Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Tučnjava na beatifikaciji

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.11.2007. 7:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Nema potrebe da ja govorim o svom iskustvu kad su ljudi več o nekim svojim iskustvima pričali i to ne samo u RH nego diljem svijeta, bilo bi glupo ali eto kad več inzistiraš: spomenuti ću MAJKU TEREZU I OCA GABRIĆA koji su hranili gladne u Indiji i brinuli se o njima...


Hm, spominjanje pojedinaca koji su svojim žrtvama pomogli drugima ne ide baš u prilog Crkvi (pričamo o Katoličkoj crkvi) kao organizaciji.
Crkva (kao organizacija) svoju pomoć temelji na duhovnoj razini, a na materijalnoj razini pomoć se svodi na slobodnu volju skupina pojedinaca (unutar Crkve) koji organiziraju skupljanje priloga za one kojima je potrebno.
Ovdje napominjem kako se sredstva prikupljaju, ona ne dolaze direktno iz crkvene blagajne, već se osnivaju ili su osnovane druge blagajne koje služe isključivo za sredstva pomoći.
Dakle, iako je istina kako mnogi unutar crkve na krilima humanizma pomažu druge, ta pomoć AFAIK nikada nije došla kao rezultat posezanja u sv. Rimsku kesu.
Logika bi rekla da je u tom smislu McDonalds darežljivija institucija od Crkve.

mali_ivica je napisao/la: ›
Jedan od primjera je nedavno sagrađena Isusovačka Klasična gimnazija...


Klasična gimnazija nije 'sagrađena', već osnovana.
No, važnije od toga jest to da je obrazovala neke meni vrlo drage ljude sa vrlo zdravim stavovima o životu i svijetu, a u tom smislu mi je potpuno svejedno tko ju je i na koji način osnovao.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.11.2007. 12:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bazooka_joe je napisao/la: ›
Klasična gimnazija nije 'sagrađena', već osnovana.
No, važnije od toga jest to da je obrazovala neke meni vrlo drage ljude sa vrlo zdravim stavovima o životu i svijetu, a u tom smislu mi je potpuno svejedno tko ju je i na koji način osnovao.

Je sasvim je svejedno tko ju je osnovao, ali kad te netko pita, a što je Crkva kao ustanova dobrog učinila, onda više i nije svejedno tko ju je osnovao, jer je nisu osnovale "Djevojke" iz udruge BaBe, nego Crkva.
Nerazumijem zašto joj onda to i ne priznati kao dobro koje je napravila?!
NE VIDIM NIŠTA LOŠE U TOME DA SE LJUDI OBRAZUJU.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: