Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječanin Zoran Babić osmislio kartice s OIB-om

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66063
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2010. 13:49 
Naslov:  Osječanin Zoran Babić osmislio kartice s OIB-om
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jedanaest nasumce odabranih brojeva osobnoga identifikacijskoga broja (OIB) onome tko ne pamti brojeve zacijelo predstavlja problem. Za njih je Osječanin Zorislav Babić osmislio izradu kartica s OIB-om, i to prema veličini i materijalu istovjetnima kreditnim karticama.

- Kad sam dobio OIB bio sam sluđen, jer nisam mogao upamtiti brojeve. Ideja se pokazala odličnom, jer sam uskoro imao veći broj zahtjeva za izradu, a dolaze mi i udruge, razna društva i grupe građana, kaže Babić, koji je za cijenu od osam kuna po kartici privukao ne samo Osječane. Naime, uskoro su kartice s OIB-om iz Osijeka putovale u Zagreb, Poreč i brojna druga mjesta. U početku je Babić na karticama upisivao jedan OIB te adresu i ime naručitelja, no uskoro su se počeli javljati građani koji su željeli na jednom mjestu imati njima sve važne brojeve. Tako se nerijetko traže i OIB-i članova obitelji na istoj kartici. Česti su i zahtjevi upisa brojeva telefona pa čak i JMBG-a.

- Ova kartica nije javna isprava i upravo to stoji otisnuto na njezinoj poleđini. Bilo je ljudi koji su je izgubili i moram priznati da su odmah tražili ponovnu izradu, kaže Babić. Iako se prvi dosjetio izraditi spomenute kartice, Babić nije razmišljao o patentiranju ideje.

- Nisam htio ništa patentirati i, iako će zvučati kao lažna skromnost, nisam smatrao da je to nešto osobito bitno. Nije inovacija, nije izum, već dobra ideja. Štoviše, postupak zaštite stajao bi me dosta novca, kaže.

Tekst: M.Mihelić/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2010. 13:52 
Naslov:  Re: Osječanin Zoran Babić osmislio kartice s OIB-om
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
- Nisam htio ništa patentirati i, iako će zvučati kao lažna skromnost, nisam smatrao da je to nešto osobito bitno. Nije inovacija, nije izum, već dobra ideja. Štoviše, postupak zaštite stajao bi me dosta novca, kaže.

Kako fora! Super se čovjek dosjetio! Smile

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2010. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj potez ovog covjeka je samo kap u moru, nesto sto ne rijesava temeljni problem - ne veze OIB uz osobni dokument. Dakle, ova kartica ima usporabnu vijednost koliko i komad papira na kojem pise OIB. Doduse, ne guzva se, ne haba i ne brise.

I u ovom slucaju obicni ljudi moraju krpati nesposobnost onih koji donose odluke.

Imali smo JMBG, ideal za sve informaticke sustave, broj svih brojeva. Odlicno zamisljen, masovno koristen, jasno definiran. Bio je na osobnim dokumentima, u sustavima. Sve super. Ekipa je njegove nedostatke prenapuhala i ukinula ga iz sasvim drugih razloga (kljucne rijeci: imovina, trag) i dovela nas u stanje identifikacijske anarhije.

Uveli su OIB, broj bi toboze trebao zamijeniti JMBG. Nema ga na osobnoj iskaznici. Nema ga nigdje. Postoji samo potvrda o OIB-u. Lako krivotvoriv komad papira koji neki priznaju kao dokaz. Ne znas tko je gluplji - onaj tko to prizna kao valjani dokument, ili onaj tko ga poslusno nosi u novcaniku.

Najljepsa su mi iskustva gdje me osoblje na raznoraznim salterima, pored OIB-a kojeg sam naveo i nakon provjere na oib.hr trazilo da im pokazem i potvrdu o OIB-u. Dakle, umjesto OIB-a smo dobili komad papira na kojem pise "Ovo je OIB".

Ili kad na formularima moram upisati i JMBG i OIB - dva broja koja nigdje ne postoje. Hajde, OIB se moze na webu provjeriti, a JMBG je na "majkemi".

Kretenluk.

Idejno je OIB super, bas kao i JMBG, ali je realizacija poslovicno kretenska.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gardy
Offline
Ukupno postova: 101
Spol: Nebitno Nebitno
Zabranjen pristup
Post Postano: 13.05.2010. 14:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jako lijepo ali i sam znam otprintati oib na komad kartona..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bad-os
Offline
Ukupno postova: 8
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2010. 14:51 
Naslov:  Re: Osječanin Zoran Babić osmislio kartice s OIB-om
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uveli su OIB, broj bi toboze trebao zamijeniti JMBG. Nema ga na osobnoj iskaznici. Nema ga nigdje. Postoji samo potvrda o OIB-u. Lako krivotvoriv komad papira koji neki priznaju kao dokaz........

OIB velikim i vidljivim brojevima imate san na novim zdravstvenim knjižicama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bad-os
Offline
Ukupno postova: 8
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2010. 14:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osim toga OIB mi je bio zapisan u mobitelu.
Najjednostavnije.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.05.2010. 14:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@bad_os, i ja sam napisao OIB na komad papira, upisao sam i u mobitel. Velikim brojevima. Zakon! Sad gdje god dodjem, samo pokazem taj papir ili izvadim mobitel. Ne moram vise ni osobnu imati.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
exHOP3on
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4356
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2010. 15:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

treba OIB zapisat na stražnjici, kad na hebu nek bar vide kog hebu, naravno velikim brojevima osijek031.com smile
OT: dobra ideja a ni ne košta puno, thumbs up...

_________________
Ovdje može biti VAŠA reklama!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2010. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svako bi si trebao istetovirati na vrat oib i da ga se posebnim skenerom očita i to je to.... nemoraš ga nositi po novčanicima i mobitelima Very Happy

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2010. 18:40 
Naslov:  Re: Osječanin Zoran Babić osmislio kartice s OIB-om
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako se genijalni hrvatski ministri nisu sjetili da nas lijepo sve mikročipiraju, kako se uostalom micročipiraju i ćuke (po mogućnosti odmah po rođenju). Kad budemo stari i senilni pa se zaboravimo i odlutamo od kuće lako će nas biti pronaći.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 13.05.2010. 18:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

saba je napisao/la (Pogledaj post): › svako bi si trebao istetovirati na vrat oib i da ga se posebnim skenerom očita i to je to.... nemoraš ga nositi po novčanicima i mobitelima Very Happy


bojim se da bi do kraja zivota imali tetovaza ko ostarjeli jacuzza ... ja sam htio tetovarati jmbg ... a vidi sad ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 13.05.2010. 21:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

* haahha. trebas imat 600 kila da ti sva ova sranja stanu

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Puddock
Offline
Avatar

Ukupno postova: 62
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 13.05.2010. 22:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Specijalnom kemijskom olovkom usaras u zube.. pa kad te upitaju, samo im se iskesis kao konjo pa neka citaju, a poslje ako dodje do nekog novog specijalnog broja u kojem ce ti pisati i velicina cipela, razbijemo si zube i kupimo protezu, pa nanovo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.05.2010. 7:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eee da to je to, sad samo odemo do jace i to im predložimo!

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
junfer&ca
Offline
Ukupno postova: 125
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.05.2010. 9:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moj muž je htio istetovirati JMBG ... ma znate već gdje, da ne budem prosta. Al po dužini nije bilo dosta mjesta pa mu stao samo datum rođenja 2407955. A ono sa 300025 mu nije ni stalo. Al' zadnjih par godina mu je i datum nečitak, brojke se preklapaju, ono..zgužvane skroz naskroz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: