A ovo se proteže na 1. srpnja i nije šala:
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/82965-od-1-srpnja-ocekuje-nas-drastican-rast-kamata-na-postojece-kredite-banke-ih-vezu-za-libor.html
Od 1. srpnja očekuje nas drastičan rast kamata na postojeće kredite, banke ih vežu za Libor!
Problem je u tome što se vrijednost Libora upravo sada nalazi na svom povijesnom minimumu i ubuduće može samo rasti. Što će se u tom slučaju događati s kamatama na kredite hrvatskih građana ne treba posebno napominjati.
Autor: Damir Grund Ponedjeljak, 01 Travanj 2013 20:45
Unatrag tjedan dana banke su na kućne adrese svojih klijenata počele slati obavijesti kako će im kamate na postojeće kredite od 1. srpnja 2013. biti preračunate u skladu s novim Zakonom i pravilima Europske unije.
Po novom, kamata će se sastojati od dva dijela, fiksnog i varijabilnog, vezanog za Libor. Tako će se primjerice kamata od 6 posto na kredite u eurima ili švicarskim francima, izračunavati na način da će 5,9 posto biti fiksno i nepromjenjivo a 0,1 posto će se povećavati ili smanjivati u skladu s rastom ili padom Libora.
Problem je, međutim, u tome što se vrijednost Libora upravo sada nalazi na svom povijesnom minimumu i ubuduće može samo rasti. Što će se u tom slučaju događati s kamatama na kredite hrvatskih građana, ne treba posebno napominjati.
Za primjerice zloglasni švicarski franak vrijednost Libora je trenutno oko 0,1 posto dok je prije samo nekoliko godina bila čak 3 posto. Čim Libor poraste i kamate prema zakonu mogu početi rasti.
Zbog manipulacija Libor napuštaju čak i oni koji su ga stvorili
- To je apsolutno nedopustivo. Ako se treba određivati fiksni dio kamate onda se treba određivati na dan kada je kredit ugovaran. Samo tako se može dobiti fer odnos klijenta i banke. Ovako se banka ponovo dovodi u poziciju jačeg i manipulira građanima koji slabo poznaju ovu problematiku - kaže Branka Lukačević Gregić iz udruge Franak.
Zanimljivo je da hrvatske banke varijabilni dio kamate vežu upravo uz Libor kojeg zbog korupcije napuštaju čak i oni koji su ga stvorili.
- Libor je najpoznatija međunarodna bankarska stopa koja se formira među najjačim bankama u Londonu. No, ona je prošle godine postala predmet manipulacija. Britansko ministarstvo financija je zato javnim natječajem ponudila drugima da ga održavaju - napominje prof. Ivan Lovrinčević sa Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
U veljači je naime izbio veliki skandal oko namještanja Libora u kojem je navodno sudjelovao niz vodećih banaka. Zasada su njih tri - Barclays, Royal Bank of Scotland i UBS, kažnjene globom u ukupnom iznosu od 2,6 milijardi dolara.
>>> Veliku Britaniju trese LIBOR - najveći bankarski skandal u povijesti
Dok banke pripremaju harač na građane, vlast šuti. Unatoč tome što je ministar Slavko Linić još nedavno 'grmio' kako više neće dopuštati da banke masno zarađuju na stambenim kreditima te je napomenuo da je za njega prihvatljiva kamatna stopa ne veća od 5 posto.
Umjesto da štiti građane HNB pogoduje bankama
Po strani stoji i HNB iako upravo prema toj instituciji ide najviše zahtjeva da se najviša kamatna stopa limitira na određenu razinu.
- Zakonski se kamatna stopa može limitirati na bilo koju razinu, no, što je najviša kamatna stopa limitirana niže, veći je postotak potrošača koji po toj kamatnoj stopi neće moći dobiti kredit jer će ukupnih kredita biti manje - nedavno je Novom Listu izjavio guverner Boris Vujčić.
Prof. Lovrinčević međutim smatra da su to banalni razlozi koji zapravo znače bježanje od problema.
- Pa i najjača zemlja svijeta Sjedinjene američke države jedno su vrijeme imale 'plafoniranu' kamatnu stopu od strane središnje banke. Imaju je i druge zemlje i to nije ništa neobično. HNB je od 1994. jednostavno odustao od miješanja u formiranje kamatnih stopa. Mi u Hrvatskoj imamo kamatne stope ček i dvostruko više od onih u Europskoj uniji. To je zbog toga što se naš bankarski sektor orijentirao na uvoz stranih kredita umjesto da naša Hrvatska narodna banka nudi i prodaje domaće kredite uz kamatnu stopu koja bi bila povoljnija. No, čini se da u HNB-u razmišljanju na način 'zašto građanima nuditi jeftinije kredite kada se mogu nuditi skuplji' - upozorava Lovrinčević.
>>> Masakr u Coloradu trebao je prikriti skandal oko LIBOR-a i nestalih 21 bilijuna dolara?
Velikodušan 'popust' dužnicima u švicarcima
Banke nastoje smiriti opravdanu paniku koju je vezanje varijabilog dijela kamaten stope za Libor izazvalo među i ovako prezaduženim građanima. Tako velikodušno najavljuju 'popust za one najugroženije', a to su već mjesecima dužnici u švicarcima.
U Zagrebačkoj banci napominju da od 29. siječnja 2013. za sve kredite u švicarskim francima neće primjenjivati eventualni porast parametara šestomjesečnog Libora za švicarski franak na dane usklađivanja promjenjivog dijela kamatne stope 1. srpnja 2013. i 1. siječnja 2014. zbog, kako kažu, složenih ekonomskih uvijeta u Hrvatskoj i globalne gospodarske krize.