Grad Osijek nastavlja s mjerama suzbijanja komaraca temeljem najnovijih preporuka
Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Na temelju provedenih uzorkovanja i monitoringa, Zavod je izdao
devet novih preporuka za adulticidne tretmane komaraca na području grada, koji će se izvoditi vozilima sa zemlje, izvijestio je u petak zamjenik osječkog gradonačelnika
Dragan Vulin.
Prvi od ovih tretmana planiran je za
večeras, s početkom oko 17 sati, ukoliko vremenski uvjeti budu povoljni, odnosno
bez kiše, jakog vjetra i preniskih temperatura. Jutarnji tretmani nisu učinkoviti zbog niske aktivnosti komaraca pri niskim temperaturama.
Zamjenik gradonačelnika izvijestio je i kako je dosad provedeno
sedam tretmana, uključujući larvicidni tretman od 3. travnja, a ukupno će biti izvedeno 16 tretmana. Područja obuhvaćena najnovijim preporukama su
Sarvaš, Donji grad, Nemetin, sjeverni dio Tvrđe, centar i Pampas, sjeverni dio Retfale, Josipovac, Višnjevac, Tvrđavica, Podravlje, Gradska četvrt Jug 2, Tenja i Klisa.
–
Ukupni procijenjeni trošak za sve tretmane iznosi oko 28.400 eura, dok je u proračunu osigurano oko 1,6 milijuna eura, uz dodatnih gotovo 400.000 eura iz susjednih općina, što osigurava čini ukupni financijski potencijal od oko dva milijuna eura – dodao je Vulin.
Istaknuo je i kako monitoring pokazuje da nema novih ličinki komaraca na novim područjima, te da vodostaj Drave kod Osijeka trenutno iznosi 101 cm, što nije dovoljno za aktivaciju velikih legla poplavnih komaraca.
–
Granica od 200 cm je ključna jer tada dolazi do poplavljivanja močvarnih područja sjeverno od Osijeka i povećanja broja komaraca. Prognoze za ponedjeljak predviđaju porast vodostaja na oko 170 cm, ali bez značajnijeg vodenog vala, što znači da se zasad očekuje kontrolirana situacija – kazao je osječki dogradonačelnik.
–
Komarci koji se sada pojavljuju su uglavnom urbani, iz kanalske mreže i gradskih područja, što je lakše kontrolirati nego poplavne komarce. Uspješnost dosadašnjih tretmana je visoka, između 83 i 93 posto, što su zadovoljavajući rezultati. Izvođači su obavezni ponoviti tretman na vlastiti trošak ako učinkovitost padne ispod 50 posto – dodao je.
Najveća brojnost komaraca zabilježena je u
Halaševu i Kopačkom ritu, dok su unutar gradskih granica najugroženija područja
Podravlja i Sarvaša, s brojem ulovljenih komaraca dovoljnim za izdavanje preporuka za tretman.
Posebno je istaknuo da je ove godine, prvi put, dobiveno
dopuštenje Ministarstva za larvicidni tretman biološkim sredstvima u zaštićenom dijelu Parka prirode Kopački rit.
Također je ugovoren dodatni avion
specijaliziran za larvicidni tretman velikih vodenih površina, što predstavlja tehnološki napredak u odnosu na prethodne godine. Ovaj avion će se koristiti samo ako dođe do značajnih visokih vodostaja i velikih močvarnih površina sjeverno od Osijeka. U slučaju potrebe, tretmani će se provoditi i pomoću čamaca, amfibija i dronova.
–
Sva vozila i avioni koji sudjeluju u tretmanima opremljeni su GPS uređajima, što omogućava precizno praćenje i izvještavanje o pokrivenosti tretiranih područja, čime se izbjegavaju netretirana “džepna” područja – zaključio je zamjenik gradonačelnika Vulin, izrazivši nadu da će vodostaji Drave i Dunava ostati niski kako bi se olakšala kontrola komaraca, ali je naglasio da je Grad spreman i za najizazovnije scenarije.
Tekst: Osijek.hr
Foto: Osijek031.com/Ilustracija