5. Jesenska škola EFSA-e i HAPIH-a okupila
30-ak sudionika iz pretpristupnih zemalja -
Albanije,
Bosne i Hercegovine,
Crne Gora,
Kosova,
Sjeverne Makedonije,
Srbije i Turske.
„
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) od 2019. godine zajedno organiziraju Jesensku školu sigurnosti hrane u Osijeku. Ovo je inicijativa za okupljanje znanstvenika za sigurnost hrane, korisnika IPA programa, kako bi unaprijedili svoje znanje i iskustvo, proširili svoju profesionalnu mrežu i povećali spremnost na zajedničke izazove. Fokus ovogodišnjeg izdanja je na biljnom zdravstvu i kemijskoj procjeni rizika, s dvije paralelne sekcije koje se sastoje od kombinacije teorijskih i praktičnih elemenata uključujući stvarne studije slučaja i simulacijske vježbe“, rekla je visoka dužnosnica EFSA-e
Barbara Gallani, voditeljica Odjela za komunikaciju i partnerstvo, otvarajući 5. Jesensku školu koja se održava od 5. do 7. studenoga u Osijeku.
Izv. prof. dr. sc.
Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja HAPIH-a, izrazio je posebno zadovoljstvo što EFSA prepoznaje HAPIH-a kao pouzdanog partnera već petu godinu za redom.
„
Hrvatska kao najmlađa zemlja članica je i najpozvanija podijeliti svoja iskustva zemljama u pretpristupnom razdoblju na putu integracije u EU. Vjerujemo da će se sudionici škole vratiti u svoje institucije s novim saznanjima i da je učinjen još jedan značajan korak u približavanju zemalja pretpristupnica europskom sustavu“, istaknuo je Karalić.
Svoja znanja i iskustva kroz interaktivne radionice za 30-ak sudionika iz pretpristupnih zemalja - Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gora, Kosova, Sjeverne Makedonije, Srbije i Turske podijelit će uz stručnjake iz
HAPIH-a, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva RH i Ministarstva zdravstva RH i gostujući predavači iz
EFSA-e, Nizozemske agencije za sigurnost hrane i Sveučilišta u Padovi.
I ovogodišnja Jesenska škola, organizira se u okviru IPA III Pretpristupnog programa 2023-2026., koji financira Europska komisija , a ima za cilj promicanje razumijevanja rada EFSA-e, razmjenu stručnih znanja i iskustava kao i stvaranje mehanizama za razmjenu informacija između pretpristupnih zemalja, država članica EU-a i EFSA-e.
Tekst i foto: HAPIH