
Na
Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku u sklopu programa
Cjeloživotnog učenja počinje program "
Modeliranje keramike i rad na lončarskom kolu".
Oblikovanje keramike jedna je od prvih zanata čovječanstva. Keramički su proizvodi sastavni dio čovjekova života tisućama godina. Povijesno, keramika u tradicionalnom smislu znači proizvodnju posuđa, građevnog materijala i drugih proizvoda od gline, dobivenih pečenjem pri visokoj temperaturi.
Još su poznate stare civilizacije ovladale tehnologijom izrade crijepa i opeke, posuđa od pečene gline, ukrasnih vaza, pločica itd. Najveći dio podataka o starim civilizacijama i trgovačkim putevima arheologija crpi upravo iz materijalnih dokaza u obliku različitih keramičkih proizvoda iz tog vremena.
Regija istočne Hrvatske poznata je po svojim arheološkim nalazištima i stalnim postavima u muzejima rasprostranjenim cijelom regijom u većem broju i bogatiji artifaktima, nego bilo koji drugi dio Republike Hrvatske. Iz tog razloga u ovoj regiji postoji i veliki interes za oblikovanje keramike u tradicionalnom i suvremenom kontekstu, a za to je prije svega neophodno usvajanje tehnologije i razvijanje motoričkih i vizualnih sposobnosti, te temeljnih znanja iz tehnike keramike.
Nastava će se održavati ponedjeljkom od 17,00 do 20,00 sat, a počinje u
ponedjeljak, 9. listopada 2023. godine u
17,00 sati u prostru Akademije, zgrada kiparstva (kampus), program traje 40 sati. Nastavu će voditi doc. dr. art.
Margareta Lekić.
Prijave se primaju do popunjavanja grupe, broj mjesta je ograničen.
Završetkom programa polaznici stječu nova i unaprjeđuju postojeća znanja, vještine i sposobnosti u modeliranju keramike.
Budući da se predlošci rada svake godine mijenjaju, a i sam rad sa polaznicima ima i individualni karakter, polaznici mogu pohađati program u više akademskih godina.
Dodatna objašnjenja kao i prijavnice mogu se naći na web stranici Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku
www.uaos.unios.hr poveznica Cjeloživotno učenje ili kod Dražene Stanković, Voditeljice Ureda za poslove organizacije studija , telefon 099 312 61 92 u vremenu od 7 do 15 sati, ili na mail
[email protected]
