Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



pitanje razgraničenja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Srećko JELINIĆ
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.07.2017. 18:05 
Naslov:  pitanje razgraničenja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lokalni i regionalni dnevni list Glas Slavonije u vikend izdanju za dane 15 i 16. VII 2017.g. značajan prostor posvetio je aktualnim društvenim i državnim temama i osobama. Izdvajam npr. razgovor s predsjednikom hrvatske Vlade g. Andrejom Plenkovićem ili osječko-baranjskim županom. Grđani trebaju ili bi morali znati u kojem smjeru korimilari naše društvene stvarnosti vode "hrvatski brod i društvo". Čini se, neke odlučne i prevažne informacije kasne. Uostalom sve je pitanje "određene" politike.
Povod ovom javljanju je intervju tjedna s doc. dr. Zorko Martom, kako se navodi s Fakulteta političkih znanosti. Ako je raditi na određenom fakultetu (političkom) i da je to legitimacija za razgovor o temi vezanoj za uređivanja granica riječ je o pogrešci, jer tema ulazi u sferu političkih odnosa, ali je primarno riječ i o pravnoj temi za razgovor o kojoj treba dobro poznavanje (međunarodnog) prava. Nije poznato koliko je "uvažena" docentica upućena u međunarodno pravo i da li je uopće po struci pravnik (kolegiji iz kojih izvodi nastavu upućuju da se "bavi" nepravnim područjem). Blagonaklonost novinara i urednika Glasa Slavonije ipak je bila toliko velika da su razgovoru dali značaj intervjua tjedna!!!!
Ne osporavam pravo na mišljenje, no izrečenim stajalištima ili gledištima nedostataje uvažavanje ili poznavanje nekih temeljnih stvari. 1. O doktrini sudskih presedana o kojoj se u međunarodnom pravu puno govori i piše (v. radove Mc Naira, H. Brigssama, C. Parrya, M. Sorensena itd), 2. da se i arbitraža mora pridržavati pravnih pravila osim ako ju stranke izričito ovlaste da sudi ex aequo et bono tj. po načelu pravičnosti, 3. mišljenje Badinterove komisije , 4. o načinu određivanja granice na moru, 5. o prednostima i nedostacima izbora arbitraže kao tijela za rješavanje sporova u odnosu na sud itd.
"Uvažena" docentica sugerira i više neprihvatljivih teza pa tako: za rješavanje graničnih sporova predlaže ugovaranje arbitraže , a ne kruti međunarodni sud, jer da međunarodno pravo predviđa mehanizme koji ne idu u korist Hrvatske. Na koje mehanizme misli, naravno ne iznosi. Neutemeljeno sugerira da arbitraža može imati i političke zaključke. I to je ono što je neprihvatljivo osim ako time opravdava osporavanu presudu arbitraže iz Haaga.
I na kraju, reakcija ove vrste neka bude dovoljno upozorenje da se, barem ubuduće, izbjegnu, u najmanjoj mjeri, čudna svjedočenja i kazivanja nekih nedovoljno upućenih osoba o onomu o čemu govore. Tako barem ja sudim za konkretan primjer.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: