Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku danas (10. travnja 2025. godine) je obilježio
20. godišnjicu djelovanja. Svečanosti održanoj u dvorani Građevinskog i arhitektonskog fakulteta u Osijek nazočili su pročelnica Odjela izv. prof. dr. sc.
Tanja Žuna Pfeiffer, djelatnici i studenti Odjela, rektor Sveučilišta prof. dr. sc.
Vlado Guberac i dekani drugih sastavnica Sveučilišta, zamjenik župana Osječko-baranjske županije
Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka
Dragan Vulin, saborska zastupnica
Nataša Tramišak i drugi uzvanici.
-
Izuzetno ponosno obilježavamo 20 godina djelovanja Odjela za biologiju kao sastavnica Sveučilišta. Prvi studiji vezan uz područje biologije pokrenuti su još 60. godina prošlog stoljeća, međutim značajniji iskorak u suvremena znanstvena istraživanja i studijske programe vezane uz područje biologije učinjeni su tek osnivanjem Odjela za biologiju. Odjel izvodi jedan prijediplomski i tri sveučilišna diplomska studija. Nastavu izvodimo malim grupama, okrenuti smo suvremenim znanstvenim istraživanjima i modernim studijima, kontinuirano unapređujemo našu nastavu, izvodimo puno terenske nastave, što je i našim studentima izuzetno korisno i zanimljivo, surađujemo sa brojnim institucijama u zemlji i inozemstvu, a sve to značajno pridonosi kvaliteti izvođenja nastave. Dalje se vidimo u razvoju kao međunarodni, poznati centar izvrsnosti u znanosti i obrazovanju iz područja biologije i svakako nam želja da jednog dana stasamo kao fakultet. Trenutno na Odjelu studira oko 300 studenata jer je to specifičan studij koji ne podržava veliki broj studenata nego je izuzetno zahtjevan i uvijek daje prednost radu u malim grupama. Mogućnosti zapošljavanja su prilično velike jer naši studenti mogu pokrivati različita područja, pa danas rade u parkovima prirode, javnim ustanovama za zaštitu prirodnih područja, u kliničkim, analitičkim i mikrobiološkim laboratorijima, u bolnicama, različitim institutima u zemlji i inozemstvu, ali različitim privatnim i javnim tvrtkama koje u poslovanju traže znanja biologa - rekla je izv. prof. dr. sc.
Tanja Žuna Pfeiffer, pročelnica Odjela za biologiju.
Zamjenik župana
Josip Miletić čestitao je djelatnicima i studentima Odjela za biologiju jubilarnu obljetnicu te zahvalio je na rezultatima ostvarenim u prethodnom razdoblju. -
Brojni su studenti koji su završili ovaj Odjel te našli kvalitetno i pravo mjesto na komu razvijaju svoju djelatnost. Iz godine u godinu vidi se značajan napredak Odjela i uvjeren sam da će u narednom razdoblju mnogi srednjoškolci prepoznati i upisati ove programe, postati pravi stručnjaci koji potom ostati živjeti i raditi ovdje, u Slavoniji i Baranji - poželio je Miletić.
Rektor Sveučilišta prof. dr. sc.
Vlado Guberac naglasio je kako je STEM područje izuzetno bitno za državu u cjelini i za gospodarstvo, pa je izuzetno bitan i kadar koji obrazuje Odjel za biologiju. -
Odjel je unazad 20 godina napravio i puno značajnih projekata vezanih za fundamentalna istraživanja i projekate koji su aplikativni i važni za gospodarstvo. Zato mi je izuzetno drago da današnji dan možemo proslaviti na dostojan način i u ime Sveučilišta dati podršku njihovim daljem razvoju - istaknuo je rektor.
-
Biologija kao znanost je dio popularnih znanosti i zanimanja koje danas skupno nazivamo STEM znanosti i zanimanja za koja znamo da su zanimanja sadašnjosti, a svakako i budućnosti. Svi koji studiraju biologiju i povezane znanosti sigurno će pronaći svoj prostor u gospodarstvu naše Osječko-baranjske županije i cijele Republike Hrvatske. Čestitam Odjelu za biologiju na vrijednim znanstveno-istraživačkim projektima, na znanjima koja su prenijeli studentima, a studentima koji su završili studij možemo reći da svoja stručna znanja i rad doprinose gospodarstvu naše županije - poručila je saborska zastupnica
Nataša Tramišak.
Uz čestitke povodom jubilarne obljetnice, zamjenik osječkog gradonačelnika
Dragan Vulin kazao je kako je suradnja Grada Osijeka s Odjelom za biologiju jako dobra, pogotovo kada se govori svima na dobro znanoj temi, a to su komarci.
-
Prije 2 godine da smo po prvi puta dobili dopuštenje resornog ministarstva za larvicidno tretiranje Parka prirode Kopački rit i zoološkog rezervata, a to ne bi mogli konzumirati bez Odjela za biologiju koji provodi potrebna istraživanja utjecaja tog tretiranja na floru i faunu. Razvili smo jako dobru suradnju i bez njih ne bi se mogli uspješno boriti i kontrolirati brojnost komaraca na našemu području - rekao je Vulin.
Tekst i foto: OBŽ