Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Raspelo u školama

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 10:22 
Naslov: Question Raspelo u školama
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prvo članak:

Sukob srednjoškolaca oko križa

Raspelo u učionici izazvalo je sukob između učenika karlovačke Gimnazije. Oni koji pohađaju satove etike odlučili su ga maknuti sa zida jer smatraju da mu nije mjesto u učionicama.

"Povrijedili su nas. Bili smo povrijeđeni njihovim činom jer su skinuli križ, a da nas ništa nisu pitali. Kako bi se oni osjećali da uklonimo nešto njima drago? Križ je simbol kršćanstva i postavljen je ovdje zbog duge i slavne povijesti naše škole u kojoj je među prvim predmetima bio upravo vjeronauk", objašnjava Viktorija Paljug.

S druge strane, učenici koji su uklonili križ ističu da ne žele da im se nameću takve stvari.

"Križu nije mjesto u školi jer smo različiti. Međutim, umjesto da ih mičemo sa zidova, odlučili smo se za drukčiji pristup. U dogovoru s ravnateljem i razrednicom odlučili smo izraditi plakate i s ostalim vjerskim obilježjima te ih staviti u hodnik", ističe Sara Al Hamad.

Međutim, takvim rješenjem nisu baš zadovoljni svi učenici 3.b razreda. Razred se zbog križa doslovno podijelio, a odgovor na pitanje zašto se križevi nalaze u deset učionica, a ne u svima, ne zna ni ravnatelj.

http://www.net.hr:80/vijesti/page/2007/10/29/0779006.html


E, sad, meni baš nije bistro što raspelo ima raditi u školi na zidu. Kroz povijest smo učili o borbama za odvajanje države i crkve, škole i crkve, tako da mi stavljanje raspela u svaku učionicu malo čudno. Ukoliko se radi o privatnoj školi koju drži neki crkveni red, ok, neka stavljaju na zid što god hoće, ali ako su u pitanju javne škole, što ima raspelo raditi na zidu?

Mišljenje?

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 10:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vrlo jednostavno, na etici te uče da budeš tolerantan itd. sam potez skidanja križa kao takav je ne etičan.

Po meni je to recimo u rangu s time da dođe učenik osnovne škole DALJ i skine hrvatski GRB sa zida zato što je pola učenika srpske nacionalnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slažem se, nije mi jasno što križ ima raditi na zidu u bilo kojoj učionici, osim, recimo, onoj koja je namjenjena za predavanje vjeronauka.. ajde da se radi o nekakvoj katoličkoj gimnaziji, nek bude i na ulazu, ali u javnim školama se djeci ne smije tako što nametati.. to mi je nešto kao da teta u pošti na svojoj blagajni stavi zastavicu od HDZ-a ili nešto..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 10:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: ›
slažem se, nije mi jasno što križ ima raditi na zidu u bilo kojoj učionici, osim, recimo, onoj koja je namjenjena za predavanje vjeronauka.. ajde da se radi o nekakvoj katoličkoj gimnaziji, nek bude i na ulazu, ali u javnim školama se djeci ne smije tako što nametati.. to mi je nešto kao da teta u pošti na svojoj blagajni stavi zastavicu od HDZ-a ili nešto..

Nije to problem.
Problem je čin skidanja, a on pokazuje samo iskaz nekulture pojedinca.

Moj otac nije bio vjernik pa nije išao skidati križeve i sl.
Ovdje se radi o vjerskoj netoleranciji, a skidanjem križa se ne vrijeđaju samo katolici več i pravoslavci.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 10:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da nisi u pravu.
Grb visi u svim školama, kancelarijama, dvoranama... jer živimo u Republici Hrvatskoj koja ima grb, himnu i zastvu. Koliko mi je poznato, raspelo nije navedeno kao državno obilježje.
Stavljanje raspela u učionicu ili bilo koje javno mjesto a koje nije crkva, predstavlja izjednačavanje crkve i države, tj. proglašavanje države katoličkom. Činjenica što je većina stanovnika jedne države određene vjeroispovijesti, ne znači da se moramo vratiti u prošlost.
U svojoj kući možeš objesiti što hoćeš, ali u učionici ne.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Problem je čin skidanja, a on pokazuje samo iskaz nekulture pojedinca.


A što reći o kulturi onih koji su stavili križ? I toleranciji?

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Mislim da nisi u pravu.
Grb visi u svim školama, kancelarijama, dvoranama... jer živimo u Republici Hrvatskoj koja ima grb, himnu i zastvu. Koliko mi je poznato, raspelo nije navedeno kao državno obilježje.
Stavljanje raspela u učionicu ili bilo koje javno mjesto a koje nije crkva, predstavlja izjednačavanje crkve i države, tj. proglašavanje države katoličkom. Činjenica što je većina stanovnika jedne države određene vjeroispovijesti, ne znači da se moramo vratiti u prošlost.
U svojoj kući možeš objesiti što hoćeš, ali u učionici ne.

Pa prije je visila i Titina slika po svim kancelarijama iako nismo svi bili komunjare, a dozvoli možda nisi vjernik, ali vjerujem kako ćeš se složiti da je Isus kao takav bio veča ličnost od Josipa Broza Tita.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pa prije je visila i Titina slika po svim kancelarijama iako nismo svi bili komunjare, a dozvoli možda nisi vjernik, ali vjerujem kako ćeš se složiti da je Isus kao takav bio veča ličnost od Josipa Broza Tita.


Isus nije bio predsjednik države, a koliko mi je poznato, u dosta država na javnim mjestima se stavlja slika trenutnog predsjednika ili pokojnog (na koliko samo danas mjesta visi Tuđman??? de pogledaj malo oko sebe).

Nisam ni vjernik ni komunjara. Ne koristim pogrdne nazive za vjernike, ali ni komuniste ne nazivam pogrdno komunjarama. I to je stvar kulture.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 10:56 
Naslov:  Re: Raspelo u školama
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kao prvo... problem je u tome što se traže problemi gdje ih nema...

mislim kakoo ali kako je srednjoškolcima ... trećeg razreda gimnazije pored svih stvari kojima je okružen u školi,prijatelji,učenje,problemi...paloo na pamet skidat križ sa zida...

što se mene tiče ne mora biti nigdje..nije mi bitno...sigurna sam da niko ne zahtijeva da u školama budu postavljeni,ali kad su već tamoo i kad ih je već neko stavio....neznam kojim povodom..pa nek stoje tamo..

zašto to toliko vrijeđa njihovu nevjernost...ee i onda će se opet pričati kako vjera,crkva i blablabla radi razlike među ljudima i odvaja ih..nijee istinaa...sami se odvajamo jedni od drugih..i samo tražimo izlike za podjele,kategoriziranje i ostala sranja...

to se samo zove ogorčenost...i odgoj...

DanicaV je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Problem je čin skidanja, a on pokazuje samo iskaz nekulture pojedinca.


A što reći o kulturi onih koji su stavili križ? I toleranciji?


tolerancija je ovdje upitna u oba slučaj...
al će biti problema ako neko slučajno vrati križ gdje je bio..ne znaš ko tu kome više mora popuštati...

kad malo bolje razmislim ne znam šta je jadnije...ovaj dio vjernika koji su se podijelili zbog križa umjesto da se možda malo više koncentriraju na svoju vjeru,jer im neće pomoći ništa materijalno...ili nevjernici iz kojih ovaj put progovara čisti inat i od roditeljska usađeni stavovi...

fuj za oboje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 10:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Raspravljali smo o skidanju križa sa zida u zemlji u kojoj je večina po defaultu katolička.
PS: Sam čin skidanja bi po meni bio uvreda svim katolicima, a i pravoslavcima.
DanicaV je napisao/la: ›
A što reći o kulturi onih koji su stavili križ? I toleranciji?

To ti je isto kao da kažeš pa šta ako smo mi srbe ubijali i oni su nas klali! ?! Alo jel vidiš kakve gluposti pišeš?!
Ovdje se ne radi o ljudima koji jesu ili nisu, nego o križu koji kao takav nešto predstavlja i nama katolicima, a i pravoslavcima.

Ovo nije bosna da ima pedeset entiteta i da se nezna ni ko pije ni tko plaća.

A vidim da rasprava lagano prelazi i na tuđmanove slike tako da mislim kako ubiti tvoje isticanje ovog posta ide u nekom drugom smjeru pa se povlačim iz rasprave.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 11:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Radi se o tome da li u Hrvatskoj potoji državna religija.

Tuđmana sam navela jer si ti naveo J. B. Tita.
Ali u ovoj priči klanja ne trebaju biti i nisam ih ja spomenula mada su se pod crkvenim obilježjima različitih vjera, ne samo kršćanskih, počinila i čine svakva zlodjela.

Ne moraš sudjelovati u raspravi, to je stvar izbora.

@scheila, možda su srednjoškolci došli do stupnja razvoja i shvatili da nekim stvarima nije mjesto u javnoj školi. Kad su bili tamo u 3. osnovne npr. nisu mogli baš promišljati o takvim pitanjima, ali ljudi sazrijevaju, razvijaju se kao osobe.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.10.2007. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da je stavljanje tog križa uvreda svima koji nisu katolici.. šta sa djecom koja idu na etiku jer nisu ateisti, već, recimo, muslimani ili tako nešto.. zašto njima mora visiti taj križ tamo? da su htjeli o njemu slušati, odabrali bi vjeronauk.. meni je to nametanje uvjerenja, kojem u jednoj demokratskoj državi nema mjesta!

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
chaknoris
Offline
Avatar

Ukupno postova: 591
Lokacija: L. A.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 11:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Wink


Zadnja promjena: chaknoris; 06.08.2010. 21:48; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 11:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Radi se o tome da li u Hrvatskoj potoji državna religija.

Pa u tome i je stvar!
Baš zbog toga što i nije državna religija ne možeš reči da je ona neka režimska, nametnuta i sl.

S druge strane ono što cijelo vrijeme ponavljam:
Raspelo predstavlja ne samo katolike nego i pravoslace...

Alo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.10.2007. 11:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: ›
koji nisu katolici.. šta sa djecom koja idu na etiku jer nisu ateisti, već, recimo, muslimani ili tako nešto..

Pa da je večina muslimanska ja kažem kako bi ja poštivao njihova obilježja.
Kakve veze to ima ?!
Moja profesorica iz vjeronauka dok još nije bilo etike pozvala je učenicu muslimanske vjeroispovjesti na sat vjeronauka da nebi djevojka čamila okolo pa smo pričali eto tako i o njihovoj vjeri i sl.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: