Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Art, glazba, kultura » Pismenost u Hrvata Idite na Prethodna  1, [2], 3, 4  Sljedeća  :| |:

#16:   Autor: PsychoSoldier Post Postano: 07.11.2011. 12:01

pravopis na fakultetima koji nisu jezikoslovni.. hmmm, mozda???

ali opet, tko kod misli biti malo ozbiljniji na fakultetu i poslije njega te izdavati nekakve radove, obavezan je provesti i lekturu kod ovjerenog lektora, dakle taj moj "savrseno" pravopisno napisan rad prolazi pravopisnu provjeru unatoc tome sto ja rasturam pravopis npr.

#17:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.11.2011. 12:10

simo031 je napisao/la: ›
Uostalom i sam štekam sa pravopisom, ali do sada nikad nisam razmišljao o razlozima zašto.

razlog je taj što ga nikad nisi naučio, a ne taj što ne postoji konsenzus oko pravopisa.

#18:   Autor: simo031 Post Postano: 07.11.2011. 13:02

DonQuijote je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Uostalom i sam štekam sa pravopisom, ali do sada nikad nisam razmišljao o razlozima zašto.

razlog je taj što ga nikad nisi naučio, a ne taj što ne postoji konsenzus oko pravopisa.

To što ja nisam nikad u potpunosti savladao pravopis nije neko čudo, jer u moje vrijeme se učio Srpsko - Hrvatski pravopis, a sadašnja razina pismenosti koju imam, mi je više nego li dovoljna za nesmetanu komunikaciju u svakodnevnom životu.
Nije naglasak na nepismenosti pojedinca, nego nepismenosti nacije, o čemu govore rezultati testiranja. Ako je veći dio nacije polupismen, tada možemo govoriti samo o tome kako je zakazao sustav.

#19:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.11.2011. 13:15

simo031 je napisao/la: ›
To što ja nisam nikad u potpunosti savladao pravopis nije neko čudo, jer u moje vrijeme se učio Srpsko - Hrvatski pravopis, a sadašnja razina pismenosti koju imam, mi je više nego li dovoljna za nesmetanu komunikaciju u svakodnevnom životu.
Nije naglasak na nepismenosti pojedinca, nego nepismenosti nacije, o čemu govore rezultati testiranja. Ako je veći dio nacije polupismen, tada možemo govoriti samo o tome kako je zakazao sustav.

ja nisam učio srpsko-hrvatski, nego hrvatsko-srpski, ali je poanta ista - ako to sam želiš, možeš nadograđivati naučeno.
sustav možda jest zakazao, ali pojedinci zakazuju svaki dan i to im uopće ne smeta. da, da je sustav bolji, tjerao bi ljude na učenje. ako te sustav ne tjera, znači da se ne možeš samostalno unaprijeđivati? bottom line: možeš, ali ne želiš.

#20:   Autor: francika Post Postano: 07.11.2011. 13:44

Slažem se da se pravopis treba učiti na svim fakultetima, a isto tako smatram da jezikoslovci trebaju učiti sve druge struke a ne da lektoriraju neki tekst koji apsolutno ne razumiju ni u najmanjoj mjeri, a pogotovo bi jezikoslovci trebali imati obvezno učenje tehničkih predmeta jer manja je greška krivo napisati meko i tvrdo ch nego promijeniti kontekst nekog teksta zbog neshvaćanja nuklearne fizike.

#21:   Autor: simo031 Post Postano: 07.11.2011. 13:50

DonQuijote je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
To što ja nisam nikad u potpunosti savladao pravopis nije neko čudo, jer u moje vrijeme se učio Srpsko - Hrvatski pravopis, a sadašnja razina pismenosti koju imam, mi je više nego li dovoljna za nesmetanu komunikaciju u svakodnevnom životu.
Nije naglasak na nepismenosti pojedinca, nego nepismenosti nacije, o čemu govore rezultati testiranja. Ako je veći dio nacije polupismen, tada možemo govoriti samo o tome kako je zakazao sustav.

ja nisam učio srpsko-hrvatski, nego hrvatsko-srpski, ali je poanta ista - ako to sam želiš, možeš nadograđivati naučeno.
sustav možda jest zakazao, ali pojedinci zakazuju svaki dan i to im uopće ne smeta. da, da je sustav bolji, tjerao bi ljude na učenje. ako te sustav ne tjera, znači da se ne možeš samostalno unaprijeđivati? bottom line: možeš, ali ne želiš.


 Da, bio je prvo srpsko-hrvatski, potom hrvatsko - srpski, ali se u biti nije ništa bitno promijenilo. Učio si onako kako ti je profesor predavao, a predavao je onako kako je htio, jer je i jedno i drugo bilo ispravno (dopušteno). Osobno bih mogao učiti i doseći još viši nivo pismenosti, ali kako sam već naveo za tim nemam potrebe, jer kad bih u svakodnevnom životu komunicirao književnim jezikom, bio bih okarakteriziran kao čudak. Osim toga smatram da je od sirove gramatičke pismenosti, puno važnija kultura dijaloga, a nje pojedinci nemaju, bez obzira na sve svoje titule i visoko formalno obrazovanje

#22:   Autor: silence Post Postano: 07.11.2011. 14:04

josephine01 je napisao/la: ›



Što se tiče odgovora na pitanja: 2.a,


2. Koji je naziv nepravilno napisan?

a) Hrvatsko-Austrijski međugranični sporazum


Što je ovdje nepravilno napisano ?

#23:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.11.2011. 14:04

simo031 je napisao/la: ›
Osobno bih mogao učiti i doseći još viši nivo pismenosti, ali kako sam već naveo za tim nemam potrebe, jer kad bih u svakodnevnom životu komunicirao književnim jezikom, bio bih okarakteriziran kao čudak. Osim toga smatram da je od sirove gramatičke pismenosti, puno važnija kultura dijaloga, a nje pojedinci nemaju, bez obzira na sve svoje titule i visoko formalno obrazovanje

zanimljivo je kako većina ljudi materijalne stvari gomila daleko iznad stvarnih potreba, a znanje samo koliko je nužno.

#24:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.11.2011. 14:04

silence je napisao/la: ›
josephine01 je napisao/la: ›



Što se tiče odgovora na pitanja: 2.a,


2. Koji je naziv nepravilno napisan?

a) Hrvatsko-Austrijski međugranični sporazum


Što je ovdje nepravilno napisano ?

austrijski ide malim slovom.

#25:   Autor: silence Post Postano: 07.11.2011. 14:07

DonQuijote je napisao/la: ›
silence je napisao/la: ›
josephine01 je napisao/la: ›



Što se tiče odgovora na pitanja: 2.a,


2. Koji je naziv nepravilno napisan?

a) Hrvatsko-Austrijski međugranični sporazum


Što je ovdje nepravilno napisano ?

austrijski ide malim slovom.


a da je kojim slučajem Austrijsko hrvatski vrijedilo bi isto pravilo zar ne Smile

#26:   Autor: silence Post Postano: 07.11.2011. 14:08

ili samo ugovor izmedju Hrvatske i Austrije, onda bi išla oba velika slova ili ne ? Možda bi i ugovor trebao biti sa velikim U Smile

#27:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.11.2011. 14:19

silence je napisao/la: ›
a da je kojim slučajem Austrijsko hrvatski vrijedilo bi isto pravilo zar ne Smile

Tako je. Države se, naravno, pišu velikim početnim slovom, ali se pridjevi pišu malim slovom. U ovom slučaju ime ugovora je "Hrvatsko-austrijski međugranični sporazum", pa se zato piše početnim velikim slovom, jer je moglo biti više hrvatsko-austrijskih, dakle između Hrvatske i Austrije, međugraničnih sporazuma, ali se samo ovaj baš tako i zove, pa se piše velikim slovom.

#28:   Autor: simo031 Post Postano: 07.11.2011. 14:29

DonQuijote je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Osobno bih mogao učiti i doseći još viši nivo pismenosti, ali kako sam već naveo za tim nemam potrebe, jer kad bih u svakodnevnom životu komunicirao književnim jezikom, bio bih okarakteriziran kao čudak. Osim toga smatram da je od sirove gramatičke pismenosti, puno važnija kultura dijaloga, a nje pojedinci nemaju, bez obzira na sve svoje titule i visoko formalno obrazovanje

zanimljivo je kako većina ljudi materijalne stvari gomila daleko iznad stvarnih potreba, a znanje samo koliko je nužno.

Ne vidim zašto si mene citirao kad si spominjo materijalno?

#29:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.11.2011. 15:05

simo031 je napisao/la: ›
Ne vidim zašto si mene citirao kad si spominjo materijalno?


tebe sam citirao zbog znanja, a ne zbog materijalnog.
simo031 je napisao/la: ›
Osobno bih mogao učiti i doseći još viši nivo pismenosti, ali kako sam već naveo za tim nemam potrebe

#30:   Autor: simo031 Post Postano: 07.11.2011. 15:12

DonQuijote je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Ne vidim zašto si mene citirao kad si spominjo materijalno?


tebe sam citirao zbog znanja, a ne zbog materijalnog.
simo031 je napisao/la: ›
Osobno bih mogao učiti i doseći još viši nivo pismenosti, ali kako sam već naveo za tim nemam potrebe


Znam da ne znam, a opasni su oni koji ne znaju, da ne znaju. Laughing
Osijek031.com » Art, glazba, kultura » Pismenost u Hrvata Idite na Prethodna  1, [2], 3, 4  Sljedeća  :| |:


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 2 / 4.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::