
Prigodnim programom pod pokroviteljstvom veleposlanstva
Republike Slovenije danas (27. svibnja 2025. godine) u Osijeku je obilježen
Svjetski dan pčela. Svečanosti održanoj u predvorju
Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek nazočili su slovenski veleposlanik u Republici Hrvatskoj Nj.E.
Gašper Dovžan, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora
Marijana Petir, zamjenik županice Osječko-baranjske županije
Goran Ivanović, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza
Dražen Kocet te drugi uzvanici, a sve nazočne je u ime dekana i svoje osobno pozdravila prof. dr. sc.
Ivana Majić. Tom prigodom ujedno je predana
donacija Veleposlanstva Republike Slovenije za Pčelarsko pokušalište FAZOS-a.
-
Nažalost, gubitci pčela su iz godine u godinu približno isti zbog niza problema, od klimatskih promjena, trovanja pčela pa sve do nelojalne konkurencije koja na tržište plasira patvorine. Ako ne napravimo nešto po tom pitanju, naši domaći članovi će izgubiti volju za bavljenje ovom djelatnošću i imat ćemo smanjenje pčelinjeg fonda u cijeloj poljoprivrednoj proizvodnji – kazao je Kocet naglasivši kako Hrvatski pčelarski savez ima 6400 članova, od ukupno 9.300 pčelara upisanih u Evidenciju pčelara i pčelinjaka.
Zamjenik županice Goran Ivanović istaknuo je kako je razgovor o pčelarskoj proizvodnji u Hrvatskoj
izuzetno važan. –
Osječko- baranjska županija ima dugu tradiciju, najdužu u Republici Hrvatskoj, a nažalost sve češće slušamo o stradavanju pčela i to svakako zabrinjava. Kao saborski zastupnik bio sam član Odbora za poljoprivredu u Hrvatskom saboru i neke od najboljih primjera dobre prakse stjecali smo upravo u Sloveniji kad je riječ o pčelarskoj proizvodnji. Osječko-baranjska županija stoji uz pčelare, smatram da trebamo poraditi i na jačem marketingu kako bi naš med završavao na policama domaćih kupaca – rekao je Ivanović.
Slovenski veleposlanik u Republici Hrvatskoj Nj.E. Gašper Dovžan objasnio je kako je upravo Republika Slovenija
pokrenula inicijativu u UN-u za određivanje datuma posvećenog pčelama. –
Svjetski dan pčela obilježava se 20. svibnja, a slovenskoj inicijativi snažnu podršku dala je i Hrvatska te od tada zajednički obilježavamo ovaj važan datum koji nas podsjeća na ulogu pčela u cijelom ekosustavu – kazao je Dovžan.
-
Hrvatska brine o pčelama, posebno Odbor za poljoprivredu Hrvatskog sabora koji je višekratno raspravljao o unaprjeđenju stanja u pčelarstvu i donio 13 preporuka kojima je cilj zaštititi autohtonu sivu pčelu te na taj način doprinijeti pčelarima u obavljanju njihovog važnog posla. Također, Odbor je predložio i Europskoj komisiji i Ministarstvu poljoprivrede da se uvede potpora po pčelinjoj zajednici kao naknada za oprašivačku ulogu pčela, što bi ujedno pomoglo našim pčelarima – zaključila je Petir.
Nakon uvodnih govora i uručenja donacije uslijedio je stručno-popularni dio obilježavanja Svjetskog dana pčela.
Marin Kovačić je održao predavanje o važnosti pčela za
oprašivanje, bioraznolikost i održivost okoliša uz naglasak na zdravlje pčela, a prof. dr. sc.
Zlatko Puškadija je predstavio aktualne znanstvene projekte i istraživanja te međunarodnu suradnju i druge aktivnosti Fakulteta u području pčelarstva. Potom je uz prezentaciju i kušanje meda i pčelinjih proizvoda upriličeno i neformalno druženje sudionika, zaposlenika i studenata FASZOS-a i ostalih posjetitelja.
Tekst i foto: OBŽ