Od danas je dopušteno
korištenje pirotehnike, no ne i petarda i redenika iz kategorija
F2 i F3, čija je nabava i uporaba
zabranjena već nekoliko godina! Iz udruge
Prijatelji životinja mole građane da
ne koriste ni ostala pirotehnička sredstva iz navedenih kategorija, poput raketa, zračnih bombi i vatrometa, jer i ona štete ljudima i životinjama te zagađuju zrak i okoliš. Naveli su da dobivaju
brojne pritužbe građana i zbog ilegalnog pucanja petardi, ali i zbog tzv. zračnih bombi, koje su po jačini buke zapravo petarde koje se ispucavaju u zrak. Najavili su da će tražiti i njihovu zakonsku zabranu.
„
Početkom ove godine pisali smo MUP-u tražeći da u Plan zakonodavnih aktivnosti za 2025. godinu uvrsti izmjene Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, no nismo dobili odgovor. Smatramo da se korištenje pirotehnike, osim petardi, redenika i zračnih bombi, treba ograničiti samo na 31. prosinca i prve sate Nove godine. 27., 28., 29. i 30. 12. ništa se ne slavi pa nema logike da se tih dana dopušta ispucavanje pirotehnike”, ističe
Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Udruzi.
I jedna izgubljena dječja šaka i jedna mrtva životinja su previše
Podsjeća da već od početka prosinca imamo vijesti o maloljetnicima s
teškim ozljedama od pirotehničkih sredstava: „
Kao društvo trebali bismo zauzeti stav da su i jedna izgubljena dječja šaka i jedna mrtva životinja zbog korištenja pirotehnike previše. Roditelji često nisu svjesni da maloljetne osobe uopće ne smiju ispucavati pirotehnička sredstva i da oni kao roditelji mogu za to biti novčano kažnjeni. Svatko tko uzima u ruke pirotehniku odgovoran je za ozljede djece.”
Ukazuje na doslovno suludu zakonsku mogućnost da svatko može pet dana prije Nove godine legalno pucati u bilo koje doba dana i noći, a građani se nemaju kome požaliti na narušavanje njihova mira. „
Pirotehnika pridonosi akumulaciji stresa i u ljudi i u životinja jer kada buka traje danima, teže ju je izdržati. Ispucavanje osobito noću smeta svima koji sljedeći dan rade i ugrožava njihovu radnu sposobnost. Buka pirotehnike jako smeta djeci koju roditelji ne mogu smiriti, bolesnim ljudima i životinjama. Stoga je logično znatno ograničiti uporabu pirotehnike”, kaže Klopotan Kačavenda.
Pojašnjava da su
ptice i druge divlje životinje zbog kontinuirane buke sve iscrpljenije i lako
stradaju jer se nisu odmarale, već su uznemirene letjele okolo i onda ih doslovno dokrajče novogodišnji vatrometi. Iznenadni bljeskovi svjetla iznimno štete pticama, koje noću slabije vide. Zbog pucanja već od sredine prosinca, a osobito od 27. 12., veća je vjerojatnost pogibelji i za pse i mačke koji se boje glasne pirotehnike. Velik broj životinja od straha prestane jesti i obavljati nuždu te se panično pokušavaju negdje sakriti. Njima se danima nakupljaju strah i stres pri svakom bučnom ispucavanju i ta produljena patnja povećava im šansu za otkazivanjem srca na Novu godinu.
Svjetlosni efekti, dronovi i laseri umjesto vatrometa
„
Pozitivan trend u svijetu je da gradovi odustaju od organiziranja vatrometa i uporabe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava za proslavu Nove godine te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša. To su prepoznali i neki gradovi u Hrvatskoj, pa novac koji bi potrošili za organizaciju vatrometa usmjeravaju na štednju, donacije ili na druge oblike proslave. Danas su za doček Nove godine dostupne alternative poput svjetlosnih efekta, dronova, lasera, reflektora i videomapiranja”, zaključuju Prijatelji životinja.
Napominju građanima da pozivom na 112 ili pozivom na broj lokalne policijske postaje prijave policiji svako korištenje zabranjenih petardi. „
Molimo sve da pokažu suosjećanje za druge i da, zbog svoje zabave, ne budu bešćutni za potrebe ostalih. Slaviti možemo bez teroriziranja drugih i bez atmosfere ratišta”, poručuju Prijatelji životinja.
Tekst: Prijatelji životinja
Foto: Pixabay.com/Ilustracija