![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2025_02/2025_02_04_zene_u_crvenom_150-1.jpg)
Ususret obilježavanju
Dana crvenih haljina –
nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena, koji se obilježava prvoga petka u mjesecu veljači, stoga će se
6. i 7. veljače 2025. godine u sklopu projekta “
Žene u crvenom” provoditi niz aktivnosti iz područja
zdravlja, kulture i umjetnosti i to; mjerenjem krvnog tlaka i glukoze u krvi, stručnim savjetovanjem građana o rizicima nastanka i prevenciji moždanog udara te prikazom fizioterapeutskih vježbi kao i vježbi na ergometru, organiziranjem panel rasprave “
Njeguj život” te pozivanjem građana i uzvanika na završnu svečanost, predstavu Hrvatskog narodnog kazališta “
Let iznad kukavičjeg gnijezda”.
Javnozdravstvenu kampanju #nosicrveno (eng. „Go Red for Women“) pokrenulo je
Američko kardiološko društvo 2004. godine te je ubrzo postala međunarodna kampanja posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli bolesti srca, krvnih žila i mozga u žena. Od 2019. godine Hrvatsko neurološko društvo provodi javnozdravstvenu kampanju #nosicrveno koja se u Republici Hrvatskoj obilježava svakog prvog petka u veljači kao „Dan crvenih haljina“ (ove godine obilježavamo ga 7. veljače), s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije moždanog udara u žena. Također, Hrvatski sabor je Odlukom od 18. veljače 2024. godine proglasio „Dan crvenih haljina kao nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena“.
Moždani udar je naglo nastali poremećaj krvotoka koji se razvija zbog nedovoljne opskrbe kisikom i hranjivim tvarima dovodeći do oštećenja zahvaćenog dijela mozga i drugih funkcija kojima ti dijelovi mozga upravljaju. Unatoč uvriježenom mišljenju, žene umiru od moždanog udara više nego muškarci pa se ovom kampanjom želi potaknuti ne samo žene, već širu stručnu i društvenu zajednicu na brigu o prevenciji moždanog udara u žena te ukazati na posljedice koje nastaju zbog zanemarivanja prvih znakova ove pogubne bolesti. Iako se nastanak moždanog udara povećava s godinama, sve se češće događa u mlađoj dobi do 45 godina. Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Republici Hrvatskoj od moždanog udara godišnje oboli između 11.000 i 12.000 osoba, a umire približno 5.000 osoba (3.000 žena i 2.000 muškaraca). Moždani udar je drugi uzrok smrti u našoj zemlji. Najčešći znakovi moždanog udara nastaju iznenada (smetnje govora ili vida, oduzetost ruke ili noge, gubitak ravnoteže, vrtoglavica, jaka glavobolja, mučnina, povraćanje). Premda su glavni čimbenici rizika moždanog udara za žene i muškarce isti (povišeni krvni tlak i masnoće u krvi, pušenje, debljina, šećerna bolest, nepravilan rad srca – fibrilacija atrija), ipak samo neki rizici poput visokog krvnog tlaka, šećerne bolesti i fibrilacije atrija imaju na žene jači utjecaj jer su podložnije promjenama na krvnim žilama. Žene češće imaju glavobolje u obliku migrene i češće uzimaju hormonalnu nadomjesnu terapiju pa posebno treba pripaziti na rizične čimbenike u vrijeme spolne zrelosti, trudnoće i menopauze.
Nepromjenjivi čimbenici rizika na koje se ne može utjecati su spol, dob i nasljedna sklonost, dok se na promjenjive rizične čimbenike (nepravilna prehrana, nedovoljno tjelesne aktivnosti, debljina, pušenje, konzumacija alkohola) može utjecati. Moždani udar se može spriječiti pravodobnim djelovanjem i promjenom štetnih životnih navika uvođenjem više kretanja, hodanja i vježbanja, pravilnom prehranom (povrće, voće, smanjene unosa šećera, soli i masnoća), prestankom pušenja, redovitom kontrolom krvnog tlaka i krvne slike te pregledom srca.
Hrvatski Crveni križ Gradsko društvo Crvenog križa Osijek pridružuje se obilježavanju „
Dana crvenih haljina“ kako bi se ukazalo na važnost prevencije moždanog udara u žena i podržali javnozdravstvenu akciju #nosicrveno.
Naučite prepoznati znakove upozorenja za moždani udar koristeći popularnu kraticu G. R. O. M.
GOVOR– možete li razgovijetno govoriti?
RUKE – možete li ravnomjerno podići obje ruke?
ODUZETOST – je li prisutna oduzetost lica ili dijela tijela?
MINUTE – su važne. Moždani udar je hitno stanje i odmah pozovite pomoć.
194 – Hitna medicinska služba
112 – Jedinstveni broj za hitne služba
[Program]
Četvrtak, 6. veljače 2025.
10:00 - 11:30 sati - Mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi, Trg Ante Starčevića
Moždani udar označava naglo nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem moždane cirkulacije, zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe određenih dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. Nedostatak kisika i hranjivih tvari uzrokuje oštećenje i odumiranje živčanih stanica, što ima za posljedicu oštećenje mozga i gubitak funkcija koje taj dio mozga kontrolira.
Struka danas upozorava kako ima gotovo 200 čimbenika rizika za moždani udar. Neki od njih značajniji su za žene, drugi za muškarce. Čimbenici rizika na koje možemo utjecati, odnosno, mijenjati ih, kontrolirati i liječiti su pušenje, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost, pretilost, povećana konzumacija alkohola, visoki krvni tlak, povišen kolesterol, šećerna bolest, bolesti srca (osobito fibrilacija atrija), tranzitorna ishemijska ataka.
Preporuka je kako se treba pridržavati važnih odrednica zdravlja. Prijašnjih godina ih je bilo sedam: prehrana, tjelesna aktivnost, šećer, tjelesna masa, masnoće, krvni tlak i nepušenje. Prošle je godine dodana i osma odrednica, a to je spavanje. San ima više faza, a u trećoj i četvrtoj, koje prethode REM fazi, luči se hormon rasta koji obnavlja organizam. Ukoliko si ne osiguramo dovoljno sna, nećemo imati niti dovoljno hormona rasta.
Upravo ćemo o ovim važnim smjernicama prevencije moždanog udara i edukacije o istima upoznati naše građane dana 6. veljače 2025. godine aktivnostima na Trgu Ante Starčevića, gdje ćemo u okviru obilježavanja Dana crvenih haljina-Nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara osigurati stručno savjetovanje građana o rizicima nastanka i prevenciji moždanog udara.
Patronaža Doma zdravlja Osječko-baranjske županije i učenici Medicinske škole Osijek građanima će mjeriti krvni tlak i glukozu u krvi koji im mogu dati važnu povratnu informaciju o zdravlju.
Učenici Medicinske škole prezentirati će i fizioterapeutske vježbe koje imaju važnu ulogu kod pacijenata koji su preboljeli moždani udar, budući za posljedicu često imaju poremećaje u motorici.
Važnost bavljenja sportom, jednog od najvažnijih preventivnih koraka u nastajanju oboljenja, prezentirati će Veslački klub Iktus, izvodeći vježbe na ergometru, u izvođenje kojih se mogu uključiti i zainteresirani građani.
Važnost prevencije nastanka bolesti, koja je u središtu poruke prema građanima, u kojoj važnu ulogu uz sport i preventivne preglede ima i zdrava prehrana, predstaviti će učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek kroz pripremu zdravih zalogaja korištenjem zdravih namirnica kao i pripremom zdravih napitaka smoothija i čajeva.
Na raspolaganju za stručno savjetovanje građana o rizicima nastanka i prevenciji moždanog udara biti će neurolozi i subspecijalisti za cerebrovaskularne bolesti iz udruge Cerebro Osijek.
18:00 sati - Panel rasprava „Njeguj život“, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku
Na Panel raspravi “Njeguj život” naglasak će biti stavljen na raspravu o nerazmjernoj raspodjeli odgovornosti, prekomjernom opterećenju i manjku podrške koji izlažu žene povećanom riziku od raznih zdravstvenih izazova koje one često ne prepoznaju, ne priznaju ili pak podcijene – od mentalnog zdravlja do moždanog udara kao jednog od tri najčešća uzroka smrti.
Cilj je publici ukazati na značaj prevencije moždanog udara kod žena te ranog prepoznavanja i učinkovitog liječenja istog, potaknuti žene na preuzimanje brige za vlastito zdravlje, na podizanje svijesti o rizicima i posebnosti moždanog udara kod žena, a u ozračju uloga, snage i prirode koju žena ima u društvu.
Upravo se rizik za moždani udar kod žena još uvijek jako podcjenjuje jer se smatra da su žene zaštićene hormonskim statusom, međutim taj rizik je jedino niži u fertilnoj dobi. Danas se oko 2 milijarde radno sposobnih žena suočava s neravnopravnostima. Osim toga, istraživanje OECD-a ukazalo je da čak 73% žena spadaju u tzv. “missing entrepreneurs”, odnosno u skupinu ljudi koji imaju potencijal za poduzetništvo, ali iz različitih razloga nisu uključeni u poduzetničke aktivnosti.
Najčešće povratkom na posao nakon porodiljnog dopusta, žene često biraju fleksibilnije poslove kako bi uskladile radne obveze s obiteljskima. Međutim, takvi poslovi često su i slabije plaćeni pa iako je važnost upravo ovih fleksibilnih poslova potvrdila i pandemija, pandemija je žene pogodila na mnogo više razina nego muškarce. Istraživanje Svjetske banke pokazalo je da je preko 76% žena bilo pogođeno s nerazmjernom i nejednakom podjelom obiteljskih obaveza, odnosno žene su u značajno većoj mjeri ili pak jedine bile odgovorne za kućanske poslove i školovanje djece.
Panel rasprava će biti organizirana u formi podcasta između dva panelista s četiri sadržajne cjeline i to: “Dva svijeta jedna žena”, “Sklad svjesnog – nesvjesnog”, “Moždani udar u fokusu” i “Moj put, moja borba, moj uspjeh”.
Panelisti su renomirani stručnjaci iz područja medicinskih znanosti, umjetnosti, kulture i poduzetništva te žena koja je preboljela moždani udar:
– doc.dr.sc. Tajana Turk, specijalistica radiologije i subspecijalistica intervencijske radiologije u Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek i Medicinskog fakulteta,
– dr.sc. Mirna Sabljar viša predavačica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku,
– doc.prim.dr.sc. Ružica Palić Kramarić, specijalist neurologije i subspecijalist za cerebrovaskularne bolesti na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek te predavačica na Medicinskom fakultetu u Osijeku i na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku,
– dr. Tomislav Pučić, specijalist kliničke psihologije, vlasnik privatne psihološke prakse u Osijeku specijalizirane za kliničku psihologiju koji je i veći dio svog profesionalnog iskustva stekao radeći kao psiholog na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek,
– mr.sc.Natalija Pekić, licencirana predavačica u području obiteljskih poduzeća, suradnica Centra za poduzetništvo, predavačica u HUP-ovom programu za usavršavanje menadžera, konzultantica mnogih obiteljskih poduzeća, ambasador poduzetništva žena RH pri EU,
– prof.dr.sc. Julia Perić, redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i voditeljica Katedre za menadžment, organizaciju i poduzetništvo,
– Kristina Kopf, prof, ravnateljica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek i
– Antonija Štajhofer, mag. ing. techn. aliment., žena koja je preboljela moždani udar.
Glazbena pratnja događaja: Igor Valeri, skladatelj i operni korepetitor.
Svoju kreativnost i znanje u pripremi zdravih namirnica pokazati će i učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, koji će pripremom zdravih obroka, uzvanicima panela, pokazati važnu smjernicu u primjeni zdrave prehrane kao jedne od važnih okosnica zdravlja, ali i prevencije.
Petak, 7 veljače 2025.
19:00 sati - „Let iznad kukavičjeg gnijezda“, predstava, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku
Kao završnu svečanost, u okviru provedbe projekta „Žene u crvenom“, Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Osječko-baranjske županije organizirao je kulturno-umjetničku večer, na koju pozivamo građanstvo, kojima ovom prilikom poklanjamo dio ulaznica za predstavu „Let iznad kukavičjeg gnijezda“, da nam se pridruže u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku.
![](http://cdn-vps.osijek031.com/slike/novosti_2025_02/2025_02_04_zene_u_crvenom_490-1.jpg)