Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Vlč. Bernatović bi želio subotom organizirati masovna vjenčanja

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65860
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.05.2010. 13:04 
Naslov:  Vlč. Bernatović bi želio subotom organizirati masovna vjenčanja
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gotovo polovina mladenaca koji se tijekom godine vjenčaju u osječkoj konkatedrali dolaze iz drugih župa! Štoviše, kako su vjenčanja raspoređena svakih pola sata, gužve su prilične, a vlč. Bernatović naglašava kako se upravo zbog dužine obreda mladencima dozvoljava fotografiranje i čestitanje u konkatedrali samo s najbližim članovima obitelji i kumovima.

- Zaručnici moraju poštovati Zakonik crkvenoga prava. To znači da ako ni jedno ne pripada mojoj župi, dozvolu oboje moraju tražiti od svoga župnika. Nemaju li dopuštenje, ne mogu se vjenčati, no iskustveno mogu reći da dozvolu dobiju. Neki od njih u konkatedrali se vjenčaju jer su im se, primjerice, roditelji vjenčali ondje, neki od njih su se krstili u konkatedrali pa se žele i vjenčati. Razlozi su različiti, no ako dozvolu imaju, ja ih moram vjenčati, pojasnio je vlč. Bernatović.

A čini se da se i neki župljani koji pripadaju Župi sv. Petra i Pavla žele vjenčati negdje drugdje. Tako vlč. Bernatović napominje da je nedavno dao dozvolu za vjenčanje u Zagrebu, odnosno u Dubrovniku. Zanimljivo je, kaže, kako se prije dvije godine raspravljalo o tome da brojni mladenci žele vjenčanje upravo u Dubrovniku, a jedan je par, sjeća se, nedavno pripremao za vjenčanje u Njemačkoj.

- Meni je najvažnije da su papiri čisti. Ima pak župnika koji će rijetko dati dozvolu i sjećam se da mi je vlč. Nikola Kerčov jednom rekao da neće dozvoliti vjenčanje svojim župljanina ako barem jedan od njih ne pripada mojoj župi. S obzirom na svoje razloge koje mi zaručnici iznose, mogu reći da je konkatedrala mladencima omiljeno mjesto za vjenčanje iako bi mi bilo draže kad bi se primjerice, zaručnici najavljeni za subotu svi vjenčali u isto vrijeme. Obred je jednak za sve, no još nisam imao takav slučaj - kaže vlč. Bernatović.

134 vjenčanja u 2009. godini

U 2009. godini bila su 134 vjenčanja u konkatedrali, od kojih 51 par mladenaca od kojih su oboje iz drugih župa. Godinu prije u konkatedrali se vjenčalo 129 parova, od kojih 43 s dopuštenjem. U 2007. godini održano je 113 vjenčanja, od kojih je bilo 46 mladenaca iz drugih župa, a u godini prije sudbonosno "da" u konkatedrali izreklo je 119 mladenaca, od kojih je njih 38 imalo dozvolu za vjenčanje u toj župi.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: