Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kulturalno usokirana

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
andolina
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.08.2006. 19:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Draga Katica , jesi dobila sms za rodjendan? Bas mi nedostajes..ja sam u Osijeku i nemam s kime na kavu Sad
Iz tvog posta ja citam samo negativno nabijenu ispovijest..i pokusavam te razumijeti. No moram ti nesto konfontirati - jako dobro racionaliziras stvar sa onim "challenging yourself.." i te stvari. Mislim da sa osobnoscu koju imas i sa sposobnoscu koja te prati mozes jako dobro sebe izazivati u razvijenijim zemljama i izazovnijim poslovima. Katty ipak su "oni" s kojima si sada malo iza nas...i trudeci i ziveci se jako puno mijenjas a oni od tebe samo mogu nauciti, a ne ti od njih. To je moje misljenje. Ja znam da si ti otvorena za izazove življenja u daljini pa ti toplo preporucavam jednu prekrasnu sredjenu zemlju Canadu gdje je itekako mnogo razlicitosti i nacionalnosti ali i dobrog standarda zivota.. Ma bez obzira gdje si, nedostajes nam i nase su svakodnevice siromasnije bez tebe. Navijam da se vratis i nadjes mir u nasoj Hrvatskoj jer gdje god bila uvijek ces imati jedno opterecenje - Hvatsku i svoj dom (i nase vaze - nismo zaboravile). Znam to iz zivota svog starog i svih koji su otisli...
Pisi malo cesce... Pusa Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.08.2006. 9:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

andolina je napisao/la: ›
Katty ipak su "oni" s kojima si sada malo iza nas...i trudeci i ziveci se jako puno mijenjas a oni od tebe samo mogu nauciti, a ne ti od njih.


...reče konkvistador!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.08.2006. 10:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
andolina je napisao/la: ›
Katty ipak su "oni" s kojima si sada malo iza nas...i trudeci i ziveci se jako puno mijenjas a oni od tebe samo mogu nauciti, a ne ti od njih.


...reče konkvistador!
Problem je u tome sto svaki narod (kao i ovaj u primjeru) smatra sebe naprednim. U principu "ako ne znas nista bolje, onda je sadasnje najbolje".

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2006. 10:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
Allende je napisao/la: › 1. Svesti kontakt sa "zemljacima" na minimum (odnosno poželjno na nulu)
Istina, zalosna istina...


E, ovo mi bas i nije najjasnije.

Zasto je tome tako?!

Nisam nigdje vanka zivio i ne planiram, ali sam razmisljao i u tom slucaju bih se potrudio asimilirati u drustvo koje me okruzuje.

Je li to samo moja sanjiva zamisao, ili? Zar to nije moguce? Fatcat, jesi se ti sjedio s lokalcima, osjecas li se da tamo 100% pripadas, ili uvijek postoji ono "ausslender" (ok, ok, nisi u Njemackoj ;-)) ? ;-)

@Allende, isto pitanje i za tebe... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.08.2006. 10:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
fatcat je napisao/la: ›
Allende je napisao/la: › 1. Svesti kontakt sa "zemljacima" na minimum (odnosno poželjno na nulu)
Istina, zalosna istina...


E, ovo mi bas i nije najjasnije.

Zasto je tome tako?!



Imam prijateljicu koja od 1994.godine živi u Engleskoj i prvih nekoliko godina svjesno je izbjegavala bilo kakav kontakt sa zemljacima.
Asimilirana zasigurno nije, ali je super savladala jezik, uklopila se u društvo i danas joj nisu jasne neke stvari koje nama ograničavaju i zagorčavaju život. Npr. imale smo "rasprave" tipa - ako nisi zadovoljan poslom, zašto ne daš otkaz? i nikako joj ne možeš objasniti da zapošljavanje ne funkcionira kao u GB gdje se prijaviš u nekoliko agencija i oni ti pronađu posao, makar na određeno vrijeme i to vrlo brzo.... a kod nas...... jednom na birou, zauvijek na birou za zapošljavanje.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
andolina
Offline
Ukupno postova: 6
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2006. 14:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la (Pogledaj post): ›
DonQuijote je napisao/la: ›
andolina je napisao/la: ›
Katty ipak su "oni" s kojima si sada malo iza nas...i trudeci i ziveci se jako puno mijenjas a oni od tebe samo mogu nauciti, a ne ti od njih.


...reče konkvistador!
Problem je u tome sto svaki narod (kao i ovaj u primjeru) smatra sebe naprednim. U principu "ako ne znas nista bolje, onda je sadasnje najbolje".


Okj, ja sam prva koja je najglasnija kada je riječ o toleranciji i zagovaranju jednakog prava svih religija, naroda, nacionalnosti - svi imaju svoja prava na svoje živote i svaki sociolog i religiolog će reći da se ne može presuditi tko ima veće individualno pravo provoditi svoje navike, običaje, norme... Exclamation Samo naglašavam jednu znanstvenu činjenicu ljudske psihologije - da stavovi ne ukazuju na buduće ponašanje, posebno oni općeniti stavovi "volim crnce, muslimane, homoseksualce, neka mi se kćer uda za koga hoće" i takva mišljenja. Kada se radi o vrlo konkretnim situacijama koje nas osobno tiču - ploča se brzo mijenja. Nažalost ili nasreću?! Confused

No budimo realni, živimo u svijetu gdje ti se budućnost svodi na težinu i raskoš životopisa a ne na stavove o pojedinim narodima i oduševljenost raznolikošću zemlje u kojoj živimo Exclamation . Živimo pod utjecajem zapadne politike i ako ne prihvaćamo nametnute norme, otpadnici smo u kulturi i teško se prilagođavamo a vlastitoj djeci "kao želimo bolji svijet i sreću u životu". Neki su sjebani s kapitalizmom a neki sa religijama u kojima su rođeni. Ostaje svakom na pravo biti prvi na selu ili zadnji u gradu i pri tome izgraditi jake obrambene sustave za bilo koji izbor.

Osobno "znam nesto bolje od sadašnjega" i mislim je naše daleko od boljega..razlika je u tome hoćemo li pobjeći ili ostati i poboljšati? Egoizam ili altruizam..vječni je antagonizam Cool

Katty vrati se doma! Twisted Evil

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Allende
Offline
Avatar

Ukupno postova: 536
Lokacija: London
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.08.2006. 15:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
fatcat je napisao/la: ›
Allende je napisao/la: › 1. Svesti kontakt sa "zemljacima" na minimum (odnosno poželjno na nulu)
Istina, zalosna istina...


E, ovo mi bas i nije najjasnije.

Zasto je tome tako?!

Nisam nigdje vanka zivio i ne planiram, ali sam razmisljao i u tom slucaju bih se potrudio asimilirati u drustvo koje me okruzuje.

Je li to samo moja sanjiva zamisao, ili? Zar to nije moguce? Fatcat, jesi se ti sjedio s lokalcima, osjecas li se da tamo 100% pripadas, ili uvijek postoji ono "ausslender" (ok, ok, nisi u Njemackoj ;-)) ? ;-)

@Allende, isto pitanje i za tebe... Smile


Ne radi se o tome. Normalno je da, kad padneš s marsa u neku drugu sredinu, po default-u tražiš neke ljude sa kojima imaš makar nešto zajedničko. U mojih prvih godinu dana u inozemstvu, više živaca i vremena su me koštali zemljaci nego "stranci" i jednostavno sam sebi postavio pitanje :"Da li bih se sa ovim (i sličnim) ljudima družio da sam kod kuće?" Odgovor je bio jedno veliko NE. Od tog trenutka mi je perspektiva bila potpuno drugačija i lakše mi je bilo da se svemu tome prilagodim. Stranac ili ne, kuća je tamo gdje ti je lijepo, pod uslovom da ti motiv života u stranoj zemlji nije da 20 godina rintaš kako majmun kako bi se nakon toga vratio sa novim Mercedesom i pravio kuću za sprat višu od susjeda...

_________________
Najljepse su price na jastuku ispricane i za kafanskim stolom zaboravljene
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.08.2006. 15:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Allende je napisao/la: › Ne radi se o tome. Normalno je da, kad padneš s marsa u neku drugu sredinu, po default-u tražiš neke ljude sa kojima imaš makar nešto zajedničko. U mojih prvih godinu dana u inozemstvu, više živaca i vremena su me koštali zemljaci nego "stranci" i jednostavno sam sebi postavio pitanje :"Da li bih se sa ovim (i sličnim) ljudima družio da sam kod kuće?" Odgovor je bio jedno veliko NE.
Ok, ja sam krivo skontao pojam "zemljaci", jerbo sam mislio da mislis na "locals".

Sad me vasi stavovi vise ne iznenadjuju... Smile

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.08.2006. 19:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

andolina je napisao/la: ›
Okj, ja sam prva koja je najglasnija kada je riječ o toleranciji i zagovaranju jednakog prava svih religija, naroda, nacionalnosti - svi imaju svoja prava na svoje živote i svaki sociolog i religiolog će reći da se ne može presuditi tko ima veće individualno pravo provoditi svoje navike, običaje, norme... Exclamation Samo naglašavam jednu znanstvenu činjenicu ljudske psihologije - da stavovi ne ukazuju na buduće ponašanje, posebno oni općeniti stavovi "volim crnce, muslimane, homoseksualce, neka mi se kćer uda za koga hoće" i takva mišljenja. Kada se radi o vrlo konkretnim situacijama koje nas osobno tiču - ploča se brzo mijenja. Nažalost ili nasreću?! Confused

No budimo realni, živimo u svijetu gdje ti se budućnost svodi na težinu i raskoš životopisa a ne na stavove o pojedinim narodima i oduševljenost raznolikošću zemlje u kojoj živimo Exclamation . Živimo pod utjecajem zapadne politike i ako ne prihvaćamo nametnute norme, otpadnici smo u kulturi i teško se prilagođavamo a vlastitoj djeci "kao želimo bolji svijet i sreću u životu". Neki su sjebani s kapitalizmom a neki sa religijama u kojima su rođeni. Ostaje svakom na pravo biti prvi na selu ili zadnji u gradu i pri tome izgraditi jake obrambene sustave za bilo koji izbor.

Osobno "znam nesto bolje od sadašnjega" i mislim je naše daleko od boljega..razlika je u tome hoćemo li pobjeći ili ostati i poboljšati? Egoizam ili altruizam..vječni je antagonizam Cool

Katty vrati se doma! Twisted Evil


Naime, nešto sam skromnije inteligencije, ali ja uopće nisam skužio poantu ovog uratka.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.08.2006. 23:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I ja isto...Gubim se nakon treće, četvrte rečenice...

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LeBouquote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 34
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 07.08.2006. 23:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

andolina je napisao/la (Pogledaj post): › Samo naglašavam jednu znanstvenu činjenicu ljudske psihologije - da stavovi ne ukazuju na buduće ponašanje, posebno oni općeniti stavovi "volim crnce, muslimane, homoseksualce, neka mi se kćer uda za koga hoće" i takva mišljenja. Kada se radi o vrlo konkretnim situacijama koje nas osobno tiču - ploča se brzo mijenja. Nažalost ili nasreću?! Confused

No budimo realni, živimo u svijetu gdje ti se budućnost svodi na težinu i raskoš životopisa a ne na stavove o pojedinim narodima i oduševljenost raznolikošću zemlje u kojoj živimo Exclamation . Živimo pod utjecajem zapadne politike i ako ne prihvaćamo nametnute norme, otpadnici smo u kulturi i teško se prilagođavamo a vlastitoj djeci "kao želimo bolji svijet i sreću u životu". Neki su sjebani s kapitalizmom a neki sa religijama u kojima su rođeni. Ostaje svakom na pravo biti prvi na selu ili zadnji u gradu i pri tome izgraditi jake obrambene sustave za bilo koji izbor.


Prvo ukošeno: stav je vrlo složena komponenta (pojednostavljeno: sastoji se od kognitivnog, emocionalnog i konativnog dijela). Ako promatramo psihološki i emocionalno stabilnu osobu, onda su stavovi te osobe doista čvrsti i ona je (u ovom slučaju) odlaskom u drugu zemlju svjesna stvari koje iz teorije prenosi u praksu. Ali problem je odnos između stava i ponašanja. A ponašanje je već druga stvar. Ponašanje ne mora biti uvijek u skladu sa stavom.

Drugo ukošeno: ovo je prilično teško rečeno. Je li Zapadna kultura doista napravila toliki utjecaj na nas? Da jest, mislim da bismo s Europskom unijom imali manje papirologije. Naravno, sad počinjemo primati te utjecaje, ali koliko je još bitnih detalja daleko od zapadnjačke kulture?
I ne bih se složila s rječju "otpadnici". Zvuči pregrubo.

_________________
~ Nobody expects the Spanish inquisition! ~
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2006. 2:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hm...Sad sam planirao pisati poduži post na temu "što sve ne valja u onome postu", ali mi se ne da.

"No budimo realni, živimo u svijetu gdje ti se budućnost svodi na težinu i raskoš životopisa a ne na stavove o pojedinim narodima i oduševljenost raznolikošću zemlje u kojoj živimo. Živimo pod utjecajem zapadne politike i ako ne prihvaćamo nametnute norme, otpadnici smo u kulturi i teško se prilagođavamo a vlastitoj djeci "kao želimo bolji svijet i sreću u životu". Neki su sjebani s kapitalizmom a neki sa religijama u kojima su rođeni. Ostaje svakom na pravo biti prvi na selu ili zadnji u gradu...itd"

Ali definiraj selo? Definiraj grad?
Sve se svodi na pojedinca. Krivimo, kriviš, krive (nije važno) neku zapadnu kulturu, ali zapravo - ajd ponovno pročitaj post. Jesi li uopće odlučena u mišljenju vezanom za tu temu? Koja je uopće tema?

Svaka je doktrina u srži pogrešna. I eto.

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.08.2006. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Teško je razgovarati o "zapadnom" kad je prilično očito da je Zemlja okrugla i da uvijek postoji - zapadno. Počet ćemo težiti istočnome nakon toga, zar ne? Željet ćemo doseći sterilnost i preciznost Japana, zar ne? Nešto što smo u nekim razdobljima smatrali nazadnim ili pogrešnim, sad postaje naprednim i poželjnim. A svako iskustvo je - dobrodošlo, po meni.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.08.2006. 11:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš svako?

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 08.08.2006. 11:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa da - bar znaš šta idući put nikad nećeš napraviti (jasno, u onoj granici u kojoj te neke stvari zanimaju i u kojima nisi ograničen svojom savješću...)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: