Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



330 milijuna bogova i jedna krava

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 03.10.2010. 13:11 
Naslov:  330 milijuna bogova i jedna krava
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

“U Indiji ima bogova koliko i ljudi.” – točno se sjećam te rečenice u tamnoplavom zemljopisnom atlasu kojeg smo osamdeset-i-neke kupili iz Svijeta Knjige. I dok sam vrtila te glatke stranice tvrdoukoričene knjige malo sam znala o tome da ću imati priliku se i sama uvjeriti u šarenilo indijskog duhovnog zivota.

Ova priča neće biti o probranim statistikama i enciklopedijskim činjenicama o raznim religijama, nego ću pokušati ovdje predstaviti moju osobnu kognitivnu mapu o hindusima, sikhima, džanistima, parsijcima, muslimanima i kršćanima koji, kao i sve ostalo u Indiji, žive isprepleteni zajedno u istom kaosu.

Najraširenija religija u Indiji je hinduizam. Prva asocijacija su mi religijski hinduski kirbaji: Diwali - Festival Svijetla, Ganesh Chatruthi - proslava slonolikog boga Ganeshe, Navratri – devetodnevni festival na kojem se izvode tradicionalni ples sa palicama, Holi – proljetni festival boja, Onam – žetveni festival na jugu zemlje... Hinduse prepoznajem po oznaki na čelu, koja varira raznim bojama i oblicima. Oni sa velikim crtama preko cijelog čela su sljedbenici Shive; oni sa bijelim koncem koji im proviri ispod ovratnika su Brahmini i pripadnici svećenićke kaste (i kao takvi vjerojatno duboko religiozni i vegetarijanci), žene sa crvenim prahom u razdjeljku su udane hinduskinje... Hindusi čitaju Bhagavad Gitu koja je dio velikog epa Mahabharate te Ramayanu i razlikuju se po sektama. Klanjaju se različitim bogovima i meni je teško pojmiti tko je tko u hindu panteonu. Tri najbitnija boga su - Brahma (Stvoritelj), Vishnu (Održavatelj) i Shiva (Razoritelj Zla).


Shivina žena je Parvati (koja se u svojim inkarnacijama još naziva i Druga te Kali) i oni imaju sina Ganeshu (bog blagostanja i uklanjanja prepreka). Ganeshine sestre su Lakshmi (božica bogatstva i prosperiteta kojoj se mole svi poduzetnici) i Saraswati (božica znanja, glazbe i umjetnosti). Tu je po popularnosti i Krishna, koji se smatra avatarom Vishnua, često vizualiziran kako mali dječak koji jede mlijeko ili kao mladi princ koji svira frulu.

Netko je pobrojao sve hindu bogove i dosao do brojke od 330 milijuna! Hindusi također imaju duboko poštovanje za kravu (Nandi), koju smatraju Krishninom pratiteljicom. Slijedom toga, u Indiji je (zakonom) zabranjeno ubiti kravu ili jesti govedinu, pa su krave puštene da slobodno šetaju ulicama i doprinesu prometnom metežu (da, čak i u metro-gradovima). Hindusi vjeruju u reinkarnaciju, karmu (zakon akcije i reakcije – gdje dobra djela donose dobar sljedeći zivot) i dharmu (dužnost u ovom životu).

Iskcon, organizacija koju mi doma popularno zovemo Hare Krisne, ovdje nisu marginalizirana sekta – već su poprilično mainstream. Iskcon se jednostavno bavi populariziranjem Krishne i učenja Bhagavad Gite u kojoj je on glavni junak. Iskcon je znan po svojoj odličnoj organizaciji i međunarodnoj mreži, tako da u njihovim hramovima, pored mini biznisa zdrave hrane i religioznih asesoara, možete pronaći npr. Izdanje “Drevna Mudrost Indije” na srpskohrvatskom jeziku, štampano u Vaduzu, 1982.

Svećenik koji me je naučio mantru “Hare Krishna, Hare Rama, Hare, Hare” pa-izgovori-nebrojeno-puta, je bio sretan da je uspio napokon pronaći kupca koji razumije taj “egzotični” jezik. I tako se gledamo on i ja, oči u oči, jedno drugom egzotika. Hare Krishna imaju krasne hramove sa multimedijalnim malim muzejima o Krishninom životu. Svećenici su izbrijani i imaju mali pramen na zatiljku te vrte mini krunice u jednoj ruci. Samo da razrješimo predrasude ovdje – Hare Krishna na Zapadu se često poistovjećuju sa hippie kulturom i uživanjem lakih droga (percepcija koja je možda fanovima došla zajedno u paketu sa filmovima kao što je “Kosa” i Beatlesima). Marihuana se u Indiji tradicionalno prinosi kao dar Shivi – što je jedna druga priča – pravi sljedbenici Hare Krishne žive slijedeći četiri osnovna principa, od kojih je jedan strogo izbjegavanje bilo kakvih psihoaktivnih tvari – uključujući marihuanu.


I onda su tu džanisti, sljedbenici drevne religije koja se pojavila najmanje 6 tisuća godina prije Krista i koji prakticiraju put nenasilja (Ahimsa), a koje znam kao vrlo izbirljive kada je u pitanju hrana. Džanisti ne jedu ništa što je moralo umrijeti da bi bilo pojedeno što uključuje bilo što mesno pa čak i ono sto je raslo ispod zemlje (čupanje krumpira ili korjenastog povrća džanisti isto smatraju vrstom ubojstva).

Visoki džain svećenici nose gazu preko usta kako bi izbjegli slučajno gutanje sitnih insekata i imaju slugu koji im mete put pred nogama kako ne bi nehotice zgazili kakvog mrava ili bubicu. Oni duboko posvećeni, kada zaključe da su odradili svoju ulogu u ovom životu i kada ih tijelo počne izdavati se odluče prestati jesti dok im se život jednostavno ne ugasne. Džanitski post ili Santhara je danas kontroverzno pitanje u Indiji i mnoge nevladine udruge se bore protiv ove tradicije koju smatraju vrstom samoubojstva. U nekim indijskim državama zakon nalaže obitelji prisilno hranjenje isposnika. U praksi, obitelji su nerijetko vrlo ponosne ovakim izborom svog najstarijeg člana. Džanisti ne vide Santharu kao samoubojstvo nego kao pripremu tijela da se mirno i dostojanstveno suoči s najbitnijim dijelom života – smrću.

Sikhe je lagano prepoznati po karakterističnom turbanu pod kojim skrivaju svoju dugu, nikad ošišanu kosu i po urednoj bradi koja prekriva cijelo lice. Oni tradicionalno pripadaju kasti ratnika i kao takvima im je dopušteno nositi oružje. Štoviše, svaki Sikh ima 5 stvari koje u svako vrijeme mora imati uz sebe – bodež, turban, narukvicu, specifično donje rublje i češalj.

Njihov učitelj Guru Nanak je propovijedao o egalitarnosti svih religija i bio protiv dijeljenja društva na kaste. Kao i mnoge druge spomenute religije, Sikhi takodjer ne piju alkohol, ne kozumiraju duhan i ne jedu govedinu. Kada posjećujete hram Sikha – gurudwaru – morat cete ostaviti obuću vani i prekriti kosu maramom ili kapom.


I onda krenu oni koje ja smatram “ekstremnim” hindusima – raznorazni sadhusi, "sveti ljudi", koji u oskudnoj odjeći ili bez nje imaju cijelo tijelo namazano svetim prahom i koji u tisućama dolaze na događaje kao što je Kumbh Mela, ritualno kupanje u svetoj vodi. Hindusi imaju povezanost s vodom – osobito Gangesom, koji se smatra svetom rijekom i gdje se prosipa prah kremiranih tijela. Volim sadhuse, čak i kada je očito da su tu samo da se poslikaju za 10 rupija nekog razdraganog turista. Čudnovati kakvi jesu pridonose indijskom kaleidoskopu religioznih rituala.

Pa zatim kategorija “komercijalnihreligija. Među brojnim hramovima koji nude spiritualno utočište u prvom redu zapadnim turistima koji stižu u Indiju u potrazi za duhovnošću, svakako se ističe Osho Temple, “Armani medju hramovima” kako ga nazivaju u turističkim vodičima.

U ovom templu pri registraciji koja će vas koštati par stotina kuna dobijete svoje tamno crveno ruho i plišane japanke, te možete izabrati medju brojnim programima meditacije. Nakon toga opustite se uz Osho novine i prigrizite štogod od izabranih jela Osho kuhinje. Posjetite Osho shop u kojem možete kupiti jednu od stotina knjiga izdanih u Osho Publishingu ili bilo što drugo od brandirane Osho-robe. Navodno u Osho-svijetu postoje i sesije na temu slobodne ljubavi i oslobađanja tijela i duha ovozemaljskih spona. Bilo to istinito ili ne, činjenica je da na ulazu morate predati potvrdu o negativnom rezultatu HIV testa.

Druga priča je ona recentna, o Swamiju Nithyanandi, jedan od popularnijih mladih gurua u južnoj Indiji. Swami je propovijedao tisućama ljudi o Prosvijetljenju i Vječnoj Blaženosti dok nije nedavno uhvaćen u seksualnom skandalu sa tamilskom glumicom i optužen za slične svjetovne aktivnosti i sa drugim sljedbenicama. I dok je Swami racionalizirao metodu seksualne terapije, novinari su uspjeli pronaći brojne bankovne račune izvan zemlje gdje je navodno štedio za svoj prvi polinezijski otok. Nakon što je pušten iz pritvora uz jamčevinu i nakon što mu je oduzeta putovnica, Swami je dao ostavku na mjesto duhovnog vođe i povukao se u osamu astetskog života uz uvjet da će se svaka dva tjedna javiti policijskoj stanici.

U komercijaliziranu kategoriju bih se usudila utrpati i sljedbenike Sai Babe. Samo da objasnim prvo jednu stvar – hindusi duboko poštuju, kako ga oni nazivaju, „starog“, „prvogSai Babu – čovjeka koji je krajem 19. stoljeća bio duhovni vođa hindusa i muslimana i za kojeg se tvrdilo da je inkarnacija samog Shive.

Sai Baba je propovijedao o moralnom kodu ljubavi, oproštanja, pomaganju drugima i milosrđu, kombinirajući elemente hinduizma i islama i pokušavajući tako pomiriti ove dvije grupe koje bi se nerijetko našle u konfliktu. Ovaj suvremeniji, koji za sebe tvrdi da je njegova inkarnacija - s afro frizurom, jakim marketinškim timom i okupljanjima na kojim pred tisućama ljudi materijalizira Citizen satove iz pepela je nešto kontroverzniji i nerijetko ga prate slične glasine o seksualnom zlostavljanju i korištenju mađioničarskih trikova. No, na stranu vjerodostojnost njegove reinkarnacije i gdje nabavlja satove – da budem pravedna u svom opisu – cijenim činjenicu da je njegova zaklada uspostavila mnoge bolnice i škole širom Indije.


Muslimane, najveću religijsku manjinu u Indiji, znam po tome što u vrijeme Ramazana poste 30 dana sve dok sunce ne zađe. Mnogi muslimani su mi rekli da je to test snage duha i razvijanja empatije prema onima koji nemaju za jesti i piti. Znam da se mole pet puta dnevno i da jednom u životu trebaju posjetiti Meku (Meccu). Nije istina da se musliman može razvesti od žene jednostavno izgovarajući tri puta riječ “Talak”.

Suvremeni muslimani potpisuju predbračne ugovore i ako se žele razvesti, razvod traje 6 mjeseci nakon kojih moraju, prema muslimanskog zakonu, isplatiti odštetu ženi. Dio današnjih muslimana u Indiji su potomci Moghula koji su u naslijeđe ostavili prekrasne gradjevine po sjeveru zemlje. Između ostalih i Veličanstveni Taj Mahal. Muslimani ne jedu svinjicu i konzumiraju samo Halal meso koje je ritualno ubijeno na način da se životinja ne pati.

Značajno manja skupina su budisti – uglavnom koncentrirani oko sjevera zemlje i naseljima izbjeglih Tibetanaca. Ovi budisti su nešto drugačiji od onih šrilankanskih (koliko razumijem i tu ima nekoliko različitih pravaca) i u svojim svetim artefaktima zmajevih masaka i zlatnih Buddhinih statua podsjećaju na kineske motive. Dalai Lama jos uvijek živi u izgnanstvu na sjeveru Indije, putuje po zemlji i svijetu i ambasador je budizma i pitanja slobodnog Tibeta.


Meni najegzotičniji su svakako parsijci – potomci su ljudi koji su u 8. stoljeću izbjegli iz današnjeg Irana, a ondašnje Perzije, nakon što su odbili se preobratiti na islam. Parsiji su danas znani kao dobri biznismeni i vrlo su poštovani. Njihova brojka u Indiji doseže tek 80tak tisuća i u stalnom je opadanju jer Parsi se postaje samo rođenjem. Oni štuju vatru i slijede učenje proroka Zaratrustre. Svoje mrtve ne spaljuju niti pokapaju nego – predaju “nebeskom sprovodu” – orlovima lešinarima na “tornjevima šutnje”, visokim objektima podignutim u parku ili šumi. O njima još znam da je Freddie Mercury isto bio Parsi, ali u Indiji rijetki znaju za Fredija.

I na kraju – kršćani – koji, koliko jesu najsličniji mojim religijskim konceptima, su opet poprilično čudnovati. Kršćanstvo u Indiji se proširilo kroz misionare (prvi od njih - Apostol Toma, koji je, nakon epizode u kojoj nije povjerovao u Isusovo uskrsnuće, otišao u Indiju i širio kršćansku riječ).

