Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Osijek031.com - Ankete i komentari » Nuklearka u Slavoniji?!
Poll :: Biste li pristali na gradnju NE u Slavoniji?

Da
25%
 25%  [ 30 ]
Ne, nikako
53%
 53%  [ 64 ]
Da, uz uvjete (koje?)
13%
 13%  [ 16 ]
Ne znam
7%
 7%  [ 9 ]
Ukupno glasova : 119



#1:  Nuklearka u Slavoniji?! Autor: Leteci mungos Post Postano: 31.01.2008. 10:07

Clanak na poslovni.hr me ponukao na ponovno prmisljanje o stavu o gradnji nuklearki. Stav se nije promijenio, ali bih svakako zelio cuti i sto drugi misle o tome.

Citat: › Do 2020. nedostajat će nam 1000 MW struje, a može ih nadomjestiti samo nuklearka
Godišnja potrošnja električne energije u Hrvatskoj iznosi 17 teravatsati, dok se za 2020. predviđa porast na 25 TWh, pa će potrošnja godišnje rasti 4 posto. Čak i ako se do 2020. sagrade tri plinske elektrane po 400 MW u Slavoniji, Dalmaciji i Zagrebu, te 500 MW jak Blok C na ugljen u Plominu, potrošnja neće biti pokrivena. Kada ubrojimo i gradnju tri plinske elektrane u Osijeku, Sisku i Zagrebu ukupne snage 600 MW, i uz te će objekte 2020. nedostajati više od 1000 MW instalirane snage.


Cinjenica je da glad za elektricnom energijom raste i da cemo biti osudjeni na drlozne i neucinkovite grunf-metode za njeno stvaranje, vjerojatno dok se ne patentira i ne udomaci jednostavna "hladna fuzija".

Kako biste vi reagirali na prijedlog da se u Slavoniji (pored Drave, Dunava) odluci sadgraditi nuklearna elektrana? Biste li pristali na gradnju NE uz odredjene ustupke (npr. niza cijena el. energije, kao sto je vec bilo slucajeva)?

#2:   Autor: _Jimmy_ Post Postano: 31.01.2008. 10:28

ja sam za .... nema tu neke opasnosti ... sve je ok ...

#3:   Autor: Uma Post Postano: 31.01.2008. 10:33

ja isto, kontam da je to supika ideja! kakve opasnosti?? Bravo

#4:   Autor: Circa Post Postano: 31.01.2008. 10:45

Opcija je nekoliko, a gradnja nuklearke, vjerovali to ili ne, najmanje utjece na okolis...

Za proizvodnju elektricne energije na razini jedne nuklearke potrebno je vise termo elektrana koje koriste druga goriva i pri tome znatno oneciscuju okolis.
Iz velikih dimnjaka nuklearke izlazi tek vodena para...

#5:   Autor: tonya Post Postano: 31.01.2008. 11:09

Oprostite, ali meni je u glavi samo Černobil.

#6:   Autor: Svebor Post Postano: 31.01.2008. 11:39

120km od osijeka sjeverno nalazi se mađarska nuklearna elektrana ruskog tipa...
plaćaju kakti amerima da je održavaju i tako...

#7:   Autor: Circa Post Postano: 31.01.2008. 11:40

Černobil je izolirani incident. Tamo je ljudska greska, glupost i pokusaj zataskavanja dovela do zatajenja svih sigurnosnih sustava. Nuklearna energija je trenutno najcisca i s najmanjim utjecajem na okolis.
Zanimljivo je da vecina ljudi radije gleda u dimnjak termo elektrane na ugljen ili neki drugi fosilni energent iz koje suklja crni dim, nego na nuklearku koja uopce ne zagadjuje.

#8:   Autor: allein Post Postano: 31.01.2008. 11:52

Ako ju izgradimo, ja bih da ju damo nekim Amerima na održavanje. Grozim se pomisli da nam u blizini Os u nuklearki rade domaći 'majstori'. To bi mi bio jedini prigovor.

#9:   Autor: _Jimmy_ Post Postano: 31.01.2008. 11:54

pa za početak će ameri i morat raditi jer mi nemamo ljude za to ...

#10:   Autor: tonya Post Postano: 31.01.2008. 12:09

allein je napisao/la: ›
Grozim se pomisli da nam u blizini Os u nuklearki rade domaći 'majstori'. To bi mi bio jedini prigovor.

To ti ja pričam.

#11:   Autor: mladen.jr Post Postano: 31.01.2008. 14:03

to je apsolutno najbolje rješenje i sigurna budućnost proizvodnje električne energije. Ako ova elektrana u mađarskoj rukne, isto nam je jel daleko 20 ili 120 km (tj. razlika je mala). Prema tome ne vidim zašto bi kupovali struju od nekoga kad i mi možemo najeb* od te elektrane. A ovo na ugljen je katastrofa

#12:   Autor: insomnia Post Postano: 31.01.2008. 14:29

..hm.. ma meni je to sve nekakvo pipkavo.. općenito priče o nuklearkama i to.. isto mi na prvi spomen nuklearke na pamet padne Černobil..
.. a opet, svakako ima svojih prednosti, itekakvih!

..samo stručnjaci, i to PRAVI stručnjaci, inače..

#13:   Autor: Circa Post Postano: 31.01.2008. 15:09

insomnia je napisao/la: ›
..hm.. ma meni je to sve nekakvo pipkavo.. općenito priče o nuklearkama i to.. isto mi na prvi spomen nuklearke na pamet padne Černobil..
.. a opet, svakako ima svojih prednosti, itekakvih!

..samo stručnjaci, i to PRAVI stručnjaci, inače..

Ljudi, Černobil se dogodio i to je jedina nesreca u povijesti koristenja nuklearne energije za proizvodnju elektricne energije, a pokazao se i kao primjer sto i kako treba raditi.
NUKLEARNA ENERGIJA JE NAJCISCI TRENUTNO ISPLATIV IZVOR ENERGIJE I TO JE CINJENICA!
Apsolutno je tocno ovo sto je junior napisao. Dok susjedi nama prodaju svoju nuklearnu energiju mi se prepucavamo treba li nam nuklearka, a da nesto zvekne sjeverno u Madjarskoj jednako bi najebali...
Na modernim nuklearkama se prije pustanja u pogon provjeravaju sigurnosni sustavi koji nadziru sigurnosne sustave sigurnosnog sustava i da bi doslo do katastrofe kao u Cernobilu mora se poklopit upravo nevjerojatan splet okolnosti.
Uostalom, sve su nuklearke gradjene tako da i u slucaju apsolutne katastrofe svo zracenje ostaje u samoj elektrani, dakle gradjevina je predvidjena da izdrzi fatalan kvar u nadzoru lancane reakcije fisije...
Nadalje, otpad iz nuklearki oko kojeg se redovno uzgrakcu kojekakvi zeleni je toliko slabe radijacije da osobi koja pojede tebletu urana 235 ne bi bilo NIŠTA, ali se svejedno, zbog graktavih zelenih koji nemaju pojma, grade posebni bunkeri za skladistenje gotovo potpuno bezopasnog otpada sto u konacnici poskupljuje 1kwh električne enrgije...

#14:   Autor: tonya Post Postano: 31.01.2008. 15:20

Jest, ali bi li ti dao NAŠIM stručnjacima da upravljaju nuklearkom?

#15:   Autor: MissTake Post Postano: 31.01.2008. 15:22

najveće sranje koje je nekima palo napamet. što manji broj nuklearki...

#16:   Autor: Circa Post Postano: 31.01.2008. 15:23

Nuklearku moze nadgledati i Homer Simpson...
Sve je automatizirano...
Kada probas napravit glupost na monitoru se pojavi "ajde bolje razmisli"

#17:  Re: Nuklearka u Slavoniji?! Autor: Monstrum Post Postano: 31.01.2008. 17:02

ne bi ja baš nuklearku, zašto, pa ovako, svjestan sam da je zapravo najčišći i najsigurniji i za okolinu naj bolji izvor energije, i da je sve kao u nemačku bio bi za nuklearku, ma nek ju montiraju u moje dvorište boli me John ali svi vi zaboravljate jednu činjenicu, mi živimo u rvackoj gdje se krade na tepisima za kancelarije u vladi i slično, aj sad razmislite koliko bi se htjelo "uštedit" na tako velikom projektu, nuklearka u slavoniji, pa ja si dam jaja odrezat ak ne bi roknula za pet godina i potamanila pol europe zato što je mirinog sina šurjak našo povoljno cement kod avdije u bosni, ajde ne budite smiješni pa kralo bi se na prozorima za nuklearku, imali bi valjd jedini nuklearku s najlonima na prozorima, a zbrinjavanje otpada, šta mislite gdje bi završio, po kopačkom bi letjele rode s dvije glave i jeleni s 8 nogu a plitvice bi bile svjecki poznate po krasnim i jednistvenim fluorescentno zelenim slapovima Wink

#18:   Autor: faktor-x Post Postano: 31.01.2008. 17:28

Ako nije od Paksa u Mađarskoj riknilo pola Europe neće ni od naše nuklearke!

#19:   Autor: MissTake Post Postano: 31.01.2008. 17:49

od naše će cijela juropa

#20:   Autor: lavic Post Postano: 31.01.2008. 18:48

lol mislio sam da cu biti jedini koji ce reci DA kad ono 43% glasalo za da loooool

#21:  Re: Nuklearka u Slavoniji?! Autor: no_name Post Postano: 31.01.2008. 19:02

Monstrum je napisao/la (Pogledaj post): › ne bi ja baš nuklearku, zašto, pa ovako, svjestan sam da je zapravo najčišći i najsigurniji i za okolinu naj bolji izvor energije, i da je sve kao u nemačku bio bi za nuklearku, ma nek ju montiraju u moje dvorište boli me John ali svi vi zaboravljate jednu činjenicu, mi živimo u rvackoj gdje se krade na tepisima za kancelarije u vladi i slično, aj sad razmislite koliko bi se htjelo "uštedit" na tako velikom projektu, nuklearka u slavoniji, pa ja si dam jaja odrezat ak ne bi roknula za pet godina i potamanila pol europe zato što je mirinog sina šurjak našo povoljno cement kod avdije u bosni, ajde ne budite smiješni pa kralo bi se na prozorima za nuklearku, imali bi valjd jedini nuklearku s najlonima na prozorima, a zbrinjavanje otpada, šta mislite gdje bi završio, po kopačkom bi letjele rode s dvije glave i jeleni s 8 nogu a plitvice bi bile svjecki poznate po krasnim i jednistvenim fluorescentno zelenim slapovima Wink


Potpisujem tekst jedino ako Đapić bude gradio

#22:   Autor: Circa Post Postano: 31.01.2008. 19:32

Monstrum je napisao/la: ›
ne bi ja baš nuklearku, zašto, pa ovako, svjestan sam da je zapravo najčišći i najsigurniji i za okolinu naj bolji izvor energije, i da je sve kao u nemačku bio bi za nuklearku, ma nek ju montiraju u moje dvorište boli me John ali svi vi zaboravljate jednu činjenicu, mi živimo u rvackoj gdje se krade na tepisima za kancelarije u vladi i slično, aj sad razmislite koliko bi se htjelo "uštedit" na tako velikom projektu, nuklearka u slavoniji, pa ja si dam jaja odrezat ak ne bi roknula za pet godina i potamanila pol europe zato što je mirinog sina šurjak našo povoljno cement kod avdije u bosni, ajde ne budite smiješni pa kralo bi se na prozorima za nuklearku, imali bi valjd jedini nuklearku s najlonima na prozorima, a zbrinjavanje otpada, šta mislite gdje bi završio, po kopačkom bi letjele rode s dvije glave i jeleni s 8 nogu a plitvice bi bile svjecki poznate po krasnim i jednistvenim fluorescentno zelenim slapovima Wink

Ovo jednostavno ne stoji...
Nuklearke ne moze izgradti gazda Joza i pustiti u pogon. Tu su propisi i standardi koji se moraju zadovoljit daleko iznad jepe nase rvacke i nasih traljavih zakona koji se ne provode...
Nuklearnu energiju ionako koristimo svaki dan, a da toga nismo ni svjesni, a netko drugi ubire vrhnje...
Da zvekne Krško i Slavonija bi osla u kurac, to ne zaboravite...

#23:   Autor: davorccc Post Postano: 01.02.2008. 8:31

Nuklearka - GOOOOD
Radijacija - Gooooood
Djeca sa tri oka - Nice
Cure sa tri s... - VERY NICE

#24:   Autor: gaap Post Postano: 01.02.2008. 8:52

ne mogu vjerovati da na dvije stranice nitko nije spomenuo 'alternativne' izvore. šta je sa solarkama i vjetroelektranama!? jel i to prljavije od nuklearke? činjenica je da su nuklearke čist izvor energije, ali nedovoljno čist s obzirom na potencijalnu opasnost. apsolutno sam protiv, kao što sam protiv prljavog izgaranja fosila... fino vjetrenjače i solarke, s obzirom na smjer u kojem ide klima na planeti bar će toga bit na pretek

#25:   Autor: Circa Post Postano: 01.02.2008. 8:56

Solarke i vjetroelektrane koriste iznimno skupu tehnoologiju, a na kraju opet ovisis o volji majke prirode...
Nuklearke su ciste, a komercijalno isplative...

#26:   Autor: davorccc Post Postano: 01.02.2008. 8:57

I love smell radiation in the morning.

#27:   Autor: Monstrum Post Postano: 01.02.2008. 8:59

Circa je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ovo jednostavno ne stoji...
Nuklearke ne moze izgradti gazda Joza i pustiti u pogon. Tu su propisi i standardi koji se moraju zadovoljit daleko iznad jepe nase rvacke i nasih traljavih zakona koji se ne provode...
Nuklearnu energiju ionako koristimo svaki dan, a da toga nismo ni svjesni, a netko drugi ubire vrhnje...
Da zvekne Krško i Slavonija bi osla u kurac, to ne zaboravite...


jel ti stvarno vjeruješ u to, jel ti stvarno vjeruješ da se neko ne bi našo okrast nešt, pa makar to bili holšarafi ili šalteri, ajde molim te, pa ta nuklearka bi prošla inspekciju, šta misliš ko bi ju gradio, ne bi garant došo neko iz švedske, išo bi natječaj gdje bi rođo dobio natječaj, e onda bi rođo koristi smjesu 35 umjesto smjese 55 (lupam gluposti jer nikad nisam mješo cement pa sam tak baljezgam al znate na šta mislim) i onda bi takva nuklearka prošla inspekciju jer niko ne bi uzeo čekić pa mariso po deki il štatijaznam, pa jebote jer se ne sjećaš one aferice oko autoputa koju su svi već zaboravili, rođo dobio da radi ali rođo nije stavljo šahtove koji idu po zakonu od (lupam) 100kg nego one od 30kg pa se znalo desit da kamion prođe preko šahta a podtlak digne šaht i razbije šajbu i skoro pobije kolonu ljudi, autocesta prošla inspekciju a poslje se svi zgražali kako se to moglo dogodit
ja kažem, da znam da će doć radit sve od početka do kraja ekipa iz švedske, njemačke, s marsa dao bi da mi ju u dvorište stave majke mi al ovoj našoj žgadiji lopovskoj vjerovat, nema teorije

#28:   Autor: davorccc Post Postano: 01.02.2008. 9:06

Nije bitno tko će doći graditi i odakle, ako se već gradi nek se gradi kvalitetno i bez šparanja na materijalu.
Nek grade podzemnu nuklearku tako u slučaju nečega čega nebi trebalo doći, neće direktno doći do širenje radijacije.

#29:   Autor: Monstrum Post Postano: 01.02.2008. 9:10

davorccc je napisao/la (Pogledaj post): › ... ako se već gradi nek se gradi kvalitetno i bez šparanja na materijalu....


apsolutno sam za, al 100%, samo kažem problem je u našem mentalitetu, i opet moram ponovit jer stvarno ne mislite da bi se našo neki ajnštajn koji bi reko ma ne trebaju tu ti šarafi šta će tu na ovom spoju 50 šarafa da drže jezgru radioaktivnu dovoljno je 25 a ovo men treba za kuma oće dobar čardak Wink

#30:   Autor: davorccc Post Postano: 01.02.2008. 9:40

Ova zadnja rečenica ti je dobra al i istinita

#31:   Autor: Circa Post Postano: 01.02.2008. 9:41

Rekao sam vam da je u gradnji takvih objekata, koji mogu unistiti zivote milijunima ljudi u radijusu vise stotoina kilometara, hrvatska gradjevinska mafija ne moze mnogo jamiti...
Tu nema ljubaavi, pregleda nece obavljati majstor Joza iz Donje Motičine... Propisi su iznimno strogi i nema muljanja...

#32:   Autor: Poppy Post Postano: 01.02.2008. 9:48

Circa je napisao/la: ›
Solarke i vjetroelektrane koriste iznimno skupu tehnoologiju, a na kraju opet ovisis o volji majke prirode...
Nuklearke su ciste, a komercijalno isplative...


istina. s tim da za vjetrenjače znam da su čak i ekološki upitne jer se za njihovo postavljanje i održavanje mora probit gomila puteva što narušava krajolik, a i pobiju hrpu ptica.

#33:   Autor: Monstrum Post Postano: 01.02.2008. 9:55

Circa je napisao/la (Pogledaj post): › Rekao sam vam da je u gradnji takvih objekata, koji mogu unistiti zivote milijunima ljudi u radijusu vise stotoina kilometara, hrvatska gradjevinska mafija ne moze mnogo jamiti...
Tu nema ljubaavi, pregleda nece obavljati majstor Joza iz Donje Motičine... Propisi su iznimno strogi i nema muljanja...


ne može mnogo, pa gledaj, ne smije NIŠTA jamiti kod takvog projekta, i sam kažeš da je u pitanju preko nekoliko milijona života, a i sam si upoznat s dušebrižništvom i željom za boljitak naših političara i jer stvarno možeš garantirat da se neće nać budala koja će štedit na cementu, šarafima, silikonskom kitu Wink pa jebote jel ne vidiš šta se zbiva oko nas svaki dan, šta se sve krade, jebote stavljaju se na kocku životi zbog pišljivih 50000kn a sad razmisli kolika bi se para oko ovakvog projekta vrtila Wink
i opet navodim da znam da će gradit švaba il šved nek mi ju stavi u dvorište jać se sunčat na njoj al dat sanaderu i ekipi da mi sređuju nuklearku u dvorištu nema teorije.

#34:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 02.02.2008. 15:32

za, naravno.

#35:   Autor: nova generacija Post Postano: 04.02.2008. 13:40

Jos jedan glas ZA. Najmanje šteti okolišu, najjeftija eksplatacija, lokalna financijska korist, zapošljavanje i POPUNO SU SIGURNE. Lokacija-Dunav-Dalj.

#36:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 05.02.2008. 6:16

_Jimmy_ je napisao/la: ›
pa za početak će ameri i morat raditi jer mi nemamo ljude za to ...


Gazda stana u kojem jesam radio je za nekoliko zemalja na projektiranju, gradnji i obnovi NE.
A kako kaže, ima ih još u rvatskoj koji nisu otišli u francusku ili kinu raditi...

Btw, ja sam za! Svečano prisežem da ću početi pecati ako se ikada izgradi na Dunavu ili Dravi! Very Happy

#37:   Autor: debeli Post Postano: 06.02.2008. 0:29

Ako se dobro sjećam nekoliko godina pred rat je bila usvojena studija o gradnji nuklearke u okolici Dalja ili B. Brda nisam siguran. E da je postojala 90-tih rata sigurno ne bi bilo, bar ne kod nas. Odma bi nas svi priznali samo da lidi srbo ne opali minobachac u silos.

#38:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 06.02.2008. 7:56

debeli je napisao/la: ›
Odma bi nas svi priznali samo da lidi srbo ne opali minobachac u silos.


Ako se nastavi po planu, imat ćemo jedine srbe mutante na svijetu! Vidim već perspektivu nekog biznisa... Park prirode pun srba mutanata; mašala!

#39:   Autor: unLog!c Post Postano: 07.02.2008. 17:09

gaap je napisao/la (Pogledaj post): › ne mogu vjerovati da na dvije stranice nitko nije spomenuo 'alternativne' izvore. šta je sa solarkama i vjetroelektranama!? jel i to prljavije od nuklearke? činjenica je da su nuklearke čist izvor energije, ali nedovoljno čist s obzirom na potencijalnu opasnost. apsolutno sam protiv, kao što sam protiv prljavog izgaranja fosila... fino vjetrenjače i solarke, s obzirom na smjer u kojem ide klima na planeti bar će toga bit na pretek


Jedna nuklearka proizvede stotinjak puta više el. energije za puno manje uloženoga, zagađenja ne postoje, jedino zagađenje su ugrijane vode, a i to se rješava tako što se vode puno duže vrte u krugu elektrane prije nego se ispuste nazad...

I ne, ta voda ne dolazi u direktan dodir sa radijacijom niti u njoj postoje neke tvari, ona čisto služi za rashlađivanje reaktora...

Inače, ja sam u potpunosti za to, ali samo ako će neka druga država preuzeti planiranje i projektiranje, našim lihvarima definitivno nikada nebi dao u ruke takav posao..

#40:   Autor: kent_slip Post Postano: 07.02.2008. 21:45

ovo sto je napisao unlogic je totalno istina ma koliko mu nik bio logican:)
od cernobila ljudi su postali gluhi kada se spominjala nuklearna elektrana. katastrofa u cernobilu se dogodila jer je jedan ciko zajebo stvar.
sto se tice zagađivanja NE, to je svedeno na minimum dok proizvodi energiju. jedini problem je otpad kojem je potrebno dugo da se razgradi ali to se moze ubrzati u brzoraspadajucim reaktorima.
nuklearna energija je buducnost htjeli ljudi to ili ne. nafte ponestaje, procjene su da je ima za jos 12ak godina. plina isto ima malo,ali vise nego nafte.

da ce se graditi NE u slavoniji, nece. to se bilo spominjalo ali su odustali

#41:   Autor: Circa Post Postano: 07.02.2008. 22:22

Ma to je tipicno... O nuklearkama se uvijek uzlaju oni koji najmanje znaju o njima...

#42:   Autor: debeli Post Postano: 09.02.2008. 8:47

evo nešto o vjetrenjačama na dvije stranice

i piri vjetar vuuuuuuuuuuušššššššššššššš
i okreće se vjetrenjača vrrrrttt, vrrrrttt
i opet piri vjetar vuuuuušššššššššš

a vjetrenjača vrt, vrt

i opet vjetar vuuuuuuuuuššššššššššššš, piri

jel ima dvije stranbe ?????

#43:   Autor: mladen.jr Post Postano: 15.02.2008. 16:09

hehe
Dok se proizvedu vjetrenjače i kolektori, industrija se mora dobro naraditi = zagađenje.
Što se tiče naših stručnjaka, oni su među najboljima u svijetu, samo što oni bez veza odu van, pa onda dođu gradit NE kao njemački stručnjaci i naprave ju svjetski. Ali mislim da je circa u pravu što se tiče internacionalne kontrole.
Poppy je napisao/la: ›
Circa je napisao/la: ›
Solarke i vjetroelektrane koriste iznimno skupu tehnoologiju, a na kraju opet ovisis o volji majke prirode...
Nuklearke su ciste, a komercijalno isplative...


istina. s tim da za vjetrenjače znam da su čak i ekološki upitne jer se za njihovo postavljanje i održavanje mora probit gomila puteva što narušava krajolik, a i pobiju hrpu ptica.

pileći paprikaš na liniji u stucu

#44:   Autor: Ženska_glava Post Postano: 15.02.2008. 23:25

vjetar i solarna energija. BEZ nuklearki. BEZ.

#45:   Autor: Circa Post Postano: 16.02.2008. 1:30

Ženska_glava je napisao/la: ›
vjetar i solarna energija. BEZ nuklearki. BEZ.

U idealnom svijetu gdje nema rata, trzista kapitala, energetskih kriza i financijskih racunica, gdje vlada ljubav i mir, gdje je svatko svakom drug... Tamo bi tvoja idilicna ideja mogla zazivjet...

#46:   Autor: faktor-x Post Postano: 16.02.2008. 8:24

Ženska_glava je napisao/la: ›
vjetar i solarna energija. BEZ nuklearki. BEZ.

u Osijeku i okolici je to neizvedivo, tj. neisplativo! Premlo sunčanih dana i premalo vjetra! Morali bi imati polje vjetrenjača veličine Osijeka da napojimo Slavoniju.

#47:   Autor: debeli Post Postano: 16.02.2008. 8:34

nije fora uređivat tuđe postove, kršite autorska prava
Razz

#48:   Autor: Ženska_glava Post Postano: 16.02.2008. 15:53

Circa je napisao/la: ›
Ženska_glava je napisao/la: ›
vjetar i solarna energija. BEZ nuklearki. BEZ.

U idealnom svijetu gdje nema rata, trzista kapitala, energetskih kriza i financijskih racunica, gdje vlada ljubav i mir, gdje je svatko svakom drug... Tamo bi tvoja idilicna ideja mogla zazivjet...

A pošto svijet takav nije, trebamo ga dokrajčit onda?

#49:   Autor: silva50 Post Postano: 17.02.2008. 12:16

...ja sam za vjetrenjaće, gdje postoje uvjeti...mislim da je to najčistije...nizozemska ih je puna...

#50:   Autor: Circa Post Postano: 17.02.2008. 19:49

Ženska_glava je napisao/la: ›
Circa je napisao/la: ›
Ženska_glava je napisao/la: ›
vjetar i solarna energija. BEZ nuklearki. BEZ.

U idealnom svijetu gdje nema rata, trzista kapitala, energetskih kriza i financijskih racunica, gdje vlada ljubav i mir, gdje je svatko svakom drug... Tamo bi tvoja idilicna ideja mogla zazivjet...

A pošto svijet takav nije, trebamo ga dokrajčit onda?

I dalje ne kontas, ili odbijas primit, cinjenicu da je nuklearna energija ČISTA! To nije tema za raspravu, vec cinjenica.
Jel ti netko rekao da deda mraz ne postoji?

#51:   Autor: cane Post Postano: 18.02.2008. 2:54

Hehe, ja mislim da bi trebali na krov svake kuće postavit jednu vjetranjaču. To bu tak lepo zgledalo... osijek031.com smile

#52:   Autor: MNOWAR Post Postano: 18.02.2008. 8:20

Hm ovdje jako puno koje kakvih prijedloga koji su nista nego samo puka nagađanja i čisti promašaji u razmišljanju ljudi koji nepoznaju problematiku takvih postrojenja. Kad vam neko kaze da bi pravio vjetrenjće umjesto NE sve vam je jasno što on zna o tome ,,APSOLUTNA NULA ...
O ovakvim stvarima definitivno se neće odlućivat na referendumu i zakonom ulice . O tome će odlućiti ljudi iz struke ako vlada bude ukinula zabranu na izgradnju NE . Zato uzalud vam trud sviraći ionako vas se ništa neće pitat kad/ako se bude išlo u izgradnju NE .

#53:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 25.04.2008. 15:40

Cudi me da je ovaj lik uopce i imao nesto protiv nuklearne energije...

Greenpeace founder now backs nuclear power

Skriveno: 
Greenpeace founder now backs nuclear power

Greenpeace founder Patrick Moore says there is no proof global warming is caused by humans, but it is likely enough that the world should turn to nuclear power - a concept tied closely to the underground nuclear testing his former environmental group formed to oppose.

The chemistry of the atmosphere is changing, and there is a high-enough risk that "true believers" like Al Gore are right that world economies need to wean themselves off fossil fuels to reduce greenhouse gases, he said.

"It's like buying fire insurance," Moore said. "We all own fire insurance even though there is a low risk we are going to get into an accident."

The only viable solution is to build hundreds of nuclear power plants over the next century, Moore told the Boise Metro Chamber of Commerce on Wednesday. There isn't enough potential for wind, solar, hydroelectric, and geothermal or other renewable energy sources, he said.

With development of coal-fired electric generation stopped cold over greenhouse gases, the only alternative to nuclear power for producing continuous energy at the levels needed is natural gas. But climate change isn't the only reason to move away from fossil fuels.

Fossil fuels also are a major health threat. "Coal causes the worst health impacts of anything we are doing today," Moore said.

Plus, uranium can be found within the United States and also comes in large quantities from Canada and Australia. Nuclear Power reduces the reliance on supplies in dangerous places including the Middle East, he said.

Moore spoke at the chamber breakfast after an appearance in Idaho Falls Tuesday night that attracted 300 people. He also spoke to the Idaho Environmental Forum in Boise, all sponsored by the Partnership for Science and Technology.

He represents the Clean Air and Safe Energy Coalition, a nuclear energy-backed group promoting reactors for electric energy generation. He began his career as a leader of Greenpeace fighting nuclear testing and working to save whales.

In recent years, he has taken on causes unpopular with his former group, like old-growth logging, keeping polyvinyl chlorides and now nuclear energy.

He says his change of heart comes from his background in science and a different approach to sustainability.

He sees a need for maintaining technologies that are not harmful while fixing or replacing those that are harmful.

"We don't believe we have been making too much electricity," he said. "We believe we've been making energy with the wrong technologies."

His critics, like Andrea Shipley, executive director of the Snake River Alliance, say he has simply sold out.

"The only reason Patrick Moore is backing something as unsafe and risky as nuclear power is he is being paid by the nuclear industry to do so," Shipley said.

#54:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 26.04.2008. 17:39

Citat: ›
His critics, like Andrea Shipley, executive director of the Snake River Alliance, say he has simply sold out.

"The only reason Patrick Moore is backing something as unsafe and risky as nuclear power is he is being paid by the nuclear industry to do so," Shipley said.


Right, njih kao ne plaća lobi naftaša...

Danas imamo tehnologiju kojom možemo proizvesti vjetroelektrane ili solarne ćelije. No problemi su golemi; vjetar nije konstanta i potrebno je puno, ali jako puno truda, volje i brdo visoke tehnologije kako bi se generirana struja 'ispeglala' za distribuciju el. mrežom. I dalje su generatori preslabe snage, preskupi i nisu baš prihvatljivi okolišu jer sama proizvodnja jednoga iziskuje puštanje puno otrovnih tvari u okoliš.

Sa solarnim ćelijama je još gore, tehnologija je poluvodička, za proizvodnju panela (tj. elemenata istih) rabe se agresivne kiseline i kemikalije. I koliko su efikasne solarne ćelije u praksi?
Pogledajte http://www.google.com/corporate/solarpanels/home

#55:   Autor: Frost Post Postano: 27.04.2008. 0:07

Apsolutno se slažem s prijedlogom. Treba u RH izgradit nuklearku, zašto mi sebi ne bi radili struju?

#56:   Autor: ramika Post Postano: 09.07.2008. 23:32

Circa je napisao/la (Pogledaj post): › Černobil je izolirani incident. Tamo je ljudska greska, glupost i pokusaj zataskavanja dovela do zatajenja svih sigurnosnih sustava. Nuklearna energija je trenutno najcisca i s najmanjim utjecajem na okolis.
Zanimljivo je da vecina ljudi radije gleda u dimnjak termo elektrane na ugljen ili neki drugi fosilni energent iz koje suklja crni dim, nego na nuklearku koja uopce ne zagadjuje.


Černobil je ljudska greška, a posljedice još uvijek traju.
Nuklearke možda zagadjuju okoliš na prvi pogled manje od termika i hidroelektrana ali ono što ostaje iza njih????....

VIC: prolazi transporter s radioaktivnim otpadom. Dežurni službenik na granici ga propusti, jer je izgledao ČISTO!!!!!! Evil or Very Mad

#57:   Autor: ramika Post Postano: 09.07.2008. 23:36

Frost je napisao/la (Pogledaj post): › Apsolutno se slažem s prijedlogom. Treba u RH izgradit nuklearku, zašto mi sebi ne bi radili struju?


MI sebi i radimo struju. A ti ugasi svjetla i tv kad si na kompu, pa nam ne treba nuklearka.

#58:   Autor: Loona Post Postano: 10.07.2008. 14:26

Off topic..
Čemu dva topica o istoj temi?
Osijek031.com » Osijek031.com - Ankete i komentari » Nuklearka u Slavoniji?!


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::