Forum: Vijesti Topic: Osječki spomenici: Novi ‘glanc’ za Picassa, Starčevića i Krležu ----------------------------------------------------------------------- Leon: Trinaest osječkih spomenika ove će godine zahvaljujući osiguranih 300.000 proračunskih kuna dobiti “uglancani” izgled. Gradski su oci, naime, raspisali postupak javne nabave usluga čišćenja i popravaka spomenika. Na popisu su poprsja Franje Kuhača, Paje Kolarića, Huge Hotzendorfa i Ćire Truhelke, skulpture Pabla Picassa, Franje Krežme, Ante Starčevića i Miroslava Krleže, Neumonnova skulptura žrtvama fašizma “Majka i dijete” te Brlošićeva “Majka i dijete”. U planu je i uređenje zidova partera skulpture “Umirući vojnik” te Secesijskog bunara i poprsja Adolfa Waldingera. Poprsju Kuhača, Kolarića i Hotzendorfa te skulpturi F. Krežme slijedi demontaža, čišćenje, popravak napuknuća, izrada nosača i klinova, patiniranje, zaštita i montaža. Na skulpturama P. Picassa i M. Krleže prije čišćenja treba provesti sanaciju oštećenja, dok će se u parteru skulpture “Umirući vojnik” provesti mlazno čišćenje i hidrofobiranje zida od cigle. Secesijski bunar, pak, “dočekat” će uklanjanje grafita. Na svim će se spomenicima provesti proljetno i jesensko čišćenje te zaštita. Za skulpture i poprsja koja imaju postament nužno je provesti njihovo čišćenje, hidrofobizaciju i zaštitu od grafita te obnoviti tekst. Autorica: Željka Rački-Kristić/Vecernji.hr Foto: centurion Picasso pernabukano: Predlažem gradonačelnika da osobno očisti spomenik Starčeviću:-) VRATITE NAM GRUPU GRAĐANA! W.M. Felt: Ovo bi mogla biti zanimljiva tema. Ja predlažem da se nasilno postavljeni nakaradni spomenik Anti Starčeviću premjesti jer je postavljen odlukom jednog čovjeka. Predlažem da se vrati Grupa građana. No predlažem da se rekonstruiraju spomenici Veljku Vlahoviću (?) kod Iktusa i NOB-u u parku Perivoju... i svi drugi razneseni spomenici. Ako se ne mogu rekonstruirati, jer su odletjeli u zrak, predlažem da se na istim lokacijama postave novi spomenici identične tematike, ali ne nasilno kao Ante Starčević, već nakon provedenog natječaja u kojemu će odlučivati isključivo umjetnici i arhitekti, i u kojemu će se postaviti spomenik koji je zaista pobijedio na natječaju - recimo, protiv slavnih radijatora na trgu Slobode načelno nemam ništa jer je o njemu odlučila struka (osobno, kao laik, mislim da su užasni). To bi bio pravi glanc spomenicima i osječkoj umjetnosti. Ako je bilo spomenika raznesenih i prije 100 godina, a o njima postoji dokumentacija, valjalo bi i s njima nešto pokušati. Kada bi osječku povijest promatrali kroz spomenike, ispalo bi da se tu nešto događalo prije nekoliko stotina godina (no ne znamo što, jer umjesto spomenika gledamo reklamu za Coca-Colu - Tvrđa Kuga). Onda je Osijek nestao sa lica zemlje, i ponovo se pojavio tek 1991., uz kratki bljesak sa početka 20. stoljeća (Starčević). morgan: 300.000 kuna za nešto što će netko napraviti sa amperom vode i krpom? :) slažem se sa gornjim govornikom da sve ikad postavljene spomenike u ovom gradu treba vratiti - ako je moguće - na njihovo mjesto. ukoliko je neizvedivo pa imamo dosta parkova na kojima se mogu postaviti. PreacheR: Ma kakve Truhelke, Hecndorfi, Pikasa i neke Krleže, tko su ti ljudi :?::?: Zašto prioritet pri glancanju nisu dobili spomenici Mati Šabiću - Šabanu na Jugu II i Paji Borasu u Donjem gradu :?::idea: Ne trebamo se sramiti vlastitog kulturnog naslijeđa! anakonda: PreacheR je napisao/la : Ma kakve Truhelke, Hecndorfi, Pikasa i neke Krleže, tko su ti ljudi :?::?: Zašto prioritet pri glancanju nisu dobili spomenici Mati Šabiću - Šabanu na Jugu II i Paji Borasu u Donjem gradu :?::idea: Ne trabamo se sramiti svoga kulturnog naslijeđa! ...jamačno se šališ..... :shock: PreacheR: Pokušao sam ironično skrenuti pažnju na činjenicu da ima većih i nakaradnijih kulturnih blasfemija čak i od spomenika dragog nam oca domovine na glavnome trgu. :roll: anakonda: PreacheR je napisao/la : Pokušao sam ironično skrenuti pažnju na činjenicu da ima većih i nakaradnijih kulturnih blasfemija čak i od spomenika dragog nam oca domovine na glavnome trgu. :roll: ...uf, dobro je....već sam pomislila da si ozbiljan..... :wink: ciao_bao!: PreacheR je napisao/la: Pokušao sam ironično skrenuti pažnju na činjenicu da ima većih i nakaradnijih kulturnih blasfemija čak i od spomenika dragog nam oca domovine na glavnome trgu. :roll: :victory: sirotom mutantu od spomenika nikakav glanc ne moze pomoci... jedino da ga izbruse na velicinu spomenika Franje Krezme....