Forum: Ljepota, zdravlje, hrana Topic: Utrvđevanje krvne grupe u KBO ------------------------------------- hyppolita: Da li netko zna koliko košta utvrđivanje krvne grupe u bolnici? Danas sam išla vaditi krv i mokraću, pa sam pitala sestru koja mi je vadila krv za mišljenje i ona mi je rekla da ne idem bez 500 kn iako sam dopunsko i zdranstveno osigurana a uz to i trudnica. Da li je moguće da to toliko može koštati i da kao trudnica nemam nikakvo oslobođenje plačanja ili neku povlasticu? Hvala! MissTake: :-/ ako imaš trudničku knjižicu koju je dobila tvoja mama kad je čekala da ju ti obraduješ, onda ti tamo mora pisati, jer nakon porođaja djetetu se uvijek određuje krvna grupa a ovako, cjenik, ne znam :( hyppolita: MissTake je napisao/la: :-/ ako imaš trudničku knjižicu koju je dobila tvoja mama kad je čekala da ju ti obraduješ, onda ti tamo mora pisati, jer nakon porođaja djetetu se uvijek određuje krvna grupa a ovako, cjenik, ne znam :( Ma nemam to, a nit mama ima, kad je to bilo... ( bilo bi lijepo kad bi mi mama znala kad me rodila). Čudno da sam imala operaciju srca i da sam često boravila u bolnici a da mi nigdje ne piše koja sam krvna grupa i koji mi je Rh faktor.... MissTake: to ti mora pisati možda da odeš do liječnika opće prakse i da pogleda u knjižicu znam 100% da priznaju podatke iz trudničke knjižice ma koliko bili stari hyppolita: A gle, rođena sam u Brčkom, tak da kak mi mama kaže nit je dobila trudničku niti išta. Išla sam baš danas kod liječnika pa nema ni on krvnu grupu. A budem već nekak saznala, ali sam se šokirala cijenom te usluge. tonya: Hyppolita, zemljakinjo! :) hyppolita: tonya je napisao/la: Hyppolita, zemljakinjo! :) Al se prepoznajemo odma...:) Pozdrav i tebi zemljakinjo! evil monkey: znam da ti utvrde krvnu grupu kad ides dobrovoljno dati krv, ali ne znam da li to kao trudnica mozes (to je onda bespla) tonya: Čudno mi je kako ti mama nije dobila trudničku, mislim, moja je, a pretpostavljam da smo rođene u istoj ustanovi. :) Sretno s otkrivanjem krvne grupe! hyppolita: evil monkey je napisao/la: znam da ti utvrde krvnu grupu kad ides dobrovoljno dati krv, ali ne znam da li to kao trudnica mozes (to je onda bespla) N možes kao trudnica besplatno, ne možeš opčenito ići dati krv kad si trudan. pop-ap-teta: kao trudnica nisam platila nista i test za krvnu grupu kao i neke bolesti je obvezan djetetu se ne upisuje u trudnicku knjizicu krvna grupa niti mu se vadi koliko ja znam, a zadnji porod sam imala 2004. osim ako od tada nesto nisu izmijenili sto ja ne znam trudnice ne mogu davati krv najbolje se informirati kod doktorice opce prakse ili na stranicama KBO zavoda za transfuziju, a to imas sve na netu... eto valjda sam malo pomogla barem :) MoNk: Ne boj se, navest će ti krvnu grupu u trudničku knjižicu... To je standardna procedura... A kao trudnica, mislim da ne moraš ništa plaćati, jel ako se dobro sjećam trudnice su oslobođene participacije, mislim da je šifra oslobođenja 92...:lol: lidija777: meni je trebala krvna grupa zbog operacije i nisam nista platla... doktorica opce prakse mi je napisala uputnicu za transfuziju i tamo su mi bez problema to utvrdili Sharon: Za trudnice je obvezno utvrđivanje krvne grupe i besplatno je, kao i sve ostalo tijekom trudnoće i poroda. Obavlja se na odjelu za transfuziologiju KBO bez obzira ako je ta pretraga rađena i prije. Samo, čini mi se da to rade odmah u prvim tjednima trudnoće - čim dobiješ trudničku knjižicu... Djetetu ne određuju krvnu grupu, osim ako ne moraju zbog nečega.