostalog, bio zadužen za hvatanje snajperista (petokolonaša) po Osijeku. A onda mu je skinut čin. Zato što ih nije dovodio žive. Kasnije je, navodno prvi u Hrvatskoj, sudski dobio godinu dana u
zatvoru-bolnici (odnosno ludnici) zbog posttraumatskog poremećaja ličnosti, tzv. Vijetnamskog sindroma. "Ali meni je dobro!", zajebava se. Kaže: "Znate kako je bilo u ludnici?! Ludara!". Kaže da su korisnice te ustanove "pušile" za dvije pljuge, a za kutiju pljuga... (bolje da i ne znate šta su sve radile!). Odao nam je i tajnu kako se vrlo jednostavno i lagano, s gotovo ničim, može otvoriti centralna brava na autu (kaže: "Tek sam izašao, a već imam Opel Corsu!"; op. a. sad i vozim Opela Corsu! Slučajnost?! Smile ). Nešto smo pričali o ratu, ja rekao kako smo mi u to vrijeme bili premladi. Kaže on da je to naša najveća sreća što nismo morali u rat, da ga je to i sjebalo. Pričao je kad su, poslije neke bitke, morali ići pokupiti tijela poginulih. Kaže, dobro je ako te ljude koje kupiš nisi poznavao, ali ako si nekog znao, a ruka na jednoj strani, noga na drugoj, glava nešto dalje, a moraš sve pokupiti u vreću za
mrtvace. Povraćaš i kupiš! Priča nam, a u očima mu vidite gađenje, ali i neki zastrašujući mir, mrtvačku smirenost. Kao kod nekog tko je već davno psihički mrtav, još samo čeka da ga i tijelo izda (ili mu se smiluje!), pa da se napokon smiri. A opet, u drugom trenutku tako živo priča, probija se iskra života u kutovima zjenica, želja za životom. Kakvim-takvim. Sa svom težinom koju nosi prošlost, sa svim nedaćama koje nosi budućnost. Sa svom neizglednošću sadašnjosti. Osnovni instinkt preživljavanja koji ga goni dalje. I dalje. I dalje...

Nastavak sage o Bobanu...
Da još do kraja ispričam šta smo saznali o liku...
Nedavno je bio u Banskim dvorima (kod Remixa), gdje je za šankom nešto razgovarao s vlasnicom, kad, bam, sjekira se zabije u šank pored njega! On se okrene, ono neki lik stoji iza njega (ne znam je li njega ciljao ili šta je bilo). Boban odmah hvata gan, dohvati lika i stavi mu cijev među oči (da, baš sam se sjetio da je rekao da je oko '92. radio i u SIS-u). I tako, drži on pištolj liku uperen u oči, kad s likom jos njih desetak (ili više). Priča on nama: "Kad držiš pištolj nekome na čelu, samo ga gledaš u oči, i gledaš kako se zjenice šire...". Kad je vidio da je taj lik s ekipom, kaže on njemu (još uvijek drži gan): "Je l' znaš di ideš?". "Gdje?", pita lik. "U nebo! Zajedno sa mnom! Ja znam, ako ja ubijem tebe, oni će mene!" Onda je uletila vlasnica, nekako ga odvukla u kuhinju da se smiri, smirivala ga. Bilo je, mislim, nešto o tome i u novinama. (op. a. ovaj je dio priče provjeren, jer znam tu bivšu vlasnicu bivših Banskih dvora)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.08.2006. 9:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To su opet druge stvari, ti su ljudi psihički umrtvljeni zbog stvarno opakih trauma.... Neki to postaju vlastitim izborom i za njih mislim da nema opravdanja.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2006. 13:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: › jeste li se nekada zapitali koliko ljudi oko vas je zapravo mrtvo?životarenje? da sve bude po p.s.u?


Kapitalizam je dao smisao postojanja tih ljudi. Oni su radilice koje dizu kredite i svojim radom ostvaruju viskove (profit) kojim si netko drugi osigurava egzistenciju i nacin zivota u kojem ta osoba nije radilica.

Kad su kapitalisti uvidjeli da se radilice bune ako ih se previse iskoristava, smislili su ograniceno radno vrijeme, a ono vremena sto ostane radilicama su popunili televizijama, kojekakvih zvijezdama, lotima, nagradnim igrama i konzumerizmom koji radilicama daje privid da su slobodne, sretne i bogate. A, zapravo se radi o cistom neorobovlasnistvu.

Danas, kada je produktivnost najveca u ljudskoj povijesti imamo situaciju gdje je raspodjela viskova najnepravednija, odnosno gdje 5% ljudi ima 90% dobara u vlasnistvu.

Danas covjek moze birati kako ce zivjeti. Ako se rodio kao radilica, moze cijeli zivot sanjati da ce postati robovlasnik, dakle - zivjeti privid srece i slobode, potajno se nadajuci da ce dobiti na lotu (sto ionako nije garancija da ce biti robovlasnik, najcesce protjerdaju te pare)...

Moze se roditi kao robovlasnik i onda cijeli zivot prozivjeti ni ne znajuci kako zivi 90% ljudi, o cemu ti ljudi sanjaju, koliko se vesele korici kruha ili kakvoj svijetlecoj dranguliji.

A, mozes se roditi kao radilica i zivjeti svoj zivot i biti jedinka koja nije radilica i koja ne zeli postati robovlasnik.

Svatko bira svoj put... netko samo nominalno, netko i prozivljavajuci ga...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2006. 13:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: › Camusov Mit o Sizifu je, dakako, alegorija na onog mitološkog Sizifa. Ovaj je puštao kamen, tak da...


Nisam citao Camusov mit o Sizifu, ali kontam poruku koju prenosi. Camus je zbog toga - tzar!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2006. 15:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znam, ali ja ne kontam zašto vam se toliko sviđa ideja da je život guranje velikog kamena uzbrdo! možda nekim ljudima i je, ali ja to uopće ne doživljavam tako. život mi povremeno postavlja prepreke i izazove, ali to je to, usputno rješavanje problema kroz življenje, a ne usputno življenje kroz rješavanje problema!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 25.08.2006. 16:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hm...življenje začiniti rješavanjem problema? Živjeti rješavajući probleme? Rješavati probleme življenjem?

bah! ne volim filozofiranje....

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.08.2006. 17:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
ne znam, ali ja ne kontam zašto vam se toliko sviđa ideja da je život guranje velikog kamena uzbrdo! možda nekim ljudima i je, ali ja to uopće ne doživljavam tako. život mi povremeno postavlja prepreke i izazove, ali to je to, usputno rješavanje problema kroz življenje, a ne usputno življenje kroz rješavanje problema!


Točno, život i nije guranje kamena uzbrdo, život je ono što se vidi tek onda kad ne guraš kamen - ono što je super oko života je proživljavanje života, ne ideologija, ne cilj, ne ideal, nego življenje. To je smisao. Nije neka filozofija, više se radi o tome da je Camus (i ostali egzistencijalisti) nastojao na temelju obrnute psihologije pokazati što radimo krivo, ako to radimo krivo...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 26.08.2006. 11:20 
Naslov:  Re: Trenutak za umiranje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"For a long time it had seemed to me that life was about to begin--real life. But there was always some obstacle in the way. Something to be got through first, some unfinished business, time still to be served, a debt to be paid. Then life would begin. At last it dawned on me that these obstacles were my life." (c) Fr. Alfred D'Souza

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.08.2006. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Slažem se s citiranim. Jooooj, sad sam se sjetila priče o čovjeku koji je neprestano čekao da mu život počne ili nešto slično, čovjeku koji je čekao priliku. I naravno, nikad je nije dočekao...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.08.2006. 9:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: › "For a long time it had seemed to me that life was about to begin--real life. But there was always some obstacle in the way. Something to be got through first, some unfinished business, time still to be served, a debt to be paid. Then life would begin. At last it dawned on me that these obstacles were my life." (c) Fr. Alfred D'Souza
Eh, ovo je nesto sto se meni stalno dogadja u zivotu... Uvijek si mislim kako cu cim nesto napravim moci sjesti, gledati u to sto sam napravio i bar neko vrijeme osjecati se ispunjeno. A, zapravo, jos nisam ni dosao do tocke u kojoj bih mogao sjesti i diviti se ucinjenom, a vec se nakotilo novih izazova.

Mozda bi trebao prestati razmisljati o tome i pomiriti se s cinjenicom da se u zivotu nema vremena za divljenje nad ucinjenim. ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: