Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



PRAVOPIS

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2007. 12:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mia je napisao/la: ›
jučer moj sin uči pjesmicu iz hrvatskog napamet.
1.razred oš
kad je pročitao jedan dio:
"...na pogrješnome mjestu..."
nešto mi zapelo u grlu, shvatih da to ne mogu prevaliti preko jezika, a moje jadno dijete će uskoro pričati neki drugi hrvatski, meni odbojan i neprihvatljiv.
i što je najgore, on će mene ispravljati!

odvratno, odvratno, neopisivo odvratno!!!
kakvo masakriranje jezika... povraća mi se, majke mi!
meni to graniči s kršenjem temeljnih ljudskih prava i osobnih sloboda... odakle nekome uopće ideja tako na silu mijenjati riječi u nešto što u prirodnim situacijama apsolutno nitko normalan ne koristi?!?
po tome ispada da je 99.9% hrvatskih državljana (čitaj - onih koji nisu sudjelovali u stvaranju novog pravopisa) nepismeno i neartikulirano! mislim, kakvi su to hibridi od riječi i tko je tim mesarima uopće dozvolio da ih stvaraju?!
nacisti su bili goli kurac naspram njih..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2007. 13:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš je lijepo kad se laici petljaju u ono što ne razumiju.

Ne znam zašto se svi bune zbog tih nekoliko riječi. Ako je nešto pravilo onda to treba i prihvatiti. Nisam se emocionalno vezala za riječ neću pa sam se lako navikla pisati ne ću i ne vidim u čemu je problem.

Mene zanima jedna stvar. Recimo, svi znate da se treba stati kad je na semaforu upaljeno crveno svjelto? E, pa ja se možda s tim ne slažem, zašto bih ja morala stati kad se meni žuri? Ali se ipak držim tog pravila jer je to pravilo i govoto. Tko sam ja da se petljam u nešto što ne razumijem?

Savjet: pokušajte nekoliko puta brzo izgovoriti pogrješka i vidjet ćete da će vam biti lakše s vremenom.

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.02.2007. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne želim vježbati retardirane riječi, ne bi li mi s vremenom postalo lakše... (?!)
slijepim slijeđenjem pravila , bez njihovog propitivanja, počinje svaka cenzura, da ne kažem diktatura..
normalan svijet teži pojednostavljivanju kompliciranih stvari, a nas baš komplikacije zabavljaju... zašto bi se nešto pisalo onako kako svi pišu i govore, kad možemo preodgojiti 4 i pol milijuna ljudi? tp je baš dobra ideja..
pokušaj svaki dan stotinjak puta izgovoriti "zrakomlat", "samokres", "zaporka" i "nadnevak"... sigurna sam da ćeš se kroz par godina naviknuti!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 14:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anastazija je napisao/la (Pogledaj post): › Baš je lijepo kad se laici petljaju u ono što ne razumiju.

Mene zanima jedna stvar. Recimo, svi znate da se treba stati kad je na semaforu upaljeno crveno svjelto? E, pa ja se možda s tim ne slažem, zašto bih ja morala stati kad se meni žuri? Ali se ipak držim tog pravila jer je to pravilo i govoto. Tko sam ja da se petljam u nešto što ne razumijem?

Jesi ti stručnjak za promet ili jezik? Ako si za jezik, onda mi objasni zašto se jedna od najuglednijih tiskovina u Njemačkoj opirala novom pravopisu, a ako si za promet onda ti je valjda jasno da ove dvije stvari ne možeš trpat u isti koš jer se radi o međunarodnim pravilima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 14:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
mia je napisao/la: ›
jučer moj sin uči pjesmicu iz hrvatskog napamet.
1.razred oš
kad je pročitao jedan dio:
"...na pogrješnome mjestu..."
nešto mi zapelo u grlu, shvatih da to ne mogu prevaliti preko jezika, a moje jadno dijete će uskoro pričati neki drugi hrvatski, meni odbojan i neprihvatljiv.
i što je najgore, on će mene ispravljati!

odvratno, odvratno, neopisivo odvratno!!!
kakvo masakriranje jezika... povraća mi se, majke mi!
meni to graniči s kršenjem temeljnih ljudskih prava i osobnih sloboda... odakle nekome uopće ideja tako na silu mijenjati riječi u nešto što u prirodnim situacijama apsolutno nitko normalan ne koristi?!?
po tome ispada da je 99.9% hrvatskih državljana (čitaj - onih koji nisu sudjelovali u stvaranju novog pravopisa) nepismeno i neartikulirano! mislim, kakvi su to hibridi od riječi i tko je tim mesarima uopće dozvolio da ih stvaraju?!
nacisti su bili goli kurac naspram njih..


Nevjerojatno, stvarno nevjerojatno i sramotno! Zbog ljudi poput tebe se i nalazimo u ovakvoj situaciji. Jezik su nam masakrirali prije 40, 50 godina, ali to više nikoga nije briga. Kako je tada bilo svima onima koji su učili ne ću, pogrješka pa su zbog politike (koja je bila gora, stoput gora od današnje!) morali pisati neću, pogreška i sl.
Ne znam koliko puta treba ponoviti kako je jezik automatizirani sustav i sve se promjene nauče vrlo brzo.
A o ljudima koji se brinu za hrvatski jezik (ne za hrvatsko-srpski, kojemu na žalost neki još uvijek teže) govoriti da su mesari - krasno, na nižu se razinu nisi mogla spustiti. Tko si ti da o čovjeku koji ima 81 godinu, a lucidniji je od većine mladih i kvazi-sposobnih ljudi, govoriš kao o mesaru, monstrumu i slično?
Svjestan sam ja da se mnogima povraća od hrvatstva i svega što je na bilo koji način povezano s hrvatskim identiteom, ali ostavljati komentare ovoga tipa ne priliči čak ni onomu tko se samo zna potpisati.
Uostalom, zašto ljudi ne mogu shvatiti da je potpuno svejedno hoće li pisati ne ću ili neću, važno je samo da je ne ću točno, a onda će im ljudi zaduženi za lekturu ispraviti sve što je pogrješno. Osim toga, mladi će naraštaji biti opismenjeni na zadatcima, ne ću i pogrješci pa nikomu to više ne će biti čudno.
Predivan je osjećaj kada dijete u petom razredu ispravi studenta koji na praksi napiše na ploču "pogreška". Ljudi, shvatite, mnogi su već opismenjeni na ne ću, pogrješci... Uzmite pravopis i iz 1996. pa ćete vidjeti da i tamo živi ne ću. Nije to ništa novo!
Ne možemo se složiti sa stavom da se ne ću piše sastavljeno jer se to kosi s osnovnim pravilom da se niječnica ne piše odvojeno od glagola. Sastavljenom neću nikako nije argument sažimanje od ne hoću. (Isti se argument nalazi u tzv. novosadskom pravopisu (koji je prekinuo hrvatsku tradiciju o pisanju rastavljenoga ne ću i je iza pokrivenoga r): „Odrična riječca ne srasla se jedino s oblicima glagola: nemoj (od ne mozi), nemojmo, nemojte, neću (od ne hoću), nećeš…nemam, (od ne imam), nemaš, nema…nemaju, i u ovim je slučajevima svagda treba pisati sastavljeno s glagolom.“, Pravopis hrvatskosrpskoga književnog jezika, Matica hrvatska/Matica srpska, Zagreb/Beograd, 1960., str.84.)
U Anić-Silićevom Pravopisu hrvatskoga jezika (koji nema ministarsku preporuku niti ju je ikada imao) stoji pravilo da se ne ću piše sastavljeno (neću) te se dovodi u vezu s još nekim iznimkama koje se pišu sastavljeno. Glagol nisam piše se sastavljeno, ali tu je riječ o drugoj niječnici i to je jedini glagol koji dolazi uz ni. Između ostalog, sastavljeno pisanje glagola nisam ima i razlikovnu ulogu s obzirom na rastavljeno pisanje dviju riječi ni sam, a koje ima i drugačije značenje (Ni sam ne znam zašto sam to napravio./Nisam to napravio.). Glagoli nemam ili nemoj i njihovi sprezivni oblici pišu se sastavljeno što je u skladu s načelom da se sastavljeno pišu jedinice koje nemaju samostalno značenje, a mam i moj (moj nije u ulozi posvojne zamjenice) nemaju samostalno značenje i ne mogu samostalno stajati, a ne i ću imaju samostalno značenje pa je to u Anić-Silićevom Pravopisu hrvatskoga jezika u suprotnosti s pravilom o rastavljenom pisanju.

Dakle, u hrvatskom se jeziku uvijek pisalo ne ću, što nam je prekinuo novosadski pravopis prije 46 godina propisavši neću kao točan oblik. No osim jezičnih argumenata gore iznesenih, odvojeno pisanje niječnice (ne ću) potvrđuje i hrvatska pisana tradicija!

P.S. Sad još recite da nije sramotno što u Rječniku HRVATSKOGA jezika (autora ne ću imenovati) imamo hapsanu, kašiku, kašičarenje? Prestrašno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2007. 14:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lufus je napisao/la: ›
[Jesi ti stručnjak za promet ili jezik? Ako si za jezik, onda mi objasni zašto se jedna od najuglednijih tiskovina u Njemačkoj opirala novom pravopisu, a ako si za promet onda ti je valjda jasno da ove dvije stvari ne možeš trpat u isti koš jer se radi o međunarodnim pravilima.

Nisam stručnjak ni za promet ni za njemački jezik.

CatCloe je napisao/la: ›
ne želim vježbati retardirane riječi, ne bi li mi s vremenom postalo lakše... (?!)
slijepim slijeđenjem pravila , bez njihovog propitivanja, počinje svaka cenzura, da ne kažem diktatura..
normalan svijet teži pojednostavljivanju kompliciranih stvari, a nas baš komplikacije zabavljaju... zašto bi se nešto pisalo onako kako svi pišu i govore, kad možemo preodgojiti 4 i pol milijuna ljudi? tp je baš dobra ideja..
pokušaj svaki dan stotinjak puta izgovoriti "zrakomlat", "samokres", "zaporka" i "nadnevak"... sigurna sam da ćeš se kroz par godina naviknuti!


Pravila su propisali stručnjaci i oni su odlučili ovako kako su odlučili. I zašto misliš da bi mi trebalo nekoliko godina da se naviknem na te riječi? Bez problema ih usvojim za koji dan. Tek toliko da znaš, ne pišu svi greška i neću i ne možeš to kategorizirati.
Ne bih se složila s preodgajanjem 4 i pol milijuna ljudi. Znaš li koliko Hrvata uopće ne zna pisati? I što kod takvog čovjeka imaš preodgajati?


Zadnja promjena: Anastazija; 16.02.2007. 14:41; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2007. 14:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fras84 je napisao/la: ›
P.S. Sad još recite da nije sramotno što u Rječniku HRVATSKOGA jezika (autora ne ću imenovati) imamo hapsanu, kašiku, kašičarenje? Prestrašno!


S ovim se slažem. To nisu hrvatske riječi, a opet, nitko se nije to sjetio spomenuti.

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fras84 je napisao/la: ›
Nevjerojatno, stvarno nevjerojatno i sramotno! Zbog ljudi poput tebe se i nalazimo u ovakvoj situaciji. Jezik su nam masakrirali prije 40, 50 godina, ali to više nikoga nije briga....
...
P.S. Sad još recite da nije sramotno što u Rječniku HRVATSKOGA jezika (autora ne ću imenovati) imamo hapsanu, kašiku, kašičarenje? Prestrašno!


bravo!!!

stvarno si si dao truda

p.s. pretpostavljam da studiraš na filozosfskom i suvremeni ti drži ham?

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 15:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

euchrid je napisao/la: ›
Fras84 je napisao/la: ›
Nevjerojatno, stvarno nevjerojatno i sramotno! Zbog ljudi poput tebe se i nalazimo u ovakvoj situaciji. Jezik su nam masakrirali prije 40, 50 godina, ali to više nikoga nije briga....
...
P.S. Sad još recite da nije sramotno što u Rječniku HRVATSKOGA jezika (autora ne ću imenovati) imamo hapsanu, kašiku, kašičarenje? Prestrašno!


bravo!!!

stvarno si si dao truda

p.s. pretpostavljam da studiraš na filozosfskom i suvremeni ti drži ham?


Više ne studiram, a suvremeni mi je držala Ham.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
euchrid
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
normalan svijet teži pojednostavljivanju kompliciranih stvari, a nas baš komplikacije zabavljaju...


upravo se radi o tome da se stvar pojednostavi, odnosno da se iz svakog "pokrivenog" r (odnosno iza onoga kojeg slijedi refleks jata) uvijek piše isto, i da oko toga nema razmišljanja i nedoumica (jer današnji pravopis dopušta dvostrukosti!)...

CatCloe je napisao/la: ›
ne želim vježbati retardirane riječi, ne bi li mi s vremenom postalo lakše... (?!)
zašto bi se nešto pisalo onako kako svi pišu i govore...


nitko tebi ne brani da kod kuće i u birtiji pričaš kako god želiš (a i koliko god želiš); ovdje se radi o službenoj uporabi jezika, a tu trebaju postojati točno utvrđena pravila kako bi komunikacija bila učinkovita, brza i pouzdana... za sve moraju vrijediti ista pravila...
baš me zanima kako bi se pisalo kad bi se pisalo onako kako svi govore... dalmatinac kaže vrime, zagorac vreme, a slavonac vrijeme... i kako bi mi sad trebali pisati? zato postoji standardni jezik (koji je stvar dogovora) i njegov pravopis (koji je isto stvar dogovora) - i jedno i drugo je stvar koja se mora naučiti i onda poštovati

CatCloe je napisao/la: ›
pokušaj svaki dan stotinjak puta izgovoriti "zrakomlat", "samokres", "zaporka" i "nadnevak"... sigurna sam da ćeš se kroz par godina naviknuti!


ovi tvoji primjeri nemaju veze s pravopisom, već s leksikom; brkaš kruške i jabuke

_________________
__________________________________
Stojim uz to što sam jučer rekao. Ne znam doduše što sam rekao, no znam, što mislim, a mislim točno ono što sam rekao!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anastazija
Offline
Ukupno postova: 689
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2007. 15:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Upravo tako! osijek031.com smile

_________________
Anastazija
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 15:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljudi teže sustavu, a onda kada se njemu približimo nastaje problem.
Laiku je dovoljno reći da negaciju "ne" pišemo odvojeno od glagola i tu je stvar riješena. I to neka onda vrijedi za glagol htjeti kao što vrijedi za moći, voljeti, željeti i sl.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lufus
Offline
Ukupno postova: 2044
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 18:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fras84 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne znam koliko puta treba ponoviti kako je jezik automatizirani sustav i sve se promjene nauče vrlo brzo.

Sve? Jel to vrijedi i za šport i sl.?
Fras84 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Svjestan sam ja da se mnogima povraća od hrvatstva i svega što je na bilo koji način povezano s hrvatskim identiteom, ali ostavljati komentare ovoga tipa ne priliči čak ni onomu tko se samo zna potpisati.

Ja pišem ne ću, ja sam Hrvat najveći! Svi koji imaju nešto protiv su antidržavni neprijatelji i rade protiv državnih interesa! Welcome to the 90's!
Fras84 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Uostalom, zašto ljudi ne mogu shvatiti da je potpuno svejedno hoće li pisati ne ću ili neću, važno je samo da je ne ću točno, a onda će im ljudi zaduženi za lekturu ispraviti sve što je pogrješno.

Malo je svejedno, malo nije... Rolling Eyes
Fras84 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Predivan je osjećaj kada dijete u petom razredu ispravi studenta koji na praksi napiše na ploču "pogreška". Ljudi, shvatite, mnogi su već opismenjeni na ne ću, pogrješci...

Ne znam baš da bi se student složio s tobom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.02.2007. 21:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Anastazija je napisao/la (Pogledaj post): › Baš je lijepo kad se laici petljaju u ono što ne razumiju.

Ne znam zašto se svi bune zbog tih nekoliko riječi. Ako je nešto pravilo onda to treba i prihvatiti. Nisam se emocionalno vezala za riječ neću pa sam se lako navikla pisati ne ću i ne vidim u čemu je problem.




I laici imaju pravo na mišljenje.

U tvom tekstu mi se najviše sviđa rečenica "Ako je nešto pravilo onda to treba i prihvatiti."

Ni sami stručnjaci nisu suglasni što je pravilo i prepucavaju se, a u našem jeziku se moda zadnjih 15 godina toliko puta promijenila da je zaista upitno što je točno.
Jedno vrijeme su se svi štovali i ne daj ti Bože da si napisao ili izgovorio "s poštovanjem", onda smo se opet počeli poštovati. Takvih bisera imamo k'o iz priče.

Potpuno je normalno da ljudima koji su završili školu po jednom sustavu riječi koje nam se nameću kao najednom točne zvuče čudno, bodu uši a ima ih koje zaista zvuče retardirano. Kao da se netko zatvorio u prostoriju i smišljao... pa onda ajmo malo eksperimentirati na svekolikom pučanstvu.
Onda, kada se promijeni ministar, možda bude neko novo pravilo. A mi k'o papagaji, neka vježbamo kako nam kažu preko TV-a.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.02.2007. 23:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
Jedno vrijeme su se svi štovali i ne daj ti Bože da si napisao ili izgovorio "s poštovanjem", onda smo se opet počeli poštovati. Takvih bisera imamo k'o iz priče.

Da, štovali su se iz neznanja, i dan danas postoje oba glagola, štuju se sveta bića, a poštuju osobe. To što se štovati trpao i gdje treba i gdje ne treba, to je druga stvar.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: