Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Osijek031.com - Ankete i komentari » Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]
Poll :: Sviđa li vam se prijedlog izgleda spomenika "crvenom fići"?

Da, sviđa mi se!
31%
 31%  [ 73 ]
Ne, ne sviđa mi se!
58%
 58%  [ 138 ]
Ne znam/Ne zanima me!
9%
 9%  [ 23 ]
Ukupno glasova : 234



#1:  Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: Redakcija 031 Post Postano: 08.04.2011. 10:19

Prije nekoliko je dana u Osijeku ponovo aktualna postala tema postavljanja spomenika Crvenom fići. Miljenko Kolobarić, predsjednik gradskog Odbora za branitelje, želio bi da otvorenje spomenika bude 27. lipnja ove godine, točno 20 godina od tog događaja čija je snimka obišla svijet, kada je taj crveni fićo postao simbol otpora građana. Spomenik bi vjerojatno bio postavljen tamo gdje se sve i odigralo, kod raskrižja Vukovarske i Trpimirove ulice u Osijeku.

Od više ideja kako bi spomenik trebao izgledati, najspominjanija je ona koja prikazuje fiću kako gazi dijelom ukopani tenk, sa cijevi spuštenoj prema zemlji.




Pročitajte i...
Osijek će konačno dobiti spomenik “crvenom fići”




Zadnja promjena: Redakcija 031; 08.04.2011. 11:18; ukupno mijenjano 2 put/a.

#2:   Autor: Kugla Post Postano: 08.04.2011. 10:38

Požurite narode i staro i mlado, svi svi svi u curkus Colorado...



#3:   Autor: francika Post Postano: 08.04.2011. 11:40

Kakve mi * u gradu imamo. Bolje da smo digli spomenik Bruce Lee-u ili Chuck Norris-u.
Halo psihijatrija, ne bi li se trebali pozabaviti ovim Kolobarićem?

#4:   Autor: silence Post Postano: 08.04.2011. 11:43

Lik mi je totalno antipatičan, baš me zanima koje je škole svršio i čime se bavio prije rata.

#5:   Autor: noname Post Postano: 08.04.2011. 12:05

ako vec rade u tom stilu, neka naprave onda kako je bilo a ne tu neka prenesena znacenja

#6:   Autor: DaffyDuck Post Postano: 08.04.2011. 12:17

lulz. samo u osijeku...

#7:   Autor: akis Post Postano: 08.04.2011. 12:25

Bilo bi smiješno da je prvotravanjska šala. Ovako... osijek031.com smile

#8:   Autor: Circa Post Postano: 08.04.2011. 12:27

Jesam za spomenik, ali ovo je infantilna debilana...

#9:   Autor: audiworld Post Postano: 08.04.2011. 12:33

prijedlog je sasvim ok i ima značenje... ne trebamo stavit tenk kako gazi fiću... ovo je osim obilježavanja mjesta sjećanja i izraz pobjede.. cijev prema dolje.. bla bla

#10:   Autor: porezni obveznik Post Postano: 08.04.2011. 12:44

silence je napisao/la: ›
Lik mi je totalno antipatičan, baš me zanima koje je škole svršio i čime se bavio prije rata.


Prije rata varioc, danas ugledni član nadzornih i upravnih odbora. Spomenik neki treba biti, može i fićo i tenk ali ovo mi se čini kao lakrdija. Kao i oni radijatori.

#11:   Autor: Comrade Nimoy Post Postano: 08.04.2011. 13:04

Trebali su napraviti fiću kao transformeras koji s jednom rukom savija cijev od tenka.

Uglavnom ovo je retardacija ...

#12:   Autor: W.M. Felt Post Postano: 08.04.2011. 13:26

Hehe. Fićo gazi tenk. Nismo ništa drugo niti očekivali, a očekivali smo najgore. No barem nas je Kolobarić dobro nasmijao. Osijek bi s ovim spomenikom mogao postati interesantan medijima, poput Kazahstana, gdje spomenike bira Nursultan Nazarbajev, a možda se nađemo i u nekom budućem projektu Sache Baron Cohena, mogućeg naziva "Branimir, Krešo i Miljenko".

Nema boljeg trenutka ni mjesta od ovog, da izrazim žaljenje što sam u drugom krugu izbora za gradonačelnika glasao za Bubala, a ne za Đapića. Đapić je također instalirao užasan spomenik na glavni gradski trg, ali taj je spomenik remek djelo za ovo što prijeti križanju Vukovarske i Trpimirove ulice. Doduše, prije izbora nisam znao da će Kolobarić postavljati spomenike, pa me do djelomično opravdava.

Predlažem da idejno rješenje za neki slijedeći spomenik izabere pobjednik ovogodišnjeg Big Brothera, no i taj vjerojatno ima više ukusa od ovih.

#13:   Autor: grissom Post Postano: 08.04.2011. 13:52

W.M. Felt je napisao/la: ›
Predlažem da idejno rješenje za neki slijedeći spomenik izabere pobjednik ovogodišnjeg Big Brothera, no i taj vjerojatno ima više ukusa od ovih.
Laughing

#14:   Autor: diva Post Postano: 08.04.2011. 14:13

spomenik Fići treba uraditi, smjestiti ga na odgovarajuću lokaciju...ne kontam jel to Fićo gazi tenk ...eee svaka čast na izdržljivosti...
negoooo ako uzmeš komad gline i pritisneš je u ruci...za to možemo reći kako izgleda kao "soba poslije.."...ali ovo nije bila ljubav....Fićo je ostao u komadu pleha...ja ne kužim ove prijedloge...ništa realnoga...u mp3...

#15:   Autor: Bojo Post Postano: 08.04.2011. 14:16

bolje da su na papir flomasterom napisali fićo vs. tenk i to predstavili kao idejno rješenje....

#16:   Autor: Ingo Post Postano: 08.04.2011. 14:20

ovo izgleda kao ideja trogodisnjeg djeteta s posebnim potrebama

#17:   Autor: oftopik Post Postano: 08.04.2011. 14:24

hahahahahahahhahahahahahahahahhahahahhahahahahahahahhahahahahahahhahahahahahaha

ja sam za spomenik!

...ali ovo ruglo!?

bolje da pare utuku u dječji park.. ljulje, klackalice, ovo ono...

#18:   Autor: oftopik Post Postano: 08.04.2011. 14:24

još će netko ukrast taj spomenik i prodat u staro željezo

#19:   Autor: tom-2 Post Postano: 08.04.2011. 14:46

zanimljivo kako svi tu seru protiv tog spomenika...bas sam jucer naletio na takav isti clanak u 24sata i di je bila hrpa pozitivnih komentara,2-3 negativna..a ovdje ga svi popljuvase...

#20:   Autor: paradox1991 Post Postano: 08.04.2011. 14:49

opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!

#21:   Autor: paradox1991 Post Postano: 08.04.2011. 14:50

samo naprijed Žoc i nedaj se smetati...

#22:   Autor: Defiant Post Postano: 08.04.2011. 15:21

paradox1991 je napisao/la: ›
opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!


ako je nesto nakaradno onda je jednostavno nakaradno i nikakvo pozivanje na svetost to ne moze promijeniti

#23:   Autor: Mrky007 Post Postano: 08.04.2011. 15:33

Sviđa mi se. Jednostavno i pamtljivo. Bolje od one kocke na JUGu 2 što se treba praviti.
samo napriejd sa ovakvim stvarim - uvije ksu najglasniji oni koji se bune. Oni koji odobravaju obično šute

#24:   Autor: francika Post Postano: 08.04.2011. 15:40

Treba napraviti i pistu ispod da ne moramo plačati autodrom na kirvaju. Ja se baš volim voziti u tenku.

#25:   Autor: porezni obveznik Post Postano: 08.04.2011. 16:02

paradox1991 je napisao/la: ›
opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!


Znam ja tko je varioc, jel sam i ja bio od onih rijetkih koji su ostali i branili grad, ali ovakav spomenik je cirkus, umjesto da spomenici i obilježja budu svetinja postaju lakrdija.

#26:   Autor: silvio Post Postano: 08.04.2011. 16:11

...najbolje mi je, kada se srbende uz*ebu kada se postavlja nešto što ima simbol Hrvatstva i Hrvatskog otpora protiv srbočetničke agresije...tenk i fićo su bili simboli bivše juge i ta snimka je najbolji Osječki prikaz srbočetničke agresije...jer jedan njihov civilni simbol se suprotstavio njihovom armijskom simbolu...to gaženje fiće su pokazali što misle i što su nažalost kasnije radili po Hrvatskoj...I TREBA TAKAV SPOMENIK NAPRAVTI, ŠTO VEČI I PO MOGUČNOSTI SA PRAVIM TENKOM I PRAVIM FIĆOM...u stalom ovo je samo jedna od ideja koja ima veliku simboliku, kako smo ih zgazili i otjerali iz Osijeka...

#27:   Autor: zen031 Post Postano: 08.04.2011. 16:42

Prethodni komentator bi mogao, za početak, kao iskaz svog domoljublja i rodoljublja, naučiti materinji jezik i kako ga pravilno prenijeti u pisani oblik.

Ne vidim da je ovdje itko protiv spomenika, nego isključivo protiv OVAKVOG spomenika.

#28:   Autor: francika Post Postano: 08.04.2011. 16:45

Mogu moj sobni bicikl staviti da bude spomenik. Barem je ljepše dizajniran.

#29:   Autor: Nuša Matanova Post Postano: 08.04.2011. 17:03

Kako oni misle i fiću i tenk ugurati na najprometnije raskrižje u gradu?

#30:   Autor: Brick Top Post Postano: 08.04.2011. 17:43

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Ne vidim da je ovdje itko protiv spomenika, nego isključivo protiv OVAKVOG spomenika.

Ooo, iznenadio bi se... ima na ovom forumu dosta protuhrvatskih elemenata (kako je već jedan forumaš prije mene primjetio), uz koje uvijek ide par satelita, najčešće bezglavih smušenjaka Very Happy

#31:   Autor: PreacheR Post Postano: 08.04.2011. 17:52

Moram primjetiti da idejno rješenje ovog spomenika gdje crveni fićo gazi ponizno nagnuti, u zemlju ukopani tenk, korespondira s najbizarnijim nadrealističkim konceptualnim instalacijama. Nedostaju samo suze kajanja na prednjoj kupoli tenka.
Apeliram na odgovorne da umjesto megalomanskih spomenčuga, karakterističnih za nekadašnji istočni blok, taj događaj početka agresije tadašnje JNA na građane Osijeka, obilježe diskretnom spomen pločom.

Ovaj grad je ionako previše puta bio poligon za nečija kulturna iživljavanja.

Kao primjer kulturne blasfemije navest ću ostavštinu pokojnog turkmenistankog predsjednika Saparmurata Nijazova koji je sebi još za života pravio spomenike.

http://www.esquire.com/the-side/opinion/7totalitarianwonders-5

http://www.flickr.com/photos/rjbusch/3625244149/


Zadnja promjena: PreacheR; 08.04.2011. 17:56; ukupno mijenjano 2 put/a.

#32:   Autor: Mladjo Post Postano: 08.04.2011. 17:53

to je ta šema; svi koji razmišljaju drugačije su srbi, jugonostalgičari ili komunjare. nedaj bože ljudi koji razmišljaju svojom glavom.

ontopic;
protiv spomenika, čak i ovog koji je predložen, nemam ništa protiv. naravno ako ideja bude realizirana na neki dostojanstven način. već imamo dovoljno kićeraja i kvaziumjetnosti na primjerima "repera" i "radijatora".

#33:   Autor: Aquarius Post Postano: 08.04.2011. 18:24

Ovakav spomenik kakav se predlaže je totalna debilana. Grad Osijek zaslužuje bolje, a ne još jedno ruglo koje će se podići u spomen na branitelje i obranu ovoga grada. Osobno, kao branitelj, nisam zadovoljan ovakvim rješenjem, može se bolje i trebamo bolje. I samo da napomenem da nisam nikakav protuhrvatski element (jer već će se naći neki ku....nja koji će me tako nazvati), već samo jedan mali čovjek koji voli ovaj grad i koji nije pobjegao kao mnogi iz njega 91 godine, već kao klinac stao u njegovu obranu i obranu Hrvatske.

#34:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: BlackCat Post Postano: 08.04.2011. 20:19

Ekipa...imam osijećaj da vi ne znate ništa drugo raditi,a kamoli razmišljati.Pročitajte Silviov komentar koji vam sve govori i s čijim se mišljenjem i ja slažem.Prisjetite se ,ako ste bili ovdje??? (većina vas) da je taj događaj prokomentiran tekstom i slikom u cijelom svijetu...mislim da bi vam to trebalo nešto značiti.Ne smetaju vas cajke,cece,dragane i ostali (namjerno pišem imena malim slovom jer nisu vrijedni mojeg poštovanja) što smo prisiljeni slušati sa svih strana (pojedinih trgovina,kafića i automobila) a smeta vas " simbolično " obilježavanje naše pobjede nad JNA i ostalima...

#35:   Autor: rori 1 Post Postano: 08.04.2011. 20:29

Ma zovite me Srbinom ,komunjarom ,Eskimom zabole me .Jednostavno treba reći istinu, a to je da je ovakva zamisao spomenika debilna i liči na sprdačinu.Zar zaista od našeg malog grada treba praviti rusku palanku.I svi vi koji na drugačije mišljenje imate jedini komentar da smo protiv domovinskog rata i svega što on simbolizira moram reći da ste infantilno debilni kao i predloženi spomenik.Uf al ste me raspizdili

#36:   Autor: zen031 Post Postano: 08.04.2011. 20:29

@Blackcat
Čitaj pažljivo komentare, ako treba i nekoliko puta: većina ovdje nema ništa protiv spomenika, nego načina na koji je izveden. Evo pročitaj što gore piše Aquarius.

I tko kaže da nas ne smetaju cajke, cece, dragane i brene. Da si malo bolje pratio forum vidio bi da je suprotno. Takve upravo i najčešće ne smetaju akutno nepismene domoljube kakvih ima na pretek.

Ja imam osJećaj da ti nisi ni pročitao prethodne komentare. Ako jesi, onda imam osJećaj da ne znaš razmišljati.

#37:   Autor: silvio Post Postano: 08.04.2011. 21:12

BlackCat je napisao/la: ›
Ekipa...imam osijećaj da vi ne znate ništa drugo raditi,a kamoli razmišljati.Pročitajte Silviov komentar koji vam sve govori i s čijim se mišljenjem i ja slažem.Prisjetite se ,ako ste bili ovdje??? (većina vas) da je taj događaj prokomentiran tekstom i slikom u cijelom svijetu...mislim da bi vam to trebalo nešto značiti.Ne smetaju vas cajke,cece,dragane i ostali (namjerno pišem imena malim slovom jer nisu vrijedni mojeg poštovanja) što smo prisiljeni slušati sa svih strana (pojedinih trgovina,kafića i automobila) a smeta vas " simbolično " obilježavanje naše pobjede nad JNA i ostalima...

...ma čuj ne smeta njih takav spomenik, jer ako ga i postave takvog, bez brige njihova djeca ili unuci će skakati po njemu i igrati se ma što god to simboliziralo...ili njima smeta što nisu došli na njihova vrata: "kuc kuc, čujte manjinci mi bi postavili spomen za Osiječki otpor pa smo došli vas pitati kako smijemo...mi bi htjeli tenk i fiću ali čemo ipak vas pitati da nebi radili neku turkmenistan palanku i da nebi slučajno vas uvrijedili, pa što predlažete...što? spomen ploča!?...aha, ma može 30x30 cm sa deset tamnih slova na crnom limu...odličan izbor klap klap klap klap"...i neznam zašto takav spomenik, protivnici istog, nazivaju nekakvom kopijom komunističkih veličanja svojih pobjeda...HALLOOoO, pa spomenik je tu da se spominje tragedija, povijesni trenutak (tragični ili svečani), vjerski događaj, pronalazak lijeka za neku bolest, rođenje neke povijesne osobe, veličanstvena pobjeda golorukog puka nad teško naoružanim agresorom...kada po cijeloj Francuskoj zapadnoj obali (dan D), Rusiji (protuofenziva) ima tenkova, oklopnih vozila, avijona i cijelih topničkih baterija kao spomenci...i nitko se nebuni, čak postoje turistički izleti na ta spomen obilježja...

#38:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: PreacheR Post Postano: 08.04.2011. 21:31

BlackCat je napisao/la (Pogledaj post): › Ekipa...imam osijećaj da vi ne znate ništa drugo raditi,a kamoli razmišljati.Pročitajte Silviov komentar koji vam sve govori i s čijim se mišljenjem i ja slažem.Prisjetite se ,ako ste bili ovdje??? (većina vas) da je taj događaj prokomentiran tekstom i slikom u cijelom svijetu...mislim da bi vam to trebalo nešto značiti.Ne smetaju vas cajke,cece,dragane i ostali (namjerno pišem imena malim slovom jer nisu vrijedni mojeg poštovanja) što smo prisiljeni slušati sa svih strana (pojedinih trgovina,kafića i automobila) a smeta vas " simbolično " obilježavanje naše pobjede nad JNA i ostalima...

Veleuvaženi gospodin Kolobarić, inače glavni organizator i promotor postavljanja ovog spomen obilježja, će se možda naljutiti što si cecu i draganu napisao malim slovom, obzirom da dotični slovi za velikog ljubitelja cajki.

#39:   Autor: Defiant Post Postano: 08.04.2011. 21:42

silvio je napisao/la: ›
...ma čuj ne smeta njih takav spomenik, jer ako ga i postave takvog, bez brige njihova djeca ili unuci će skakati po njemu i igrati se ma što god to simboliziralo...ili njima smeta što nisu došli na njihova vrata: "kuc kuc, čujte manjinci mi bi postavili spomen za Osiječki otpor pa smo došli vas pitati kako smijemo...mi bi htjeli tenk i fiću ali čemo ipak vas pitati da nebi radili neku turkmenistan palanku i da nebi slučajno vas uvrijedili, pa što predlažete...što? spomen ploča!?...aha, ma može 30x30 cm sa deset tamnih slova na crnom limu...odličan izbor klap klap klap klap"...i neznam zašto takav spomenik, protivnici istog, nazivaju nekakvom kopijom komunističkih veličanja svojih pobjeda...HALLOOoO, pa spomenik je tu da se spominje tragedija, povijesni trenutak (tragični ili svečani), vjerski događaj, pronalazak lijeka za neku bolest, rođenje neke povijesne osobe, veličanstvena pobjeda golorukog puka nad teško naoružanim agresorom...kada po cijeloj Francuskoj zapadnoj obali (dan D), Rusiji (protuofenziva) ima tenkova, oklopnih vozila, avijona i cijelih topničkih baterija kao spomenci...i nitko se nebuni, čak postoje turistički izleti na ta spomen obilježja...

katafakingstrofa

#40:   Autor: simo031 Post Postano: 08.04.2011. 22:46

 Ja sam za neko modernije i fizički manje rješenje za spomenik. Ovako se stječe dojam da nas autor pokušava impresionirati veličinom, onako kako je to radila stara sovjetska škola (kako je to netko lijepo primijetio).
Uostalom ne bi bilo loše da i struka kaže koju riječ o cijelom slučaju.

#41:   Autor: muvifrik Post Postano: 08.04.2011. 23:31

Em su naguzili onaj "mordor" tamo sad bi još i ovo? A gdje? Hoće li srušiti ljepoticu?
Nije mi jasno zašto nije dovoljan samo fićo kao spomenik i kraj priče. Svi znaju što on simbolizira i u kakvom je događaju učestvovao.

#42:   Autor: silvio Post Postano: 08.04.2011. 23:59

...naj bolje mjesto bi bilo prostor između podvožnjaka i autobusne stanice na Vukovarskoj za Donji grad...postaviti ga na nekih metar visine baš kao na prvoj slici...i što ga više zamišljam to mi je i draži...

#43:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: tempus031 Post Postano: 09.04.2011. 0:26

''Miki, šta je ovo, majke ti?''

Jednostavno ne mogu razumjeti ovaj mentalitet. Imamo ''radijatore'' koji su kao neka konceptualna umjetnost il tako nešto, šta god; imamo ''repera'' koji je po meni nadrealizam i ovaj prijedlog tenka i fiće kao čisti realizam.

Šta hoću reći? Sva 3 prijedloga su u velikoj većini popljuvana na ovom forumu od istih forumaša, a potpuno su koncepcijski različiti. osijek031.com smile Nije mi jasno...

#44:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: marijuan Post Postano: 09.04.2011. 6:40

u pragu bijaše kao spomenik poginulim vojnicima crvene armije bijaše postavljen tenk. za vrijeme ružičaste revolucije nekakav zgubidan odlučio taj tenk obojiti u ružičasto pa tako ružičasti tenk postade spomenik demokratskoj revoluciji. zar nije jednostavnije postaviti crvenog fiću koji će pričati priču? pa ga registrirati kao brend i prodavati privjeske za ključeve.

#45:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: pumpkin Post Postano: 09.04.2011. 8:08

Nisam kvalificirana da raspravljam o spomenicima, meni bi simpatičniji na tu temu bio manji spomenik na kojem fićo gazi tenk, original mi se čini ipak preglomazan, ali... mislim da, što god u svom životu jedan fićo ili tenk mogu preživjeti, neće preživjeti naše osječke vandale, čijoj kreativnosti i mašti nema granica... zanima me kako će to izgledati kad naša mila osječka dječica, i skupljači starog željeza ogule i fiću i tenk, ostat će samo dva kosturčića...

#46:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: oftopik Post Postano: 09.04.2011. 8:14

tempus031 je napisao/la (Pogledaj post): › ''Miki, šta je ovo, majke ti?''

Jednostavno ne mogu razumjeti ovaj mentalitet. Imamo ''radijatore'' koji su kao neka konceptualna umjetnost il tako nešto, šta god; imamo ''repera'' koji je po meni nadrealizam i ovaj prijedlog tenka i fiće kao čisti realizam.

Šta hoću reći? Sva 3 prijedloga su u velikoj većini popljuvana na ovom forumu od istih forumaša, a potpuno su koncepcijski različiti. osijek031.com smile Nije mi jasno...


popljuvani su jer su sva 3 za sebe, i u svojoj domeni, JAKO ružni i uopće se ne uklapaju u svoju okolinu. i šta ti tu nije jasno Question

#47:   Autor: oftopik Post Postano: 09.04.2011. 8:16

silvio je napisao/la (Pogledaj post): › ...naj bolje mjesto bi bilo prostor između podvožnjaka i autobusne stanice na Vukovarskoj za Donji grad...


tamo je i rečeno da će ga se postavit, na drvljanik

#48:   Autor: francika Post Postano: 09.04.2011. 8:27

Nikako mi se ne sviđa ta ideja da se stavi tenk ili fićo ili oboje. Makar bi to jako podsjećalo na zbivanja u gradu za vrijeme domovinskog rata ipak mislim da bi takav spomenik bio prebukvalan i ružan.

Ne znam čemu žurba s tim spomenikom? Zar ne bi bilo bolje da se raspiše nekakav natječaj koji bi trajao godinu dana pa neka umjetnici smisle nešto vrijedno, a ne ovako navrat nanos.

Iako nisam četnik, ili jugonosatlgičar ili kako već ovdje prozivaju moram reći da je taj fićo simbol mržnje koja isijava iz autora prijedloga. Spomenik bi zapravo trebao biti simbol slobode, a ne simbol mržnje po meni. Taj tenk je zapravo slučajno pregazio tog fiću kad je bježao iz grada odnosno prestrojavao se na periferiju i tim činom predstavlja oslobođenje grada od agresora. Dakle, takav spomenik bi ostavljao dojam da je taj tenk išao po gradu i gazio ljude a što nije već je bježao iz jezgre grada što predstavlja oslobođenje tj. slobodu.

Znači bilo bi bolje da se napravi neki spomenik koji simbolizira slobodu.

Evo ja bi naprimjer tu postavio jednu veliku golubicu koja simbolizira slobodu kao i svaka druga ptica, a samo što bi na Vukovarskoj ulici bi imalo još veću snagu jer je golubica simbol Vukovara. Mislim da nema snažnije poruke koja bi čak izražavala veliko poštovanje i prema gradu koji je simbol obrane Hrvatske. Na spomeniku bi tada mogla pisati priča o tenku koji je prilikom premještanja iz centra grada na periferiju pregazio fiću koji mu se našao na putu.

Naravno da ne kažem da je golubica idealno rješenje, ali po meni je puno bolje od tenka i fiće, a zato i kažem da se treba raspisati natječaj koji bi trajao godinu dana, tako da bi se veći broj umjetnika zainteresirao za spomen obilježje i kako bi se izabrala najkreativnija ideja.

Dakle, ne mora biti golubica, mada ne bi bilo loše jer je na Vukovarskoj cesti, već bilo kakav 'normalni' simbol oslobođenja grada od agresora. Znači simbolika slobode, a ne bukvalno i doslovno ružno obilježje. Takav spomenik nema nigdje u svijetu. Da je tenk uništen recimo na Vukovarskoj i da je stajao tu godinama onda bi ga trebalo zaštiti kao spomenik, ali nakon 20 godina dovoziti tenk i naknadno ga postavljati je stvarno na razini uma malog djeteta. Pa zar je stvarno Osijek tako debilan grad, da u njemu nema ni jedna kreativna osoba već se rade ovakve provincijske gluposti.
Ako to već planirate 10 godina ili 20 godina onda ste stvarno debili.

Raspišite natječaj koji će biti otvoren godinu dana sa vrijednim nagradama za spomenik na temu 'SLOBODA' i budite uvjereni da će umjetnici odraditi svoj posao kako treba, a ne kako ga politički mudraci odrađuju.


Zadnja promjena: francika; 09.04.2011. 8:48; ukupno mijenjano 2 put/a.

#49:   Autor: Kek1 Post Postano: 09.04.2011. 8:47

baš cirkus

#50:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: J. R. Hartsock Post Postano: 09.04.2011. 10:51

Odvratno...

Totalno nerealna slika...fićo nikad nije pregazio tenk, a fićo nije ni obranio Osijek...
Čin gdje je tenk zgazio fiću se može nazvati pokušajem zaustavljanjem neprijateljskih tenkova u grad, ali kao što napisah - pokušajem.

Nemam ništa protiv dizanja spomenika fići, ali neka onda bude realno...neka stave tenk gdje gazi fiću, a ne obrnuto...netko će još stvarno i pomisliti da je fićo pregazio tenka a pozivati će se na upravo taj spomenik.

Sranje...

#51:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: Baudolino Post Postano: 09.04.2011. 12:22

Neko vrijeme su se neki bavili brendiranjem grada, neshvaćajući da se grad brendira sam po sebi.

Osijek će, ukoliko i ovaj spomenik zaživi, postat i službeno hrvatska zemlja dembelija, rubno mjesto na putu za Mordor, gdje podkapacitirani članovi vladajuće stranke manjak ukusa i megalomaniju ne liječe u za to prikladnim ustanovama, nego na račun građana.

Starčević je tragikomičan, radijatori su pohvala tetanusu, a s fićom-supermanom dobijamo kariku koja nedostaje u našoj dugogodišnjoj potrazi da budemo proglašeni prijestolnicom hrvatskih debila, Kerumu i Bandiću usprkos.

Tako je to kad nas vode čobani iz stranke krezubih regional-fašista.

Poput W. M. Felta se ispričavam Osijeku i mojim sugrađanima zbog glasanja za HDSSB (samo u drugom krugu, no svejedno neoprostivo). Jest da HSP nije nikakva alternativa, ali ove krezubice također nisu nikakav pomak.

#52:   Autor: Kugla Post Postano: 09.04.2011. 13:19

Ovakvi spomenici su inače odlika totalitarnih sistema, bilo komunističkih, fašističkih, apsolutnih monarhija itd. i mjesto im je u prošlosti kao i dotičnim sistemima. Slažem se da se neke stvari ne trebaju zaboraviti, ali ne na ovakav način. Pričalo se o otvaranju nekakvog muzeja branitelja, gdje bi se lijepo mogao postaviti neki multimedijalni postav s tom snimkom i objašnjenjem o čemu se tu radi.

Funkcija spomenika u prostoru je da oplemeni taj prostor i pridoda mu neku novu dimenziju, što ovaj spomenik definitivno ne čini, a od svega ima najmanje veze s umjetnošću.

#53:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 09.04.2011. 15:18

Ideja za spomenik je vic, nakarada, zapravo je smijesno do cega je ovaj grad doveden. Kad pomislimo da je Djapicevim Starcevicem dodirnuto dno, pojavi se netko tko nas uvjeri da je septicka jos dublja.

Onaj fico, odnosno potez osobe koja je iz fice izasla je nesto sto doista simbolizira otpor kakav je stvarno bio '91, ali ovo je izrugivanje tom otporu, Osijeku i Osjecanima.

Spomenik fici, muzej braniteljima, trgovi-spomenici su nesto sto je imalo smisla graditi u jeku rata ili netom nakon rata. Ciniti to 20 godina nakon rata je znak bezidejnosti, odnosno odrzavanja plamena mrznje i nabrijanosti, kako se ne bi uvidjela stvarna slika drustva - apsolutna propast na svim poljima. Degradacija svih drustvenih vrijednosti, uginuce u ponoru bez pameti, ideja i djela.

Od morala - npr. osumnjiceni za malverzacije na slobodi, dapace - onaj Markovic iz GPP-a je neki direktorcic u OLT-u, preko sporta - sportski klubovi postale pretakaonice javnog novca u privatne dzepove, gospodarstvo degradiralo do nepostojanja, nezaposlenost kao nikada u povijesti, klijentelizam kakav nije postojao ni u doba najgore partijaske poslusnosti... Kultura nestala, ostale neki kvazikulturne ustanove u kojima zasluznici cekaju isplatu place i mirovinu (cast iznimkama)...

... i kao secer za kraj - ideje za spomenike podizu potpuni amateri, odnosno poluobrazovane kafandzije.

Gradsko poglavarstvo 15 godina od konacnog zavrsetka rata osniva odjel za branitelje, 20 godina od rata se most naziva po Tudjmaninu, osobi cije ime hrvatska diplomacija izbjegava koristiti! S druge strane, nema odjela za informatiku.

Kako bi drugacije taj Kolobaric opravdao svoje djelovanje i vodjenje tog Odjela nego pretvaranjem trgova u memorijalne centre i crtanjem ovakvih djecjih fantazija?!

Tako je to kad se glas da seljoberima i cobanima, osobama koje bi u normalnim drustvima bili na margini. Na sljedecim izborima cete imati sansu ispraviti ovu univerzumsku posalicu... no, hocete li se sjetiti ovakvih debilana?!

#54:   Autor: francika Post Postano: 09.04.2011. 15:31

Kolege drago mi je da ste realni što se tiče spomenika, ali previše petljate politiku u to.
Mada politiku HDSSB-a ne smatram previše dobrom ipak se bojim da su ostale političke opcije još gore. Ne samo HSP već i SDP i HDZ, tako da mislim da ne trebamo raspravljati o tome za koga treba glasati na izborima već o samom spomeniku kako bi otvorili oči svim budalama koje odlučuju i koji će odlučivati o takvim stvarima.
Nažalost u politici ima previše kukavica koje podliježu pritiscima mafijaša kada su u pitanju investicije, i ako tim mafijašima ne udovolje onda ih ocrnjuju kako bi na slijedećim izborima na vlast došli oni s kojima će lakše moći manipulirati i potkradati grad kroz javne natječaje.
Dakle, jedino što mi možemo učiniti je otvarati im oči kreativnim prijedlozima ne bi li utjecali na vlast da donese najbolju odluku za grad.

#55:   Autor: Mrky007 Post Postano: 09.04.2011. 15:37

Ne vidim nijednu bolju ekipu od ove na vlasti u Osijeku.
Posložili su stvari u ove 2 godine i sad trebaju poentirati. Bolje bi bilo da ima prave oporbe u gradu pa da su neke stvari brže odradili ali uz ovakvu oporbu mogli su i ovako

#56:   Autor: francika Post Postano: 09.04.2011. 15:47

Mrky007 je napisao/la (Pogledaj post): › Ne vidim nijednu bolju ekipu od ove na vlasti u Osijeku.
Posložili su stvari u ove 2 godine i sad trebaju poentirati. Bolje bi bilo da ima prave oporbe u gradu pa da su neke stvari brže odradili ali uz ovakvu oporbu mogli su i ovako

Točno to, ali dosta smo pričali o nama samima, ajmo sada pričati o našem autu!

#57:   Autor: BlackCat Post Postano: 09.04.2011. 19:00

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › @Blackcat
Čitaj pažljivo komentare, ako treba i nekoliko puta: većina ovdje nema ništa protiv spomenika, nego načina na koji je izveden. Evo pročitaj što gore piše Aquarius.

I tko kaže da nas ne smetaju cajke, cece, dragane i brene. Da si malo bolje pratio forum vidio bi da je suprotno. Takve upravo i najčešće ne smetaju akutno nepismene domoljube kakvih ima na pretek.

Ja imam osJećaj da ti nisi ni pročitao prethodne komentare. Ako jesi, onda imam osJećaj da ne znaš razmišljati.


1. Zašto misliš da sam muško ???
2. pročitaLA sam jako dobro sve komentare i
3. osječaj te vara,jako dobro znam razmišljat
jer preživjela sam taj dan kada je tenk pregazio fiću i cijeli rat u Osijeku,pa tako je to za mene veliki simbol pobjede...i ovo kako su ga osmislili je simbolika...a većina to nikada neće shvatiti...

#58:   Autor: W.M. Felt Post Postano: 09.04.2011. 19:27

paradox1991 je napisao/la: ›
opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!


Tko je variocu rekao da će u državi koju je branio baš on, neobrazovani varioc, birati spomenike? Možda se zato i borio, da se u sigurnosti povlaštene mirovine bavi poduzetništvom, politikom i likovnom kulturom? Zahvaljujemo se mi ovdje svima koji su riskirali glavu za državu, ali su od države potom napravili nakaradnu, primitivnu palanku.

silvio je napisao/la: ›
u stalom ovo je samo jedna od ideja koja ima veliku simboliku, kako smo ih zgazili i otjerali iz Osijeka...


Simbolika je na razini ideje trogodišnjeg djeteta s posebnim potrebama, kako je to dobro opisao forumaš Ingo. Vjerujem da nitko nema ništa protiv nekakvog spomenika, ali postoje ljudi koji se u životu bave spomenicima, odnosno skulpturama (umjetnici), i takvi bi trebali birati spomenike, a ne ljudi koji se u životu bave birtijama i povlaštenim mirovinama. Nije Kolobarić ništa kriv, on jednostavno ne može bolje, krive su spodobe koje su mu uopće dozvolile da se bavi spomenicima. Krivi su i birači, pogotovo ovi nepismeni, koje sam ovdje citirao, a koji za spodobe glasaju i komentiraju na forumima.

#59:   Autor: cavino Post Postano: 09.04.2011. 19:34

Spomenik se treba napravit,,al ne ovakav..daj Žoc nemoj zajebavat..pa na što to liči???

#60:   Autor: silvio Post Postano: 09.04.2011. 21:01

W.M. Felt je napisao/la: ›
paradox1991 je napisao/la: ›
opet nam se javljaju protuhrvatski elementi,pa njima ništa nije sveto kada se radi o obilježavanjima hrvatskih tragedija a na upit kako je taj bivši "varioc"postao neko i nešto ja ču vam gospodo ili drugovi ako vam je draže odgovoriti...taj varioc je držao prve linije grada zajedno sa još tisuću pravih domoljuba dok ste ovakvi kao vi spremili dupe na sigurno ičekali da vam netko stvori državu...sram vas bilo!!!!!


Tko je variocu rekao da će u državi koju je branio baš on, neobrazovani varioc, birati spomenike? Možda se zato i borio, da se u sigurnosti povlaštene mirovine bavi poduzetništvom, politikom i likovnom kulturom? Zahvaljujemo se mi ovdje svima koji su riskirali glavu za državu, ali su od države potom napravili nakaradnu, primitivnu palanku.

silvio je napisao/la: ›
u stalom ovo je samo jedna od ideja koja ima veliku simboliku, kako smo ih zgazili i otjerali iz Osijeka...


Simbolika je na razini ideje trogodišnjeg djeteta s posebnim potrebama, kako je to dobro opisao forumaš Ingo. Vjerujem da nitko nema ništa protiv nekakvog spomenika, ali postoje ljudi koji se u životu bave spomenicima, odnosno skulpturama (umjetnici), i takvi bi trebali birati spomenike, a ne ljudi koji se u životu bave birtijama i povlaštenim mirovinama. Nije Kolobarić ništa kriv, on jednostavno ne može bolje, krive su spodobe koje su mu uopće dozvolile da se bavi spomenicima. Krivi su i birači, pogotovo ovi nepismeni, koje sam ovdje citirao, a koji za spodobe glasaju i komentiraju na forumima.

...ja nisam nitko Kolobariću niti je on išta meni, pa da sam ja sada za njega...ja čak neznam kako čovjek izgleda...ali sram te bilo kada ga oslovljavaš neobrazovani varioc...ali što možeš kada si ti vjerojatno na faksu ili si ga "završio" pa se možeš kur*it kako si obrazovan...
...šteta što tebe Nobelovca za kulturu, znanost i književnost nisu pitali što bi trebelo postaviti...da ti, odrasla psihofizički zdrava osoba odlučiš o vrsti i obliku...u tom spomeniku nemože biti išta drugo osim pokazano na slikama, jer ništa drugo nije ni bilo tog trenutka...treba ga napraviti što večeg i uočljivijeg da posluži svojoj namjeni...biti uočljiv, privuči pažnju i objasniti značenje...

#61:   Autor: francika Post Postano: 09.04.2011. 21:10

silvio je napisao/la: ›
...ja nisam nitko Kolobariću niti je on išta meni, pa da sam ja sada za njega...ja čak neznam kako čovjek izgleda...ali sram te bilo kada ga oslovljavaš neobrazovani varioc...ali što možeš kada si ti vjerojatno na faksu ili si ga "završio" pa se možeš kur*it kako si obrazovan...
...šteta što tebe Nobelovca za kulturu, znanost i književnost nisu pitali što bi trebelo postaviti...da ti, odrasla psihofizički zdrava osoba odlučiš o vrsti i obliku...u tom spomeniku nemože biti išta drugo osim pokazano na slikama, jer ništa drugo nije ni bilo tog trenutka...treba ga napraviti što večeg i uočljivijeg da posluži svojoj namjeni...biti uočljiv, privuči pažnju i objasniti značenje...

Takav spomenik je čisto sranje!

Treba osmisliti neko bolje rješenje, a to se može samo ako se raspiše natječaj koji bi trajao godinu dana kako bi se uključio što veći broj stručnjaka i kako se tako važna odluka ne bi donosila brzopleto.

#62:   Autor: paradox1991 Post Postano: 09.04.2011. 21:40

eee jugonostalgičari pa da vam možda nebi podigli titin spomenik(NAMJERNO MALIM SLOVOM JER I MOJ RIKI JE ZASLUŽIO DA MU IME PIŠEM VELIKIM SLOVOM)ali vaše vrijeme je prošlo drugovi,sad smo mi na redu...bravo rođo Kolobariću,samo tako,pokaži im kako se branio grad i obrani ga i sad...

#63:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: a_reel Post Postano: 09.04.2011. 22:07

Trebali bi umjesto fiće i tenka staviti ganc novi golf, ako se dobro sjećam tip koji je gurnuo fiću pod tenk nakon rata dobio je novi golf - tada su mislim 3 bile u điru i onda poginuo u njemu - e ja bi stavio golf 3 kao spomenik ne ratu nego svim svinjarijama i budalaštinama koje su se desile nakon rata Twisted Evil

#64:   Autor: ToniOsk Post Postano: 09.04.2011. 22:45

A spomenik u čast Jadranki Kosor, Račanu ili nekom intelektualcu koji su krali nakon rata..Hmmm..

#65:   Autor: alex os Post Postano: 09.04.2011. 23:32

treba svake godine jednog fiću pregaziti tenkom.....da se ne zaboravi !!!usput naplaćivati ulaznice svima koji žele vidjeti prizor iz rata kojeg su među prvima vidjeli na tv-u u .....njemačka,austrija mađarska....a mi djeca rata presretni smo idejom da netko zarađuje na strahovima i patnjama svih nas nekoliko tisuća koji smo proveli to ratno vrijeme u OS.....ZATO AJMO DIZAT SPOMENIK FIĆI !!!.samo što ih je malo ostalo u gradu pa nećemo imati do 2015g......ili da svake druge godine pregazimo jednoga ???......... Sad

#66:   Autor: zen031 Post Postano: 10.04.2011. 8:47

paradox1991 je napisao/la (Pogledaj post): › eee jugonostalgičari pa da vam možda nebi podigli titin spomenik(NAMJERNO MALIM SLOVOM JER I MOJ RIKI JE ZASLUŽIO DA MU IME PIŠEM VELIKIM SLOVOM)ali vaše vrijeme je prošlo drugovi,sad smo mi na redu...bravo rođo Kolobariću,samo tako,pokaži im kako se branio grad i obrani ga i sad...


Slušaj, paradoksu jedan, meni su u obitelji 3 osobe poginule, stoga pazi kog nazivaš jugonostalgičarem, itd.

Svi vi koji one koji se protive OVAKVOM spomeniku prozivate i nazivate četnicima, jugonostalgičarima pročitajte još jedanput komentare i to PAŽLJIVO pa ćete vidjeti da se nitko ne protivi spomeniku nego OVAKVOM spomeniku.

A ovaj ionako dobrano devastirani grad (pogledajte samo krezubu gradnju za koju možemo biti zahvalni desnim opcijama) ovaj put obranite tako da ga obranite od svog rođe i od samih sebe (u slučaju da vam se sviđa ovakva nakarada od spomenika).

#67:   Autor: simo031 Post Postano: 10.04.2011. 9:21

Svaki kurac si umislio da je kompetentan dati idejna rješenja za spomenike...

#68:   Autor: ToniOsk Post Postano: 10.04.2011. 15:34

Eto dajte im vi onda prijedlog ali da to još jednom ne bude netko od kvazi umjetnika,pisaca,otaca Hrvatske itd..

#69:   Autor: simo031 Post Postano: 10.04.2011. 23:01

ToniOsk je napisao/la: ›
Eto dajte im vi onda prijedlog ali da to još jednom ne bude netko od kvazi umjetnika,pisaca,otaca Hrvatske itd..

Da se nije možda netko zahebo pa pitao struku što misli o svemu?
Generalno gledajući u Hrvatskoj o svemu odlučuju koje-kakvi podobni i zaslužni, a struka služi samo za reklamu (nažalost).

#70:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: Filip. Post Postano: 11.04.2011. 12:24

a_reel je napisao/la (Pogledaj post): › Trebali bi umjesto fiće i tenka staviti ganc novi golf, ako se dobro sjećam tip koji je gurnuo fiću pod tenk nakon rata dobio je novi golf - tada su mislim 3 bile u điru i onda poginuo u njemu - e ja bi stavio golf 3 kao spomenik ne ratu nego svim svinjarijama i budalaštinama koje su se desile nakon rata Twisted Evil


sredim ti susret sa sinovima "tipa koji je gurnuo fiću" pa im iznesi svoj prijedlog Wink

#71:   Autor: Brick Top Post Postano: 11.04.2011. 12:57

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Da se nije možda netko zahebo pa pitao struku što misli o svemu?
Generalno gledajući u Hrvatskoj o svemu odlučuju koje-kakvi podobni i zaslužni, a struka služi samo za reklamu (nažalost).

Pa jel nije "struka" postavila famozne radijatore kod šetača? Jel nije struka bila za neke stepenice (!?) kao spomenik A. Starčeviću? Jel ne odlučuje struka za spomenik na Jugu 2?

Koga više pitati, čije mišljenje uvažiti, a da odgovara svima? Čak i da se to nekim čudom dogodi (što bi bilo po prvi put), opet će se netko javiti s "argumentom" rat je prošao, bolje da su novce dali socijalnim slučajevima... i opet smo na početku. Rolling Eyes

#72:   Autor: simo031 Post Postano: 11.04.2011. 14:32

Brick Top je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Da se nije možda netko zahebo pa pitao struku što misli o svemu?
Generalno gledajući u Hrvatskoj o svemu odlučuju koje-kakvi podobni i zaslužni, a struka služi samo za reklamu (nažalost).

Pa jel nije "struka" postavila famozne radijatore kod šetača? Jel nije struka bila za neke stepenice (!?) kao spomenik A. Starčeviću? Jel ne odlučuje struka za spomenik na Jugu 2?

Koga više pitati, čije mišljenje uvažiti, a da odgovara svima? Čak i da se to nekim čudom dogodi (što bi bilo po prvi put), opet će se netko javiti s "argumentom" rat je prošao, bolje da su novce dali socijalnim slučajevima... i opet smo na početku. Rolling Eyes

Kad smo se već odlučili rasipati lovu na koje-kakve spomenike, najbolje bi bilo da raspišemo i referendum kakav spomenik želimo... Kad je bal nek' je maskenbal.

#73:   Autor: zen031 Post Postano: 11.04.2011. 15:02

Kad malo bolje promislim, uvijek postoje prijepori i neslaganja oko spomenika i sličnog. Koliko sam upoznat, i kad se gradila "piramida" na ulazu u Louvre bilo je onih koji su to podržavali i onih koji su bili protiv. To je, izgleda, uvijek tako.

#74:   Autor: francika Post Postano: 11.04.2011. 15:38

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Kad malo bolje promislim, uvijek postoje prijepori i neslaganja oko spomenika i sličnog. Koliko sam upoznat, i kad se gradila "piramida" na ulazu u Louvre bilo je onih koji su to podržavali i onih koji su bili protiv. To je, izgleda, uvijek tako.

U pravu si, samo što se piramida ne može mjeriti sa fićom ni po čemu. Shocked

#75:   Autor: Brick Top Post Postano: 11.04.2011. 16:26

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Kad smo se već odlučili rasipati lovu na koje-kakve spomenike, najbolje bi bilo da raspišemo i referendum kakav spomenik želimo... Kad je bal nek' je maskenbal.

Pa daj se odluči: za struku, referendum, Kolobarića, nekog četvrtog...? Very Happy

#76:   Autor: simo031 Post Postano: 11.04.2011. 17:30

Brick Top je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Kad smo se već odlučili rasipati lovu na koje-kakve spomenike, najbolje bi bilo da raspišemo i referendum kakav spomenik želimo... Kad je bal nek' je maskenbal.

Pa daj se odluči: za struku, referendum, Kolobarića, nekog četvrtog...? Very Happy

Pa najbolje bi bilo sve zajedno. Ionako će mo sigurno pogriješiti. Smile

#77:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: debelodjubre Post Postano: 11.04.2011. 21:03

2 godine vlasti...rezultati: još malo pa gotova Istarska(pa do dana grada, kad vam kažem..), most na rijeci Kwai, spomenik Fiat industriji i veeelika vikendica u Drinovcima(za šefa kad prijeđe u Mostar da može na vikende odmarat)...svaka čast, odlične investicije...i male sporedne stvari, poskupili , ama baš sve što su mogli, privatizirat će ama baš sve što će moći(zoo hotel, pauk, vet. služba, vodovod, unikom, ukop, gpp...)...živili Osječani. Za ove je Slobina familija poštena...

#78:   Autor: Hadzo Post Postano: 11.04.2011. 23:03

Čudi me da se još nije javio nitko od onih zelenih lezilebovića i mlatimudana jer spomenik će se postaviti na zelenoj površini, navodno...

Što se mene tiče, ovo je nakaradna idiotarija, nažalost samo jedna u nizu konjoslava koji vode ovaj grad posljednjih godina: ne slažem se s Mungosom da je reper dno dna, radijatori ga šišaju na kvadrat i ajde da netko konačno pametno iskoristi onaj eksploziv što mu je ostao nakon '91. pa da minira to ruglo u centru grada...Ja mu platim odvjetnika... Smile Smile Smile

Bio sam skoro-pa-svjedok tog povijesnog događaja 1991. (par sekundi prije gaženja prošao sam pored STUC-a na putu prema centru) i to nije nešto čega se želim sjećati. Trebali bi razmišljati o budućnosti, a ne živjeti u prošlosti, no kad ti grad vode ovakve strukture, a prijedloge za spomenike daju kojekakvi opskurni likovi, onda vidiš da ovaj grad zapravo nema budućnosti...

Moj prijedlog: ostavite zelenu površinu na Vukovarskoj na miru, a idejni začetnik ovog užasa neka si ga podigne u svom dvorištu gdje vjerojatno još uvijek svako jutro diže hrvatsku zastavu i "pušta suzu tihu iskrenu", pa nek' digne šatru kao u svajkom cirkusu koji drži do sebe i počne naplaćivati ulaz djeci i pričati im bajke Ivane Brlić-Mažuraniž o kultnom fići. Osim ako ne bi bio prezauzet gluvarenjem po narodnjačkim birtijama i kladionicama...

#79:   Autor: silvio Post Postano: 12.04.2011. 17:23

Hadzo je napisao/la: ›
u svom dvorištu gdje vjerojatno još uvijek svako jutro diže hrvatsku zastavu...

...što to, ti *, imaš protiv podizanja Hrvatske zastave...i trebalo bi tebe zatvoriti jer javno odobravaš miniranje eksplozivom spomenik Hrvatskim braniteljima...spomenik je odličan i treba ga baš takvog postaviti baš na tom mjestu...jasno je što si mislio o strukturama koje vode grad, jer kada dođu tvoji sa oduševljenem češ prihvatiti njihov napredak u zaboravu, i namjernom zapostavljanju Hrvatske povijesti...jer po tvojem kakve koristi imamo od povjesne istine, ne treba nam spomen i znanje o razmjeni zarobljenika, ma kakva šuma Rosinjača, ma što trebamo znati o rušenju nekoliko aviona i helikoptera iznad Osijeka, da se samo netko usudi spomenuti Nemetin i Baranju, možda Aljmaš ili snajperiste po Osijeku, zapaljena INA, bombardiranu bolnicu i kazalište, poljoprivredni fakultet, Bertu (teški top) postavljen na Turskim Zidinama kod sela Ivanovac...

#80:   Autor: W.M. Felt Post Postano: 12.04.2011. 18:14

silvio je napisao/la: ›
Hadzo je napisao/la: ›
u svom dvorištu gdje vjerojatno još uvijek svako jutro diže hrvatsku zastavu...

...što to, ti *, imaš protiv podizanja Hrvatske zastave...i trebalo bi tebe zatvoriti jer javno odobravaš miniranje eksplozivom spomenik Hrvatskim braniteljima...spomenik je odličan i treba ga baš takvog postaviti baš na tom mjestu...jasno je što si mislio o strukturama koje vode grad, jer kada dođu tvoji sa oduševljenem češ prihvatiti njihov napredak u zaboravu, i namjernom zapostavljanju Hrvatske povijesti...jer po tvojem kakve koristi imamo od povjesne istine, ne treba nam spomen i znanje o razmjeni zarobljenika, ma kakva šuma Rosinjača, ma što trebamo znati o rušenju nekoliko aviona i helikoptera iznad Osijeka, da se samo netko usudi spomenuti Nemetin i Baranju, možda Aljmaš ili snajperiste po Osijeku, zapaljena INA, bombardiranu bolnicu i kazalište, poljoprivredni fakultet, Bertu (teški top) postavljen na Turskim Zidinama kod sela Ivanovac...


Evo i jedan od rijetkih koji bi mogao imati pravi Ptsp.

Ne treba po 100-ti put pisati da se u tu nitko ne buni protiv obilježavanja trenutka u kojemu je tenk pregazio auto, nego protiv toga da o toj stvari odlučuju povlašteni umirovljenici bez naobrazbe, jer je ova rasprava postala besmislena.

Tu se zapravo radi o borbi za povlašten status, privilegije, i život na grbači drugih, a postavljanje spomenika potpuno je sporedna stvar. Netko bi na nekom spomeniku spremio koju kunu u džep, naslikao se za novine i televiziju nekoliko puta, jednom godišnje paradirao sa svijećom i vijencem cvijeća, i to bi u stvari mogli i zaboraviti da prijedlog za spomenik nije najgori kič u povijesti hrvatskih NOB/braniteljskih spomenika, a bilo je svega. No ne možemo zaboraviti te silne milijarde kuna koje ono malo Hrvata koji rade poklanjaju neradnicima, koji se uz povlaštenu mirovinu usput bave i privatnim biznisima (red građevine, red birtija).

Uostalom, nitko ne može bolje objasniti problem sa braniteljima u Hrvatskoj, i njihove prave ciljeve, od njih samih:
http://www.jutarnji.hr/jadranka-kosor--branitelji--vasa-cu-prava-zastititi-ustavom--/938454/

#81:   Autor: marijuan Post Postano: 12.04.2011. 19:11

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Evo i jedan od rijetkih koji bi mogao imati pravi Ptsp.


zapravo, očigledan primjer nepismenosti ili nerazumjevanja napisanog.

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ne treba po 100-ti put pisati da se u tu nitko ne buni protiv obilježavanja trenutka u kojemu je tenk pregazio auto, nego protiv toga da o toj stvari odlučuju povlašteni umirovljenici bez naobrazbe, jer je ova rasprava postala besmislena.


vidiš da treba.

W.M. Felt je napisao/la (Pogledaj post): ›
Uostalom, nitko ne može bolje objasniti problem sa braniteljima u Hrvatskoj, i njihove prave ciljeve, od njih samih:
http://www.jutarnji.hr/jadranka-kosor--branitelji--vasa-cu-prava-zastititi-ustavom--/938454/


baš kao što napisah u svom blogu, ne treba se zamjeriti interesnim skupinama na sisi državnog proračuna . pa onda trudnice i ostali, onima koji rade treba uzeti sva stečena prava kako ne bi mogli živjeti, ostalima sve što treba pa i više.

#82:   Autor: paradox1991 Post Postano: 13.04.2011. 16:45

silvio je napisao/la: ›
Hadzo je napisao/la: ›
u svom dvorištu gdje vjerojatno još uvijek svako jutro diže hrvatsku zastavu...

...što to, ti *, imaš protiv podizanja Hrvatske zastave...i trebalo bi tebe zatvoriti jer javno odobravaš miniranje eksplozivom spomenik Hrvatskim braniteljima...spomenik je odličan i treba ga baš takvog postaviti baš na tom mjestu...jasno je što si mislio o strukturama koje vode grad, jer kada dođu tvoji sa oduševljenem češ prihvatiti njihov napredak u zaboravu, i namjernom zapostavljanju Hrvatske povijesti...jer po tvojem kakve koristi imamo od povjesne istine, ne treba nam spomen i znanje o razmjeni zarobljenika, ma kakva šuma Rosinjača, ma što trebamo znati o rušenju nekoliko aviona i helikoptera iznad Osijeka, da se samo netko usudi spomenuti Nemetin i Baranju, možda Aljmaš ili snajperiste po Osijeku, zapaljena INA, bombardiranu bolnicu i kazalište, poljoprivredni fakultet, Bertu (teški top) postavljen na Turskim Zidinama kod sela Ivanovac...
e tako je prijatelju sve se to brzo zaboravilo...al nedaj bože da se ponovi opet če isti u prve redove sem onih što su nažalost živote dali...a ovi otpadnici koji toliko kritiziraju lijepu nam našu zna se gdje če ...langen divizion...

#83:   Autor: marijuan Post Postano: 13.04.2011. 20:29

paradox1991 je napisao/la (Pogledaj post): › e tako je prijatelju sve se to brzo zaboravilo...al nedaj bože da se ponovi opet če isti u prve redove sem onih što su nažalost živote dali...a ovi otpadnici koji toliko kritiziraju lijepu nam našu zna se gdje če ...langen divizion...


pismenost upitna, kao i razumjevanje napisanog. ne bi bilo loše se izliječiti od bjesnila i pisati pametnije komentare.

#84:   Autor: silence Post Postano: 13.04.2011. 21:45

ja mislim da fićo ne smije biti crveni osijek031.com smile

#85:   Autor: freedom.fighter Post Postano: 14.04.2011. 11:55

Kad misliš da ne može gore...može! Grad najružnijih spomenika!

#86:   Autor: paradox1991 Post Postano: 14.04.2011. 14:00

marijuan je napisao/la: ›
paradox1991 je napisao/la (Pogledaj post): › e tako je prijatelju sve se to brzo zaboravilo...al nedaj bože da se ponovi opet če isti u prve redove sem onih što su nažalost živote dali...a ovi otpadnici koji toliko kritiziraju lijepu nam našu zna se gdje če ...langen divizion...


pismenost upitna, kao i razumjevanje napisanog. ne bi bilo loše se izliječiti od bjesnila i pisati pametnije komentare.
...i tako to bijaše...kad nemaju više šta pametno odgovoriti onda se hvataju za pravopis i ostale greške...jadnici što drugo

#87:   Autor: francika Post Postano: 14.04.2011. 15:34

freedom.fighter je napisao/la (Pogledaj post): › Kad misliš da ne može gore...može! Grad najružnijih spomenika!


U ovom našem gradu se samo dižu spomenici koji pozivaju na mržnju.

#88:   Autor: marijuan Post Postano: 14.04.2011. 17:23

paradox1991 je napisao/la (Pogledaj post): › ...i tako to bijaše...kad nemaju više šta pametno odgovoriti onda se hvataju za pravopis i ostale greške...jadnici što drugo


de oladi. felt i mnogi su ponovili nešto što ti i silvio očigledno ne želite pročitati već samo znate etiketirati i pozivati se na prošlost. kad smo već kod fiće, bio sam na raskršću toga dana misleći kako kamenom mogu uništiti tenk ali jebi ga. nitko nije protiv spomenika crvenom fići ali u ovakvoj izvedbi je smiješan. drugo, žocove moralne karakteristike poslije rata su daleko od onih časnika kojeg sam osobno poznavao. sagradio je lijepu karijeru lijepeći se za pljačkaše Osijeka i Slavonije. davno smo mi u Trećoj imali uzrečicu: sit sam rata i Hrvata.

#89:   Autor: paradox1991 Post Postano: 16.04.2011. 11:30

the end.....

#90:   Autor: Duminske Trake Post Postano: 23.04.2011. 19:48

Bože koja odvratna ideja,pa gdje su oni to mislili natrndačit? A čak i da stave fićo bi ubrzo završio na klocnama a tenk negdje rastopljen u starom željezu...

Šalu na stranu,trebali bi samo staviti fiću da "nadgleda" raskrižje,i to s ove strane gdje je INA na Klajnovoj jer preko puta kod Eurodoma bi izgledalo bezveze. Bio sam klinac ali sam svjedočio ovom događaju,tu i tamo kad bezveze glavinjam gradom prisjetim se svega kad pređem to raskrižje a fala Bogu pređem ga bar 10 puta dnevno. Mislim da bi trebali nekako obilježiti taj događaj od 27.6.91.,ne bi se to trebalo zaboraviti...ali nadam se da će se prvo pitati građane šta misle o tome,a ne da bude samo po volji vladajućih.

#91:   Autor: luka_os Post Postano: 13.05.2011. 20:02

na tom mjestu ne treba ni tenk ni fićo. Sve će izgledati totalno nakaradno. Tenk mogu staviti u Drvenpark ili preko Drave

#92:   Autor: luka_os Post Postano: 13.05.2011. 20:04

evo ideje- neka crvenog fiću objese za zgradu

#93:   Autor: prcko001 Post Postano: 13.05.2011. 23:27

jos bolja ideja naprave projekciju kako ga gazi to je 2 in 1
stvaran i realan prikaz a ujedno i korištenje "zadnje tehnologije" ne zauzima mjestio i jeftinije za odrzavanje ljudima prihvatljivo za oko i upečatljivo

#94:   Autor: francika Post Postano: 14.05.2011. 0:00

prcko001 je napisao/la (Pogledaj post): › jos bolja ideja naprave projekciju kako ga gazi to je 2 in 1
stvaran i realan prikaz a ujedno i korištenje "zadnje tehnologije" ne zauzima mjestio i jeftinije za odrzavanje ljudima prihvatljivo za oko i upečatljivo


Čestitam na prijedlogu, samo se bojim da će netko pomisliti da je vidio duhove, fiće i tenka.

#95:   Autor: simo031 Post Postano: 14.05.2011. 8:17

prcko001 je napisao/la: ›
jos bolja ideja naprave projekciju kako ga gazi to je 2 in 1
stvaran i realan prikaz a ujedno i korištenje "zadnje tehnologije" ne zauzima mjestio i jeftinije za odrzavanje ljudima prihvatljivo za oko i upečatljivo

Kapa dolje za ovaj prijedlog ...

#96:   Autor: prcko001 Post Postano: 14.05.2011. 8:37

cilj i je da se uplaše i mi smo se neka se malo vrate malo stara sjećanja
francika je napisao/la: ›
prcko001 je napisao/la (Pogledaj post): › jos bolja ideja naprave projekciju kako ga gazi to je 2 in 1
stvaran i realan prikaz a ujedno i korištenje "zadnje tehnologije" ne zauzima mjestio i jeftinije za odrzavanje ljudima prihvatljivo za oko i upečatljivo


Čestitam na prijedlogu, samo se bojim da će netko pomisliti da je vidio duhove, fiće i tenka.

#97:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: Dovla Šex Post Postano: 21.05.2011. 10:15

Uh, sva sreca da je doticni Miljenko Kolobarić prije rata bio (tek prosjecni) varioc pa može i sam održavati to ruglo od spomenika...jedino ako sad jednom bivšem variocu nije ispod čast to raditi jer ipak je njemu njegova "borba" omogučila lagodan život .

#98:   Autor: Leon Post Postano: 30.05.2011. 0:11



#99:   Autor: cuki Post Postano: 03.06.2011. 22:54

kolobaric je veliki covjek kao i svi branitelji koji su nam dali slobodnu zemlju.skidam kapu..ne zanima me njgova skola.on je bio kao covijek, kao domoljub na prvoj crti kad je trebalo...ali za ovaj spomenik sto reci vec da je djelo djece iz vrtica.prijedlog:ako doista bude fico neka cijeli projekt financira Fijat a ne grad.spomenik treba ali ovo,ovo je tako smijesno.

#100:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: Vilenjak Post Postano: 06.06.2011. 10:01

 
protiv.

generalno, protiv svakog spomenika koji velica rat. staljinisticki odljev "nepokorenog fice" bio bi samo jos jedna laz u nizu domoljubnih lazi o nepokorenom gradu koje se iz ratnog zvjerinjaka valjaju osjeckim ulicama posljednjih 20 godina. grad su pokorili upravo tipovi koji bi dizali takve spomenike. mis'im, sam koncept je zesce bolestan / apsurdan do boli. tzv. spomen otporu gradjana koji ce to postati tek onda kada se na njega popisa, ili ga grafitom isara neki revoltirani klinac / slobodan gradjanin.

...

spomenik crvenom fici mogli bi eventualno podici Beogradjani i Novosadjani, da ih podsjeca na dane kad su bacali cvijece ispred tenkova koji su isli ravnat slavonske gradove sa zemljom. Osijeku takvi spomenici ne trebaju. 

#101:   Autor: josephine01 Post Postano: 06.06.2011. 11:05

Sita sam spomenika palim borcima i ostalim tekovinama proizašlim iz rata. Nije mi jasno da je još uvijek jedino što radimo dizajniranje kojekakvih memorijalnih centara, podizanje spomenika, pokrštavanje mostova i trgova. Poštujem žrtve rata, ali nekad mi se čini da neki naprosto uživaju u tome što im je rat "omogućio" da desetljećima nakon njega uživaju u gore navedenim aktivnostima. Još se više začudim kad vidim koliko je mladih u svome pogledu na svijet zapelo negdje u vremenu rata i svu svoju kreativnu i drugu energiju usmjeravaju (samo) na rasplamsavanje balkanske vatre. Voljela bih kad bi mladi Osječani, prije svega razmišljanjem, a onda i djelovanjem okrenuli jedro ovog našeg jadnog broda na drugu stranu.

#102:   Autor: prcko001 Post Postano: 06.06.2011. 16:16

Pa dobro nisam bas š siguran da si ti svjesna gluposti koju si upravo napisala. Pošto vidim da si jako loše upoznata s povješću (čaki i lošije od mene) moram ti samo par stvari natuknuti a to je da su ameri ratovali protiv vjetnamaci i dan danas se svi dobro sjećaju toga rata, zatim atomska bomba na Hirošimu i Nagasaki i toga događaja se svi dobro sjećaju, Hitlerove genocidne sposobnosti se sjeća cjeli svijt, a ovo su samo dijelovi prošlosti i ratovi koji su se dogodili prije našega pa što se mi ne bi sjećali genocida koji nam je učinjen, naravno još po ovim tvojim riječima zaključujem da rata nisi niti osjetila za razliku od nas nekih koji smo van svoga doma proveli oko 10 godina i dan danas se oporavljamo, no ako si i ti bila protjerana onda bi trebala samo pognuti glavu i uživati u sramoti koju si si upravo napravila.
josephine01 je napisao/la: ›
Sita sam spomenika palim borcima i ostalim tekovinama proizašlim iz rata. Nije mi jasno da je još uvijek jedino što radimo dizajniranje kojekakvih memorijalnih centara, podizanje spomenika, pokrštavanje mostova i trgova. Poštujem žrtve rata, ali nekad mi se čini da neki naprosto uživaju u tome što im je rat "omogućio" da desetljećima nakon njega uživaju u gore navedenim aktivnostima. Još se više začudim kad vidim koliko je mladih u svome pogledu na svijet zapelo negdje u vremenu rata i svu svoju kreativnu i drugu energiju usmjeravaju (samo) na rasplamsavanje balkanske vatre. Voljela bih kad bi mladi Osječani, prije svega razmišljanjem, a onda i djelovanjem okrenuli jedro ovog našeg jadnog broda na drugu stranu.

#103:   Autor: prcko001 Post Postano: 06.06.2011. 16:18

P.S. a što se tiče jedra kojega si kao navela smatram da se recimo slažem sa tobom, ali jedro treba imati da bi se okrenulo, a nama je isti rat polomio ne samo jedra nego i ostatak broda koji je tek sada u fazi popravka (slikovito rečeno)

#104:   Autor: josephine01 Post Postano: 06.06.2011. 16:26

prcko001 je napisao/la (Pogledaj post): › Pa dobro nisam bas š siguran da si ti svjesna gluposti koju si upravo napisala. Pošto vidim da si jako loše upoznata s povješću (čaki i lošije od mene) moram ti samo par stvari natuknuti a to je da su ameri ratovali protiv vjetnamaci i dan danas se svi dobro sjećaju toga rata, zatim atomska bomba na Hirošimu i Nagasaki i toga događaja se svi dobro sjećaju, Hitlerove genocidne sposobnosti se sjeća cjeli svijt, a ovo su samo dijelovi prošlosti i ratovi koji su se dogodili prije našega pa što se mi ne bi sjećali genocida koji nam je učinjen, naravno još po ovim tvojim riječima zaključujem da rata nisi niti osjetila za razliku od nas nekih koji smo van svoga doma proveli oko 10 godina i dan danas se oporavljamo, no ako si i ti bila protjerana onda bi trebala samo pognuti glavu i uživati u sramoti koju si si upravo napravila.
josephine01 je napisao/la: ›
Sita sam spomenika palim borcima i ostalim tekovinama proizašlim iz rata. Nije mi jasno da je još uvijek jedino što radimo dizajniranje kojekakvih memorijalnih centara, podizanje spomenika, pokrštavanje mostova i trgova. Poštujem žrtve rata, ali nekad mi se čini da neki naprosto uživaju u tome što im je rat "omogućio" da desetljećima nakon njega uživaju u gore navedenim aktivnostima. Još se više začudim kad vidim koliko je mladih u svome pogledu na svijet zapelo negdje u vremenu rata i svu svoju kreativnu i drugu energiju usmjeravaju (samo) na rasplamsavanje balkanske vatre. Voljela bih kad bi mladi Osječani, prije svega razmišljanjem, a onda i djelovanjem okrenuli jedro ovog našeg jadnog broda na drugu stranu.


Mogao bi ti pognuti glavu s obzirom na korištenje termina koje ne poznaješ (npr. genocid nad Hrvatima). Ne znaš na koji način sam povezana s Ovčarom, pa nema potrebe da se razmećeš sa svojih 10 godina progonstva. Bilo bi dobro da još jednom, a onda još jednom pročitaš što sam napisala, a ako i onda ne shvatiš da sam napisala da sam željna da mladi ljudi skinu ratnu koprenu s grada i od njega učine barem ono što je nekad bio, onda si upravo jedan od onih o kojima sam govorila.

Lijepi pozdrav.

#105:   Autor: DjSNOW Post Postano: 06.06.2011. 16:29

josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): › Sita sam spomenika palim borcima i ostalim tekovinama proizašlim iz rata. Nije mi jasno da je još uvijek jedino što radimo dizajniranje kojekakvih memorijalnih centara, podizanje spomenika, pokrštavanje mostova i trgova. Poštujem žrtve rata, ali nekad mi se čini da neki naprosto uživaju u tome što im je rat "omogućio" da desetljećima nakon njega uživaju u gore navedenim aktivnostima. Još se više začudim kad vidim koliko je mladih u svome pogledu na svijet zapelo negdje u vremenu rata i svu svoju kreativnu i drugu energiju usmjeravaju (samo) na rasplamsavanje balkanske vatre. Voljela bih kad bi mladi Osječani, prije svega razmišljanjem, a onda i djelovanjem okrenuli jedro ovog našeg jadnog broda na drugu stranu.


Slažem se djelomično s tobom. Treba odat počast svim poginulima koji su branili Osijek i Hrvatsku, al u tome ne treba pretjerivati. Treba raditi nešto skromno. A ostale novce usmjeriti u razvoj Osijeka , poticanje mladih, otvaranje industrijskih pogona kako bi zaposlili mlade itd... Ja vjerujem da bi i svi oni poginuli željeli vidjeti sliku sretnog osijeka gdje su svi zadovoljni i svi od svoga rada žive. U današnje vrijeme se malo pretjeruje s tim spomenicima i odavanjima počasti. Pustite mrtve da počivaju u miru i okrenimo se budućnosti a njih nikad da zaboravimo ....

#106:   Autor: prcko001 Post Postano: 06.06.2011. 16:33

Pa upravo o tome pričam mi više nismo oni ljudi koji smo davno prije bili mi nismo samo mladi željni ljubavi neki trag je taj rat ostavio na nama i ti bi bar onda trebala shvatiti da isti taj grad nema bas neku idealnu budućnost rat je uzeo svoj danak neki su ratovali i na žalost poginuli neki su se obogatili, a ja jednostavno ne mogu niti jednima niti drugima okrenuti leđa u znak poštovanja što sam živ što je neki čovjek poginuo za mene da bih se ja mogao vratiti doma, nažalost ne mogu sve to zaboraviti , svim tim uslugama okrenuti leđa i reć ma ko ga jebe učinimo svijet ljepšim. Zato sam definitivno za izgradnju spomenika ili sl. pa da im tako odam svoje poštovanje.
josephine01 je napisao/la: ›
prcko001 je napisao/la (Pogledaj post): › Pa dobro nisam bas š siguran da si ti svjesna gluposti koju si upravo napisala. Pošto vidim da si jako loše upoznata s povješću (čaki i lošije od mene) moram ti samo par stvari natuknuti a to je da su ameri ratovali protiv vjetnamaci i dan danas se svi dobro sjećaju toga rata, zatim atomska bomba na Hirošimu i Nagasaki i toga događaja se svi dobro sjećaju, Hitlerove genocidne sposobnosti se sjeća cjeli svijt, a ovo su samo dijelovi prošlosti i ratovi koji su se dogodili prije našega pa što se mi ne bi sjećali genocida koji nam je učinjen, naravno još po ovim tvojim riječima zaključujem da rata nisi niti osjetila za razliku od nas nekih koji smo van svoga doma proveli oko 10 godina i dan danas se oporavljamo, no ako si i ti bila protjerana onda bi trebala samo pognuti glavu i uživati u sramoti koju si si upravo napravila.
josephine01 je napisao/la: ›
Sita sam spomenika palim borcima i ostalim tekovinama proizašlim iz rata. Nije mi jasno da je još uvijek jedino što radimo dizajniranje kojekakvih memorijalnih centara, podizanje spomenika, pokrštavanje mostova i trgova. Poštujem žrtve rata, ali nekad mi se čini da neki naprosto uživaju u tome što im je rat "omogućio" da desetljećima nakon njega uživaju u gore navedenim aktivnostima. Još se više začudim kad vidim koliko je mladih u svome pogledu na svijet zapelo negdje u vremenu rata i svu svoju kreativnu i drugu energiju usmjeravaju (samo) na rasplamsavanje balkanske vatre. Voljela bih kad bi mladi Osječani, prije svega razmišljanjem, a onda i djelovanjem okrenuli jedro ovog našeg jadnog broda na drugu stranu.


Mogao bi ti pognuti glavu s obzirom na korištenje termina koje ne poznaješ (npr. genocid nad Hrvatima). Ne znaš na koji način sam povezana s Ovčarom, pa nema potrebe da se razmećeš sa svojih 10 godina progonstva. Bilo bi dobro da još jednom, a onda još jednom pročitaš što sam napisala, a ako i onda ne shvatiš da sam napisala da sam željna da mladi ljudi skinu ratnu koprenu s grada i od njega učine barem ono što je nekad bio, onda si upravo jedan od onih o kojima sam govorila.

Lijepi pozdrav.

#107:   Autor: Vilenjak Post Postano: 07.06.2011. 1:27

prcko001 je napisao/la (Pogledaj post): › Pa upravo o tome pričam mi više nismo oni ljudi koji smo davno prije bili mi nismo samo mladi željni ljubavi neki trag je taj rat ostavio na nama i ti bi bar onda trebala shvatiti da isti taj grad nema bas neku idealnu budućnost rat je uzeo svoj danak neki su ratovali i na žalost poginuli neki su se obogatili, a ja jednostavno ne mogu niti jednima niti drugima okrenuti leđa u znak poštovanja što sam živ što je neki čovjek poginuo za mene da bih se ja mogao vratiti doma, nažalost ne mogu sve to zaboraviti , svim tim uslugama okrenuti leđa i reć ma ko ga jebe učinimo svijet ljepšim. Zato sam definitivno za izgradnju spomenika ili sl. pa da im tako odam svoje poštovanje.

zasto se za trenutak ne zaustavis / ne razmislis? evidentno je da ti ovdje pricas o spomeniku poginulim vojnicima, a ne o spomeniku nepokorenom gradu. crveni fico bi trebao biti simbol grada / gradskog zivota, a ne simbol rova / vojnicke pozrtvovnosti. zar ne?


...


ako bi netko sa strane sudio po komentarima na ovom topicu, zakljucio bi da je Osijek grad bez mladosti. proslo je 16 godina od zavrsetka rata, i kad bi taj podatak prebacili u razdoblje nakon II. svj. rata (koji je bio puno, puno razorniji / uzasniji), dobili bi godinu 1961. pa sad, usporedite mlade Osijeka 1961. / njihova razmisljanja / njihove zelje / njihove slobode sa ovim uistinu poraznim drzavotvornim fetisizmom u mladih osjeckih orjunasa.

spomenik crvenom fici?
 

#108:   Autor: Angelium Post Postano: 07.06.2011. 10:43

Hm ja sam rođen daleko nakon 1961. ali po svjedočanstvima ljudi iz tog vremena, tj onih koji su bili mladi tada, a i oni koji nisu bili mladi, ajde ti nama vilenjače objasni kakve su to slobode imali ? Jesu li smjeli reći da su Hrvati javno ? Nisu, jesu li smjeli reći javno nešto protiv Tita? Nisu. Jesu li smjeli javno reći da su kršćani ? Nisu. Jesu li smjeli javno otpjevati Vilu Velebitu a da se nisu susreli s represivnim aparatom milicije i udbe? Nisu.

Ja sam recimo kršten u tajnosti jer se drugačije nije smjelo, moj otac završio u zatvoru jer nije dopustio da mi sestra bude pionir.

Dakle slobode o kojima ti pričaš se svode na onu poznatu izjavu nitko ne sme da vas bije sem naše milicije. Živiš i radiš samo ono što ti partija dopusti, a svoje mišljenje ne smiješ reći.

Ako tebi uistinu nedostaju takve "slobode" slobodno se presli tamo gdje još to vlada. Srbija recimo, Sjeverna Koreja, Kina, Kuba...

#109:   Autor: Vilenjak Post Postano: 07.06.2011. 19:03

 
problem s mladorvackim orjunasima je sto ne citaju napisano. pa i ako procitaju, ne shvate. dakle, bilo je rijeci o mladima, a ne o starima, tj. o tadasnjoj vlasti / rezimu. poredba se, ponavljam (dvaput bi trebalo biti dovoljno i magarcima), odnosi na razmisljanja / zelje / slobode


Skriveno: 

ondasnje

i

Skriveno: 

razmisljanja / zelje / slobode danasnje mladosti.


...


Angelium je napisao/la (Pogledaj post): › Jesu li smjeli reći da su Hrvati javno ? Nisu

naravno da jesu. samo, biti Hrvatom i biti slobodan ne ide u istu recenicu, osim ako ju ne tretiras sredstvima za suzbijanje zdrave pameti.


Citat: › Jesu li smjeli javno reći da su kršćani ? Nisu.

naravno da jesu. samo, biti krscaninom i biti slobodan ne stane u istu recenicu, osim ako ju...


Citat: › Jesu li smjeli javno otpjevati Vilu Velebitu a da se nisu susreli s represivnim aparatom milicije i udbe? Nisu.

naravno da jesu. pjevao ja tu pjesmu svaki put kad sam planinario po Velebitu.


Citat: › Ja sam recimo kršten u tajnosti jer se drugačije nije smjelo,

„Lažemo iz ljubavi i čovečnosti, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid našeg patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.” (Dobrica Ćosić)


Citat: › moj otac završio u zatvoru jer nije dopustio da mi sestra bude pionir.

nesto ne vjerujem u tu pricu, ali ajde de. zato je tebi dopustio da budes clan ustaske mladezi. a to je prica o Krunoslavu Fehiru i njegovom ocu. steta sto za takvu "ljubav" prema djeci roditelji ne zavrsavaju na dozivotnoj robiji.


Citat: › Živiš i radiš samo ono što ti partija dopusti, a svoje mišljenje ne smiješ reći.

cak ni anonimno ga ne smijes reci, sto je uistinu porazno - zar ne? dakle, javi mi kad napises nesto na Forumu 031 sto se ne slaze sa sluzbenim stavom Partije. mozes i na PM. tko zna, mozda tada dobijes priliku i upoznati Vilenjaka uzivo? malo ko u Osijeku poznaje Velebit kao ja - mozda te povedem sa sobom u razgledanje runolista? no prvo izgradi svoje vlastito JA / zasluzi ljudski odnos.


...


Citat: › slobodno se preseli

i tako zavrsava prica o spomeniku crvenom fici. to mu je i osnovna funkcija -> prepoznavanje unutrasnjih neprijatelja / zgusnjavanje ksenofobicnih redova / palanacka idolatrija. a to je upravo dijametralno suprotno svemu onome sto predstavlja rijec -> grad.
 

#110:   Autor: DonQuijote Post Postano: 07.06.2011. 19:48

Angelium je napisao/la: ›
Hm ja sam rođen daleko nakon 1961. ali po svjedočanstvima ljudi iz tog vremena, tj onih koji su bili mladi tada, a i oni koji nisu bili mladi, ajde ti nama vilenjače objasni kakve su to slobode imali ? Jesu li smjeli reći da su Hrvati javno ? Nisu, jesu li smjeli reći javno nešto protiv Tita? Nisu. Jesu li smjeli javno reći da su kršćani ? Nisu. Jesu li smjeli javno otpjevati Vilu Velebitu a da se nisu susreli s represivnim aparatom milicije i udbe? Nisu.

Ja sam recimo kršten u tajnosti jer se drugačije nije smjelo, moj otac završio u zatvoru jer nije dopustio da mi sestra bude pionir.

ja sam, npr., rođen 1978. i iste sam godine kršten. javno. nikada nisam imao problema zbog toga.

#111:   Autor: simo031 Post Postano: 07.06.2011. 21:43

 @Vilenjak, molim te pokušaj razmisliti o mogućnosti da te možda ne sputava to tvoje uvjerenje da sve najbolje znaš (barem se tako ponašaš), pa zbog toga ne možeš čuti i razumjeti razmišljanja i ideje drugih ljudi?

P.S. Ovo nije provokacija.

#112:   Autor: Angelium Post Postano: 08.06.2011. 0:34

Vilenjak je napisao/la (Pogledaj post): ›  
problem s mladorvackim orjunasima je sto ne citaju napisano. pa i ako procitaju, ne shvate. dakle, bilo je rijeci o mladima, a ne o starima, tj. o tadasnjoj vlasti / rezimu. poredba se, ponavljam (dvaput bi trebalo biti dovoljno i magarcima), odnosi na razmisljanja / zelje / slobode


Skriveno: 

ondasnje

i

Skriveno: 

razmisljanja / zelje / slobode danasnje mladosti.


...


Angelium je napisao/la (Pogledaj post): › Jesu li smjeli reći da su Hrvati javno ? Nisu

naravno da jesu. samo, biti Hrvatom i biti slobodan ne ide u istu recenicu, osim ako ju ne tretiras sredstvima za suzbijanje zdrave pameti.


Citat: › Jesu li smjeli javno reći da su kršćani ? Nisu.

naravno da jesu. samo, biti krscaninom i biti slobodan ne stane u istu recenicu, osim ako ju...


Citat: › Jesu li smjeli javno otpjevati Vilu Velebitu a da se nisu susreli s represivnim aparatom milicije i udbe? Nisu.

naravno da jesu. pjevao ja tu pjesmu svaki put kad sam planinario po Velebitu.


Citat: › Ja sam recimo kršten u tajnosti jer se drugačije nije smjelo,

„Lažemo iz ljubavi i čovečnosti, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid našeg patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno.” (Dobrica Ćosić)


Citat: › moj otac završio u zatvoru jer nije dopustio da mi sestra bude pionir.

nesto ne vjerujem u tu pricu, ali ajde de. zato je tebi dopustio da budes clan ustaske mladezi. a to je prica o Krunoslavu Fehiru i njegovom ocu. steta sto za takvu "ljubav" prema djeci roditelji ne zavrsavaju na dozivotnoj robiji.


Citat: › Živiš i radiš samo ono što ti partija dopusti, a svoje mišljenje ne smiješ reći.

cak ni anonimno ga ne smijes reci, sto je uistinu porazno - zar ne? dakle, javi mi kad napises nesto na Forumu 031 sto se ne slaze sa sluzbenim stavom Partije. mozes i na PM. tko zna, mozda tada dobijes priliku i upoznati Vilenjaka uzivo? malo ko u Osijeku poznaje Velebit kao ja - mozda te povedem sa sobom u razgledanje runolista? no prvo izgradi svoje vlastito JA / zasluzi ljudski odnos.


...


Citat: › slobodno se preseli

i tako zavrsava prica o spomeniku crvenom fici. to mu je i osnovna funkcija -> prepoznavanje unutrasnjih neprijatelja / zgusnjavanje ksenofobicnih redova / palanacka idolatrija. a to je upravo dijametralno suprotno svemu onome sto predstavlja rijec -> grad.
 



Ja sam i dalje za upoznavanje, no moramo se opet vratiti na onu činjenicu da ti jednostavno nemaš hrabrosti za ništa osim piskarati na forumu Very Happy - što ćeš partija više ne štiti pa se ne može. Shvaćam te.

Jednog dana ćeš možda i snaći hrabrosti za neki odvažniji potez, ali iapk sumnjam u to. No moram ti se zahvaliti. Sve ovo što pokušavaš pljuvanjem po HSP-u ti u biti radi kontraefekt. Jer vidiš, dok god je takvih kao ti koji mrze sve što je hrvatsko, HSP i ostale desne stranke će rasti i rasti i rasti i rasti.... Very Happy Tako da ti se iskreno zahvaljujem na svim idiotarijama koje pišeš. Ipak nisi toliko beskoristan Very Happy

Da ne bude bačeno u off - što se tiće spomenika - spomenik da ali ova verzija mi se ne sviđa. Verzija spomenika bi trebala biti realna kako se zapravo dogodilo, ovo mi vuče na iskrivljavanje činjenica iako mislim da autori nisu to imali na pameti. Ovo je ipak moje subjektivno mišljenje.

#113:   Autor: francika Post Postano: 13.06.2011. 18:07

Nadam se da će nakon crvenog fiće i plavi golf, mislim da je plavi, dobiti svoj spomenik, jer je fićo išao staro za novo.

#114:  Re: Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa] Autor: francika Post Postano: 14.09.2011. 10:45

Zvonimir Boban se naljutio na grad Zagreb zbog ljubomore na crvenog fiću jer je fići podignut spomenik a njemu koji je zaista gazio milicajca na utakmici sa Crvenom zvezdom nije podignut spomenik kako goloruk i golonog gazi milicijsku maricu. Wink

Zanimljivo je samo kako su i vozač tenka i milicajac bili Hrvati!

Zvonimir Boban - Čovjek koji je zgazio maricu

#115:   Autor: beziljy Post Postano: 15.09.2011. 13:22

Jel to onaj isti Boban koji je nakon tog incidenta i dalje branio boje Jugoslavije?
Osijek031.com » Osijek031.com - Ankete i komentari » Prijedlog za izgled spomenika Crvenom fići [anketa]


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::