Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Vijesti » Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune

#1:  Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Redakcija 031 Post Postano: 18.05.2010. 13:12

Nakon što je nedavno odlučio da će redoviti studenti koji iduće akademske godine upišu preddiplomski studij samo prvu godinu studirati besplatno, Senat Sveučilišta usvojio je i točan način participiranja plaćanja školarine na temelju linearnog modela. Ti brucoši studij će moći završiti bez plaćanja školarina samo ako svake godine "očiste" sve ispite, odnosno prikupe maksimalnih 60 ECTS bodova. Svaki preneseni bod morat će plaćati.

- Ovo smo definirali nakon nekoliko mjeseci analiziranja, na osnovi odluke Rektorskog zbora, branila je odluku rektorica Gordana Kralik, naglasivši kako je linearni model izradio sveučilišni Odjel za matematiku. On je na osnovi iznosa školarina i bodovne granice (najniža je 42 boda) koje studenti moraju dosegnuti, izračunao vrijednost boda po područjima. Tako će studenti društvenih i humanističkih znanosti svaki preneseni ECTS bod platiti 344 kune, tehničkih i biotehničkih znanosti 388, a biomedicinskih i zdravstvenih, koji imaju i najviše školarine, čak 924 kune. Ako student medicine bude želio prenijeti najviše dopuštenih devet bodova, morat će platiti 8.316 kuna, što je gotovo puni iznos školarine od 9.240 kuna!

- Smatramo da je ovakav razmjerni model najpravedniji i da odgovara stvarnoj situaciji, tvrdi Rudolf Scitovski, pročelnik Odjela za matematiku, a protiv ovakvog modela svoj glas već su podigle neke studentske organizacije. No, to sigurno neće učiniti sadašnje vodstvo Studentskog zbora, jer se aktualni predsjednik (na odlasku) Igor Gavranović od senatora oprostio u idiličnom raspoloženju.

- O participacijama će stav zauzeti novo vodstvo Zbora, otklonio je odgovornost Gavranović.

Tekst: T.Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031



Pročitajte i...
[22.04.2010.] Prihvaćeni model plaćanja školarina izazvao nezadovoljstvo mnogih studenata
[20.04.2010.] Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti

#2:   Autor: deusex Post Postano: 18.05.2010. 13:34

pa jeste vi ljudi normalni?????????????je... pa odakle ce nekom siromasnom covjeku sa samohranom majkom koji ima prosjek 4,5 npr na medicini sada da prenese jedan predmet koji ima nosi 4 boda 3600 kn?????..nisam se ni cudio sta je to scitovski reko on i njegova mat...strašno..pa ovo samo ima u našoj državi,kao i ona pretplata na tv koja je 80kn svaki mjesec a našu nacionalnu tv niko ni ne gleda....Treba se to drukcije napraviti a ne tako, npr napraviti pored toga još podjelu plačanja na osnovu prosjeka i to bi bilo najpravednije..a ne ovako...osijek031.com smileosijek031.com smileosijek031.com smileosijek031.com smile

#3:   Autor: Pyroclasm Post Postano: 18.05.2010. 13:44

Uči, pa nemoj plaćati. Zar ne?

#4:   Autor: Josephine Post Postano: 18.05.2010. 13:55

da, uči za 2 pa nećeš plaćati. tko će se u ovakvom sustavu usuditi odbiti dvojku? Rolling Eyes




a zanima me još, što će biti s ponavljačima? Laughing

npr. padneš godinu, nisi dao veći broj ispita ili neke koje nose hrpu bodova, npr. 20 bodova ti ostane. to znači da će i oni plaćati 20 x 924 kn (na medicini)? Shocked kako to misle riješiti?

#5:   Autor: fatalni_cevap Post Postano: 18.05.2010. 14:06

mislim da je pun iznos školarine 9.240 kuna tako da neide dalje od toga

#6:   Autor: MissTake Post Postano: 18.05.2010. 14:08

nidzo je napisao/la (Pogledaj post): › mislim da je pun iznos školarine 9.240 kuna tako da neide dalje od toga

sitnica
... ovim potezom će samnjiti broj fakultetski obrazovanih osoba na zavodu za zapošljavanje .... a povećati broj osoba sa završenom srednjom školom


Zadnja promjena: MissTake; 18.05.2010. 14:09; ukupno mijenjano 1 put.

#7:   Autor: fatalni_cevap Post Postano: 18.05.2010. 14:08

tako to ide,
1. godina je besplatna, al naplatit ce oni to nama kroz ostale godine ne bojim se ja za njih hahh.
stoka.

#8:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 14:21

Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...

#9:   Autor: fifla Post Postano: 18.05.2010. 14:28

Izgleda da je jeftinije past godinu nego prenositi podove

#10:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 14:37

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...

#11:   Autor: MNOWAR Post Postano: 18.05.2010. 14:41

Ovo je neoliberalni kapitalizam na djelu. Kapital na prvom mjestu, a sve ostalo je nuspojava. Trbeba vam novac za ulaganje. To je u ovom slučaju školovanje, sport itd. Ljudi štede otkad se djete rodi da bi mogli platit školovanje u USA.
Točno se zna koliko jedna zlatna medalja na olimpijskim igrama košta. Naravno uz predispozicije + 3.000.000,00 $ ulaganja i želja.
Novac je neizostavna komponenta uspjeha.
I nigdje nema da nemaš ništa pa za života živiš kao kralj, to je mafija. Na žalost u ovom sustavu gdje su karte podjeljene tko nema ništa, ništa neće ni imati.
treba ćekat drugo djeljenje.

#12:   Autor: Tristia Post Postano: 18.05.2010. 14:58

ista stvar je i na Odjelu za biologiju... prenos jedne Organske kemije koštao bi 7392kn. osijek031.com smile jaoj..

#13:   Autor: W.M. Felt Post Postano: 18.05.2010. 15:16

Tristia je napisao/la: ›
ista stvar je i na Odjelu za biologiju... prenos jedne Organske kemije koštao bi 7392kn. osijek031.com smile jaoj..


Kladim se da će pametniji studenti onda zacijelo prvo položiti Organsku kemiju. Osim ako im ćaća nije u Hdz-u, ili daljnji rođak, pa je stekao dovoljno da sinu omogući prenošenje Organske kemije na slijedeću godinu.

Ne znam, inače, zašto se i sad studenti ljute. Ima li bolje stimulacije za učenje od novaca? Umjesto da vam mama i tata obećavaju bicikl ako prođete s pet, sad vam Sveučilište obećava besplatno školovanje.

O cijenama bi se, doduše, moglo diskutirati. No lijep zna biti taj kapitalizam - malo gluplji student, ili lijenčina, kad vidi da neće položiti sve ispite, pravac na more, uzme kecelju, odradi par mjeseci, i eto za školarinu (a i dobro se provede). Žene imaju još i veće mogućnosti.

#14:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 15:43

mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...

#15:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 16:08

Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...



brat mi je student elektrotehnike i ne možeš uspređivat ta 2 faxa uopće...i ne kažem ja da sam nadčovjek, ali postoje situacije kad ljudi namjerno odbijaju ocjene iz razno raznih razloga...pa im ostane ispit za prenijet kako bi idući put dobili bolju ocjenu...ja osobno odbijam loše ocjene zbog stipendije, jer moram imat određeni (vrlo visoki) prosijek da dobijem to malo mizerije što dobijem...neki ljudi odbijaju ocjene da bi jednog dana EVENTUALNO mogli dobit neku specijalizaciju koju žele, mada se to na kraju i tako svede da ih dobiju djeca doktora i ljudi koji imaju ogromne veze, ali ocjene su nam JEDINO sredstvno da se makar probamo borit protiv toga...neki odbijaju ocjene jer im treba prosijek za dom, i za razno razne druge stvari...dakle nije da se ne stigne, ali često smo nezadovoljni pa idemo opet, i onda ljudi ne ispolažu sve, al ne zato što su lijeni i zato što se ne može, nego zato što žele (ili trebaju) više i bolje...a ovo što su oni donijeli će smo dovest do toga da ćemo bit zadovoljni i dvojkama, neće mi bit bitno što ja to ne znam, daj brate 2 da ja ne moram plaćat jer nemam novaca...žalosno...

#16:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: evil monkey Post Postano: 18.05.2010. 16:14

a sto je s onima koji paralelno s fakultetom zaradjuju za zivot jer ih mama i tata ne financiraju (znaci radis da platis najamninu stana/sobe, rezije, hranu, knjige, odjecu, obucu i UZ TO redovno studiras)? jesu i oni lijencine i nesposobni ako ne ociste godinu u roku?

nevjerojatno mi je koliki broj ljudi (koji su valjda slijepi pokraj zdravih ociju) podrzava ovakav neoliberalno-kapitalisticki sustav skolovanja - ali mozda me to ne bi trebalo ni cuditi: oligarhe ste doveli na vlast, valjda vam je normalno da vam cijelo drustvo tako funkcionira... jedva cekam da vasa djeca krenu na fakultete Very Happy

(o tome kako takav obrazovni sustav ne producira vise ni mediokritete nego potpune neznalice koji ce biti sretni da dobiju dvojku na svakom ispitu na ovom se forumu ne isplati raspravljati)

#17:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 16:21

mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...



brat mi je student elektrotehnike i ne možeš uspređivat ta 2 faxa uopće...i ne kažem ja da sam nadčovjek, ali postoje situacije kad ljudi namjerno odbijaju ocjene iz razno raznih razloga...pa im ostane ispit za prenijet kako bi idući put dobili bolju ocjenu...ja osobno odbijam loše ocjene zbog stipendije, jer moram imat određeni (vrlo visoki) prosijek da dobijem to malo mizerije što dobijem...neki ljudi odbijaju ocjene da bi jednog dana EVENTUALNO mogli dobit neku specijalizaciju koju žele, mada se to na kraju i tako svede da ih dobiju djeca doktora i ljudi koji imaju ogromne veze, ali ocjene su nam JEDINO sredstvno da se makar probamo borit protiv toga...neki odbijaju ocjene jer im treba prosijek za dom, i za razno razne druge stvari...dakle nije da se ne stigne, ali često smo nezadovoljni pa idemo opet, i onda ljudi ne ispolažu sve, al ne zato što su lijeni i zato što se ne može, nego zato što žele (ili trebaju) više i bolje...a ovo što su oni donijeli će smo dovest do toga da ćemo bit zadovoljni i dvojkama, neće mi bit bitno što ja to ne znam, daj brate 2 da ja ne moram plaćat jer nemam novaca...žalosno...
Po sadržaju kolegija, ovi fakulteti nikako se ne mogu uspoređivati, ali ako gledamo po težini, elektrotehnika nije ništa lakša od medicine. Iskreno ne znam kakva je kod vas situacija što se tiče organizacije, ali vjerujem da za svaki ispit postoji najmanje dva roka unutar semestra tako da ne kontam u čemu je problem- nisi zadovoljan, odeš na sljedeći rok. Ako u dva roka ne postigneš ocjenu koju želiš, onda ju nisi ni zaslužio. Pa nije ovo tržnica pa ćemo se cjenkat dok ne dobijem ocjenu koju želim...

#18:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 16:31

Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...



brat mi je student elektrotehnike i ne možeš uspređivat ta 2 faxa uopće...i ne kažem ja da sam nadčovjek, ali postoje situacije kad ljudi namjerno odbijaju ocjene iz razno raznih razloga...pa im ostane ispit za prenijet kako bi idući put dobili bolju ocjenu...ja osobno odbijam loše ocjene zbog stipendije, jer moram imat određeni (vrlo visoki) prosijek da dobijem to malo mizerije što dobijem...neki ljudi odbijaju ocjene da bi jednog dana EVENTUALNO mogli dobit neku specijalizaciju koju žele, mada se to na kraju i tako svede da ih dobiju djeca doktora i ljudi koji imaju ogromne veze, ali ocjene su nam JEDINO sredstvno da se makar probamo borit protiv toga...neki odbijaju ocjene jer im treba prosijek za dom, i za razno razne druge stvari...dakle nije da se ne stigne, ali često smo nezadovoljni pa idemo opet, i onda ljudi ne ispolažu sve, al ne zato što su lijeni i zato što se ne može, nego zato što žele (ili trebaju) više i bolje...a ovo što su oni donijeli će smo dovest do toga da ćemo bit zadovoljni i dvojkama, neće mi bit bitno što ja to ne znam, daj brate 2 da ja ne moram plaćat jer nemam novaca...žalosno...
Po sadržaju kolegija, ovi fakulteti nikako se ne mogu uspoređivati, ali ako gledamo po težini, elektrotehnika nije ništa lakša od medicine. Iskreno ne znam kakva je kod vas situacija što se tiče organizacije, ali vjerujem da za svaki ispit postoji najmanje dva roka unutar semestra tako da ne kontam u čemu je problem- nisi zadovoljan, odeš na sljedeći rok. Ako u dva roka ne postigneš ocjenu koju želiš, onda ju nisi ni zaslužio. Pa nije ovo tržnica pa ćemo se cjenkat dok ne dobijem ocjenu koju želim...



hahahahahahahahahahaha a što misliš što se događa s drugim predmetima dok ti učiš ovaj jedan za bolju ocjenu? GOMILAJU SE...jer ruku na srce naši NAJMANJI predmedi, nisu manji od 400-500 stranica u prosjeku (najmanji)...pa ti vidi...i onda počneš kasnit sa svim, i eventualno se dogodi da još jedan predmet želiš naučit za višu ocjenu i hop, dogodi se da ti se toliko nagomilaju ostali predmeti jer ih jednostavno nemaš KAD učit,a ne da ne želiš...evo ja sam odličan student medicine, i učeći ispit od 1700 stranica sam u statu u zaostatku sa 2-3 ostala predmeta koja su bila u međuvremenu...i trenutno se UBIJAM od učenja kako bi to sve stigla, i kako budem polagala taj zaostatak pravit će mi se novi zaostatak...u biti dođi probaj studirat medicinu Smile ne želim nikoga podcjenjivat al evo poslat ću ti brata da ti kaže objektivno dojam težine mog faxa i njegovog, a on je diplomirao elektrotehniku s odličnim.

ali uopće ne mora biti u pitanju medicina, svakome je njegov fax težak, i svatko ima svoje razloge zašto zaostaje sa ispitima...i evo netko gore je napisao da radi kako bi si zaradio za život i usput studira...i ti bi takve opalio po džepu? razmisli opet

#19:   Autor: Vic.Mackey Post Postano: 18.05.2010. 16:34

tek sad slijedi rušenje................pametne glave opet smislile savrsen sustav lopovluka

#20:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 16:35

evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): › a sto je s onima koji paralelno s fakultetom zaradjuju za zivot jer ih mama i tata ne financiraju (znaci radis da platis najamninu stana/sobe, rezije, hranu, knjige, odjecu, obucu i UZ TO redovno studiras)? jesu i oni lijencine i nesposobni ako ne ociste godinu u roku?

nevjerojatno mi je koliki broj ljudi (koji su valjda slijepi pokraj zdravih ociju) podrzava ovakav neoliberalno-kapitalisticki sustav skolovanja - ali mozda me to ne bi trebalo ni cuditi: oligarhe ste doveli na vlast, valjda vam je normalno da vam cijelo drustvo tako funkcionira... jedva cekam da vasa djeca krenu na fakultete Very Happy

(o tome kako takav obrazovni sustav ne producira vise ni mediokritete nego potpune neznalice koji ce biti sretni da dobiju dvojku na svakom ispitu na ovom se forumu ne isplati raspravljati)
Nije fakultet za svakoga, a ideja da svi živi studiraju besplatno je čista utopija. Ništa nije besplatno, sve to treba netko platiti. Još kad se uzme u obzir činjenica gdje živimo, zar uopće možemo očekivati išta više od ovoga. Stoga, ako govoriš o vlastitom primjeru, drži se tog posla i radi, ili se žrtvuj, stigne se sve...

#21:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 16:39

mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...



brat mi je student elektrotehnike i ne možeš uspređivat ta 2 faxa uopće...i ne kažem ja da sam nadčovjek, ali postoje situacije kad ljudi namjerno odbijaju ocjene iz razno raznih razloga...pa im ostane ispit za prenijet kako bi idući put dobili bolju ocjenu...ja osobno odbijam loše ocjene zbog stipendije, jer moram imat određeni (vrlo visoki) prosijek da dobijem to malo mizerije što dobijem...neki ljudi odbijaju ocjene da bi jednog dana EVENTUALNO mogli dobit neku specijalizaciju koju žele, mada se to na kraju i tako svede da ih dobiju djeca doktora i ljudi koji imaju ogromne veze, ali ocjene su nam JEDINO sredstvno da se makar probamo borit protiv toga...neki odbijaju ocjene jer im treba prosijek za dom, i za razno razne druge stvari...dakle nije da se ne stigne, ali često smo nezadovoljni pa idemo opet, i onda ljudi ne ispolažu sve, al ne zato što su lijeni i zato što se ne može, nego zato što žele (ili trebaju) više i bolje...a ovo što su oni donijeli će smo dovest do toga da ćemo bit zadovoljni i dvojkama, neće mi bit bitno što ja to ne znam, daj brate 2 da ja ne moram plaćat jer nemam novaca...žalosno...
Po sadržaju kolegija, ovi fakulteti nikako se ne mogu uspoređivati, ali ako gledamo po težini, elektrotehnika nije ništa lakša od medicine. Iskreno ne znam kakva je kod vas situacija što se tiče organizacije, ali vjerujem da za svaki ispit postoji najmanje dva roka unutar semestra tako da ne kontam u čemu je problem- nisi zadovoljan, odeš na sljedeći rok. Ako u dva roka ne postigneš ocjenu koju želiš, onda ju nisi ni zaslužio. Pa nije ovo tržnica pa ćemo se cjenkat dok ne dobijem ocjenu koju želim...



hahahahahahahahahahaha a što misliš što se događa s drugim predmetima dok ti učiš ovaj jedan za bolju ocjenu? GOMILAJU SE...jer ruku na srce naši NAJMANJI predmedi, nisu manji od 400-500 stranica u prosjeku (najmanji)...pa ti vidi...i onda počneš kasnit sa svim, i eventualno se dogodi da još jedan predmet želiš naučit za višu ocjenu i hop, dogodi se da ti se toliko nagomilaju ostali predmeti jer ih jednostavno nemaš KAD učit,a ne da ne želiš...evo ja sam odličan student medicine, i učeći ispit od 1700 stranica sam u statu u zaostatku sa 2-3 ostala predmeta koja su bila u međuvremenu...i trenutno se UBIJAM od učenja kako bi to sve stigla, i kako budem polagala taj zaostatak pravit će mi se novi zaostatak...u biti dođi probaj studirat medicinu Smile ne želim nikoga podcjenjivat al evo poslat ću ti brata da ti kaže objektivno dojam težine mog faxa i njegovog, a on je diplomirao elektrotehniku s odličnim.

ali uopće ne mora biti u pitanju medicina, svakome je njegov fax težak, i svatko ima svoje razloge zašto zaostaje sa ispitima...i evo netko gore je napisao da radi kako bi si zaradio za život i usput studira...i ti bi takve opalio po džepu? razmisli opet
Hebote ponašaš se kao da je studiranje odlazak na izlet. Normalno da oduzima vremena, normalno da je teško. Najbolje omogućit čarobnim štapićem svima besplatno studiranje, rok studiranja 20 godina, pa ćemo lijeo natenane dotjerat sve ocjene na pet. Stvarno se čovjek začudi u kojoj utopiji pojedinci žive...

#22:   Autor: MissTake Post Postano: 18.05.2010. 16:40

zašto bi plaćanje bilo uvjet toga da netko bude obrazovan... istina je da nije fakultet za svakoga, ali selekcija se ne smije vršiti visinom školarine već težinom prijemnog, normalnim zahtjevanjem razine znanja i normalnim ocjenjivanjem pokazanog znanja

#23:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 16:41

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › zašto bi plaćanje bilo uvjet toga da netko bude obrazovan... istina je da nije fakultet za svakoga, ali selekcija se ne smije vršiti visinom školarine već težinom prijemnog, normalnim zahtjevanjem razine znanja i normalnim ocjenjivanjem pokazanog znanja



POTPISUJEM!i završavam svoju raspravu na ovu temu... moram ić učit hehehe

#24:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: svinjor Post Postano: 18.05.2010. 16:42

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Nije fakultet za svakoga, a ideja da svi živi studiraju besplatno je čista utopija. Ništa nije besplatno, sve to treba netko platiti. Još kad se uzme u obzir činjenica gdje živimo, zar uopće možemo očekivati išta više od ovoga. Stoga, ako govoriš o vlastitom primjeru, drži se tog posla i radi, ili se žrtvuj, stigne se sve...

Nevjerojatno kako se na ovakvim temama uvijek mora naći ovakvih štreberskih ulizica.
I još su uporni u svojim infantilnim stajalištima.
Presmiješno. osijek031.com smile

#25:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 16:43

MissTake je napisao/la: ›
zašto bi plaćanje bilo uvjet toga da netko bude obrazovan... istina je da nije fakultet za svakoga, ali selekcija se ne smije vršiti visinom školarine već težinom prijemnog, normalnim zahtjevanjem razine znanja i normalnim ocjenjivanjem pokazanog znanja
Pa evo, ovime je svakome omogućeno da proba studirati, ne ide- ne ide. Sad su se neki počeli pozivati na popratne troškove studiranja, kako se uz dodatne poslove ne stigne sve, tu im nažalost nitko ne može pomoći...

#26:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 16:45

svinjor je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Nije fakultet za svakoga, a ideja da svi živi studiraju besplatno je čista utopija. Ništa nije besplatno, sve to treba netko platiti. Još kad se uzme u obzir činjenica gdje živimo, zar uopće možemo očekivati išta više od ovoga. Stoga, ako govoriš o vlastitom primjeru, drži se tog posla i radi, ili se žrtvuj, stigne se sve...

Nevjerojatno kako se na ovakvim temama uvijek mora naći ovakvih štreberskih ulizica.
I još su uporni u svojim infantilnim stajalištima.
Presmiješno. osijek031.com smile
Ajd kad već tako na konto dva- tri posta procjenjujes osobine ljudi, objasni meni neupućenom, kome se to ja ulizujem, i zašto je netko štreber ako studira u roku, zar je to uvreda?

#27:   Autor: MissTake Post Postano: 18.05.2010. 16:46

jel' nije već dovojno što roditelji moraju snositi troškove stanarine + režija + hrane, a ne još i školarine? ... ?? što bi to jadni roditelji još mogli prodati da daju za fakultet (da ne računam da sebe isto tako moraju prehraniti) i onda kad platiš školarinu od 10 000kn, dođeš na ispit i naučiš, prof. te ruši iz samo njemu znanog razloga (molim vas bez pametnih izjava ako učiš proći ćeš). kako onda opravdati pad roditeljima? kako pogledati u oči roditeljima koji zadnju kunu izdvajaju za školovanje, a ti moraš reći da si učio i pao iz eto žnj razloga, kojeg mogu i ne moraju prihvatiti !!!??!!!

#28:   Autor: svinjor Post Postano: 18.05.2010. 16:50

Ulizuješ se onima koji su ustoličili ovakav debilni sistem.
Nije netko štreber zato što studira u roku nego zato što samodopadno sere po kolegama koji su lošiji studenti od njega.
Iz svake tvoje riječi isijava zluradost.

#29:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 16:54

svinjor je napisao/la: ›
Ulizuješ se onima koji su ustoličili ovakav debilni sistem.
Nije netko štreber zato što studira u roku nego zato što samodopadno sere po kolegama koji su lošiji studenti od njega.
Iz svake tvoje riječi isijava zluradost.
Ne ulizujem se nikome, nemam potrebe, jedino što želim reći da se može, da nije nemoguće. Niti serem po ikome, kao što ti jedini upravo činiš, niti ikoga omalovažavam, sve što želim reći da se studiranje na ovaj ili onaj način mora naplatiti, ovim se koncpetom barem daje prilika svima da probaju. Zar je tu nešto loše? Idealno bi bilo da je svima bezuvjetno besplatno, samo mi nije jasno kako možete u to vjerovati ili tako što očekivati, pa de osvrnite se oko sebe...

#30:   Autor: svinjor Post Postano: 18.05.2010. 16:58

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne ulizujem se nikome, nemam potrebe, jedino što želim reći da se može, da nije nemoguće.

Naravno da nije nemoguće,ali pitanje je koliko je vjerojatno s obzirom na okolnosti.
Upravo te okolnosti su poanta cijele priče jer su one jako različite od čovjeka do čovjeka.

#31:   Autor: domba57 Post Postano: 18.05.2010. 16:59

Studiram u zgu i zgu ovo postoji već jako dugo, tko nema para da plati neka se prihvati knjige i neka zagrije stolac i neće ništa platiti.

#32:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 17:03

domba57 je napisao/la (Pogledaj post): › Studiram u zgu i zgu ovo postoji već jako dugo, tko nema para da plati neka se prihvati knjige i neka zagrije stolac i neće ništa platiti.


ma gdje ti to studiraš? za medicinu znam da nije tako...doduše znam i da se na nekim fakultetima plaća nešto simbolično, ali sigurno ne 900 i nešto kuna za JEDAN ECTS bod!

#33:   Autor: deusex Post Postano: 18.05.2010. 17:16

de dečko "someone" izgleda da ti nisi još osjetio život na svojoj koži kada pričaš takve glupost...kada ne primaš stipendiju ni ništa sa strane,a starci se muče ko budale da ti olakšaju život i daju ti sve pare samo da ti imaš od čega živjeti.....vjerojatno imaš para ko blata ili ti starci plaćaju sve kada pričaš tako o faksu...ja isto studiram etf. tako da i to nije baš tako lagan faks,a pored toga i starci mi baš nisu dobro stojeći sa parama,i sada još da mi plaćaju zbog neke budale tamo šta se sjetila da idemo sada malo na studente udariti...samo da kažem ja sam dao redovno cijelu godinu u roku i patio sam se doslovno ko budala da bi to napravio i eto sada sam odlučio malo starcima olakšati i naci posao neki vanredni,a još studiram redovno i ide mi kako tako ali opet ce ostati nešta za jesenski...a da ne pričam još kako nisam odavdje i plaćam stan i ostale gluposti,a evo i moj brat mi dolazi u 9mj isto na faks...pa sada gledaj ODAKLE DA MOJI STARCI STVORE 9000kn ako moj buraz slučajno jedan predmet prenese(nedaj Bože većeg zla)...???..ma da je molim te odi malo živjeti u drugi grad i školovat se pa ćeš vidjeti kako je život okrutan...btw.nemoj se uvrijediti sada nisam mislio ništa loše..

#34:   Autor: zen031 Post Postano: 18.05.2010. 17:39

Felt, a što bi to značilo da žene imaju još veće mogućnosti? Molim pojasni.

#35:   Autor: MNOWAR Post Postano: 18.05.2010. 17:42

Ljudi moji školovanje je uistinu posljenja utopija prisutna na svijetu. To je pokušaj da se stvori nova struktura ljui koja bi bila srednji sloj između KAPITALA i RADA. Oni koji imaju kapital ne moraju radit tj učiti. Oni koji nemaju para da se školuju morat će radit. Školovanje je sredina, a u životu vladaju krajnosti. Tj srednji sloj školovanih isparava pa će se ljudi morati naći u jednoj od varijanti. Ljudi skoji se školuju s mišlju da će svoj život promjenit na bolje su naivci. Razvoj svjesti ne pridonosi povećanju materijalnih sredstava i lagodnijeg života. Samo veza i poznanstva koje imaju vaši roditelji tako da vas mogu postaviti negdje. Ako nemaš vezu došo si bezveze. Treba shvatiti da živimo u koruptivnom sustavu bez prave konkurencije. Sustav u RH nije okrenut prirodnsj selekciji i zato sve propada. Svugdje se postavljaju poslušnici, krempili, debili,djeca idioti i drukeri. Ne napreduje se po kvaliteti nego po poslušnosti.

#36:   Autor: evil monkey Post Postano: 18.05.2010. 17:49

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Idealno bi bilo da je svima bezuvjetno besplatno, samo mi nije jasno kako možete u to vjerovati ili tako što očekivati, pa de osvrnite se oko sebe...
skolstvo je javno dobro, zao mi je sto to jos nisi shvatio - to je civilizacijska tekovina za koju su se ljudi narastajima borili. no dobro, razina svijesti o opcem dobru je upravo to: razina, kod nekih visa, kod nekih niza.

smijesno je kako imputiras svojim oponentima da ocekuju da "sve svima bude besplatno" - o tome uopce nije bilo rijeci, dok su floskule kojima se razbacujes najnizi oblik pokusaja manipulacije tudjim misljenjem. btw, kod ovog "osvrnite se" si mislio na cinjenicu da je 350 000 ljudi u zemlji nezaposleno, a da ih jos sigurno toliko zaradjuje minimalac ili prima placu u bonovima (ili po novom, u pastetama), pa samim time ni svojoj djeci (a niti sebi samima) ne mogu prisustiti fakultetsko obrazovanje? je li poanta tvog zagovaranja ovakvog diskriminirajuceg sustava ustanoviti da samo bogati ili samo oni koji imaju savrsene uvjete da se posvete isljucivo svom studiju imaju pravo na isti? dok svi ostali, koji rade po dva-tri lose placena honorarna posla uz paralelni redovan studij, bolje da od citave ideje odustanu jer ne mogu fizicki stici dati sve ispite u roku, a bome ne mogu ni platiti prijenos bodova? u zemlji u kojoj je sustav stipendija i financijske potpore onima kojima je to potrebno tragikomicno nefunkcionalan?

#37:   Autor: Josephine Post Postano: 18.05.2010. 17:55

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › jedino što želim reći da se može, da nije nemoguće.


naravno da nije nemoguce. no, idemo onda, statistiku na sunce. koji postatak studenata osjeckog sveucilista ocisti cijelu godinu i tako svake godine? koliko ih uopce diplomira? koliko ih placa skolarinu? [evo, gledajuci rezultate drzavne mature, mislim da ce ova generacija sigurno rasturiti na faksu. Laughing]

idemo onda dalje. zasto bi mojim roditeljima izdvajali iz place silnu lovu od koje se onda financira to famozno "besplatno visoko obrazovanje (1 godinu)"? neka se onda lijepo fakulteti pretvore u privatne institucije i neka lijepo zaradjuju od skolarina i od vlastite znanstvene djelatnosti* [*ovo bih htjela vidjeti Laughing], a financiranje iz drzavnog proracuna ide bye-bye. pa neka moji roditelji plate faks samo meni, ako treba; a to bi mogli i napraviti da svaki mjesec ne izdvajaju za tudji faks, tudje zdravstveno osiguranje, naknadu za nezaposlene, rodilje, mirovine, itd. itd. vjerojatno bi mi onda platili i neki bolji faks od ovoga. Laughing

super, ja se slazem. idemo privatizirati sve do kraja. Cool


Zadnja promjena: Josephine; 18.05.2010. 18:02; ukupno mijenjano 2 put/a.

#38:   Autor: Josephine Post Postano: 18.05.2010. 17:59

spomenut cu jos da ja faks, srecom, ne placam, ali nisam od onih koji misle da onda iduce generacije treba oguliti do koze jer se, eto, meni posrecilo pa me ovo ne zahvaca. Very Happy

takoder, nije normalno da se odluke o placanju skolarina mijenjaju svakih 6 mjeseci. ne mozemo vise sastaviti 2 generacije koje upisuju faks pod istim uvjetima. na sto to lici? Confused

#39:   Autor: evil monkey Post Postano: 18.05.2010. 18:17

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › jedino što želim reći da se može, da nije nemoguće.
i nuklearna fuzija kao izvor energije je isto moguca (olitiga nije nemoguca) pa eto jos uvijek nista od toga, ni nakon 80 godina istrazivanja i pokusaja. svasta nesto je na ovom svijetu moguce. ali je li realno za ocekivati?

#40:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: mirko001 Post Postano: 18.05.2010. 18:19

s ovim se mogu sloziti jedino coravci koji ne vide dalje od svog malenog zivota. nisu svi te srece da ne moraju u zivotu raditi nista osim uciti.
najbolji studenti na mojoj godini su oni koji u zivotu ni tanjur nisu oprali nakon jela, a kamoli nesto vise.

#41:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Brick Top Post Postano: 18.05.2010. 19:15

Apsolutna debilana. Ja sam svake godine prenosio 1-2 ispita u sljedeću godinu i na kraju sve 3 godine u roku završio i to čak s boljim prosjekom od nekih koji su sve uvijek u roku davali. Upisao dalje diplomski i tako to jel.
Dakle, ne vidim zašto bi se nekoga kažnjavalo ako prenese ispit ili dva u sljedeću godinu? Neš ti nemara i nerada Rolling Eyes
Po mom mišljenju bi pravednije i logičnije bilo naplatiti račun ako ne završiš sve u roku. Ako ti je školovanje predviđeno 3 godine, a ti faks završiš za 4 ili 5, e onda opleti po džepu da se ne stvaraju tzv."vječni" studenti. I takvi mogu imati opravdanja da su paralelno radili, da su siromašni, da se slabo skoncentriraju na knjigu itd. itd. ali ovaj put im stvarno nitko nije kriv niti dužan dodatno plaćati godinu dana njihovog kašnjenja sa završetkom studija.

#42:   Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 19:32

deusex je napisao/la (Pogledaj post): › de dečko "someone" izgleda da ti nisi još osjetio život na svojoj koži kada pričaš takve glupost...kada ne primaš stipendiju ni ništa sa strane,a starci se muče ko budale da ti olakšaju život i daju ti sve pare samo da ti imaš od čega živjeti.....vjerojatno imaš para ko blata ili ti starci plaćaju sve kada pričaš tako o faksu...ja isto studiram etf. tako da i to nije baš tako lagan faks,a pored toga i starci mi baš nisu dobro stojeći sa parama,i sada još da mi plaćaju zbog neke budale tamo šta se sjetila da idemo sada malo na studente udariti...samo da kažem ja sam dao redovno cijelu godinu u roku i patio sam se doslovno ko budala da bi to napravio i eto sada sam odlučio malo starcima olakšati i naci posao neki vanredni,a još studiram redovno i ide mi kako tako ali opet ce ostati nešta za jesenski...a da ne pričam još kako nisam odavdje i plaćam stan i ostale gluposti,a evo i moj brat mi dolazi u 9mj isto na faks...pa sada gledaj ODAKLE DA MOJI STARCI STVORE 9000kn ako moj buraz slučajno jedan predmet prenese(nedaj Bože većeg zla)...???..ma da je molim te odi malo živjeti u drugi grad i školovat se pa ćeš vidjeti kako je život okrutan...btw.nemoj se uvrijediti sada nisam mislio ništa loše..
Daj molim te, nemoj tu pisat moju biografiju kad nemaš pojma, kao prvo, primam stipendiju, kao drugo starci mi rade za minimalac, ali oko mojeg školovanja nemaju izdataka jer se trudim učiti i ne biti im zbog toga na grbači. Eto imam sreću pa ne moram putovati u drugi kraj zbog školovanja. I ne kažem da je lako na etf-u dati sve u roku, još i s dobrim ocjenama, ali se zagrije stolica i stigne se. I nemojte tu misliti da sam ja neki bogatun koji eto serenda po vama siromašnima. U istim govnima sam kao i vi. Samo mi idu na živce 'studenti' koji bi besplatno išli u šetnje do faksa, koji prepisuju jer im se učiti ne da i uvijek idu linijom manjeg otpora. Šta ste se odmah uhvatili kukanja, primite se knjige i nema problema.

#43:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: svinjor Post Postano: 18.05.2010. 19:33

Brick Top je napisao/la (Pogledaj post): ›
Po mom mišljenju bi pravednije i logičnije bilo naplatiti račun ako ne završiš sve u roku. Ako ti je školovanje predviđeno 3 godine, a ti faks završiš za 4 ili 5, e onda opleti po džepu da se ne stvaraju tzv."vječni" studenti. I takvi mogu imati opravdanja da su paralelno radili, da su siromašni, da se slabo skoncentriraju na knjigu itd. itd. ali ovaj put im stvarno nitko nije kriv niti dužan dodatno plaćati godinu dana njihovog kašnjenja sa završetkom studija.

A šta tebi smetaju vječni studenti kad oni moraju plaćati produženje apsolventskog staža.
Nikada se nije moglo biti vječni student besplatno.
Ali ti to naravno ne znaš nego serendaš bezveze.

#44:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Brick Top Post Postano: 18.05.2010. 19:39

svinjor je napisao/la (Pogledaj post): › A šta tebi smetaju vječni studenti kad oni moraju plaćati produženje apsolventskog staža.
Nikada se nije moglo biti vječni student besplatno.
Ali ti to naravno ne znaš nego serendaš bezveze.

Šta si nabrijan? Nije valjda da se osjećaš prozvanim?
Uvijek su bile neke parcijale, spuštanje pragova, dopuštanje bezuvjetnih upisa na više godine, zamrzavanje godine, kurac-palac... student je imao sto načina kako da produži studiranje, a to je netko trebao platiti (većim dijelom porezni obveznici, manjim dijelom takav student, ako je uopće i plaćao štogod).
Moje razmišljanje je išlo u tom pravcu da se tome trebalo stati na kraj, a ne prijenosu jednog ili dva ispita u sljedeću godinu.

#45:   Autor: fatalni_cevap Post Postano: 18.05.2010. 20:47

hh. sve u svemu uvijek je bilo da fax moraju neki placati, ovaj puta je to ovako kako je, retardirano.

vidim rasprava vas studenata, pa jel to kaci vas ili samo nas koji upisujemo ove godine 1.g faxa ?

#46:   Autor: dr.jubar Post Postano: 18.05.2010. 20:48

evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › jedino što želim reći da se može, da nije nemoguće.
i nuklearna fuzija kao izvor energije je isto moguca (olitiga nije nemoguca) pa eto jos uvijek nista od toga, ni nakon 80 godina istrazivanja i pokusaja. svasta nesto je na ovom svijetu moguce. ali je li realno za ocekivati?


kaže žižek prije dva tjedna na subversive film festivalu da je kapitalizmu moguće sve "pa i na Lunu ići" samo da je wellfare state (socijalna država) nemoguća.

#47:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: svinjor Post Postano: 18.05.2010. 20:53

Brick Top je napisao/la (Pogledaj post): ›
Šta si nabrijan? Nije valjda da se osjećaš prozvanim?
Uvijek su bile neke parcijale, spuštanje pragova, dopuštanje bezuvjetnih upisa na više godine, zamrzavanje godine, kurac-palac... student je imao sto načina kako da produži studiranje, a to je netko trebao platiti (većim dijelom porezni obveznici, manjim dijelom takav student, ako je uopće i plaćao štogod).
Moje razmišljanje je išlo u tom pravcu da se tome trebalo stati na kraj, a ne prijenosu jednog ili dva ispita u sljedeću godinu.

Stvarno pričaš gluposti,to što si nabrojao je možda godina dvije maksimalno,za sve više od toga moraš plaćati produživanje.

#48:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 20:54

nidzo je napisao/la (Pogledaj post): › hh. sve u svemu uvijek je bilo da fax moraju neki placati, ovaj puta je to ovako kako je, retardirano.

vidim rasprava vas studenata, pa jel to kaci vas ili samo nas koji upisujemo ove godine 1.g faxa ?


ne kaci nas...i da se razumijemo, mene ne bi kacilo ni da sad to uvedu...al to ne znači da ne mogu izrazit svoje neslaganje s debilnim zakonima...

#49:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Pearl Jam Post Postano: 18.05.2010. 20:57

idiotska odluka...samo da izvuku još više para od jadnih studenata za svoja bespotrebna putovanja

#50:   Autor: sicka Post Postano: 18.05.2010. 21:26

pa ovo nikako ne potiče izvrsne studente, zar je bolji onaj koji je riješio sve ispite a prosjek mu je 2.5 od onog kojem je ostao jedan ispit, a ima prosjek 4.5. Školarina se treba naplaćivat po uspjehu ali su trebali uzeti u obzir i ocijene. I da 344-924kn to je suludo!!!!!!!!

#51:   Autor: Andreia Post Postano: 18.05.2010. 21:30

"someone" u kojem ti svijetu živiš???

#52:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: gost Post Postano: 18.05.2010. 21:40

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...


Sere ti mama konjino!! Budi ti frajer i upisi medicinu pa cemo vidjeti ko sere bezveze.. na medicini nemas vremena ni da spavas a ne da se sad jos brines hoces li prenijeti neki ispit od onih milijun koje imas ili ne..

Molila bih ljude koje nemaju pojma sta znaci studirati, REDOVNO ici na nastavu i uciti da ne ispaljuju gluposti..

#53:   Autor: antifriz Post Postano: 18.05.2010. 21:44

Na razmatranju su bila 2 modela. U osnovi su se razlikovala po tomu hoće li student platiti manje ili više... izabrali su onaj gdje će student za jedan ECTS platiti više, ne sagledavši dalekoročne posljedice odluke.

Alternativa je bila podjeliti iznos školarine (ovisno po fakultetu) s 60, te toliko naplatiti prijenos pojedinog boda. Sami si računajte koliko je to manje opterećenje za studenta.

Žalosno je da Scitovski tvrdi kako je ovaj model naplate najpravedniji! Oni naš bod, ekvivalent procjene potrebnih 26 sati uloženih u kolegij, vrednuju tako... što bi značilo da studij ekonomije po godini iznosi 22.000 kn. Ako im sada matematička logika pravednosti nalaže ovaj model, samo je pitanje kada će reći ''E, sry, ali pravedno je ako jedan bod platiš 366 kn, da ukoliko padneš platiš 60 ECTS bodova = 22.000 kn'' ... Ou, happy day.

#54:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Someone Post Postano: 18.05.2010. 22:02

gost je napisao/la (Pogledaj post): ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...


Sere ti mama konjino!! Budi ti frajer i upisi medicinu pa cemo vidjeti ko sere bezveze.. na medicini nemas vremena ni da spavas a ne da se sad jos brines hoces li prenijeti neki ispit od onih milijun koje imas ili ne..

Molila bih ljude koje nemaju pojma sta znaci studirati, REDOVNO ici na nastavu i uciti da ne ispaljuju gluposti..
Da, ja na etf-u ladim jaja, brojim oblake, ispunjavam križaljke, pregledavam ponudu za kladionice i tak to... sry uzvišeni na medicini, samo vi imate posla na faksu, mi ostali ništa ne radimo...

#55:   Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 22:19

Josephine je napisao/la (Pogledaj post): › da, uči za 2 pa nećeš plaćati. tko će se u ovakvom sustavu usuditi odbiti dvojku? Rolling Eyes


Ocijena nije mjerilo znanja!

Znam hrpu ljudi koji imaju 5, a nemaju blage veze sa predmetom nego su ga položili na grbaći drugog vrijednog i marljivog studenta.

#56:   Autor: Dylan Post Postano: 18.05.2010. 22:21

pero1234 je napisao/la: ›
Josephine je napisao/la (Pogledaj post): › da, uči za 2 pa nećeš plaćati. tko će se u ovakvom sustavu usuditi odbiti dvojku? Rolling Eyes


Ocijena nije mjerilo znanja!

Znam hrpu ljudi koji imaju 5, a nemaju blage veze sa predmetom nego su ga položili na grbaći drugog vrijednog i marljivog studenta.

A bome ni gramatika ne ide.

#57:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: gost Post Postano: 18.05.2010. 22:22

Someone je napisao/la (Pogledaj post): ›
gost je napisao/la (Pogledaj post): ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...


Sere ti mama konjino!! Budi ti frajer i upisi medicinu pa cemo vidjeti ko sere bezveze.. na medicini nemas vremena ni da spavas a ne da se sad jos brines hoces li prenijeti neki ispit od onih milijun koje imas ili ne..

Molila bih ljude koje nemaju pojma sta znaci studirati, REDOVNO ici na nastavu i uciti da ne ispaljuju gluposti..
Da, ja na etf-u ladim jaja, brojim oblake, ispunjavam križaljke, pregledavam ponudu za kladionice i tak to... sry uzvišeni na medicini, samo vi imate posla na faksu, mi ostali ništa ne radimo...


Znam masu ljudi s ETF-a i znam kako se tamo studira.. svaka čast izuzecima, ali masa ih nakon ispita izlazi s masom šverceva po džepovima, s pisanjima seminara umjesto bilo kakve provjere znanja, a onda kad se nađe neki prof koji pita zaozbiljno onda je problem odmah.. ne kazem da vam je lagan fakultet, ali malo razmisli prije nego sto nesto kazes o drugim fakultetima i drugim studijima. Nemaju svi roditelje tajkune, veze po fakultetima i sl. Neki ljudi čak imaju više briga u životu osim one kako se sto bolje napiti za vikend..

#58:   Autor: fatalni_cevap Post Postano: 18.05.2010. 22:23

gost je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...


Sere ti mama konjino!! Budi ti frajer i upisi medicinu pa cemo vidjeti ko sere bezveze.. na medicini nemas vremena ni da spavas a ne da se sad jos brines hoces li prenijeti neki ispit od onih milijun koje imas ili ne..

Molila bih ljude koje nemaju pojma sta znaci studirati, REDOVNO ici na nastavu i uciti da ne ispaljuju gluposti..

nekontam ni ja sta imas psovat pod broj jedan ?
pa opceprihvacena stvar je da je medicina jedno od uglednijih i tezih faxova, pa valjda si racunala na to ( "i bila frajer i upisala")

a za svercanje, siguran sam da ga ima svugdje, i bit ce ga uvijek

#59:   Autor: nobrainer Post Postano: 18.05.2010. 22:50

ajmo studenti, dignimo narod na noge, idemo svi zajedno kao narod srušiti vladu

#60:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 22:56

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...


Slažem se s tobom!

Sad im je frka jer vide da se ne budu mogli zajeb***at, partijat, pijančevat, itd.

#61:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 22:57

mraf je napisao/la (Pogledaj post): › ...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...


da toliko vas ima da kad dobijete 4 cmizdrite i idete slijedeći put za 5 Rolling Eyes
eno brdo ženskih primjera na etf-u

#62:   Autor: Heroina9 Post Postano: 18.05.2010. 22:59

nobrainer je napisao/la: ›
ajmo studenti, dignimo narod na noge, idemo svi zajedno kao narod srušiti vladu


Slažem se! Bilo bi u redu kada bi se studenti sad stvarno dignuli na noge i krenili u jedan uporan prosvjed koji bi donio rezultate! Ova odluka je def smješna i totalno ne fer prema studentima, živimo u teškom vremenu gdje je svaka kuna bitna, sve je otišlo gore, a oni još ko šećer na kraju donesu ovakvu odluku! Pa ovo nema nigdje, osim u banana državi! Studiram pravo, pa se još ova odluka ne tiče moga faksa, ali svakako bi se pridružila u prosvjedu studentima gore navedenih fakulteta jer zaista više ne vrijedi šutiti i trpiti ovakve lopovske odluke!!!

#63:   Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 23:03

mraf je napisao/la (Pogledaj post): ›
...neki odbijaju ocjene jer im treba prosijek za dom, i za razno razne druge stvari...dakle nije da se ne stigne, ali često smo nezadovoljni pa idemo opet, i onda ljudi ne ispolažu sve, al ne zato što su lijeni i zato što se ne može, nego zato što žele (ili trebaju) više i bolje...


Ima i hrpa onih kojima ne treba za ništa od navedenog nego su pohlepni pa žele više. Žalosno.

#64:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 23:03

pero1234 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la (Pogledaj post): › ...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...


da toliko vas ima da kad dobijete 4 cmizdrite i idete slijedeći put za 5 Rolling Eyes
eno brdo ženskih primjera na etf-u



da i? borim se za prosjek da dobijem mizernih 500kn mjesečno stipendije...moram bit među 10% svoje godine...bolje bi im bilo da počnu malo nagrađivat trud odličnih studenata nego ovo što rade...

#65:   Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 23:09

mraf je napisao/la (Pogledaj post): ›
hahahahahahahahahahaha a što misliš što se događa s drugim predmetima dok ti učiš ovaj jedan za bolju ocjenu? GOMILAJU SE...jer ruku na srce naši NAJMANJI predmedi, nisu manji od 400-500 stranica u prosjeku (najmanji)...pa ti vidi...i onda počneš kasnit sa svim, i eventualno se dogodi da još jedan predmet želiš naučit za višu ocjenu i hop, dogodi se da ti se toliko nagomilaju ostali predmeti jer ih jednostavno nemaš KAD učit,a ne da ne želiš... evo ja sam odličan student medicine, i učeći ispit od 1700 stranica sam u statu u zaostatku sa 2-3 ostala predmeta koja su bila u međuvremenu...i trenutno se UBIJAM od učenja kako bi to sve stigla, i kako budem polagala taj zaostatak pravit će mi se novi zaostatak...u biti dođi probaj studirat medicinu Smile ne želim nikoga podcjenjivat al evo poslat ću ti brata da ti kaže objektivno dojam težine mog faxa i njegovog, a on je diplomirao elektrotehniku s odličnim.


prije nego što si upisivala fakultet si trebala znati što te očekuje i predviditi svoje mogućnosti da li ti to možeš ili ne. kako je rečeno nije svatko za fakultet, barem ne za medicinu. mogla si na ekonomiju.

#66:   Autor: MissTake Post Postano: 18.05.2010. 23:14

e oprosti ali nemoj podcjenjivati niti 1 fakultet. ako je EFOS tako lagan upiši ga sad na ovom roku pa završi i hvali se kako imaš 2 diplome!!!!!

#67:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 23:21

pero1234 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la (Pogledaj post): ›
hahahahahahahahahahaha a što misliš što se događa s drugim predmetima dok ti učiš ovaj jedan za bolju ocjenu? GOMILAJU SE...jer ruku na srce naši NAJMANJI predmedi, nisu manji od 400-500 stranica u prosjeku (najmanji)...pa ti vidi...i onda počneš kasnit sa svim, i eventualno se dogodi da još jedan predmet želiš naučit za višu ocjenu i hop, dogodi se da ti se toliko nagomilaju ostali predmeti jer ih jednostavno nemaš KAD učit,a ne da ne želiš... evo ja sam odličan student medicine, i učeći ispit od 1700 stranica sam u statu u zaostatku sa 2-3 ostala predmeta koja su bila u međuvremenu...i trenutno se UBIJAM od učenja kako bi to sve stigla, i kako budem polagala taj zaostatak pravit će mi se novi zaostatak...u biti dođi probaj studirat medicinu Smile ne želim nikoga podcjenjivat al evo poslat ću ti brata da ti kaže objektivno dojam težine mog faxa i njegovog, a on je diplomirao elektrotehniku s odličnim.


prije nego što si upisivala fakultet si trebala znati što te očekuje i predviditi svoje mogućnosti da li ti to možeš ili ne. kako je rečeno nije svatko za fakultet, barem ne za medicinu. mogla si na ekonomiju.



sori al na našem faksu se SVI muče, što hoćeš reć da nitko onda nije za medicinu? i mi ni od koga ne tražimo da nas žali, sami smo si birali, i znala sam čega ću se morat odreć kad sam upisala ovo zvanje, ali opet nećemo dozvolit da se na nama iživljavaju i na nama da zarađuju

#68:   Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 23:32

evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): › i nuklearna fuzija kao izvor energije je isto moguca (olitiga nije nemoguca) pa eto jos uvijek nista od toga, ni nakon 80 godina istrazivanja i pokusaja. svasta nesto je na ovom svijetu moguce. ali je li realno za ocekivati?


nuklearna fuzija bi vidjela svjetlo dana već danas da nema lobija koji upravljaju svijetom i sve ostalo.

#69:   Autor: zen031 Post Postano: 18.05.2010. 23:48

Na 80% rasprava (kojih sam čitao) o nekoj temi iz visokog školstva rasprava ode u offtopic o tome koji je faks teži... Very Happy

Zadnja promjena: zen031; 18.05.2010. 23:51; ukupno mijenjano 1 put.

#70:   Autor: mraf Post Postano: 18.05.2010. 23:50

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Na 80% rasprava o nekoj temi iz visokog školstva rasprava ode u offtopic o tome koji je faks teži... Very Happy


baš sam i ja htjela napisat da uopće tema nije tko što studira, i da smo ošli u krivom smjeru...bitno je da je odluka debilna studirali mi ekonomiju, pravo, medicinu ili što god...

#71:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: pero1234 Post Postano: 18.05.2010. 23:56

gost je napisao/la (Pogledaj post): ›
Sere ti mama konjino!! Budi ti frajer i upisi medicinu pa cemo vidjeti ko sere bezveze.. na medicini nemas vremena ni da spavas a ne da se sad jos brines hoces li prenijeti neki ispit od onih milijun koje imas ili ne..


Čovjek je upiso ono što ga zanima i za što je znao da može i što ga čeka.
Svaki fakultet ima svoja drugačija žrtvovanja. Ako nisi spremna na njih znaš što ti je činiti.

#72:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: pero1234 Post Postano: 19.05.2010. 0:08

mraf je napisao/la (Pogledaj post): › da i? borim se za prosjek da dobijem mizernih 500kn mjesečno stipendije...moram bit među 10% svoje godine...bolje bi im bilo da počnu malo nagrađivat trud odličnih studenata nego ovo što rade...


Ako si već među 10% svoje generacije i to još na medicini mislim da bi dobila i državnu stipendiju (1000kn) što takvi studenti zaslužuju.

#73:   Autor: pero1234 Post Postano: 19.05.2010. 0:14

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › e oprosti ali nemoj podcjenjivati niti 1 fakultet. ako je EFOS tako lagan upiši ga sad na ovom roku pa završi i hvali se kako imaš 2 diplome!!!!!


Uskoro. Poslijediplomski Wink

#74:   Autor: MissTake Post Postano: 19.05.2010. 0:18

pero1234 je napisao/la (Pogledaj post): ›
MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › e oprosti ali nemoj podcjenjivati niti 1 fakultet. ako je EFOS tako lagan upiši ga sad na ovom roku pa završi i hvali se kako imaš 2 diplome!!!!!


Uskoro. Poslijediplomski Wink

čestitam Wink

#75:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: mraf Post Postano: 19.05.2010. 0:30

pero1234 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la (Pogledaj post): › da i? borim se za prosjek da dobijem mizernih 500kn mjesečno stipendije...moram bit među 10% svoje godine...bolje bi im bilo da počnu malo nagrađivat trud odličnih studenata nego ovo što rade...


Ako si već među 10% svoje generacije i to još na medicini mislim da bi dobila i državnu stipendiju (1000kn) što takvi studenti zaslužuju.


državnu i primam, i ona iznosi 500kn ako studiraš u mjestu boravka...so...

i da još nešto napomenem što se ovoga tiče...dakle prije je bilo-dobiješ stipendiju i moraš davat uvjet svake godine da ju zadržiš, a ja za uvjet da ju zadržim moram SVAKE godine biti među 10 % jer je to isto novo uvedeno...pa ti vidi jel oni nas potiču da budemo dobri ili nas sputavaju...gamad...i to ne bi A rekla da mi daju 3000kn mjesečno,pa onda bi se imala za što i mučit i trudit...al ja se za (da ne psujem) 500kn moram ko konj ubijat...i umjesto da porade na nama, oni se bave time kako će što više svoje koristi izvuć...ma sramota!

#76:   Autor: fatalni_cevap Post Postano: 19.05.2010. 0:56

a tko kuzi ovoliku razliku u cijeni ?
bodovi tehnickih fakulteta skoro 3 puta jeftiniji od medicine, a drustveni jos i vse. to treba srusit sto prije, ako su vec odlucili uzimat pare bolje da su ostavili da faxovi odluce koliko ljudi ide bez placanja koliko ne, a ne dat 1. godinu djabe i onda vecini naplacivat i to masno hh

#77:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: Brick Top Post Postano: 19.05.2010. 1:42

svinjor je napisao/la (Pogledaj post): › Stvarno pričaš gluposti,to što si nabrojao je možda godina dvije maksimalno,za sve više od toga moraš plaćati produživanje.

Ne pričam gluposti. Dodatna godina-dvije pa čak i tri, nisu malo. Praktički da duplo duže studiraš nego što bi trebao. I tome se treba stati na kraj, a ne kažnjavat buduće nam doktore. Ionako kukaju da ih je sve manje, ne vidim kako ovo bilo koga može stimulirati da upisuje medicinu.
Što više razmišljam o ovome (iako me se to osobno ne tiče), sve više shvaćam koliko je ovo katastrofalna odluka...

#78:   Autor: edi Post Postano: 19.05.2010. 7:55

zen031 je napisao/la: ›
Felt, a što bi to značilo da žene imaju još veće mogućnosti? Molim pojasni.


quotam jer me također zaintrigiralo što je Felt mislio tom izjavom...nadam se da nije ono što mislim :/

#79:   Autor: evil monkey Post Postano: 19.05.2010. 8:03

pero1234 je napisao/la (Pogledaj post): ›
evil monkey je napisao/la (Pogledaj post): › i nuklearna fuzija kao izvor energije je isto moguca (olitiga nije nemoguca) pa eto jos uvijek nista od toga, ni nakon 80 godina istrazivanja i pokusaja. svasta nesto je na ovom svijetu moguce. ali je li realno za ocekivati?


nuklearna fuzija bi vidjela svjetlo dana već danas da nema lobija koji upravljaju svijetom i sve ostalo.
a koji lobiji upravljaju hrvatskim školstvom?

#80:   Autor: antifriz Post Postano: 19.05.2010. 8:14

Bez obzira na gomilu idijotskih offtopic komentara, koji samu raspravu na temu čine bespredmetnom, povezao bih ovaj topic s provedenim studentskim izborima.

Kada se ukazuje na politiku u studentskom zboru, prvenstveno se trebaju uzimati u obzir ovakvi primjeri. Članovi Senata Sveučilišta iz redova studenata, koji su imali preuzetu dužnost i moralnu obvezu izjasniti se protiv ovakvog modela, šutjeli su... Predstavnici studenata (Igor Gavranović, Antonija Vranješ i Vedrana Škoro) u Senatu opet su šutjeli. I moraju se njihova imena spominjati, i mora ih se pozvati na odgovornost! Predugo se trpi bezrazumna poslušnost stranci, jer oni očito ne smatraju sebe odgovornima ikome drugome.

No, ono bitno u ovom trenutku dolazi s 'novim' studentskih zborom. Hoće li se nastaviti tradicija poslušnosti? Kako će se osigurati protiv vanjskih interesa? Na koji način će predstavnici komunicirati s onima koje predstavljaju? I da li će, u konačnici, studenti reagirati samo ako im ego ostane povrijeđen omalovažavanjem faksa na kojemu studiraju?

#81:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune Autor: dr.jubar Post Postano: 19.05.2010. 8:26

Brick Top je napisao/la (Pogledaj post): ›
svinjor je napisao/la (Pogledaj post): › Stvarno pričaš gluposti,to što si nabrojao je možda godina dvije maksimalno,za sve više od toga moraš plaćati produživanje.

Ne pričam gluposti. Dodatna godina-dvije pa čak i tri, nisu malo. Praktički da duplo duže studiraš nego što bi trebao. I tome se treba stati na kraj, a ne kažnjavat buduće nam doktore. Ionako kukaju da ih je sve manje, ne vidim kako ovo bilo koga može stimulirati da upisuje medicinu.
Što više razmišljam o ovome (iako me se to osobno ne tiče), sve više shvaćam koliko je ovo katastrofalna odluka...


zakon ti dopušta da studij traje za trećinu dulje od nominalnog trajanja. dakle, bolonjski studij od 5 godina može trajati maksimalno 7 godina. nakon proteka te extra trećine student gubi prava.

ne mogu reći da mislim da je to pogrešno zato jer takva odredba ostavlja prostor fakultetu da poveća kvalitet studija. odnosno, daje mogućnost za više rada na studiju, daje mogućnost angažiranja studenta mimo studija i sl.

#82:   Autor: dr.jubar Post Postano: 19.05.2010. 8:28

antifriz je napisao/la: ›
Bez obzira na gomilu idijotskih offtopic komentara, koji samu raspravu na temu čine bespredmetnom, povezao bih ovaj topic s provedenim studentskim izborima.

Kada se ukazuje na politiku u studentskom zboru, prvenstveno se trebaju uzimati u obzir ovakvi primjeri. Članovi Senata Sveučilišta iz redova studenata, koji su imali preuzetu dužnost i moralnu obvezu izjasniti se protiv ovakvog modela, šutjeli su... Predstavnici studenata (Igor Gavranović, Antonija Vranješ i Vedrana Škoro) u Senatu opet su šutjeli. I moraju se njihova imena spominjati, i mora ih se pozvati na odgovornost! Predugo se trpi bezrazumna poslušnost stranci, jer oni očito ne smatraju sebe odgovornima ikome drugome.

No, ono bitno u ovom trenutku dolazi s 'novim' studentskih zborom. Hoće li se nastaviti tradicija poslušnosti? Kako će se osigurati protiv vanjskih interesa? Na koji način će predstavnici komunicirati s onima koje predstavljaju? I da li će, u konačnici, studenti reagirati samo ako im ego ostane povrijeđen omalovažavanjem faksa na kojemu studiraju?


za vrijeme blokade ffos-a Gavranović i Mario Trupinić su otvoreno iznosili stav da je ukidanje školarina nemoguće, a linearni model da treba uvesti jer je najpravedniji. postoji video snimka koja to dokazuje.

#83:   Autor: W.M. Felt Post Postano: 19.05.2010. 9:14

edi je napisao/la: ›
zen031 je napisao/la: ›
Felt, a što bi to značilo da žene imaju još veće mogućnosti? Molim pojasni.


quotam jer me također zaintrigiralo što je Felt mislio tom izjavom...nadam se da nije ono što mislim :/


Ono je što misliš, hehe. Naravno šalio sam se. Htjedoh reći da će u opasnosti od plaćanja hvatajući zadnji ispit studenti, a pogotovo studentice, biti u stanju svašta napraviti.

Odnosno, htjedoh reći da je ova ideja blesava, na brzinu osmišljena, bez da su objašnjeni kriteriji pri određivanju cijena, da se opet diskutira o školarinama bez da se diskutira i o glavnom pitanju - ako se školarine moraju plaćati, kako to utječe na poboljšanje kvalitete studiranja, koja je u Hrvatskoj ispod svakog nivoa? Dakle, studenti bi morali pitati - o.k., ako tvrdite da su školarine neizbježne, objasnite nam na što se točno troše? Moglo bi biti zanimljivih saznanja, kada bi fakulteti to transparentno objavili, što zasigurno neće. Primjerice, da služe mahom povećanju plaća profesora, koji plaće zaslužili nisu.

#84:   Autor: Angelium Post Postano: 19.05.2010. 9:36

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
edi je napisao/la: ›
zen031 je napisao/la: ›
Felt, a što bi to značilo da žene imaju još veće mogućnosti? Molim pojasni.


quotam jer me također zaintrigiralo što je Felt mislio tom izjavom...nadam se da nije ono što mislim :/


Ono je što misliš, hehe. Naravno šalio sam se. Htjedoh reći da će u opasnosti od plaćanja hvatajući zadnji ispit studenti, a pogotovo studentice, biti u stanju svašta napraviti.

Odnosno, htjedoh reći da je ova ideja blesava, na brzinu osmišljena, bez da su objašnjeni kriteriji pri određivanju cijena, da se opet diskutira o školarinama bez da se diskutira i o glavnom pitanju - ako se školarine moraju plaćati, kako to utječe na poboljšanje kvalitete studiranja, koja je u Hrvatskoj ispod svakog nivoa? Dakle, studenti bi morali pitati - o.k., ako tvrdite da su školarine neizbježne, objasnite nam na što se točno troše? Moglo bi biti zanimljivih saznanja, kada bi fakulteti to transparentno objavili, što zasigurno neće. Primjerice, da služe mahom povećanju plaća profesora, koji plaće zaslužili nisu.


Da slažem se da će sigurno biti onih studentica, a i studenata koji će biti spremni "na sve" da bi prošli. No ipak mislim da je to jako mali broj. Čisto sumnjam da ima toliko bolesnih studentica koje će se podati starim prdonjama za 2. No stvar je u tome što i da se takvi slučajevi otkriju neće biti nikome ništa. Evo prije malo više od godinu dana je otkriven slučaj profesora i studentice u vezi pa nikome nije bilo ništa...

Što se tiče rang lista, bodova itd... Ma bla bla bla - država da želi uvesti pošten sustav, na postojeću prvu godinu besplatnu i nasatavak besplatnog studiranja po uspjehu, prvo treba uvesti reda na dva područja. Prvo i osnovno sprječiti profesora (kojih hvala Bogu ima hrpa) koji će upravo u tome vidjeti priliku da nešto zarade i sa strane i drugo uvesti ugovore studentima koji će ih obvezati da ako ti država plaća pa makar i tu jednu jedinu godinu a ti fakultet ne završiš - moraš državi vratiti te novce, pa ako i nemaš odmah kad se zaposliš negdje skidaju ti s plaće i riješen problem. Samim time će se smanjiti i upisi onih koji idu na faks eto da idu i da imaju iksicu, a upisivati će oni koji zaista misle to i završiti. No ti ugovori, dok god ima "Indeks" profesora su bezvrijedni. Dakle riješi korupciju i možemo dalje razgovarati.

Što se tiće težine fakulteta, svaki fakultet je težak, Efos ajmo reći nije možda po predmetima sigurno u rangu sa ETF-om ili Medicinom ali imaju u kadru jednog Crnjca koji nadoknađuje sve to Very Happy No onda opet meni je recimo medicinski predmet totalno vanzemaljski i ništa ne mogu shvatiti a onda opet nekom medicinaru je recimo makroekonomija otprilike u istom rangu razumjevanja kao i hijeroglifi...

#85:   Autor: Ica Post Postano: 19.05.2010. 10:44

Na medicini bi bilo realno da se može prenijeti jedan teži i jedan lakši ispit bez plaćanja tih penala. A onda ako preneseš i treći ispit da ti se počne naplaćivat po bodovima (ili čak onda naplati sve: i onda prva dva ispita). Tako studenti nebi bili u grču da uzimaju dvojke pošto-poto! Ja znam puno kolega koji su odbili trojku ili četvorku na medicini jer im treba za prosjek, imaju stipendiju od koje žive... Ovako će biti primorani dati sve ispite što prije, i uzimati bilo koje ocjene da samo što prije očiste godinu.
Ovo me uopće ne iznenađuje. Od kada ja studiram medicinu promijenilo se brdo sustava i načina školovanja uvjeta. Tako se na faksu nalazi jedna godina kojoj je uvjet sve i mora očistiti godinu. Druga godina može prenijeti 2 ispita. Treća godina je po bolonji. Četvrta godina ima uvjet. Peta godina nema uvjet i bezuvjetno upisuje. Šesta godina mora polagati ispite po redu, po godinama, dok opet godina prije ili dvije to nije slučaj - znači ispit s četvrte godine koji im je ostao daju nakon što su očistili petu i šestu. To je tako bilo i prije bolonje - jedna godina je po turnus nastavi, dok druga nije. A treća godina opet ima poluturnus nastavu. Stalno neki eksperimenti

Ja se ne sjećam da su se ikada bunili nešto studenti medicine. Kako nam odluče - tako nam je! Šuti, radi, uči, slušaj i kako ti bude!

Ako je taj sustav dobar i odličan on će se pokazat kao takav za nekih 20-ak godina kada ti doktori diplomiraju! Ako ne bude više tužbi za nesavjesno i loše liječenje onda će to biti dobar sustav.

Ali nemojte da tko onda za 20 godina prigovori kada u novinama bude pisalo kako je doktor nešto pogriješio - možda je zbrzio ispit u grču i uzeo 2 da očisti godinu i bude savjestan i redovan student!

Nisu ništa vanzemaljski predmeti na medicin, samo što je ko i na svakom faksu sve nadogradnja - svatko može naučiti fiziku ili kemiju ili biologiju s medicine s prve godine. Ni anatomija nije da ju nitko ne može naučiti - u gimnaziji se ne uči anatomija pa gimnazijalci opet polažu. Samo što onda svake godine se uči više, a većina stvari se ponavlja kroz godine i sa raznih stajališta...Tako da na koncu, naravno da je ispit s 5 godine vanzemaljski nekome tko nije položio prve 4 godine.
Tako vjerujem i makroekonomija. Iako bi doktori trebali znati osnove ekonomije i menadžmenta - bar tome ide današnji zdravstveni sustav, zar ne!? Pare su najbitnije!

Nije bitno znanje - nego bodovi i kune!

#86:   Autor: maniche Post Postano: 19.05.2010. 10:46

Ne moraju davati starim prdonjama,ali mogu kome zele-za pare kojima onda plate skolovanje.a takvih je vec sada u osijeku masa
Bosnom behar probeharao;)

Ontopic...htjeli ste se igrat politicara,ovi nasi se lizali sa hdssb-om...eto vam politika.

#87:   Autor: mzzi Post Postano: 19.05.2010. 12:16

Ica je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ovo me uopće ne iznenađuje. Od kada ja studiram medicinu promijenilo se brdo sustava i načina školovanja uvjeta. Tako se na faksu nalazi jedna godina kojoj je uvjet sve i mora očistiti godinu. Druga godina može prenijeti 2 ispita. Treća godina je po bolonji. Četvrta godina ima uvjet. Peta godina nema uvjet i bezuvjetno upisuje. Šesta godina mora polagati ispite po redu, po godinama, dok opet godina prije ili dvije to nije slučaj - znači ispit s četvrte godine koji im je ostao daju nakon što su očistili petu i šestu. To je tako bilo i prije bolonje - jedna godina je po turnus nastavi, dok druga nije. A treća godina opet ima poluturnus nastavu. Stalno neki eksperimenti


Ti kao da ne studiraš medicinu jer pričaš gluposti. Odakle tebi da 5. godina upisuje bezuvjetno? Sadašnja 5. je prva bolonjska generacija i moraju očistiti apsolutno sve, uključujući i pedijatriju i kirurgiju i ostalih 12 ispita.

#88:   Autor: domba57 Post Postano: 19.05.2010. 12:40

mraf je napisao/la: ›
domba57 je napisao/la (Pogledaj post): › Studiram u zgu i zgu ovo postoji već jako dugo, tko nema para da plati neka se prihvati knjige i neka zagrije stolac i neće ništa platiti.


ma gdje ti to studiraš? za medicinu znam da nije tako...doduše znam i da se na nekim fakultetima plaća nešto simbolično, ali sigurno ne 900 i nešto kuna za JEDAN ECTS bod!


geodeziju, kao što rekoh učite ljudi pa nećete ništa plaćat, što se toliko bunite

#89:   Autor: mraf Post Postano: 19.05.2010. 13:54

domba57 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la: ›
domba57 je napisao/la (Pogledaj post): › Studiram u zgu i zgu ovo postoji već jako dugo, tko nema para da plati neka se prihvati knjige i neka zagrije stolac i neće ništa platiti.


ma gdje ti to studiraš? za medicinu znam da nije tako...doduše znam i da se na nekim fakultetima plaća nešto simbolično, ali sigurno ne 900 i nešto kuna za JEDAN ECTS bod!


geodeziju, kao što rekoh učite ljudi pa nećete ništa plaćat, što se toliko bunite


i koliko plaćaš 1 bod? ako nije tajna..

#90:   Autor: ...studentice... Post Postano: 19.05.2010. 13:56

Upisale smo fakultet akademske godine 2009./2010., pa sad zanima nas da li se od ove godine počinju naplaćivati ECTS bodovi ili od sljedeće godine? I jel će plaćati bodove samo studenti koji upišu sljedeće akadamske godine ili i mi stari srudenti?!

#91:   Autor: domba57 Post Postano: 19.05.2010. 14:12

mraf je napisao/la: ›
domba57 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la: ›
domba57 je napisao/la (Pogledaj post): › Studiram u zgu i zgu ovo postoji već jako dugo, tko nema para da plati neka se prihvati knjige i neka zagrije stolac i neće ništa platiti.


ma gdje ti to studiraš? za medicinu znam da nije tako...doduše znam i da se na nekim fakultetima plaća nešto simbolično, ali sigurno ne 900 i nešto kuna za JEDAN ECTS bod!


geodeziju, kao što rekoh učite ljudi pa nećete ništa plaćat, što se toliko bunite


i koliko plaćaš 1 bod? ako nije tajna..


nije nikakva tajna, kod nas imaš neki program koji ti kaže koliko moraš plaćat a uzimaju ti se prosjek i koliko ects bodova upisuješ, kod nas nema točno koliko 1ects vrijedi. ja sam platio 7 ects, prosjek 3 oko 1500kn

#92:   Autor: mraf Post Postano: 19.05.2010. 14:17

domba57 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la: ›
domba57 je napisao/la (Pogledaj post): ›
mraf je napisao/la: ›
domba57 je napisao/la (Pogledaj post): › Studiram u zgu i zgu ovo postoji već jako dugo, tko nema para da plati neka se prihvati knjige i neka zagrije stolac i neće ništa platiti.


ma gdje ti to studiraš? za medicinu znam da nije tako...doduše znam i da se na nekim fakultetima plaća nešto simbolično, ali sigurno ne 900 i nešto kuna za JEDAN ECTS bod!


geodeziju, kao što rekoh učite ljudi pa nećete ništa plaćat, što se toliko bunite


i koliko plaćaš 1 bod? ako nije tajna..



nije nikakva tajna, kod nas imaš neki program koji ti kaže koliko moraš plaćat a uzimaju ti se prosjek i koliko ects bodova upisuješ, kod nas nema točno koliko 1ects vrijedi. ja sam platio 7 ects, prosjek 3 oko 1500kn



evo recimo da uzmem sebe za primjer, da nekim slučajem prenesem 7 bodova, imam prosjek 5, platila bi 6468 kn...dakle ne možeš uspoređivat... ne kažem ja da se neko plaćanje ne treba uvest ako baš moraju (a ne moraju) ali ovo je čista i očita pljačka...

#93:   Autor: yoyocro Post Postano: 19.05.2010. 19:21

prije se uopće nisu mogli prenositi bodovi i ipak su ljudi diplomirali. sad kad smo se navikli na to da možemo prenositi bodove, svima je problem platiti to. nije mi to uopće jasno.
Osijek031.com » Vijesti » Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::