Neki izvori svjedoče o Isusovim putovanjima u Indiju u dva navrata – u prvom kao mladić između 12 i 30 godina koji je došao na studije u Indiju (pružajući tako objašnjenje za taj period Kristovog života o kojem Biblija malo piše) i drugom, nešto kontroverznijem, u kojem je nakon svoje smrti i uskrsnuća otišao u Kašmir i tamo naučavao Evanđelje. Vizualno, kršćanska zajedinca malo je i nekako drugačija od ovog našeg rimokatolicizma i raskošnih gotičkih i baroknih crkava te postoje mnoge druge različite kršćanske skupine od kojih sam odustala razumjeti po čemu se to točno razlikujemo. Djevica Marija nosi sari i mali Isus oko vrata ima vijenac od cvijeća, isti onaj koji se vješa oko vrata hinduističkih bogova.

U Bombayu ima izreka koja kaže da se srijedom ide na misu u Mahim kršćansku crkvu, četvrtkom na puju u Siddhivinayak hinduistički temple, a petkom klanja u Haji Ali džamiji. Sve tri građevine su prominentne znamenitosti grada, a ova izreka upravo savršeno ilustrira toleranciju u oceanu različith indijskih religija.


Katarina Karalić je diplomirani psiholog sa Sveučilišta u Zagrebu. U studentskim danima proputovala je veći dio Europe kroz AIESEC radionice i treninge. Nakon diplome, godinu i pol dana radila je u Colombu, Šri Lanka, u firmi dizajnerskog nakita kao osoba odgovorna za ljudske resurse. Zadnje tri godine živi sa suprugom Abhishekom u Mumbaiju i radi kao trening menadžer za Procter&Gamble India. Katarinine kolumne o Šri Lanci s portala Osijek031.com su objavljene u izdanju šrilankanskog konzulata u Zagrebu, 2009.


Zadnja promjena: Katty; 04.10.2010. 12:46; ukupno mijenjano 8 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
-nella-
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1739
Lokacija: zemlja čudesa
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 03.10.2010. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čitah do dijela o kravi... I moram dodati da sam imala priliku o hinduizmu razgovarati s jednim gospodinom iz Indije koji je, naravno, hinduist, i pitala sam ga zašto im je krava sveta, jer me to baš jako zanima, pa kad već imam priliku da čujem iz prve ruke. Rekao je da postoje dvije teorije o tome zašto je sveta krava. Prva je ta da hindusi dijele životinje prema stanju svijesti, nekakvoj meni ipak nerazumljivoj vrijednosti kad su u pitanju životinje, da su na dnu te piramide životinje kao zec, žaba i sl, a da je na samom vrhu krava te je stoga najcijenjenija (pitala sam ga ima li to veze sa veličinom živeži, uvrijeđeno je rekao ne...). Druga je teorija povijesna, da su u davnini Indijci koristili krave kao glavni izvor života, (kao mi Slavonci svinju) što za mlijeko, što za meso tako i za kožu, te da je zbog silnog iskorištavanja krava došlo do nestašice te životinje, te je bila svojevrsna politička odluka da krave više ne smiju biti korištene za prehranu kako ne bi izumrle. Kroz vrijeme je krava postala svetinja i ostala do danas.

Pitala sam čiku i u koju teoriju on vjeruje, on je rekao da naravno vjeruje u onu prvu teoriju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
barba
Offline
Ukupno postova: 209
Lokacija: svemir
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.10.2010. 23:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljiv tekst o nama ''malo'' egzotičnoj, a tako privlačnoj državi i njenim bogovima.

Dobro si to pohvatala Katty:-)

Zanimljivo mi je to da si unatoč svim ti m novim iskušenjima ostala ''kršćanin''(najbliža). Obično svi kad odu u Indiju ili pročitaju neku knjigu o Indiji odmah mijenjaju poglede na život.

P.S. Daj molim te u jednom od slijedećih tekstova obradi kriket kao nacionalni sport, po mogućnosti s pravilima Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.10.2010. 5:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ -nella - hvala na doprinosu na temu Svete Krave Smile ja sam isto cula ovu drugu teoriju, kao i da je krava 'vozilo' na kojem se Krishna krece (svi hindu bogovi imaju neka vozila, obicno zivotinje ili neka mitska bica) koji je cesto predstavljan kao cuvar krda krava... eto, tako nekako - kako bilo, Sveta Krava je cijenjena...

@ barba - he, he, ja sto sam dulje u Aziji, to vise shvacam koliko sam krscanka... Smile no, kad podvuces crtu - sve to dodje na vrlo slicno - moralni principi svake religije su vise-manje isti, najvece razlike su u tradicijama i ritualima...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.10.2010. 5:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

P.S. Bit ce i o kriketu, samo da ga skuzim jos malo bolje... Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.10.2010. 9:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O Indiji znam ono što mogu pročitati,vidjeti u filmovima i tako, no ta mi se zemlja nikako nesviđa., a tek kaste-pa to je strašno. Mislim na ponašanje viših prema pripadnicima najniže kaste,tzv. nedodirljivima, njih se zlostavlja,ponižava pa čak i mući i ubija bez imalo grižnje savjesti ili kazne i dok to u svojoj svijesti ne uspiju promijeniti džaba im sva njihova božanstva.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.10.2010. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kastinski sustav je duboko uslojen u povijest indijskog drustva i nama, koji imamo jedan drugaciji svjetonazor, je uopce tesko pojmiti kako jedno drustvo moze funkcionirati na takav nacin.

Takodjer osudjujem ponasanje prema nizim kastama. Isto tako ne bih izvodila generalizacije da su svi Indijci visokih kasta zli prema nizim kastama.

Mislim da je zlostavljanje, ponizavanje i ubijanje, nazalost, konstantna pojava bez obzira bila to kastinska Indija ili bilo koja druga zemlja u svijetu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Shetach
Offline
Ukupno postova: 28
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.10.2010. 12:12 
Naslov:  Re: 330 milijuna bogova i jedna krava
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O pitanju promjene religije: Osobno smatram da religiju, a prilikom dolaska i života u neku drugu kulturološku sredinu, neće promijeniti nitko dovoljno otvoren za prihvaćanje da su sve religije samo načini ispoljavanja duhovnog iskustva ljudi; i da sve sadrže iste univerzalne istine. Stoga, ako možeš poštivati (i barem pokušati razumijeti) tuđe, i ako u svima vidiš iste Istine, onda nema potrebe da odmah postaneš i sljedbenikom toga...

Oni koji su kruti u shvaćanjima, će se neprestano držati "svoga" kao pijani plota, umanjujući vrijednost i kritizirajući sve ostale izričaja, a hvaleći i uzdižući samo svoj kao "najbolji" ili "najistinitiji", a to može na kraju dovesti do 2 stvari:
- ili do otvorenog neprijateljstva i netrpeljivosti prema svim drugim religijama,
- ili da "puknu" i na kraju prijeđu u tu drugu religiju, te nastave istom žestinom protiv svoje prethodne religije, tj. "pljuvati u bunar iz kojeg su pili", da se izrazimo slikovito... Wink

S druge strane, svatko također ima apsolutno pravo birati u životu ono što mu najviše odgovara u tom trenutku ili razdoblju, materijalno, emotivno, duhovno, itd., pa stoga zašto i netko tko nije bio netoleranantan i krut, jednostavno ne bi zaključio da ovo drugo za njega ima više smisla, te promijenio svoj "religijski izričaj", te da ostane i dalje tolerantan, i prema svojoj prethodnoj religiji i prema svim ostalima?

I na kraju, svatko također ima pravo ne pripadati niti jednoj religiji (u nekom "službenom" smislu) nego od svake uzimati vjerovanja koja mu odgovaraju i skuhati "svoju vlastitu juhu" (izrazimo se ponovno slikovito... Wink ).

U konačnici, ja vjerujem da je svaka religija samo (ljudski) sustav vjerovanja i da je bitnija samim ljudima, nego jednoj Univerzalnoj Inteligenciji Svemira ili Bogu, ako ćemo pravo... ;-)

Inače, Katty, odličan članak! Kojom ste prigodom otišli i koliko dugo živite u Indiji?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Katty
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Mumbai
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.10.2010. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@ Shetach - Hvala na komentaru Smile

U Mumbaiju sam sada godinu dana i radim za multinacionalku koja se bavi proizvodnjom i prodajom robe siroke potrosnje. Tako da su moji clanci manje turisticki, a vise govore iz perspektive bombajskog svakodnevnog zivota zaposlenih ljudi.

Trudim se biti sto je moguce vise objektivna prema kulturi koja je tako drugacija od nase, iako je to nekad uistinu tesko. Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Subo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 32
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 04.10.2010. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izvrstan članak, pokazuje svu različitost jedne zemlje, a i malo pojašnjava neke stvari bolje od filmova

Living diversity? Very Happy

_________________
Our greatest glory is not in never falling but in raising every time we fall
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: