Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



PRAVOPIS

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2006. 15:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znači, i to moram mijenjati iz svoje upotrebe pravopisa? OK, podržavam akciju male škole pravopisa koji dolazi u upotrebu (ili uporabu. Upotrijebu?) Pravopisa koji je bio valjan "prije novosadskog" se ne sjećam, a imam dovoljno godina da se uspijem naviknuti na ovaj pravopis (mene to zabrinjava, znate. Oduvijek sam osjetljiva na griješenje- namjerno ne pišem "greške", odnosno "grješke", jer ne znam koje je ispravno- u pravopisu, i stvarno ne želim i sama biti na vjetrometini, odnosno prozvana kao nepismena.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ozana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 701
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.01.2006. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Fras84 je napisao/la: ›
ozana je napisao/la: ›
Da, svojevremeno se ljudima koji su pisali "zadatci", "podatci", "trenutci" govorilo da su nepismeni.


Smiješno. Ozana, a tko im je to govorio? Vjerojatno oni koji su bili nepismeni, a takvi su i sada. Strašno. Nekim ljudima pojašnjenja nisu dovoljna, očito.



Čuj, pravopis je bio takav, što ćeš. I bio je važeći u to doba.

Btw, jedno od također značajnih pravopisnih pravila - "neću" je jedina negacija koja se u hrvatskom jeziku proteklih (nisam baš sigurna koliko, ali više od 50 je) godina pisala zajedno. Po hrvatskom pravopisu negacije se pišu odvojeno: ne mogu, ne želim..... (o glagolima je riječ). E, sad nam se izgleda ipak vraća ne ću.

_________________
Puno je tuge u svijetu....
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju!
A ti si na kompjutoru...
To je tako tužno...
Rolling Eyes
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2006. 18:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Znači, i to moram mijenjati iz svoje upotrebe pravopisa? OK, podržavam akciju male škole pravopisa koji dolazi u upotrebu (ili uporabu. Upotrijebu?) Pravopisa koji je bio valjan "prije novosadskog" se ne sjećam, a imam dovoljno godina da se uspijem naviknuti na ovaj pravopis (mene to zabrinjava, znate. Oduvijek sam osjetljiva na griješenje- namjerno ne pišem "greške", odnosno "grješke", jer ne znam koje je ispravno- u pravopisu, i stvarno ne želim i sama biti na vjetrometini, odnosno prozvana kao nepismena.


Potrebna je samo dobra volja. Oni koji ne znaju, neka pokušaju zapamtiti ili neka uzmu Hrvatski pravopis u ruke - već dugi niz godina, tj. od pojave Babić-Finka-Moguševa pravopisa bilo je dopušteno pisati i neću i ne ću, i pogreška i pogrješka, zadaci i zadatci... Ljudima je bilo dano dovoljno vremena da se pokušaju priviknuti na hrvatska pravopisna rješenja, znači nije se više zahtijevalo da se piše samo neću, pogreška, zadaci...
Sada je, konačno, došlo vrijeme da jezik (pravopis) normiramo, da ukinemo nepotrebna novosadska rješenja i vratimo se hrvatskoj pravopisnoj tradiciji.
Ne treba kriviti ljude tj. narod jer onaj tko se ovom problematikom ne bavi, teško se može snaći i donosi pogrješne zaključke.
I ovdje se svašta piše, ali jednostavno ne mogu sve otkomentirati jer nemam vremena.
Znači, Alana Bates, pravilno je pogrješka i upotreba, uporaba... nemaš se razloga ustručavati bilo što napisati.
Ako nekoga nešto konkretno zanima, neka mi se javi na privatno, rado ću odgovoriti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2006. 22:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Fras84, neka ljudi pitaju ovdje, a i ti se osjecaj slobodnim ovdje odgovoriti... pismenost i jezicni savjeti se ticu svih nas Smile

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.01.2006. 22:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
@Fras84, neka ljudi pitaju ovdje, a i ti se osjecaj slobodnim ovdje odgovoriti... pismenost i jezicni savjeti se ticu svih nas Smile


Naravno, slažem se, ali mislio sam na pitanja koja su već pojašnjavana, da se ovdje ne bi ponavljalo nekoliko puta:-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mia
Post Postano: 10.02.2006. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kada se promjeni -ije u -je, kao npr. lijepi pozdrav - puno ljepih pozdrava
Kakvo je pravilo?
Živim u dijaspori pa se ne čudite, ali koliko vidim ni naši nisu bolji od mene.

Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.02.2006. 15:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gost je napisao/la: ›
Kada se promjeni -ije u -je, kao npr. lijepi pozdrav - puno ljepih pozdrava
Kakvo je pravilo?
Živim u dijaspori pa se ne čudite, ali koliko vidim ni naši nisu bolji od mene.


U tom slučaju ne dolazi ni do kakve promjene, riječ je o nominativu jednine (lijepi pozdrav) i o genitivu množine - puno LIJEPIH pozdrava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2006. 13:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oj Fraše84!

Je li Ivo Pranjković cijenjen autoritetu vašim krugovima?

Hvala.

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.02.2006. 14:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zna li tko, zasto u novom anicevom rjecniku nema znacenja rijeci "aliteracija"? Zar je to nova rijec naseg jezika?

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2006. 14:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što je uopće aliteracija?

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2006. 19:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›
Oj Fraše84!

Je li Ivo Pranjković cijenjen autoritetu vašim krugovima?

Hvala.


Po meni i nije bas, razlozi su mnogi:-) No ne bih o njima ovdje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2006. 19:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gemi je napisao/la: ›
Zna li tko, zasto u novom anicevom rjecniku nema znacenja rijeci "aliteracija"? Zar je to nova rijec naseg jezika?


Anićev je rječnik malo promašio naziv (ne slažem se da je to rječnik hrvatskoga jezika jer se u njemu mogu pronaći i riječi poput uhapsiti, hapsana, hapšenik - strašno!), ali ne ću o tom.
Zašto nije uvrštena riječ aliteracija pojma nemam, ali moralo bi je biti u njegovu Enciklopedijskom rječniku.
Inače, aliteracija označuje stilsku figuru u kojoj se isti suglasnik ponavlja u nizu naglašenih slogova. Nije baš jednostavna za prepoznati.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.02.2006. 20:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja mislim da je asonanca kada se ponavlja suglasnik, a aliteracija kada se ponavlja samoglasnik.
anyway, jebeš državu u kojoj se svakih par desetljeća pojavi neki pametnjaković koji smišlja novi pravopis! prije ću se objesit nego napisat "osmjeh" sa "i" ili "neću" odvojeno!!! onda bi se odvojeno moglo pisati i ne shvatljivo, ne moguće, ne inteligentno i tako u nedogled.. fuj.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Fras84
Offline
Avatar

Ukupno postova: 89
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.02.2006. 20:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
ja mislim da je asonanca kada se ponavlja suglasnik, a aliteracija kada se ponavlja samoglasnik.
anyway, jebeš državu u kojoj se svakih par desetljeća pojavi neki pametnjaković koji smišlja novi pravopis! prije ću se objesit nego napisat "osmjeh" sa "i" ili "neću" odvojeno!!! onda bi se odvojeno moglo pisati i ne shvatljivo, ne moguće, ne inteligentno i tako u nedogled.. fuj.


CatCloe, sve što si napisala potpuno je netočno! I ono za aliteraciju i za asonancu.
I pogledaj malo što su glagoli, a što pridjevi pa ćeš vidjeti razliku između ne ću, ne mogu i neshvatljivo i neinteligentno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Malamaca
Offline
Avatar

Ukupno postova: 244
Lokacija: Zagreb
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 11.02.2006. 20:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › onda bi se odvojeno moglo pisati i ne shvatljivo, ne moguće, ne inteligentno i tako u nedogled.. fuj.

glagoli i njihova negacija se uvijek pisu odvojeno jer su to dvije rijeci: negacija ne i sami glagol
pridjevi, za razliku od glagola, su iskljucivo jedna rijec, i ako im sedodaje negacija, i dalje ostaju jedna rijec te se stoga piseu zajedno

_________________
...i zao glas za mnom stize
i brdo olajavanja
za dobrim konjem prasina se dize
jos jedna cigareta pre spavanja..

ps ja nisam umisljena
ja sam savrsena
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: