Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Rasizam

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
42
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2006. 18:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Allende je napisao/la: ›
Marigold je napisao/la: ›

Da, sad se tu postavlja i pitanje pozitivne diskriminacije..jeste li za ili protiv?

Što je to pozitivna diskriminacija...malo mi je stran taj pojam. Da nije ono, kao što kažu ovdje u "najdemokratskijoj zemlji na svijetu", da je rasizam ono kad mrziš crnce više nego što je to normalno?


Vjerojatno misliš na "affirmative action" tj. davanje određenoj manjinskoj društvenoj grupi (u ovom slučaju rasi) "jednakijih" prava - konkretno, kod vas u überdemokraciji postoje kvote (upisi na faks, zapošljavanje u državnim institucijama...) za afroamerikance, nije li tako? To se opravdava činjenicom da su kroz povijest bili zakidani za osnovna građanska prava (obrazovanje, glasanje na izborima i sl.) pa im se, tj. njihovim nasjednicima, na ovaj način retroaktivno "odužuje"...

U Sjevernoj Irskoj policija mora zaposliti jednak broj katolika i nekatolika... ima takvih primjera i bliže...

Mnogi pripadnici "povlaštenih" grupa i sami prigovaraju takvom načinu funkcioniranja jer opet osjećaju "diskriminaciju" (zanimljivo, postiže se upravo suprotni učinak) što su zaposleni/upisani ne na osnovi svoga znanja i dobrog rada već jednostavno jer tako piše u zakonu... a kako je tek onima koji ne uđu zbog ispunjavanja "kvote", a po uspjehu su bolji od "kvotaša"? I eto rasizma opet na mala vrata, ovaj put nažalost djelomično razumljivog...


Zanimljiva tema, pogotovo jer se i kod nas provodi sličan "affirmative action" samo ne na osnovi rasne pripadnosti...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2006. 18:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

42 je napisao/la: ›
Vjerojatno misliš na "affirmative action" tj. davanje određenoj manjinskoj društvenoj grupi (u ovom slučaju rasi) "jednakijih" prava - konkretno, kod vas u überdemokraciji postoje kvote (upisi na faks, zapošljavanje u državnim institucijama...) za afroamerikance, nije li tako?
Pojam u tom kontekstu se zove reverse discrimination.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
42
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2006. 19:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislio sam baš na ovo, ali vrlo su slične definicije, pogotovo pojašnjenja... zapravo je to samo "blaži" termin od "diskriminacije"... Wink

Uglavnom, kakav je vaš stav prema kvotama (za upise, zapošljavanje...) i prema razlozima koji stoje iza njih? Imaju li svi jednaku šansu u startu ili nekima ipak treba pomoći i koji bi način bio najbezbolniji po "ostale"?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2006. 20:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U poštenom svijetu u glavama idealista, kvote su suvišna stvar - jer su relevantne kvalitete isključivo sredstvo valorizacije. Dobar bagerist će dobiti posao pred lošim, jednostavnije.

Budući su stvari bitno drukčije na terenu gdje je pozanta praksa "po babi i stričevima", nužno je kvotama štiti egzistencijalne i gospodarske interese manjina. Od crnaca u Americi do Srba u carinarnici u Vukovaru (postoji odredba o 33% u državnoj upravi i policiji).

To nikako nije konačno rješenje, već nužna privremena mjera za osiguravanje elementarnih ljudskih prava, dok se ne uspostave mehanizmi koji bi otkrivali, suzbijali i kažnjavali diskriminaciju.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.10.2006. 0:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

42 je napisao/la: ›
Vjerojatno misliš na "affirmative action"....

Tak je..Smile

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.10.2006. 0:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
Isis je napisao/la: ›
ja od krvi i mesa, crnac od krvi i mesa, azijat od krvi i mesa...

ne vidim razloga za mržnju...
Ne vidis zato sto ne zivis s njima. Kad crnac bijeog covjeka mrzi, nema problema. To je neka osobna stvar. Kad bijeli covjek mrzi crnca, onda je to prvo rasizam. Gdje je tu logika?


ovakvo razmišljanje sam prvi puta čula 1992.godine, od jednog Amera u Mannheimu. nisam mogla skontati zašto baš ne gotivi crnce, a onda mi je on pitao, koliko ih crnaca živi u mom okruženju.

njegovo pitanje je bilo na mjesto, kasnije sam skontala. jer, kao što kod nas djeca palih i živih branitelja imaju prednost za sve moguće upise i radna mjesta, tako je u njegovom dijelu Amerike bilo za crnce. trebalo je ispoštovati kvotu bez obzira jesi li bistar ili nisi.
no, to su greške sistema, onih koji pokušavaju nešto učiniti ali na krivi način pa dolazi do izazivanja nepotrebnog animoziteta i to kod osoba koje su inače ok.
kod nas su se pojavil Kinezi, meni su simpatični. je li bitno hoće li živjeti u Hrvatskoj ili Kini? ali, osoba koja je u to doba sjedila sa mnom u kancelariji je izjavila da njen dečko ne podnosi žute. dobro nisam pala sa stolice.
potpuno mi je svejedno koje boje, rase, vjere..... i što god....... bili ljudi oko mene, samo neka su LJUDI.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.10.2006. 6:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

42 je napisao/la: ›
Mislio sam baš na ovo, ali vrlo su slične definicije, pogotovo pojašnjenja... zapravo je to samo "blaži" termin od "diskriminacije"... Wink
Pravilan izraz - Reverse discrimination.
Politicki pravilan izraz - Affirmative action.

Ili kako moj lega kaze, isti k***c drugo pakovanje...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.10.2006. 14:59 
Naslov:  Re: Rasizam
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

42 je napisao/la: ›
Vjerojatno misliš na "affirmative action" tj. davanje određenoj manjinskoj društvenoj grupi (u ovom slučaju rasi) "jednakijih" prava - konkretno, kod vas u überdemokraciji postoje kvote (upisi na faks, zapošljavanje u državnim institucijama...) za afroamerikance, nije li tako?

Da ne bude zabune, ovo citiram samo zbog boldanog pojma, ne zbog slaganja ili neslaganja sa sadržajem.

A što se pojma tiče, riga mi se od tih politički korektnih termina! Afroamerikanac?! Idiotizam! Šta su onda bijelci tamo, Euroamerikanci? Pa ćemo imati Australoamerikance, pingvinoamerikance... Ameri su toliko forsirali tu demokraciju da su je doveli do apsurda.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
42
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.10.2006. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Da ne bude zabune, ovo citiram samo zbog boldanog pojma, ne zbog slaganja ili neslaganja sa sadržajem.

A što se pojma tiče, riga mi se od tih politički korektnih termina! Afroamerikanac?! Idiotizam! Šta su onda bijelci tamo, Euroamerikanci? Pa ćemo imati Australoamerikance, pingvinoamerikance... Ameri su toliko forsirali tu demokraciju da su je doveli do apsurda.


Zbog tog sam apsurda i stavio taj termin - uskoro nećemo smjeti ništa govoriti izravno da se ne bi slučajno netko uvrijedio - pa ćemo imati samo opisne pojmove... neće biti više pedofila nego samo djecoljubitelji... pretjerujem, znam... Wink

A bijelci su službeno caucasian race... što zapravo označava zemljopisno porijeklo, tj. označava ekipu koja je povijesno potekla s Kavkaza i okolnih predjela (doslovno Caucasus = Kavkaz)... nije li zabavno živjeti u SAD?
osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.10.2006. 15:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pit, i to je amerika

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissConception
Offline
Avatar

Ukupno postova: 426
Lokacija: Os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.10.2006. 17:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la (Pogledaj post): › U poštenom svijetu u glavama idealista, kvote su suvišna stvar - jer su relevantne kvalitete isključivo sredstvo valorizacije. Dobar bagerist će dobiti posao pred lošim, jednostavnije.

Budući su stvari bitno drukčije na terenu gdje je pozanta praksa "po babi i stričevima", nužno je kvotama štiti egzistencijalne i gospodarske interese manjina. Od crnaca u Americi do Srba u carinarnici u Vukovaru (postoji odredba o 33% u državnoj upravi i policiji).

To nikako nije konačno rješenje, već nužna privremena mjera za osiguravanje elementarnih ljudskih prava, dok se ne uspostave mehanizmi koji bi otkrivali, suzbijali i kažnjavali diskriminaciju.


Slažem se.
U principu mi se ne sviđa affirmative action (ni American style ni Croatian style, hehe), jer je diskriminacija sama po sebi. Ali budući da Afroamerikanci (ili kakogod vam se više sviđa) uglavnom imaju lošije uvjete života, dakle i osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, naravno da nikad ne bi ispunili uvjete za upis na fax recimo. (Iako, i kod nas se pri upisu na fax omalovažavaju oni nisu išli u gimnazije, ja sam jedna od tih fala na pitanju, i eto sasvim dovoljno daleko sam dogurala unatoč tom "hendikepu" Razz)

Što se tiče rasizma općenito, mislim da se neće iskorijenit sve dok u novinama ne prestanem čitati o "tamnoputim" manekenkama, pjevačicama i glumcima. Ne mogu opisati koliko mi se digne tlak dok pročitam taj pridjev ispred nečijeg imena...pa kakve to veze ima s ičime?!
Njaaaaaa...

_________________

On a Quest for Love like the Proceed drummer
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.10.2006. 18:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i ja sam rasista, dijelim pučanstvo na muškarce i žene.
a muškarce ne volim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2006. 0:27 
Naslov:  Re: Rasizam
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › A što se pojma tiče, riga mi se od tih politički korektnih termina! Afroamerikanac?! Idiotizam!


Tocno, ali promasio si point. Nije to glup pojam zbog politicke korektnosti. To je jednostavno glup pojam. Smile
Evo jako dobar (kratak) tekst na tu temu. Maddox opet zna. Smile
I am a genius, you are not.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2006. 0:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › A što se pojma tiče, riga mi se od tih politički korektnih termina! Afroamerikanac?! Idiotizam!


Tocno, ali promasio si point. Nije to glup pojam zbog politicke korektnosti. To je jednostavno glup pojam. Smile

Slažem se i s time, samo nisam htio ići u širinu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Forever Defiant
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.10.2006. 17:02 
Naslov:  Re: Rasizam
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › njegovo pitanje je bilo na mjesto, kasnije sam skontala. jer, kao što kod nas djeca palih i živih branitelja imaju prednost za sve moguće upise i radna mjesta, tako je u njegovom dijelu Amerike bilo za crnce. trebalo je ispoštovati kvotu bez obzira jesi li bistar ili nisi.


Isuse koja debilana, ne mogu vjerovati?!?! Odakle ti uopce ideja da uspoređuješ djecu onih koji su se borili kako bi njima osigurali buducnost s crncima i problemima koje oni stvaraju??!! Sramota je sto amerika daje povlastice obojenima. Svaki peti od njih je u zatvoru, a vecina ostalih, usprkos svim potencijalima koje mogu iskoristiti to ne žele... Lakše je sjediti u nekome skvotu i pušiti travu, nego dići guzicu i pokušati se skrbiti za sebe i svoje.... Uostalom, zato se temelj krivnje za rasizam namece bijelcima? Pa u vrijeme kada je trgovina robljem(u cijelom svijetu, ne samo Europa-Afrika-Amerika) bila aktualna, nije se biralo koje će rase biti robovi, nego se gledalo sto je najjeftinije. A najjeftinije su nudli najpoznatiji svjetski trgovici..... A sto je jos zanimljivije, samo 1% bijelaca u Americi je u to vrijeme držalo robove... Još jedna stvar. Afrika je danas najzapušteniji dio svijeta. No i tamo su svojedobno postojale napredne države.... Rodezija primjerice, danas Zimbawe. Bijelci su imali vlast u toj zemlji. Osnova gospodarstva su bile farme. U vlasnistvu bijelca. Ubrzo se pojavljuje Mugabe, i poziva sve crnce na otpor bijelcima. Rezultat, spaljene farme, poubijani njihovi vlasnici od strane radnika(crnaca), neki su cak i pojedeni... Epilog: Danas je ta zemlja jedna od onih u Africi gdje vlada apsolutan kaos. Iz zemlje blagostanja pretvorila se u zemlju rata, vatre i uništenja... Još bi se htio nadovezati, danas u Hrvatskoj nije izražen problem nekontorlirane imigracije. No, samo je pitanje trenutka kada će i našu zemlju preplaviti horde doseljenika. Prije desetak godina broj doseljenika sa dalekog istoka mogao se na prste izbrojiti, a danas na svakom kutu niču novi kineski restorani, trgovine i radnje. Pogledjamo samo koliko svojih radnji imaju doseljenici sa Kosova i Albanije u našoj zemlji, čiji broj nezaustavljivo raste, jer dok god stranci u našoj zemlji imaju veća prava od starosjedioca biti ćemo neodoljiva meka za sve, te će uskoro naše ulice više ličiti na neki zaselak sa obale Gvinejskog zaljeva nego na jedan lijepi miran mediteranski ili pak panonski grad.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: