Forum: Politika Topic: Još jedan hrvatski paradoks ----------------------------------- anakonda: ...vladajući zaista ovih dana imaju problema s određivanjem prioriteta: zlusch: Bogatoj zemlji nije teško izdvajati za mirovinski sustav druge zemlje.... errrr: 700 milijuna kuna za one koji su branili i obranili ovu zemlju od agresora je puno, a nije puno gotovo 1 700 milijuna za one koji su ovu zemlju prvo ekonomski uništili, a onda pokušali i vojno osvojiti. 43 500 partizana, 16 500 bivših milicajaca, 11 500 oficira JNA koji su većinom bili srbi, bilo domaći ili uvezeni raspoređeni po službenoj dužnosti na teritoriju vivše SRH sadašnje RH. Osobe koje su se devedesetih aktivno uključile u okupaciju Hrvatske za anakondu i ostale "anakonde" ne predstavljaju problem niti ih zanima kome ide 250 milijuna eura godišnje po spomenutoj osnovi. E "moj narode" nećeš još dugo budeš li dozvoljvao da se tobom tako manipulira. Kojekakvi Jergovići, Ivančići, Hedlovi i ostala izdajnička jugonostalgičarska bagra kroji javno mnijenje u ovoj jadnoj i napaćenoj zemlji dok jednom ne prekardaše, a ondak će za sve NAS biti kasno. morgan: šta ti imaš PTSP? mislim tebi se sve svodi na rat i ono što je bilo pred 15 godina.okej, zemlja se obranila, imali smo prognanike, izbjeglice, gospodarstvo u katastrofi i do kada sad neki ljudi trebaju izvlačiti korist iz toga?pogotovo oni iz druge države koj isu Hrvati samo zbog mirovine...na svakog zaposlenog u ovoj zemlji ide po 2 umirovljenika od kojih je većina radno sposobna al su se eto prigrlili datog im prava pa uživaju.pravi branitelji se stide i ništ ne traže, odradili su ono što su morali po savjesti a ne zbog privilegija. "43 500 partizana, 16 500 bivših milicajaca, 11 500 oficira JNA..." znači moramo se držati tog modela jer sad imamo našu državu ...ma idi! errrr: morgan je napisao/la : šta ti imaš PTSP? mislim tebi se sve svodi na rat i ono što je bilo pred 15 godina.okej, zemlja se obranila, imali smo prognanike, izbjeglice, gospodarstvo u katastrofi i do kada sad neki ljudi trebaju izvlačiti korist iz toga?pogotovo oni iz druge države koj isu Hrvati samo zbog mirovine...na svakog zaposlenog u ovoj zemlji ide po 2 umirovljenika od kojih je većina radno sposobna al su se eto prigrlili datog im prava pa uživaju.pravi branitelji se stide i ništ ne traže, odradili su ono što su morali po savjesti a ne zbog privilegija. "43 500 partizana, 16 500 bivših milicajaca, 11 500 oficira JNA..." znači moramo se držati tog modela jer sad imamo našu državu ...ma idi! O moj Bože pa s kojim ja d+++++ tute raspravljam. Pa ti ni zere ne kužiš što sam ti to ja rekao i koju prevažnu informaciju otkrio. Ej bre, ako ja imam PTSP, a što ondak imaš ti? Disleksiju? ili možda boluješ od mongoloidnog idiotizma. DVA puta više para trenutno odlazi zaslužnim srbima u srbiju i u republiku srbsku po osnovu minulog rada kojega su ostvarili nateritoriju RH izmedju ostalih i grantiranjem osijeka i tebe to ne tangira već se pjeniš zbog para koje idu u ercegovinu??? Pa si ti normalan čovječe božji??? Ako ćemo da ukidamo bre, će da ukidamo SVIMA, a ne samo nekima jebo te precjednik Mesić da te jebo koji je i utanačio da se četnicima šalju našu pare,a od šake jada koju oni šalju našima koji su tamo zaradili mirovinu u Hrvatskoj moš preživit 3 dana, pa i tim ljudima pomažemo. Trebamo li zbog solidarnosti i njima ukinuti razliku koju im isplaćuje naš proračun kojega i ti nadam se puniš? bazooka_joe: errrr je napisao/la: 700 milijuna kuna za one koji su branili i obranili ovu zemlju od agresora je puno, a nije puno gotovo 1 700 milijuna za one koji su ovu zemlju prvo ekonomski uništili, a onda pokušali i vojno osvojiti. 43 500 partizana, 16 500 bivših milicajaca, 11 500 oficira JNA koji su većinom bili srbi, bilo domaći ili uvezeni raspoređeni po službenoj dužnosti na teritoriju vivše SRH sadašnje RH. Osobe koje su se devedesetih aktivno uključile u okupaciju Hrvatske za anakondu i ostale "anakonde" ne predstavljaju problem niti ih zanima kome ide 250 milijuna eura godišnje po spomenutoj osnovi. E "moj narode" nećeš još dugo budeš li dozvoljvao da se tobom tako manipulira. Kojekakvi Jergovići, Ivančići, Hedlovi i ostala izdajnička jugonostalgičarska bagra kroji javno mnijenje u ovoj jadnoj i napaćenoj zemlji dok jednom ne prekardaše, a ondak će za sve NAS biti kasno. Meni danas veci problem predstavlja 500000 'branitelja' sa olaksicama danas od ovih 71500 povijesnih brojaka koje spominjes iz samo tebi poznatih razloga... PS: cek malo, njih manje od 45 iljada istjeralo svabe,a nas 500 iljada nije uspjelo do kraja (sramotna mirna reintegracija) srbe?! A u kurac! :-D zlusch: errrr je napisao/la: 43 500 partizana, 16 500 bivših milicajaca, 11 500 oficira JNA koji su većinom bili srbi, bilo domaći ili uvezeni raspoređeni po službenoj dužnosti na teritoriju vivše SRH sadašnje RH. Gde si bre kršćanine! ;) Kužim da je davanje love nekome tko je ubacivao mine u minobacač i rušio totalni apsurd, ali mene nešto boli još više od svega toga - pola milijuna "branitelja" na našoj grbači. Pazi, ako se kod nas u relativno uređenoj zemlji stvorila hrpa izmišljenih branitelja, zamisli koliko ih se na "majke mi" stvorilu u cirkusu od države zvanoj BiH. I to opet mi plaćamo.... a zašto? Zato jer su jednom obavili svoju dužnost i sad mogu džabalebariti doma i dobivati pare? Zato bi jedna fina, poštena i temeljita revizija braniteljskih statusa bila pun pogodak. errrr je napisao/la: E "moj narode" nećeš još dugo budeš li dozvoljvao da se tobom tako manipulira. Kojekakvi Jergovići, Ivančići, Hedlovi i ostala izdajnička jugonostalgičarska bagra kroji javno mnijenje u ovoj jadnoj i napaćenoj zemlji dok jednom ne prekardaše, a ondak će za sve NAS biti kasno. Eto, kako se drukčije doživljava domoljublje.... meni je, eto, veći domoljub onaj koji prokazuje lopove i prevarante nego onaj koji viče da je Rvat i katolik, a onda ispod tezge mariše lovu i uhljebljuje istomišljenike. A svi oni žive na grbači šljakera kojih u ovoj zemlji počinje nedostajati u odnosu na svekolike proračunske parazite. morgan: errrr je napisao/la: DVA puta više para trenutno odlazi zaslužnim srbima u srbiju i u republiku srbsku po osnovu minulog rada kojega su ostvarili nateritoriju RH ovo si lijepo primjetio.za razliku od onih koji dobivaju pare u HVO a u Hrvatskoj nemaju ni dana radnog staža ovi su ljudi bar sudjelovali u izgradnji nečega.ne kažem da neki nisu sudjelovali i u razgradnji države al valjda naša dobra država takvima ukida ta prava. a ono od čega ja bolujem na žalost nije zarazno. meni ti djeluješ strašno isfrustrirano i zavidan si bivšim povlaštenicima dok ove današnje opravdavaš i toleriraš.da je pameti i razuma status branitelja imali bi samo dobrovoljci a ostali su to odradili kao svoju građansku dužnost.debilna je i razlika između ratnih civilnih i vojnih invalida i u pravima koja imaju jedni i drugi. ne znam pridonosiš li i ti u državni proračun ili si samo korisnik istog pa te ukidanja prava osobno pogađaju. da ne bi i dalje zagađivali topic prebaci se na PM pa ćemo se pričat. smrt fašizmu!sloboda narodu! PEGY: :? Tristia: morgan je napisao/la: pogotovo oni iz druge države koj isu Hrvati samo zbog mirovine... da, hrvati iz bih, poglavito iz bosanske posavine nisu hrvati, hrvati su samo zbog mirovine, a kad odu u svjet, nesto postignu, na sportskom, znanstvenom ili nekom drugom planu, onda su HRVATI, onda imaju hrvatsku putovnicu. zlusch je napisao/la: [Zato jer su jednom obavili svoju dužnost i sad mogu džabalebariti doma i dobivati pare? jesi li upoznan s ratom u Bos.Posavini? da su jednom obavili duznost nebi bili prodani, i ne bi pokvarili planove nekim tamo "krojacima"? jel znas da su se neke opcine cudom obranile od agresije, sigurno jer su slucajno svi odlucili isti dan obaviti jednom tu svoju duznost? zlusch je napisao/la: Zato bi jedna fina, poštena i temeljita revizija braniteljskih statusa bila pun pogodak. u potpunosti se slazem s tobom, ali bar moras odati neko postovanje prema onima koji zaista i jesu bili branitelji, ja sam prva za reviziju svega, ne samo toga. Frost: Illa Tristia je napisao/la: zlusch je napisao/la: Zato bi jedna fina, poštena i temeljita revizija braniteljskih statusa bila pun pogodak. u potpunosti se slazem s tobom, ali bar moras odati neko postovanje prema onima koji zaista i jesu bili branitelji, ja sam prva za reviziju svega, ne samo toga. Baš bi se tom revizijom statusa odalo poštovanje prema onima koji zaista jesu bili branitelji. Tristia: Frost je napisao/la: Baš bi se tom revizijom statusa odalo poštovanje prema onima koji zaista jesu bili branitelji. da frost, slazem se, tako sam i rekla, aliovo sve sto je prije citirano, na to sam mislila, jer je proglasio sve džabalebarima, i Hrvatima iz koristi. zlusch: Illa Tristia je napisao/la: zlusch je napisao/la: [Zato jer su jednom obavili svoju dužnost i sad mogu džabalebariti doma i dobivati pare? jesi li upoznan s ratom u Bos.Posavini? da su jednom obavili duznost nebi bili prodani, i ne bi pokvarili planove nekim tamo "krojacima"? jel znas da su se neke opcine cudom obranile od agresije, sigurno jer su slucajno svi odlucili isti dan obaviti jednom tu svoju duznost? Recimo da jesam upoznat.... i recimo da znam da su Posavci kao roba na tržnici prodani zbog "viših" (čitaj: južno-brdskih) interesa. Htjedoh reći da su džabalebaroši univerzalna kategorija, a rat ih je i ovaj put nepogrešivo lansirao u orbitu uzvišenosti. Takvih se nakotilo previše izvan svake kontrole.... ne možeš biti samo "branitelj" i ništa više, kužimo se? Illa Tristia je napisao/la: zlusch je napisao/la: Zato bi jedna fina, poštena i temeljita revizija braniteljskih statusa bila pun pogodak. u potpunosti se slazem s tobom, ali bar moras odati neko postovanje prema onima koji zaista i jesu bili branitelji, ja sam prva za reviziju svega, ne samo toga. Niti jednom riječju nisam rekao riječ protiv branitelja.... ali jesam protiv "branitelja". Tristia: zlusch je napisao/la: Htjedoh reći da su džabalebaroši univerzalna kategorija, a rat ih je i ovaj put nepogrešivo lansirao u orbitu uzvišenosti. Takvih se nakotilo previše izvan svake kontrole.... ne možeš biti samo "branitelj" i ništa više, kužimo se? ma kuzimo se, ali mi je neobjasnjiva takva mrznja i gadjenje prema Hrvatima iz Bosne, posebno iz Posavine, to su inteligentni, posteni i nadasve ponosni ljudi (time mislim na obican narod), naravno da i tamo ima posebnih kategorija, ali to ne kategorizira cijeli narod tamo. DonQuijote: Illa Tristia je napisao/la: zlusch je napisao/la: Htjedoh reći da su džabalebaroši univerzalna kategorija, a rat ih je i ovaj put nepogrešivo lansirao u orbitu uzvišenosti. Takvih se nakotilo previše izvan svake kontrole.... ne možeš biti samo "branitelj" i ništa više, kužimo se? ma kuzimo se, ali mi je neobjasnjiva takva mrznja i gadjenje prema Hrvatima iz Bosne, posebno iz Posavine, to su inteligentni, posteni i nadasve ponosni ljudi (time mislim na obican narod), naravno da i tamo ima posebnih kategorija, ali to ne kategorizira cijeli narod tamo. to su krasni ljudi, kao i hercegovci, ali imaju svoju državu. i da stvari funkcioniraju mogli bismo se divno slagati, dolaziti si u goste i tako to. ali dok dolaze glasovati ovamo i žive na grbači poreza kojeg i ja uplaćujem, nekako se baš ne ljubimo... zlusch: Illa Tristia je napisao/la: zlusch je napisao/la: Htjedoh reći da su džabalebaroši univerzalna kategorija, a rat ih je i ovaj put nepogrešivo lansirao u orbitu uzvišenosti. Takvih se nakotilo previše izvan svake kontrole.... ne možeš biti samo "branitelj" i ništa više, kužimo se? ma kuzimo se, ali mi je neobjasnjiva takva mrznja i gadjenje prema Hrvatima iz Bosne, posebno iz Posavine, to su inteligentni, posteni i nadasve ponosni ljudi (time mislim na obican narod), naravno da i tamo ima posebnih kategorija, ali to ne kategorizira cijeli narod tamo. Ajd nemoj sad zalaziti u zonu sumraka pa generalizirati jednu narodnosnu skupinu. Previše podsjeća na retoriku jednog zanesenog brkatog čikice što se češljao sa strane... Ja u članku nisam zapazio gađenje prema ikome, već samo prema izopačenom sustavu vrijednosti koji brka prioritete. zlusch: Illa Tristia je napisao/la: Frost je napisao/la: Baš bi se tom revizijom statusa odalo poštovanje prema onima koji zaista jesu bili branitelji. da frost, slazem se, tako sam i rekla, aliovo sve sto je prije citirano, na to sam mislila, jer je proglasio sve džabalebarima, i Hrvatima iz koristi. Ajd da sam sebe citiram, a podebljat ću ono na što ti pogrešno referiraš: "Pazi, ako se kod nas u relativno uređenoj zemlji stvorila hrpa izmišljenih branitelja, zamisli koliko ih se na "majke mi" stvorilo u cirkusu od države zvanoj BiH. I to opet mi plaćamo.... a zašto? Zato jer su jednom obavili svoju dužnost i sad mogu džabalebariti doma i dobivati pare? " normabel: paradoks je 500 000 branitelja.dragovoljaca 91. u cijeloj Hrvatskoj je bilo oko 50 000 do prve mobilizacije. Tristia: DonQuijote je napisao/la: to su krasni ljudi, kao i hercegovci, ali imaju svoju državu. slazem se,imaju... imaju i srbi... a ne cujes da se oni medjusobno kolju i mrze, srbi iz srbije i rs-a.. na cijoj grbaci ti srbi zive? i zbog stava srbije srbi iz BiH imaju republiku srpsku, a hrvati imaju federaciju s bosnjacima (mislim da se sad tako zovu, da, bosnjaci) DonQuijote je napisao/la: ali dok dolaze glasovati ovamo i žive na grbači poreza kojeg i ja uplaćujem, nekako se baš ne ljubimo... objasni mi glasacku moc Posavaca.. nisam upoznata s tim. (nije zajeb, stvarno ne znam, znam da imaju pravo naglas kao 11 izborna jedinica,a ostalo ne znam) i vjeruj da taj narod ne vidi ni lipe tvoje koju uplatis, u dublji dzep ona upadne, tako da i ne ovise o tebi. Tristia: zlusch je napisao/la: Ajd da sam sebe citiram, a podebljat ću ono na što ti pogrešno referiraš: "Pazi, ako se kod nas u relativno uređenoj zemlji stvorila hrpa izmišljenih branitelja, zamisli koliko ih se na "majke mi" stvorilo u cirkusu od države zvanoj BiH. I to opet mi plaćamo.... a zašto? Zato jer su jednom obavili svoju dužnost i sad mogu džabalebariti doma i dobivati pare? " ok zlusch,no hard feelings, razumijem na sto si mislio. poslije se nije odnosilo na tebe, to je bio samo plod mog razocaranja, i cudjenja, kako jadni hrvati se osjecaju optereceno jer hrane hrvate iz BiH, da nema njih, procvali bi. bolje se zamislite kog to nosite na ledjima. anakonda: ...ovdje je stvar prioriteta....u vrijeme dok "hrvatski hrvati" doslovce gladuju, skupljaju boce po kontjenerima i bježe od murije kad žele kupiti polovne školske knjige za svoju djecu - veliki novac odlazi bošnjačkim hrvatimau....za čiji se narod treba brinuti njihova država, koja i u svom imenu ima i ono: Hercegovina.... Tristia: anakonda je napisao/la: ...ovdje je stvar prioriteta....u vrijeme dok "hrvatski hrvati" doslovce gladuju, skupljaju boce po kontjenerima i bježe od murije kad žele kupiti polovne školske knjige za svoju djecu - veliki novac odlazi bošnjačkim hrvatimau....za čiji se narod treba brinuti njihova država, koja i u svom imenu ima i ono: Hercegovina.... slazem se anakonda i s tobom, i ja sam svakako za reviziju svakog tipa, ida se dovede hrvatska u red, pogotovo bosna..i ako se u svojoj drzavi steze, ne moze curiti sa strane. ali jeste li se zapitali jel itko u BiH vidi te novce, ili se jednostavno tako opravdavaju racuni.. dodju li ti novci onima kojima su i najmjenjeni? razumijem sad zasto mrki pogled prema Hrvatima iz BiH, u ovim vremenima kad ih vidite,mislite si: i onako mi je tesko,jedva imam i za sebe,a moram njemu dat, a on se jadan misli: blago meni, imam sto imam, ne trazim od njih nista, i opet me mrko gledaju, ne vole me tudji, ne vole me moji.. a ovo bošnjačkim hrvatima, znas li ti sto to znaci? mozda si htjela reci bosanskim hrvatima.i mene je terminologija zbunjivala dugo vremena, kad se non stop nesto mijenja i izmislja.. justice: Retroaktivni ratnici piše:Viktor Ivančić BH Dani U prvim ratnim godinama, kao reporter tada još nezavisne Slobodne Dalmacije, smucao sam se po raznim linijama fronti, a moja zadnja ratna reportaža ticala se zbivanja oko Kupresa. U obližnjem Tomislavgradu konferenciju za novinare držao je ondašnji glasnogovornik HVO-a Petar Miloš, talentirani pisac i novinar, kazavši okupljenima da je "Kupres čvrsto u rukama hrvatskih branitelja". No kako je Miloš, kojega sam poznavao od ranije, na karakterističan način podizao lijevu obrvu kad god bi lagao, a u ta je doba to činio razmjerno često, slutio sam da je situacija po prilici obratna od one kakvu je opisao. S fotoreporterom sam se uputio prema Kupresu, uz niz peripetija uspio stići nadomak tome gradiću, te potvrdio glasnogovornikov službeni iskaz, uključujući tik s obrvom: sve je suprotno od onoga što je rekao. Ispisao sam reportažu za duplericu Slobodne Dalmacije, predao je nadležnome uredniku, i navečer, prije nego će list biti poslan u štampu, već po svome običaju (nepovjerljivost? taština?) otišao prekontrolirati tekst na regalu. Tu me dočekalo zanimljivo iznenađenje: gdje god sam u tekstu spominjao "pripadnike hrvatskih vojnih jedinica", ili "hrvatske vojnike", ili nešto slično, termini su zamijenjeni frazom "hrvatski branitelji". Ti su "hrvatski branitelji" nadirali iz svakog novog pasusa, mada ih u originalnom rukopisu ni jednom nisam spomenuo. Od nadležnoga urednika zatražio sam objašnjenje, a on mi je, strog i odlučan, pokazao dokument s naredbom Ministarstva obrane RH kojom se novinske i druge medijske redakcije obavezuju da pripadnike svih hrvatskih vojnih jedinica - ma gdje se one nalazile - nazivaju "hrvatskim braniteljima". U konstruktivnom tonu, pun dobrih namjera, kazao sam nadležnome uredniku da mi se živo jebe za državne instrukcije, pošto, u duhu opće borbene gotovosti, kanim zadržati suverenitet nad svojim tekstom. Dosta zbunjen, upitao me u čemu je prokleta razlika između "hrvatskog vojnika" i "hrvatskoga branitelja", pa sam mu pokušao objasniti da "hrvatski branitelji" u susjednoj Bosni i Hercegovini (a i inače) podrazumijevaju nešto striktnije značenje, nepotkrijepljeno činjenicama "na terenu", tim više ako je među njima dosta mladića iz Splita, Zagreba ili Varaždina. "Nemoj zaoštravati stvari na sitnicama", kazao mi je sada već iznerviranim glasom. "Život se sastoji od sitnica", rekao sam i povukao tekst. Uostalom, ne postoji državni befel, dodao sam, koji određuje da baš moj rukopis mora biti objavljen u novinama. Tekst je na kraju ipak objavljen, u izvornome obliku, pošto nadležni urednik zapravo nije bio loš čova, a i nije pri ruci imao zamjenski rukopis s kojim bi u onaj kasni sat zakrpao rupu u listu. To je prouzročilo drugi nesporazum: na duplerici Slobodne Dalmacije objavljena je moja reportaža s realnim opisom stanja na kupreškome ratištu, dok je na zadnjoj stranici istoga izdanja - koja je bila pod ingerencijom drugoga nadležnog urednika - objavljena Hinina vijest o tome da je "Kupres čvrsto u rukama hrvatskih branitelja". Hinin izvjestitelj naprosto nije bio upoznat s detaljem vezanim uz lijevu obrvu glasnogovornika Petra Miloša. A budući da se informacija o tome kako je "Kupres čvrsto u rukama hrvatskih branitelja", što na televiziji, što na radiju, što u ostalim novinama, vrtjela još puna četiri dana - prije nego se složno i medijski odgovorno priznao poraz - još se više učvrstila predodžba o meni kao novinarskom petokolonašu i jugokomunističkome agentu, te sam, uz puno razumijevanje nadležnih urednika, digao ruke od ratnih reportaža, ne želeći kvariti opću zabavu. x x x Gornju epizodu ne navodim zato da bih brusio terminološka svojstva domaćih osloboditelja, pošto su "hrvatski branitelji" u međuvremenu postali poštapalica od univerzalnog značenja, pa shvaćam da sam sa svojim nekadašnjim zanovijetanjima bio sizifovski blentav. Iz današnje perspektive, međutim, mori me druga dilema: Kako je, uz toliku količinu hrvatskih branitelja, Kupres uopće pao? Kako se tako veličanstvenoj i mnogoljudnoj armadi moglo dogoditi da je iz bosanskog gradića najuri šačica prokletih agresora? Prema zadnjim službenim statistikama, broj osoba u Republici Hrvatskoj koje uživaju administrativni status i prateće pogodnosti hrvatskih branitelja prešao je pola milijuna, ali trik je u tome da raste iz dana u dan. Samo od zadnjih parlamentarnih izbora (2007.) broj hrvatskih branitelja porastao je za 20 tisuća. Od siječnja ove godine, svakoga je mjeseca više od 500 novih umirovljenih branitelja. Ili ovako: u 2002. godini iz državnog je proračuna za braniteljske mirovine uplaćeno 1,9 milijardi kuna, dok je lani uplaćeno nešto manje od 5 milijardi. Ili ovako: u zadnjih pet godina - dok je na čelu Ministarstva branitelja bila današnja premijerka Jadranka Kosor - broj umirovljenih branitelja je udvostručen. Ili ovako: u zadnje dvije godine broj mirovinskih naknada koje se uplaćuju pripadnicima HVO-a ("hrvatskim braniteljima" u susjednoj BiH) je upeterostručen! Pritom valja znati da prosječna braniteljska mirovina iznosi 5.861 kunu, što je tri puta više od prosječne obične mirovine. Čak 80 posto umirovljenih branitelja prima prosječnu penziju od 7.100 kuna, što je skoro dvostruko više od prosječne hrvatske plaće. Još jedna usporedba: partizani iz Drugog svjetskog rata primaju prosječne penzije od 2.500 kuna, dok umirovljeni domobrani i ustaše dobivaju prosječno 2.200 kuna. Podaci su kardinalni, ali nacija o njima krotko šuti. Prema hrvatskim braniteljima gaje se posebni osjećaji, kombinacija prinudne zahvalnosti i realnoga straha. Što nam to govori o tzv. domovinskom ratu, koji je formalno završio prije skoro 15 godina? Očito, prava oslobodilačka ofenziva nastupila je nakon oslobođenja. Tada dolazi do masovne (samo)mobilizacije, širi se adrenalinska epidemija i bilježi nevjerojatni rast vojne spremnosti. Hrvati su toliko oduševljeni prestankom borbi da svi kreću u rat! Jedinice se popunjavaju, dobrovoljci niču kao gljive poslije kiše, formiraju se nove brigade i korpusi. Iz naknadne vizure, ispostavlja se da su žilavi otpor neprijatelju pružali pučkoškolci, domaćice, časne sestre, pa čak i službenici statističkih zavoda. Legendarnim "pumama" i "tigrovima" ovih se dana u razdiobi privilegija pridružuju "pčelice" i "zečići", specijalci iz čuvenih vrtića koji nikada nisu pali agresorima u ruke. Nitko ne pati od krize srednje dobi, obavlja se direktan prijelaz iz kategorije juniora u udrugu veterana. Za frapantno veliki broj Hrvata misija oslobađanja zemlje mnogo je važnija danas nego u vrijeme kada je zemlju trebalo oslobađati. Općenito bi se moglo reći da je krunski rezultat nastanka slobodne Hrvatske to da danas imamo mnogo više osloboditelja nego slobode. Ako se trend nastavi - a nema razloga da tako ne bude - u razmjerno kratkom razdoblju moglo bi se dogoditi da u Hrvatskoj bude više bivših ratnika nego stanovnika, a tada bi se već mogao pojaviti ozbiljan problem: koja će, naime, struktura populacije biti zadužena za prehranu bivših ratnika? No, to će neka od tradicionalno dosjetljivih HDZ-ovskih vlada ionako rješavati u hodu. Kao što će se nacionalni akademici nositi s tegobama mogućega povijesnog revizionizma, jer zdrav razum govori sljedeće: da je Hrvatska poduzimala oslobodilačke akcije s današnjim brojem tadašnjih boraca, zbrisala bi okupatora za manje od jednoga dana, pa bi se višegodišnja krvava epopeja svela na nekoliko dramatičnih sati. I što onda? Kamo s arhivom ratnih bajki i legendi? Kamo s povijesnim udžbenicima? Kamo s temeljima državnosti? Odgovor hrvatskih akademika ovome izazovu unaprijed se dade naslutiti: eliminirajmo zdrav razum i problem je praktički riješen... Zasad se tek može reći da je rat bio najveća socijalna reforma na ovim prostorima. Da se kojim slučajem Jugoslavija mirno raspala, nikada toliko ljudi ne bi bilo zbrinuto u tuđim stanovima, niti bi im se udijelile izdašne državne rente. Ako dublje razmislimo, neizbježni pokolj je bio posljedica brige za običnoga čovjeka. Nakon toga, u privatnome sektoru, domovinski rat postao je najprofitabilnija privredna grana - pošto se temelji na eksploataciji proračunske rudače - a branitelj najunosnije zanimanje. Mnogo mladih opredjeljuje se za tu struku, naročito danas, jer su privučeni komparativnim prednostima: nisi izložen ratnim pošastima, živiš neusporedivo bolje od ostalih, ne osjećaš posljedice ekonomske krize, možeš otići u mirovinu prije četrdesete i imati dvostruko veću penziju od plaće prosječnoga zaposlenika. Između hrvatskoga branitelja i građanina koji nije branitelj startna je razlika gotovo nepojmljiva. Onome tko se izborio za status branitelja život je praćen olakšicama u gotovo svakom zamislivom segmentu: od jeftinijih telefonskih impulsa i besplatnoga prijevoza, pa do popusta za kupovine automobila, tehničkih uređaja, jahti ili školskih knjiga, a prinadležnosti se prenose i na nasljednike, pa djeca branitelja, primjerice, imaju dodatne bodove kod upisa na hrvatska sveučilišta. Društvo je, mimo klasnih razlika proizašlih iz kapitalističke prisile, podijeljeno na građane prvoga i drugog reda, te svi nastoje uskočiti u prvu kategoriju, a i socijalno osjetljiva vlast - fondovima za potkupljivanje i mjerama posebnih previda - nastoji što više građana korumpirati naknadama za nepostojeće zasluge, računajući na protuusluge u trenucima kada se, jednom u četiri godine, pred glasačkim kutijama slavi demokracija. Kako je određena količina žitelja ipak nužna da svojim poreznim izdvajanjima opslužuje prvokategornike i državni aparat, svaki debalans između prihoda i rashoda rješava se njihovim daljnjim kategorijalnim srozavanjem, pa od građana drugoga reda postupno postaju radno osposobljeno roblje. Ostaje još nelagoda oko mitologije i sentimentalnih refrena o "brojčano nadmoćnijem neprijatelju" (kojeg smo "uspjeli svladati uz herojstvo i nadljudske napore"), parola koje se tope poput kugli sladoleda na kolovoškom suncu, što znači da će valjati s dodatnom pažnjom pristupati odgojno-obrazovnom procesu. Jer mali Štef ili mali Joško mogli bi nastavnika iznenaditi prostom logikom: Ako je naših bilo pola milijuna, što im je trebalo toliko godina da oslobode zemlju? Kako ih je to agresor s mizernim brojem vojnika uspijevao držati pod okupacijom? Tu bi, pak, osviješteni prosvjetni radnik trebao Štefu i Jošku u startu začepiti prljave gubice: Samo onaj tko ne postavlja nepristojna pitanja moći će računati na status branitelja! Ili kad odrastete želite postati nastavnici kao ja, s četiri tisuće kuna i četiri neotplaćena kredita? Uglavnom, već skoro desetljeće i pol Hrvatskom dominira posebna društvena figura: retroaktivni ratnik. Tako je u kolektivnome mentalnom obzoru ustanovljen i retroaktivni domovinski rat, tvorevina ispunjena s onoliko mitova, dogmi i ideoloških prijetnji koliko je neophodno da se sačuva socijalna sigurnost i materijalna potkoženost retroaktivnih ratnika. A budući da retroaktivni ratnici predstavljaju pretorijansku gardu vladajuće stranke, pouzdanu glasačku mašinu koja će osiguravati političku (pa i fizičku) potporu onima što su im privilegije priskrbili, radi se o masi koja ne smije biti izložena ni eroziji ni reviziji. A ni suvišnim uznemirenjima: kada nastupi kriza, kakvoj svjedočimo ovih dana, kresat će se svima, ali ne i njima. To upućuje na zanimljivu evoluciju domovinskog rata: u početku je on bio oslobodilački (sa značajnim elementima zločina), zatim je postao agresorki (na teritoriju Bosne i Hercegovine), da bi se od završetka ratnih operacija do danas nametnuo kao okupacijski (na teritoriju same Hrvatske). Jer ako neumjerene boračke povlastice koristi pola milijuna ljudi - što je, prema optimističkim procjenama, trostruko više od broja stvarnih učesnika rata - pustošeći bez milosti državni proračun, cijedeći prestravljeni i ni od koga zaštićeni ostatak stanovništva, a politička vlast stimulira mobilizaciju novih i novih retroaktivnih branitelja, možemo reći da se radi o nepriznatoj vojnoj diktaturi. Osnovna odlika hrvatskoga nacionalnog pokreta je da, hotimično, nije svladao razliku između nezavisnosti i nezasitnosti. Potonja je toliko intenzivna, a vlast toliko nesigurna u sebe, da će okupatora uskoro biti više od okupiranih. Tada će silno nedostajati lijeva obrva Petra Miloša da znamo što nam je činiti. Jer ako je smisao hrvatske nezavisnosti u tome da se za lažne branitelje ubire harač i unovčava lažni rat, pitanje je samo dokad će trajati lažni mir. Tristia: odlican tekst!svaka cast na postu.. sad mi je jasno zasto moj stari (inace ne dobiva ni kune sto je bio branitelj, nije cak htio ni po odlikovanje otic) izbjegava svaku temu o ratu.. zamislite vi to.. ljudi se borili, umirali, strahote gledali, da bi 15 godina nakon toga takvih kao oni bilo tri put vise, kad se o placi radi, a kad se ratovalo, nigdje tih junaka. ma revizija, odmah! jadni ti ljudi.. zamislite kako se osjecaju.. lufus: Čemu ovo prigovaranje kad su nama jedinima u Europi plaće rasle u 2009. :roll: http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/34359/Hrvatska-je-jedna-od-rijetkih-zemalja-u-kojoj-place-rastu.html W.M. Felt: Illa Tristia je napisao/la: slazem se anakonda i s tobom, i ja sam svakako za reviziju svakog tipa, ida se dovede hrvatska u red, pogotovo bosna. Zanimljivo, svi su uvijek načelno za nekakvu reviziju. Ne znam samo kako je onda, kad je revizija za ministra Pančića u Račanovoj vladi pokušana, 150.000 ljudi marširalo splitskom rivom, derući se "bando crvena", i slično. Posljednji pokušaj revizije završio je prijetnjama državnim udarom, a samo naivčine miisle da se tu radilo o nekakvoj borbi za generale - ti su generali brzopotezno otpremljeni u Haag prvi dan kad se na vlast vratio organizator cijelog cirkusa, Hdz. Budite vi liječnik koji će osobi naoružanoj u ratu danas ukinuti nepravedno stečenu povlasticu. Budite vi državni službenik koji će naoružanom "branitelju" reći da nije bio branitelj, nego čuvar skladišta, da nije ozljeđen u ratu nego se slupao autom pijan. Kakva revizija! anakonda: ...upravo je u tome i problem...previše je onih koji bi bili izbačeni iz registra, a nisu samo liječnici ti koji bi bili u strahu od osvete...dugo je već vremena prošlo i lijepo su se takvi naviknuli primati mirovine koje su veće od onih koji su BILI branitelji na prvoj crti, a ne kuhari i tajnice po Zagrebu... ..po meni, jedino što bi trebalo napraviti jest objaviti javno registar...pa da narod zna tko su svi ti silni branitelji koji su obranili Lijepu našu.... Tristia: kakva drzava! ja bi bila i taj lijecnik i taj drzavnik. ne moze se zivjeti tako, pa sami cemo sebe unistiti strahom da se stvari isprave. taj lijecnik, neka radi po svojoj savijesti, neka radi svoj posao, isto tako i sluzbenik. takvih je lijecnika i sluzbenika falilo. Tristia: anakonda je napisao/la: ...po meni, jedino što bi trebalo napraviti jest objaviti javno registar...pa da narod zna tko su svi ti silni vojnici koji su obranili Lijepu našu.... ma zna narod, ali se boli reagirati... - zbog osvete. zna se tocno u svakom selu ko je bio na crti,a tko u dojclandu. i tko prima a ne bi trebao. sve se zna. akcije fali. anakonda: ...akcija se dogoditi neće, prejak je lobi onih koji se ne bi trebali nalaziti u registru...pri tom čak ni ne mislim na broj ljudi, nego tko su i s kakvim su činovima otišli u mirovinu, te što su radili..... ...a javna objava bi možda dala barem moralnu satisfakciju onima koji bi mogli pljuniti pred čovjeka koji je svoj invaliditet zaradio u saobraćajki negdje u zagrebu.... ...o HVO mirovinama ne želim ni pričati, nema smisla...članak koji je dao @Felt dovoljno govori o "hrvatskim braniteljima" i hrvatskom vijeću obrane.... W.M. Felt: Illa Tristia je napisao/la: anakonda je napisao/la: ...po meni, jedino što bi trebalo napraviti jest objaviti javno registar...pa da narod zna tko su svi ti silni vojnici koji su obranili Lijepu našu.... ma zna narod, ali se boli reagirati... - zbog osvete. zna se tocno u svakom selu ko je bio na crti,a tko u dojclandu. i tko prima a ne bi trebao. sve se zna. akcije fali. Sama objava registra ne znači ništa. Svojedobno je Slavonski dom objavio ratne invalide Os-Ba županije, što je neke tamo umalo koštalo glave, i što se dogodilo? Osim što smo se poprilično dobro zabavljali gledajući tko je sve u Osijeku 30-40% postotni invalid, dogodilo se nije ništa. Objava registra bila bi tek malena prolazna neugodnost lažnih invalida, lažnih branitelja i drugih nezasluženih povlastičara, odnosno kratkotrajna muka pravih branitelja kada bi vidjeli tko je sve navodno s njima boravio u rovu. Tristia: anakonda je napisao/la: ...akcija se dogoditi neće, prejak je lobi onih koji se ne bi trebali nalaziti u registru...pri tom čak ni ne mislim na broj ljudi, nego tko su i s kakvim su činovima otišli u mirovinu, te što su radili..... ...a javna objava bi možda dala barem moralnu satisfakciju onima koji bi mogli pljuniti pred čovjeka koji je svoj invaliditet zaradio u saobraćajki negdje u zagrebu.... ...o HVO mirovinama ne želim ni pričati, nema smisla...članak koji je dao @Felt dovoljno govori o "hrvatskim braniteljima" i hrvatskom vijeću obrane.... znam :( mogli bi oni pljuniti pred njega, ali njega opet ne bibilo stid.. da ima imalo obraza ne bi se poredio s onima koji su uistinu to zasluzili. a bilo bi lijepo razvikati takve, da se ne zna samo lokalno za nih. :) mozda bi im se obrazi ipak malo zacrvenili.. anakonda: ...kao što rekoh, bar bi malo moralne satisfakcije bilo za one koji tu nepravdu osjećaju kroz vlastito iskustvo....kada bi znali da će ovima drugima i pet minuta biti neugodno... anakonda: ...eto i vrlo friškog primjera...pitam se hoće li se sad javitimožda netko tko ima opravdanja i za ovo? Tristia: kao sto sam i rekla, ne vide obicni ljudi tih novaca. prvo guzonje iz hrvatske uzmu dio, onda guzonje iz bih uzmu dio, i onda se misli da ti novci dodju do obicnog covjeka.. padobranac: errrr je napisao/la: po osnovu minulog rada kojega su ostvarili nateritoriju RH no dakle anakonda: Illa Tristia je napisao/la : kao sto sam i rekla, ne vide obicni ljudi tih novaca. prvo guzonje iz hrvatske uzmu dio, onda guzonje iz bih uzmu dio, i onda se misli da ti novci dodju do obicnog covjeka.. ...kao što i napisah: hrvatski paradoks...umjesto sirotinje, hranimo one koji imaju i više nego što zaslužuju...k tome još bi bilo i najbolje da nisu iz te naše jadne države.... anakonda: errrr je napisao/la : 700 milijuna kuna za one koji su branili i obranili ovu zemlju od agresora je puno, a nije puno gotovo 1 700 milijuna za one koji su ovu zemlju prvo ekonomski uništili, a onda pokušali i vojno osvojiti. ...ovaj je citat još i bolji...podebljani dio govori sve o autoru posta: 1. ne zna čitati s razumijevanjem 2. nema pojma o zemljopisu 3. nije shvatio poantu teksta 4. ne zna što je riječ "paradoks" ...no, to ga ne spriječava govoriti drugima da su nenormalni, jer imaju drugo mišljenje... morgan: Illa Tristia je napisao/la: sad mi je jasno zasto moj stari (inace ne dobiva ni kune sto je bio branitelj, nije cak htio ni po odlikovanje otic) izbjegava svaku temu o ratu.. zamislite vi to svaka čast ocu na obrazu.čovjek vidi tko se sve oko njega okoristio statusom pa se ne želi prljati sa takvim smećem.vjerujem da mu nije lako al mu je zato savjest čista. vjivance: PEGY je napisao/la: Vi zaboravljate za koga ti svi "branitelji" "hvo" i oni "bre" glasuju na izborima!!! Ja se nesmatram braniteljem već dragovoljcem Domovinskog rata i zadržavam pravo da ne izlazim na glasanje, jer nemam za koga da glasam zujo: vjivance je napisao/la: PEGY je napisao/la: Vi zaboravljate za koga ti svi "branitelji" "hvo" i oni "bre" glasuju na izborima!!! Ja se nesmatram braniteljem već dragovoljcem Domovinskog rata i zadržavam pravo da ne izlazim na glasanje, jer nemam za koga da glasam To ne znači da nije netko glasao umjesto tebe.Bolje je izaći na izbore pa prekrižiti listić nego uopće ne izaći.Neznam, dali si primjetio koliko ima mjesta u Zagori koja imaju više birača nego stanovnika? Razor: vjivance je napisao/la: PEGY je napisao/la: Vi zaboravljate za koga ti svi "branitelji" "hvo" i oni "bre" glasuju na izborima!!! Ja se nesmatram braniteljem već dragovoljcem Domovinskog rata i zadržavam pravo da ne izlazim na glasanje, jer nemam za koga da glasam bolje izać na izbore, jer ako ne izađeš ti daješ glas trenutnoj vladi, a svi onda pljuju kako im je loše a teško im je ustat i otić i stavit X... errrr: padobranac je napisao/la :errrr je napisao/la: po osnovu minulog rada kojega su ostvarili nateritoriju RH no dakle Ironija Odn. apsurd je u tome što taj minuli rad je podrazumijevao progon hrvatskih domoljuba i neistomišljenika, nerijetko likvidacije koje su dotična gospoda vršili kao pripadnici UDBA-e, KOS-a , SDB-a ili koje već službe kojoj su pripadali. Kasnije ta ista gamad je bila protiv samostalne i suverne Hrvatske i na sve načine pomagala velikosrbskoj politici da zadrži kakavu takvu krnju srboslaviju. I zato je ta komuniostička i veleizdajnička bagra nagrađena povlaštenim HRVATSKIMmirovinama. sic! errrr: anakonda je napisao/la :errrr je napisao/la : 700 milijuna kuna za one koji su branili i obranili ovu zemlju od agresora je puno, a nije puno gotovo 1 700 milijuna za one koji su ovu zemlju prvo ekonomski uništili, a onda pokušali i vojno osvojiti. ...ovaj je citat još i bolji...podebljani dio govori sve o autoru posta: 1. ne zna čitati s razumijevanjem 2. nema pojma o zemljopisu 3. nije shvatio poantu teksta 4. ne zna što je riječ "paradoks" ...no, to ga ne spriječava govoriti drugima da su nenormalni, jer imaju drugo mišljenje... A tvoj jadni pokušaj analiziranja mene, meni govori da si tuka veća negoli sam i mislio. Zaglupljena i zaslijepljena političkim pamfletima koji siju mržnju i razdor medju sve Hrvate, autora kalibra Viktor (smrdljivi) Ivančić ili Jergović ( kukavica) Miljenko ili Drago (osvetnik Zoro) Hedl + još masa "novopečenih" ikona koje štancaju index&co, sorosevi plaćenici i veleizdajnici ove jadne i napaćene zemlje. Samo ti slušaj i čitaj takve mamlaze umjesto svog zdravog razuma. Čak ni statistike koje iznose nisu točne i ova cifra o 700 mil. kuna je netočna što je čista obmana javnosti. Ali kome pričati?! Guskama poput tebe? ha-ha-ha... errrr: morgan je napisao/la :Illa Tristia je napisao/la: sad mi je jasno zasto moj stari (inace ne dobiva ni kune sto je bio branitelj, nije cak htio ni po odlikovanje otic) izbjegava svaku temu o ratu.. zamislite vi to svaka čast ocu na obrazu.čovjek vidi tko se sve oko njega okoristio statusom pa se ne želi prljati sa takvim smećem.vjerujem da mu nije lako al mu je zato savjest čista. Naravno da se nije okoristio jer mu se otac nije ni mogao okoristit, ako je ostao SAMO branitelj i nema statusa RVI. OD cifre koja se spominje (trenutno 550 000) da ima branitelja okoristilo i "okoristilo" se njih svega 55 000 koji su otišli u invalidsku i "invalidsku" mirovinu + još 12 000 užih članova obitelji POGINULIH I NESTALIH koji su se isto tako "okoristili" (tko misli suprotno dabogda mu sutra dijete zgazilo tramvaj). Ostatak branitelja ona prava koja su im dana možeš okačiti mačku orep jer nisu ni blizu pravima koje npr. imaju američki ili bilo koji drugi veterani ratova. Zbog NESELEKTIVNE hajke na branitelje i "branitelje" onima istinskima je nanesena neprocjenjiva šteta zbog čega je tim ljudima postalo problem i teret uopće reći da su bili branitelji. A to se nije smjelo dopustiti, ma što govorili razni Ivančići, Hedlovi, Klauški i ini SMRDLJIVCI novinarskog zanata. errrr: zujo je napisao/la :vjivance je napisao/la: PEGY je napisao/la: Vi zaboravljate za koga ti svi "branitelji" "hvo" i oni "bre" glasuju na izborima!!! Ja se nesmatram braniteljem već dragovoljcem Domovinskog rata i zadržavam pravo da ne izlazim na glasanje, jer nemam za koga da glasam To ne znači da nije netko glasao umjesto tebe.Bolje je izaći na izbore pa prekrižiti listić nego uopće ne izaći.Neznam, dali si primjetio koliko ima mjesta u Zagori koja imaju više birača nego stanovnika? Kakve veze ima lažiranje listića onih koji uopće nisu izašli na izbore, s eventualnim duplim glasovima dijasporaša iz BiH koji su prijavljeni i vamo i tamo? Znaš li ti uopće koliko se glasača na prošlim PARLAMENTARNIM izborima uopće odazvalo glasanju i koliki ih je ukupni broj na popisu, a koliko je manjinaca (srba) i ostalih iskoristilo svoje duplo pravo glasa koje im je dano ustavom i izbornim zakonima? Znaš li ti lepi moj ( PEGY, vjivance takodjer9)da na popisu birača imamo 270 000 srba, a da ih je u Hrvatskoj prema zadnjem popisu i usklađenjima koje vrši službena statistika, svega 250 000. Dakle kad već govorilo o prekobrojnima, red je spomenuti i ovu najsmrdljiviju kategoriju,kategoriju onih koja itekako mrzi Hrvatsku i sve hrvatsko, ali voli hrvatske kune. Za koga takvi glasaju, možda za HDZ? Ovdje vidim da se postaju odabrani članci, odabranog sadržaja, no nitko se nije sjetio da posta članak iz jutarnjeg o obnovljenoj zgradi Medačkim srbima na koju su potrošeni milijuni kuna, a u kojoj uopće ne žive oni kojima je namjenjena, srbima povratnicima, dokistovremeno imao masu izgnanih Hrvata kojima je četnička bagra sve zapalilila i kojima još uvijek nije osiguran kavlitetan (ili bilo kakav) smještaj?. Takve stvari vas drugovi uopće ne tangiraju. sic! morgan: errrr je napisao/la: Ironija Odn. apsurd je u tome što taj minuli rad je podrazumijevao progon hrvatskih domoljuba i neistomišljenika, nerijetko likvidacije koje su dotična gospoda vršili kao pripadnici UDBA-e, KOS-a , SDB-a ili koje već službe kojoj su pripadali. Kasnije ta ista gamad je bila protiv samostalne i suverne Hrvatske i na sve načine pomagala velikosrbskoj politici da zadrži kakavu takvu krnju srboslaviju. I zato je ta komuniostička i veleizdajnička bagra nagrađena povlaštenim HRVATSKIMmirovinama. sic! ako imaš nekoga poimence što to ne dojaviš službenim organima pa nek im ukinu povlaštene mirovine. vjivance: errrr je napisao/la: zujo je napisao/la :vjivance je napisao/la: PEGY je napisao/la: Vi zaboravljate za koga ti svi "branitelji" "hvo" i oni "bre" glasuju na izborima!!! Ja se nesmatram braniteljem već dragovoljcem Domovinskog rata i zadržavam pravo da ne izlazim na glasanje, jer nemam za koga da glasam To ne znači da nije netko glasao umjesto tebe.Bolje je izaći na izbore pa prekrižiti listić nego uopće ne izaći.Neznam, dali si primjetio koliko ima mjesta u Zagori koja imaju više birača nego stanovnika? Kakve veze ima lažiranje listića onih koji uopće nisu izašli na izbore, s eventualnim duplim glasovima dijasporaša iz BiH koji su prijavljeni i vamo i tamo? Znaš li ti uopće koliko se glasača na prošlim PARLAMENTARNIM izborima uopće odazvalo glasanju i koliki ih je ukupni broj na popisu, a koliko je manjinaca (srba) i ostalih iskoristilo svoje duplo pravo glasa koje im je dano ustavom i izbornim zakonima? Znaš li ti lepi moj ( PEGY, vjivance takodjer9)da na popisu birača imamo 270 000 srba, a da ih je u Hrvatskoj prema zadnjem popisu i usklađenjima koje vrši službena statistika, svega 250 000. Dakle kad već govorilo o prekobrojnima, red je spomenuti i ovu najsmrdljiviju kategoriju,kategoriju onih koja itekako mrzi Hrvatsku i sve hrvatsko, ali voli hrvatske kune. Za koga takvi glasaju, možda za HDZ? Ovdje vidim da se postaju odabrani članci, odabranog sadržaja, no nitko se nije sjetio da posta članak iz jutarnjeg o obnovljenoj zgradi Medačkim srbima na koju su potrošeni milijuni kuna, a u kojoj uopće ne žive oni kojima je namjenjena, srbima povratnicima, dokistovremeno imao masu izgnanih Hrvata kojima je četnička bagra sve zapalilila i kojima još uvijek nije osiguran kavlitetan (ili bilo kakav) smještaj?. Takve stvari vas drugovi uopće ne tangiraju. sic! brate ponavljam dragovoljac sam, kuča mi bila pogođena - sam sam ju sa svojom ženom obnovio kako sam znao, od ove države ništa nisam dobio - njoj sam skoro sve dao a sada mi netreba ni pravo da glasujem pošto su pobjeguljama dali sve. Srbi su bar htjeli pobit nas pa uzet. a naši hoče da nas pretvore u roblje pa da radimo za nekolicinu. Lep pozdrav