Od danas je na
mrežnim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) dostupna trodnevna
prognoza kvalitete zraka. Trenutna prognoza pokazuje da je zrak loš u sjevernoj Hrvatskoj, posebice u Zagrebu, Sisku, te u Slavonskom Brodu i Požegi.
Trodnevna prognoza kvaliteta zraka omogućit će građanima
planiranje aktivnosti na otvorenom. Prognoza predviđa
koncentracije četiri ključne onečišćujuće tvari koje značajno utječu na zdravlje stanovništva, a to su
lebdeće čestice promjera manjeg od 2,5 μm i 10 μm (PM2,5 i PM10),
dušikov dioksid (NO2) te
prizemni ozon (O3).
"
Uz meteorološke i hidrološke prognoze, ovo je treće područje prognostičkih aktivnosti DHMZ-a. Zahvalan sam timu DHMZ-a koji je uspostavio sustav ATMOSYS kao jednu od aktivnosti projekta AIRQ. Još jednom se pokazala važnost europskih i nacionalnih sredstava u financiranju aktivnosti potrebnih za jačanje otpornosti naših zajednica na različite okolišne probleme, ovog puta u području kvalitete zraka. Sustav praćenja i prognoze kvalitete zraka DHMZ-a razvija se u bliskoj suradnji s našim nadležnim Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, rekao je Güttler i dodao: Posebno veseli što je metodološka osnova ovog sustava u svom velikom dijelu razvijena na bazi algoritama umjetne inteligencije i strojnog učenja. Projekt Destination Earth, usmjeren na razvoj meteoroloških modela uz primjenu AI/ML algoritma, i prognostički sustav ATMOSYS, koji koristi iste tehnologije za prognozu kvalitete zraka, pozicioniraju DHMZ na europsku kartu nacionalnih hidrometeoroloških službi u kojima AI/ML ulaze iz faze prototipa u fazu operativne primjene", rekao je glavni ravnatelj DHMZ-a dr. sc.
Ivan Güttler.
Jadranka Škevin-Sović, načelnica Sektora za kvalitetu zraka DHMZ-a i voditeljica projekta AIRQ, podsjetila je da je prognoza kvalitete zraka jedan od
ključnih rezultata projekta Proširenje i modernizacija državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka – AIRQ, koji je završen u rujnu 2023. godine.
"
S obzirom na sve ozbiljnije probleme vezane uz onečišćenje, mnogobrojna istraživanja provedena u svijetu ukazala su kako je upravo predviđanje onečišćenja zraka od najveće važnosti. Uspostavom sustava za modeliranje kvalitete zraka i izradom modela za procjenu prizemnih koncentracija onečišćujućih tvari, omogućuje se učinkovitija kontrola kvalitete zraka. To olakšava donošenje odluka o mjerama zaštite zraka, a očekivani rezultati uključuju smanjenje broja oboljenja i prijevremenih smrti uzrokovanih onečišćenjem zraka, kao i smanjenje troškova liječenja te drugih povezanih troškova", pojasnila je Škevin-Sović.
Foto: DHMZ