Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Borzan: Borzan prva osoba Europskog parlamenta za odnose s Europskom agencijom za lijekove

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 70841
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.11.2016. 10:20 
Naslov:  Borzan: Borzan prva osoba Europskog parlamenta za odnose s Europskom agencijom za lijekove
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan imenovana je za predstavnicu Parlamenta za odnose s Europskom agencijom za lijekove (European Medicines Agency). Radi se o imenovanju u ključnom trenutku kada se najveća agencija EU priprema na selidbu iz Londona i traženje nove zemlje domaćina.

- Radi se o velikoj časti i odgovornosti jer ću u radu s agencijom govoriti glasom cijelog Parlamenta. Pred EMA-om je razdoblje neizvjesnosti i izazova koje se ne smije odraziti na njen rad u procjeni sigurnosti lijekova kojima se liječe europski pacijenti. Isto tako, proces preseljenja iz Velike Britanije mora se obaviti transparentno i što je prije moguće - upozorila je dr. Borzan.

Prije stupanja na dužnost Borzan je održala sastanak s ravnateljem EMA-e Guidom Rasijem i njegovim suradnicima. Teme sastanka su bile predstavljanje rada agencije i razgovor o utjecaju Brexita na njen rad. Raspravljalo se i o temama poput cijepljenja, skupoće lijekova te borbe protiv globalnog slabljenja antibiotika.

- Nedavno smo izvršili ponovna ispitivanja cjepiva protiv HPV-a za koja je postojala sumnja da izazivaju nuspojave i prijava se pokazala neutemeljenom. Sva istraživanja su pokazala i da cijepljenje nema nikakve veze s pojavom autizma kod djece. Radi se o izmišljotini koja ugrožava javno zdravlje. Bilo koji građanin EU može na našoj web stranici prijaviti sumnju i pokrenuti postupak dodatnog ispitivanja sigurnosti nekog lijeka - kazao je ravnatelj EMA-e.

Nakon sastanka sa zastupnicom Borzan, prof. Rasi je odgovarao na pitanja eurozastupnika tijekom saslušanja u Odboru za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane. Gotovo sve zastupnike je zanimalo što će se događati s preseljenjem agencije, a neki su čak nudili gradove u svojim izbornim jedinicama.

- Nadam se da hrvatska Vlada prati razvoj situacije oko biranja nove zemlje domaćina za ovu važnu europsku agenciju. Interes je ogroman, neki gradovi i države su već oformili radne skupine kojima je jedini zadatak lobiranje da EMA i njeni resursi i zaposlenici presele upravo kod njih. Hrvatska nije bez šansi, pogotovo jer je jedna od rijetkih država članica EU koja još nije domaćin niti jednom tijelu Unije - smatra hrvatska europarlamentarka.

Konačnu odluku o novom sjedištu Europske agencije za lijekove donijet će Europsko Vijeće u kojem sjedi hrvatski premijer.



Tekst i foto: Ured/Office of Mrs. Biljana Borzan MEP

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: