
Činjenica da Grad Osijek mora izdvojiti gotovo
1,3 milijuna kuna godišnje za potrgani gradski inventar poražavajuća je. U gradski inventar se ubrajajaju:
klupe za sjedenje, sprave na dječjim igralištima, zapreke na prilazima zelenim površinama, koševi za smeće... a koji su prečesto meta nesavjesnih građana čiji nepromišljeni postupci pridonose potrošnji spomenutog iznosa.
Taj iznos, umnožen tijekom nekoliko godina, primjerice pet, poprima red veličine veći od 6 milijuna kuna, što su sredstva dovoljna za gradnju proizvodnog pogona srednje veličine i upošljavanje više od 50 osoba! Od spomenutih 1,3 milijuna,
800.000 kuna potroši se na komunalnu opremu,
300.000 kuna izdvojeno je ove godine za dječja igrališta, a preostalih 300.000 kuna raspodjeli se u trinaest mjesnih odbora i Gradskih četvrti. One prema svojim potrebama utroše taj novac u istu namjenu, popravak neke klupe ili postavljanje nove...
Opća je procjena kako je potrošnja približno 40 posto ukupnoga iznosa prouzročena vandalskim ponašanjem!
U Gradskom poglavarstvu Osijeka je voditeljica Odsjeka za komunalno gospodarstvo
Marija Hećimović-Popović svjesna ovih brojki koje bi, kako je utvrdila, mogle biti i veće.
- Grad Osijek redovito izdvaja sredstva predviđena za popravak i izmjenu gradskog inventara. Ona su predviđena u proračunu i redovito se svi složimo kako bi mogla biti i veća jer su i potrebe veće. Dio inventara uništi se samim korištenjem i atmosferskim utjecajima, ali dio je uništen isključivo nasilnim načinima. Prema pravilu, redovito se u drugom slučaju radi o mjestima gdje se u večernjim satima okupljaju mladi - kaže Hećimović-Popović.
Najkritičnija osječka zona u kojoj se bilježe povremeni vandalski ispadi je promenada na dijelu
od Bijele lađe prema Neptunu. Okupljalište je to mlađe populacije koja u nedostatku njima odgovarajućih mjesta za izlazak, a poglavito radi nedostatka novca za sjedenje i pijenje pića u ugostiteljskim objektima, kupuje alkohol i pivo u trgovinama, te uz gitaru ili “kazetaš” na baterije ispija piće na postavljenim klupama gledajući u Dravu. U tom raspoloženju, povremeno se dogodi da pripremajući koktele u plastičnim bocama netko iskušava svoju alkoholom stečenu energiju na drvenim dijelovima klupa. Preneseno na gradski proračun, mladi čovjek očito ne shvaća da “reže” klupu na kojoj sjedi.
- Slažem se s konstatacijom kako se ovakvom vrstom troškova u proračunu stvaraju nedostaci u mnogim drugim segmentima gradskoga života. Da se manje novca potroši na popravak gradskog inventara više bi novca ostalo za neke druge projekte. Očito, oni koji se služe vandalizmom ne shvaćaju da uzimaju novac iz vlastita džepa - zaključuje Hećimović-Popović.
Činjenica je to koju treba što prije usaditi u glave onih koji razvaljuju gradsku imovinu budući da svaki novi vandalski čin nagomilava novčane gubitke.
Autor: Danijel ĐUROVIĆ
Glas Slavonije