Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Gospodarstvo, Financije, Turizam » Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?] Idite na Prethodna  1, 2, 3, [4]  :| |:

#46:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 13.02.2012. 7:46

cane je napisao/la: › Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.
Kolike su place konobara? Vece nego npr. blagajnica?

Zaokruzujes li svoj racun u npr. Biljemerkantu, Konzumu, ostavljajuci 3, 4, 5 kuna bakse blagajnici koja ti je otkucala artikle?

#47:   Autor: simo031 Post Postano: 13.02.2012. 9:08

cane je napisao/la: ›
Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.


Postoji xy zanimanja koja imaju znatno manje plaće od konobara, pa im nitko ne daje bakšiš za dobro obavljen posao. Taj argument ti je promašaj.

P.S. Nisam vidio @mungosov post ...

#48:  Re: Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?] Autor: Stella1989 Post Postano: 13.02.2012. 9:28

Leteci mungos je napisao/la: ›
cane je napisao/la: › Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.
Kolike su place konobara? Vece nego npr. blagajnica?

Zaokruzujes li svoj racun u npr. Biljemerkantu, Konzumu, ostavljajuci 3, 4, 5 kuna bakse blagajnici koja ti je otkucala artikle?
simo031 je napisao/la: ›
cane je napisao/la: ›
Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.


Postoji xy zanimanja koja imaju znatno manje plaće od konobara, pa im nitko ne daje bakšiš za dobro obavljen posao. Taj argument ti je promašaj.

P.S. Nisam vidio @mungosov post ...

Da ne duljim: Bravo

#49:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 14.02.2012. 13:16

Sto je napojnica?! Koji je smisao napojnice?!

Ja ju vidim kao iznos/naknadu za izniman i neocekivan trud, odnosno lovu koju dajem nekome jer me je ucinio sretnijim nego sam ocekivao da cu biti.

O stupnju mog zadovoljstva ovisi i dajem li napojnicu ili ne dajem.

Konobari - osobe koje nas posluzuju u birtijama i restoranima. Posluzivanje ulazi u opis njihovog posla. Dakle, to sto me posluzuju nije nista neocekivano, niti ista vise od usluge na koju sam pristao kad sam krocio u restoran ili birtiju.

Karikirajmo: da nije tako, onda bi svatko sa sanka podizao cugu i hranu koje bi placao umanjene za iznos placa koje gazda isplacuje konobarima.

No, ponekad se dogodi da onaj tko posluzuje to cini na nacin koji izlazi van ocekivanja, odnosno uobicajene prakse i opisa posla. Takve osobe onda zasluzuju napojnicu.

I nisu samo konobari u igri. Mogu to biti frizeri, prodavaci (posebno oni na trznici) i sl. Zapravo, vise sam napojnica ostavio nekonobarima. Na sramotu konobara i onih koji napojnice ostavljaju po defaultu.

Nikako ne ostavljati napojnice po defaultu, to je apsolutno najgora moguca praksa - time gube svi osim losih konobara/frizera/trgovaca.

Zasto je bitno ne ostavljati napojnicu po defaultu?! Zato sto time podrzavate lose konobare (kojih sam se, takodjer, nagledao), koji uce da ce napojnicu dobiti neovisno o kvaliteti i trudu. Nazalost, birtija meni ne ostavlja mogucnost da ja trazim da se losem konobaru odbije od njegove place i za taj iznos smanji cijena moje cuge, jer je on bio npr. neljubazan.

Btw. danas je ostavljanje napojnice postao i nekakav simbol velikodusnosti, a ponekad i ocitovanje bahatosti.

Nerijetko oni koji ne ostavljaju napojnicu po defaultu budu proglaseni skrcem. Debilanija, napisao sam gore zasto...

Shvacam i da su Hrvati konobarska nacija, pa im sve to skupa tesko pada, ali jebiga - ima turista i ovih iracionalnih dovoljno, zaradit ce i bez moje napojnice ;-)

#50:   Autor: josephine01 Post Postano: 14.02.2012. 20:11

Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

#51:   Autor: simo031 Post Postano: 14.02.2012. 20:39

josephine01 je napisao/la: ›
Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

Što je to extra trud, a da nije definirano pravilima struke?

#52:   Autor: josephine01 Post Postano: 14.02.2012. 20:54

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la: ›
Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

Što je to extra trud, a da nije definirano pravilima struke?


Zaustavljanje vremena, stoj na trepavicama, mjerenje tlaka i uzimanje uzorka krvi, ispunjavanje mojih kanibalističkih želja (ukoliko je riječ o restoranu), sitni krojački popravci, razbijanje jezgre litija umjetno ubrzanim protonima i sl.

#53:   Autor: francika Post Postano: 14.02.2012. 21:03

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Nikako ne ostavljati napojnice po defaultu, to je apsolutno najgora moguca praksa - time gube svi osim losih konobara/frizera/trgovaca.

Zasto je bitno ne ostavljati napojnicu po defaultu?! Zato sto time podrzavate lose konobare (kojih sam se, takodjer, nagledao), koji uce da ce napojnicu dobiti neovisno o kvaliteti i trudu. Nazalost, birtija meni ne ostavlja mogucnost da ja trazim da se losem konobaru odbije od njegove place i za taj iznos smanji cijena moje cuge, jer je on bio npr. neljubazan.

Bezveze, treba svima ostavljati, izuzev nekulturnim i bahatim.

No da se nadovežem, jel ostavljate napojnicu prosjacima da im uveselite dan?

#54:   Autor: simo031 Post Postano: 14.02.2012. 21:12

josephine01 je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la: ›
Ostavljam za ekstra trud. Otprilike 10% ukupne cifre.

Što je to extra trud, a da nije definirano pravilima struke?


Zaustavljanje vremena, stoj na trepavicama, mjerenje tlaka i uzimanje uzorka krvi, ispunjavanje mojih kanibalističkih želja (ukoliko je riječ o restoranu), sitni krojački popravci, razbijanje jezgre litija umjetno ubrzanim protonima i sl.


Hvala na odgovoru, sad i mi ostali znamo što konobar treba učiniti za napojnicu...

#55:   Autor: josephine01 Post Postano: 14.02.2012. 21:23

@Simo, ne razbijaj glavu jer što god konobar napravio teško da će izbit koju kunu više potomku Škota i Bračanke. Wink

ontopic - za bakšu je dovoljno da bude humorističan, pritrči kad okinem na ledu pred restoranom, da je dobro upućen u ono što restoran/kafić nudi i sl.

Žao mi je što došlo vrijeme da svatko može biti konobar. Pod svatko ne mislim na šljam, nego na ljude koji nisu učeni za taj posao. Jako mi je drago vidjeli konobara koji zna znanje i to honoriram.

#56:   Autor: cane Post Postano: 15.02.2012. 21:53

Leteci mungos je napisao/la: ›
cane je napisao/la: › Jednostavno su plaće konobara niže nego ostalih. A napojnica ima je nagrada za njihovu uslugu. Naravno ako je zasluže.
Kolike su place konobara? Vece nego npr. blagajnica?

Zaokruzujes li svoj racun u npr. Biljemerkantu, Konzumu, ostavljajuci 3, 4, 5 kuna bakse blagajnici koja ti je otkucala artikle?


Iskreno, da zaokruzim i u trgovini uvijek.

#57:   Autor: mzzi Post Postano: 15.02.2012. 23:56

josephine01 je napisao/la: ›
ontopic - za bakšu je dovoljno da bude humorističan, pritrči kad okinem na ledu pred restoranom, da je dobro upućen u ono što restoran/kafić nudi i sl.

Žao mi je što došlo vrijeme da svatko može biti konobar. Pod svatko ne mislim na šljam, nego na ljude koji nisu učeni za taj posao. Jako mi je drago vidjeli konobara koji zna znanje i to honoriram.


A evo recimo ja uopće ne želim da mi konobar bude humorističan jer smatram da on mora biti profesionalan i na distanci, a opet ponašanjem ugodan, nismo mi zajedno ovce čuvali da mi on prosipa fore ili bude zabavan - baš naprotiv, smeta me kad mi se obraća sa "ti" ili pokušava biti duhovit.

Ovo dolje potpisujem - mislim da učeni konobari imaju manire, i to se vidi i osjeti.

BTW, ja ostavljam bakšu poštaru kad mi donese neke pare Smile
U trgovini nikad, a u kafiću da zaokružim račun - i naprosto mi je žao što u Lotusu uvijek dobijem već zaokružen račun (kava je nešto skuplja), jer da nije tako, tamo bih uvijek ostavila bakšu kad mi naprave one forice od pjene po kavi Very Happy

#58:   Autor: francika Post Postano: 16.02.2012. 0:03

Ja dajem 10% kad pronađem pun novčanik. Very Happy

#59:   Autor: Frost Post Postano: 16.02.2012. 0:05

mzzi je napisao/la: › A evo recimo ja uopće ne želim da mi konobar bude humorističan jer smatram da on mora biti profesionalan i na distanci, a opet ponašanjem ugodan, nismo mi zajedno ovce čuvali da mi on prosipa fore ili bude zabavan - baš naprotiv, smeta me kad mi se obraća sa "ti" ili pokušava biti duhovit.

Slažem se s tobom po ovom pitanju, konobar mora biti distanciran ali i gostu na usluzi. Najboljeg konobara ikad sam sreo u Italiji. Čovjek je gotovo pa nevidljiv, a pojavio nam se za stolom iste sekunde kad sam pomislio pozvati ga zbog nečeg, vrlo spretan, uslužan, brz... Profesionalnih, izučenih konobara je sve manje, da.

mzzi je napisao/la: › U trgovini nikad, a u kafiću da zaokružim račun - i naprosto mi je žao što u Lotusu uvijek dobijem već zaokružen račun (kava je nešto skuplja), jer da nije tako, tamo bih uvijek ostavila bakšu kad mi naprave one forice od pjene po kavi Very Happy

Rade forice po pjeni? Sad mi je skoro pa žao što više ne pijem kavu osijek031.com smile
Osijek031.com » Gospodarstvo, Financije, Turizam » Napojnice [koliko ostavljati i ostavljati li uopće?] Idite na Prethodna  1, 2, 3, [4]  :| |:


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 4 / 4.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::