Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Studenti ETF-a uče o računalnom kriminalitetu, špijunaži i piratstvu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 9:00 
Naslov:  Studenti ETF-a uče o računalnom kriminalitetu, špijunaži i piratstvu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Računalni kriminalitet naziv je novog kolegija na Elektrotehničkom fakultetu, koji je pobudio velik interes studenata elektrotehnike. Ističe to prof.dr.sc. Radoslav Galić, dekan Elektrotehničkog fakulteta, ne skrivajući ponos da su taj osječki fakultet i Pravni fakultet u Splitu jedini fakulteti u Hrvatskoj koji imaju kolegij takvog naziva i sadržaja.

- Za taj novi izborni kolegij odlučili smo se jer je riječ o vrlo aktualnoj temi, koja je posljedica suvremene tehnologije s kojom inženjeri elektrotehnike rade. Računalna kultura i etika kod nas još nije izgrađena i stoga se postavlja pitanje gdje su granice narušavanja privatnosti i gdje počinje kriminalitet, objašnjava dekan Galić.

Izvoditelji kolegija su dr.sc. Slavko Šimundić, profesor Pravnog fakulteta u Splitu i asistent dipl.iur. Siniša Franjić.

- Kao pravniku drago mi je da su studenti elektrotehnike jako dobro prihvatili ovaj predmet. Iako nisu te struke pravna tematika ide im jako dobro. Kaznena djela iz područja računalnog kriminaliteta događaju se svakodnevno, a mi učimo studente što mogu učiniti kao budući elektrotehnički stručnjaci kada saznaju za takvo kazneno djelo, objašnjava Franjić.

Računalna prijevara, špijunaža, sabotaža, softversko piratstvo, hacking, unošenje programske bombe i druge zloporabe samo su dio zanimljivih tema iz ovog kolegija o kojima uče studenti elektrotehnike. Izvoditelji kolegija napisali su knjigu pod nazivom “Računalni kriminalitet”, čiju promociju najavljuju za svibanj.

Tekst: V.Latinović/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eteefovac
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 12:43 
Naslov:  Re: Studenti ETF-a uče o računalnom kriminalitetu, špijunaži i piratstvu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pitajte studente sta su mislili o tom kolegiju, a ne dekana

Bas me zanima hoce li u toj novoj knjizi pisati da su i studenti dali svoj doprinos za knjigu

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
doctorgm
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Moš mislit što su studenti dali svoj doprinos, to s ve neke lijenčine Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 15:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš me zanim stoji li u tom izdanj (Računalni kriminalitet) podatak o zgodnom softwaraeu zvanom BACKTRACK?

Naime, ukoliko niste znali to što su vam WLAN mreže zaključane ne predstavlja nikakvu zaštitu. Doslovno nikakvu.

Software se skine sa nekog torrenta, te uz isti ide 6 GB video zapisa, koji su rađeni za glupe, znači korak po korak kako otvriti svaku WLAN te pristupiti svim podacima i naravno kako se iživljavati na naoko zaštićenom računalu.

Naravno, kom bi razumnom palo napamet činiti takve nepodopštine?

Postoji način zaštite no on je očito gašenje WLAN mreže...

Ili nešto što nisam vidio u emsiji e-hrvatska, jer oni ipak samo rade reklame za vodeće korporacije koje se bave računalima i srodnim tehnologijama, naime računalnu mrežu uz pomoć dva adaptera možete pustiti diljem kuće putem utičnica. Dakle adapter ide u utičnicu te se mrežnim kablom povezuje na modem te se tim mreža pušta kroz kablove za struju u nekom određenom krugu (ne mogu su se sjetiti no šiba nekih 30-ak metara). Zatim se drugi adapter povezuje sa računalom koje udaljeno (to je cilj mreža, kako u wc bez kompa?), dakle adapter br. 2 ide u strujni krug putem kojeg piči mreža. E, sad da vam komšija ili susjed ne bi kupio uređaj možete ga pod: a) ne obavijestiti o istom, ili b) zaštiti lozinkom koju back track može vjerovatno također otkriti no ipak se ne radi o radio signalu koji jel ranjiviji.

E da, ti materijali kako provaljivati u mreže su i na you tube dostupni...

Kad bi se svi vodili geslom ovog portala ne budite zli najbolje bi bilo imati otključanu mrežu, a ne one prijetvorne hot spotove koji to nisu.

Uzgred, što se tiče e-hrvatske, tamo objašnjavaju upotrebu web'n'walka, wapa i sličnih boleština koje vam sisaju lovu sa moba u nesagledivim proporcijama.

A, npr. kupite mob sa wlan adapterom koji ne možete koristi jer je davatelj usluga nakalemio neki svoj software koji vam onemogućje upotrebu wlan na mobu.

Dakle, imate na mobu wlan, ali ga ne možete koristiti, pa vam na tv-u IT stručnjaci fino objasne kako koristiti wap i po kojoj cijeni, te se hvale brzinama i količinama prijenosa koje su škandal.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 16:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Studirao sam i na PF u Splitu, nadam se da je prof. Šimundić u korak s vremenom jer ono što smo na njegovim kolegijima učili je bilo aktualno prije 50 godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pero1234
Offline
Ukupno postova: 40
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 16:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

andjusticeforall je napisao/la (Pogledaj post): › Baš me zanim stoji li u tom izdanj (Računalni kriminalitet) podatak o zgodn........................ BLA BLA BLA BLA ............eni, te se hvale brzinama i količinama prijenosa koje su škandal.


hahahahahha.... bla bla bla.... ovo je prestrasno! nadobudni pametnjakovic!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lajavi krelac...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pero1234
Offline
Ukupno postova: 40
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 17:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koja s'ti NOOBina!

Ajde idi napast bakin wlan sa backdrekom i za pola sata odi fendovima i ispricaj im da si hakirao neciji wlan Laughing

totalni skript kiddie!...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 17:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Poštovani Lajavi Krelče,

koji moj ti hoćeš? Jesam li nešto napisao što možda nije istina?

Osim toga to je samo informacija, također u prethodnom postu stoji pitanje kom bi normalnom palo na pamet raditi takve nepodopštine?

Zamisao posta je u smislu onog stripa u ugaslom Hackeru - strip se zvao: "Kako je Mirko postao pirat"

Znači ukoliko netko želi može putem tih šturih uputa pogeldati kako se to radi, iako istom ne bih savjetovao da to čini... To je dakle informacija, poput Terrorist Coock booka, taj download je nekoć imao uputu kako se radi o tekstovima informativne naravi, čitati u slobodno vrijeme za zabavu... Ništa više.

Nego da te pitam da ti nisi od ovih optikurac, tmobilepalac, vipnisamjesam pa se uzrujo?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 18:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@andjusticeforall baš ga lupetaš brate mili .Siguran sam da nisi nikada pokrenuo BackTrack http://www.offensive-security.com/
a kamoli pokušao razbiti WEP ili WPA zaštitu.Zasigurno jesi nešto malo čitao o tome ali nemoj plašiti ljude da se Wireless mreže mogu samo tako razbiti ,mogu ali samo oni koji znaju postupak ali ti definitivno nisi taj jer vidi se da pišeš gluposti.Još nešto da navedem na kraju za tvoju informaciju ako stručnjak želi nekome zaštititi wireless mrežu vjeruj mi ni ne treba mu WEP ili WPA zaštita ima toliko drugih načina za to .

_________________
"U zemlji gdje bundeve cvjetaju ,pametni samo proces ometaju"

https://www.dropbox.com/referrals/NTYwNDgyMjk
http://www.linuxzasve.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 18:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

root je napisao/la: ›
@andjusticeforall baš ga lupetaš brate mili .Siguran sam da nisi nikada pokrenuo BackTrack http://www.offensive-security.com/
a kamoli pokušao razbiti WEP ili WPA zaštitu.Zasigurno jesi nešto malo čitao o tome ali nemoj plašiti ljude da se Wireless mreže mogu samo tako razbiti ,mogu ali samo oni koji znaju postupak ali ti definitivno nisi taj jer vidi se da pišeš gluposti.Još nešto da navedem na kraju za tvoju informaciju ako stručnjak želi nekome zaštititi wireless mrežu vjeruj mi ni ne treba mu WEP ili WPA zaštita ima toliko drugih načina za to .


Što se tiče BackTracka imam sve potrebno, uključujući i video materijale, ako ikad zaboravim ključ svog WLANA da ga mogu otvoriti - ovo je naravno šala, doduše u drugom dijelu, ne bih otvarao svoj WLAN tim putem jer ima i jednostavnijih načina.

I, još nešto, siguran sam kao što sam sigruan u to da je žablja guzica mokra da sam pokrenuo BackTrack, a ti fino budi siguran da nisam.

Ne razumijem u čemu je problem u tome što sam to napisao?

To sve postoji i dostupno je, na kraju krajeva znam barem deset ljudi koji nisu čuli za to, pa što ne bi saznali te stvari?

To kao ne valja? Na e-hrvatska sigurno neće raditi prilog o istom.

Ili najbolje da nisam komentirao temu koja me zanima kako se netko ne bi nedaj bože uzrujao.

Sori, skužajte, evo zaboravio sam kako netko naravno to sve bolje zna od mene i izletio, nemojte se obazirati na lupetanja...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
root
Offline
Avatar

Ukupno postova: 548
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 19:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sory ako sam te malo uzrujao ali nije bilo zlonamjerno .

_________________
"U zemlji gdje bundeve cvjetaju ,pametni samo proces ometaju"

https://www.dropbox.com/referrals/NTYwNDgyMjk
http://www.linuxzasve.com/
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.04.2010. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

andjusticeforall je napisao/la: › Postoji način zaštite no on je očito gašenje WLAN mreže...

A što je s access listama?

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 20:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Volio bih upoznati osobu iz Osijeku koja je scrackala wpa2 sa dovoljno slozenim passom da ga nema u dictionaryu.

Ako netko pozna takvu osobu - neka javi...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andjusticeforall
Offline
Avatar

Ukupno postova: 214
Lokacija: D.G.O.
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 21:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pazi sve je to cool, mislim upoznavat nove ljude i tako to. No što se tiče wpa2, pogledaj malo koje su mreže po gradu. U Krežminoj ulici, npr. lovim nekih osam mreža sve WEP enkripcija, dvije su čak i otključane, malo niže od Krežmine, na Vukovarskoj 12 mreža, pregledo prve tri sa popisa isto WEP, 1 otključana, isti je slučaj i u Evropskoj aveniji samo što tamo ni jedna nije otključana.

Zapravo pružateljima usluga je u cilju da korisnik ima nezaštićenu mrežu.

Stoga isti i ne radi prilikom postavljanja mreže i zaštitu, jer to korisink mora sam učiniti.

To što ferengiji (čitaj pružatelji usluga) ne rade zaštitu je iz činjenice kako oni zapravo žele da vam se netko nasadi na mrežu kako bi vam usporio protok podataka i time bi ste morali uzeti brži paket (pod uvjetom da niste svjesni da vam se netko nasadio) ili u još gorem slučaju ukoliko imate ograničen promet onda se tek vesele da vam neko sjedne na mrežu jer će te time više njima platiti.

Pretpostavljam kako će sad opet uslijediti napad da pišem gluposti stoga se idem odma izbičevat...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: