Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 08. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
pet 09. 05. 2025.
"Trenirajmo...
Festival znanost...
Tjedan karijera ...
Dani Europe PRAV...
Apel darivatelji...
sub 10. 05. 2025.
Jubilarni Jankov...
Festival znanost...
FDMZ: Dan otvore...
11. Edukativno-r...
Apel darivatelji...
ned 11. 05. 2025.
11. svibnja - tr...
Gastro pubu Bula...
Stand-up spektak...
pon 12. 05. 2025.
Quadrilla 2025.:...
Crveni križ te p...
Kino Urania: Kom...
Osvoji tečaj sal...
uto 13. 05. 2025.
Crveni križ te p...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ovaj tjedan u clubu Oxygene:

Subota, 29. ožujka 2025.
21:00 sat - Roj Osa
Nenad Sinkauz – gitare, elektronika
Alen Sinkauz – el. bas gitara, elektronika
Marco Quarantotto – bubnjevi

U nastavku Serije koncerata novog hrvatskog jazza u subotu, 29. ožujka, u klubu Oxygene (Županijska 7), s početkom u 21 sat, nastupit će trio Roj Osa.
Braća Alen i Nenad Sinkauz jedni su od predvodnika ovdašnje kreativne glazbene scene koja ne poznaje i ne priznaje granice. Uz Alena i Nenada Sinkauza ovaj trio čini još i bubnjar Marco Quarantotto, a svoju suradnju vide kao jedinstveni prostor autorskih ideja, koncepata, ali i intuicije i slobode. Glazba koju stvaraju kreće se po rubovima njihovog dosadašnjeg zajedničkog zvučnog stvaralaštva i prijateljstva koje traje trideset godina. Koriste digitalnu i analognu elektroniku, manipuliraju uživo električne i akustične instrumente kontrolirajući pritom maksimalni dinamički raspon zvučnih događaja.

»Može se reći da su ''Azbestni krovovi'' samo intro u razvoju nove koncertne zvijeri. Konkretno, koliko god pratio Roj osa (posljednji put u Kontejneru na zajedničkom nastupu s vizualnim umjetnikom Ivanom Marušićem Klifom) ništa me nije moglo pripremiti za sinoćnji sonični udar. Možda bi najprijemčiviji opis bio natpis: ''Oprez, pada žbuka!'' na ulazu u Vintage Industrial pred koncert… Jer krenulo je silovito, skoro u nekoj prog metal maniri i s opojnim ritmom koji kao da je pulsirao sve jače i jače. Mazurek se u toj turbini ritma svojim arsenalom truba i zvučnim efektima gotovo nametnuo ne kao frontmen, već kao onomatopejski portal kroz koji prolaze vriskovi iz tisuću grla, a kako je koncert odmicao i on je sve više koristio vlastite urlike i krikove kad mu se činilo da truba ne može dati taj iskonski forte potreban u tim trenucima...

Nije to samo bio koncert, već nešto što bi se moglo prozvati ekspresnim povratkom duha NO Jazz Festivala, onog neuhvatljivog što bježi i riječima koje ga žele opisati, a koji su osjetili svi oni koji su taj festival u prošlosti pohađali. Roj osa i Mazurek kao da su s tom presumpcijom i izašli na pozornicu; ne da tu nešto eksperimentiraju i da eventualno mrko gledaju prema publici ako krene žamor u tihim dijelovima, već da polome sve pred sobom, da stvore fanfarični huk koji gromoglasno vraća NO Jazz Festival u vrhunske gabarite u kojima je bio. Skoro da mogu reći da ne znam tko bi mogao taj Festival koncertom tako predivno ponovno mogao tako fascinantno oživjeti.

Roj osa i Mazurek ruknuli su kao svjetska klasa. Takvog koncerta lako bi se mogao zaželjeti bilo koji festival, ne nužno impro karaktera…«
Zoran Stajčić, »Roj osa i Rob Mazurek otvorili povratnički NO Jazz Festival – Oprez, pada žbuka!«, Ravno do dna

»Za brojne bendove i izvođače običava se reći da koncertno predstavljaju recentni album, no s umjetnicima iz sfere eksperimentalne glazbe to je uvijek nešto što balansira između istine i laži. Stoga, je li Roj osa sinoć u Kontejneru predstavio recentni album ''Azbestni krovovi''? Odgovor je i da i ne. Da, jer su se mogli nazrijeti obrisi tri stvari s albuma ''Azbestni krovovi''. Dakle, obrisi. Ne, zato jer to nekako i spada u definiciju eksperimentalnog pristupa koji je tu sličan jazz pristupu, a to je da je svaka izvedba jedinstvena i unikatna. Tu su svi došli po iznenađenje; i publika i izvođači.«

Zoran Stajčić, »Roj osa u Kontejneru«, Ravno do dna
Alen Sinkauz je diplomirani muzikolog, skladatelj i izvođač te dobitnik pet Zlatnih arena Pula film festivala za filmsku glazbu. Sklada i oblikuje zvuk u glazbeno-scenskim, plesnim i kazališnim predstavama te radiofonijskim, prostorno-specifičnim i multidisciplinarnim izvedbenim projektima. Umjetnički je voditelj festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart.

Nenad Sinkauz djeluje kao skladatelj i izvođač u glazbenim, kazališnim, suvremenoplesnim, filmskim i multimedijskim projektima. Magistrirao je etnomuzikologiju u Padovi, a u svom umjetničkom radu istražuje nekonvencionalne glazbene forme i izričaje. Orijentiran je i na istraživanje improvizirane glazbe, a njegovi glazbeni korijeni potječu iz underground punk i metal scene 90-ih. Kroz izvedbu i kompoziciju, koje su u njegovom radu usko povezane, zanima ga dijalog akustičnih i elektroničkih instrumenata, hibridnost povezanosti glazbenih i kazališnih principa u izvedbi kao istraživački orijentir za nove izvedbene formate. Sinkauz aktivno nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu već dva desetljeća te sklada glazbu za film i kazalište. Dobitnik je pet Zlatnih arena Pula film festivala za filmsku glazbu. 2002. godine osniva sastav East Rodeo, u sklopu kojega surađuje s nizom međunarodnih jazz i rock glazbenika, spajajući avant-rock, živu elektroniku, noise, eksperimentalnu i improviziranu glazbu. Sinkauz je autor i izvođač u hvaljenom audiovizualnom projektu …day of the year te suosnivač međunarodnog festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart u Puli. Trenutno, osim gostovanja s multidisciplinarnim projektom Aphasia redateljice Jelene Jureše, djeluje u eksperimentalnom bendu Roj Osa i improvizatorskom big bandu CRI Orchestra (oba pod vlastitom etiketom Kopaton Records), multimedijskom projektu Sicomat te bendu Truth ≠ Tribe koji spaja suvremenu klupsku glazbu, afričke i balkanske ritmove s energijom progresivnog rocka.

Marco Quarantotto rođen je u Puli. Magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti – Institutu za jazz glazbu u Grazu, kod sveučilišnih profesora Alexa Deutscha, Mandreda Josela i Howarda Curtisa. 2009. godine seli se u London gdje nastavlja glazbenu karijeru i ostvaruje značajne suradnje s nizom renomiranih umjetnika. Snimio je preko četrdeset albuma: jazz, rock, eksperimentalne i etno glazbe. 2019. osniva autorski trio ŪROK čiji album prvijenac izdaje za Chant Records u New Yorku. 2020. godine vraća se u Hrvatsku i značajno intenzivira suradnje na glazbenoj i umjetničkoj sceni: s nizom improvizatora u CRI Orchestra, s Nenadom i Alenom Sinkauzom u bendu Roj Osa, s umjetnikom Danijelom Žeželjem, s Robert Mikuljan Quintetom, Jazzistra orkestrom i Leon Brenko triom.

Serija koncerata novog hrvatskog jazza pokrenuta je s namjerom razvijanja žive i dinamične programske platforme suvremenog jazza, a stvaraju je autori čiji glazbeni izričaji nastaju inovativnim povezivanjem stilova i tehnika jazza sa suvremenim promišljanjima i konceptima stvaranja glazbe, čime se ostvaruju novi žanrovski pomaci, estetski iskoraci i konceptualni eksperimenti. Riječju »novi« u izrazu »novi hrvatski jazz« htjelo se obuhvatiti i avangardnu, eksperimentalnu i slobodno improviziranu muziku, a koja dolazi iz jazz krugova.

Ulaz: 6 EUR
Organizator: Analogni ured
Program je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Zaklade »Kultura nova«, Hrvatskog društva skladatelja – ZAMP-a, Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije.



 Stranica prilagođena ispisu