Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Google Earth

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.05.2006. 21:20 
Naslov:  Google Earth
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako se tamo upisuju toponimi, ucrtavaju autoceste, željezničke pruge...? Tko to uopće radi?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.05.2006. 21:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To sve radi Vojska Subverzivnih Elemenata kojoj je cilj rusenje demokratski izabranog ustavno-pravnog poretka u RH, povijesna revizija Domovinskog rata i obnavljanje novosadskog dogovora.
;-)

Prica o GE je malo zajebanija...

Tu treba razluciti normalne drzave i nazovi normalne drzave. U normalnim drzava imas situaciju gdje porezni obveznici placaju novcani danak. Taj novcani danak sluzi financiranju kojecega, a izmedju ostalog i financiranju kapitalnih dobara na korist svih.

Jedno takvo dobro je i fotografiranje iz zraka u kartografske svrhe, odnosno aerofotogrametrija. U normalnim drzavama grad takvo djelo (koje je obavila specijalizirana tvrtka, kojoj je placeno parama poreznih obveznika) smatra javnim dobrom. Tako, od nedavno, imamo kompletnu Njemacku. Svako selo, svaka kuca se vidi poprilicno kvalitetno. Na isti princip im se dostavljaju podaci o cestama, prugama i slicno. Barem mislim da je tako. ;-)

Znam da postoje i snimke Osijeka, koje je narucio Grad Osijek ili Katastarski ured, ali ne znam koliko su te karte "javno dobro". Iako bi trebale biti, jer su financirane novcem poreznih obveznika.

Ali, tko ce se sada tu baviti ovakvim sitnicama, kad imamo preca posla - treba popuniti sve te silne fotelje, kadroviranje, treba zadovoljiti sva gladna usta... ;-)

Osim takvih detaljnih aerofotometrijskih karata, postoje i snimci iz satelita, koje GE valjda kupuje/dobiva direktno od autora tih snimki. NASAine fotke su dzaba, afaik.

Sto se tice mjesta, toponima, pojmova, hrpe malje ili vise zanimljivih podataka (to je onaj checkbox GoogleEarthCommunity) - to upisuju sami korisnici. Stavis placemark, publish i dovidjorno (upute imas na http://bbs.keyhole.com , nije bas onako trivijalno kako sam nevo ;-)). Cekas jedno mjesec i pol da se GE baza osvjezi submitanim podacima i voila... tvoj placemark mogu vidjeti i drugi...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.07.2006. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jako zgodnih stvari za GE se moze naci ovdje:

http://www.googleearthhacks.com/downloads/

Steta, jos nista za Osijek... Sad

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2006. 22:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Jedno takvo dobro je i fotografiranje iz zraka u kartografske svrhe, odnosno aerofotogrametrija. U normalnim drzavama grad takvo djelo (koje je obavila specijalizirana tvrtka, kojoj je placeno parama poreznih obveznika) smatra javnim dobrom.


Nazalost, osječke karte nisu javno dobro. Čuh naime iz pouzdanih izvora kako nije tajna da je ZZJZ morao masno platiti za takve karte kako bi imao uvid u područja aviozamagljivanja komaraca i tretiranja ličinki ledom.

Nema dzabe ni kod stare babe, a kamoli u Osijeku gradu, ma koliko poreznim obveznicima život bio skup ;-)

_________________
Gemi031
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.07.2006. 7:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 10:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Znam da postoje i snimke Osijeka, koje je narucio Grad Osijek ili Katastarski ured, ali ne znam koliko su te karte "javno dobro". Iako bi trebale biti, jer su financirane novcem poreznih obveznika.


Po cemu bi one trebale biti javno dobro ? One su u vlasnistvu drzave i drzava s njima raspolaze kako je volja. Isto kao sto raspolaze stajaznamcim u njenom vlasnistvu (automobilima npr) sto je takodjer placeno novcima poreznih obveznika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2006. 10:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: › Po cemu bi one trebale biti javno dobro ? One su u vlasnistvu drzave i drzava s njima raspolaze kako je volja. Isto kao sto raspolaze stajaznamcim u njenom vlasnistvu (automobilima npr) sto je takodjer placeno novcima poreznih obveznika.


A, sto je drzava?!

Tko placa drzavu?

Kojim novcem je to kupljeno?

Btw. Tim automobilom se i ti mozes voziti, ako dobijes na izborima. Jednako tako, ti mozes voziti avion HRZ-a. Samo trebas biti vojni pilot i dokazati da si sposoban.

Ove karte ne mozes dobiti da si roda, iako je njihova izrada placena novcem poreznih obveznika. Ponavljama - u svim drzava ti podaci su javno dobro.

Zato se na GoogleEarthu moze naci kompletna Njemacka sa svom zivom infrastrukturom. NEmoj misliti da je za npr. Njemacku i Francusku te snimke i vektore unetko ustupio iz altruizma.

Stvarno smo balkanjerosi...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 10:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›

A, sto je drzava?!

Tko placa drzavu?

Kojim novcem je to kupljeno?

Btw. Tim automobilom se i ti mozes voziti, ako dobijes na izborima. Jednako tako, ti mozes voziti avion HRZ-a. Samo trebas biti vojni pilot i dokazati da si sposoban.

Ove karte ne mozes dobiti da si roda, iako je njihova izrada placena novcem poreznih obveznika. Ponavljama - u svim drzava ti podaci su javno dobro.


Isto kao sto mozes voziti taj avto, avion ako dobijes izbore il si pilot HRZ, tako se mozes koristiti tim kartam ako se zaposlis u drzavnim sluzbama koje koriste te karte.

Leteci mungos je napisao/la: ›
Zato se na GoogleEarthu moze naci kompletna Njemacka sa svom zivom infrastrukturom. NEmoj misliti da je za npr. Njemacku i Francusku te snimke i vektore unetko ustupio iz altruizma.



Pogledaj na GE Dubrovnik. Kako se on tako lijepo vidi, a od Osijeka se gotovo uopce ne vidi ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
8
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1860
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 10:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: ›
Pogledaj na GE Dubrovnik. Kako se on tako lijepo vidi, a od Osijeka se gotovo uopce ne vidi ?


Hoćeš se naljutiti ako ti kažem, recimo... "naivčino"?

Dubrovnik i zaleđe snimljeno je detaljno - kad?

Kad se planirao dolazak Moby Dicka Cheyneya.
SR Jugoslavija je bila dostupna na Microsoftovom Terraserveru - kad? Kad je bila aktuelna NATO akcija.

Ku'iš? To što ti gledaš, nema veze ni s tobom, ni sa mnom - nego s nekim vojno-sigurnostnim igrama.

A kad bi svaki pedalj snimili odozgor i objavili podatke - oni pjederi koji sad raspolažu tim informacijama bili bi puno manje njuške.
Eto, dao sam ti dobru smjernicu, a ti sad razmišljaj dalje. Kako bi se to pvećala kvaliteta življenja u HR? Kako bismo ta znanja mogli primjeniti?

Ništa ti to ne ugrožava sigurnost guzice. Neke spoznaje pojeftinjuju življenje, razumiješ?

_________________
Nekad davno bijah gej,
spasio me Horus Hej!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2006. 10:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: › Isto kao sto mozes voziti taj avto, avion ako dobijes izbore il si pilot HRZ, tako se mozes koristiti tim kartam ako se zaposlis u drzavnim sluzbama koje koriste te karte.
Analogija nije ispravna. Po tvojoj aanalogiji se ne bi smjelo voziti cestom ako nisi zaposlenik u nekoj drzavnoj sluzbi.

Stvar je u tome sto su firme koje to snimaju dobile pare od drzave. Drzava/lokalna samouprava/whoever su dale novce poreznih obveznika. Druga je prica sto su kod nas GISovci slizani s onima koji narucuju te poslove, pa se 10 puta snima i placa isto. Lako je rgovati ispod stola kad se razbacujes parama poreznih obveznika.

Citat: › Pogledaj na GE Dubrovnik. Kako se on tako lijepo vidi, a od Osijeka se gotovo uopce ne vidi ?

GE Dubrovnik i ostali koji se mogu naci su slucajno i nesustavno prikupljeni, i sigurno ih nisu snimali HR sateliti, neke hrvatske GIS (ortofoto, blabla) firme i onda ustupile GE.

Dubrovnik, kao i ostali kvadratici na Balkanu su oni koje je GE dobio od americkih firmi od kojih je nabavio (vjerojatno kupio) snimke veceg dijela planeta...

Svakako bi trebalo vidjeti tko je, kako i zasto ustupio npr. podatke i plan cijelog npr. Pariza (ulice i sl)...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 10:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

8 je napisao/la: ›

Hoćeš se naljutiti ako ti kažem, recimo... "naivčino"?


necu:)

8 je napisao/la: ›
Dubrovnik i zaleđe snimljeno je detaljno - kad?

Kad se planirao dolazak Moby Dicka Cheyneya.
SR Jugoslavija je bila dostupna na Microsoftovom Terraserveru - kad? Kad je bila aktuelna NATO akcija.

Ku'iš? To što ti gledaš, nema veze ni s tobom, ni sa mnom - nego s nekim vojno-sigurnostnim igrama.

A kad bi svaki pedalj snimili odozgor i objavili podatke - oni pjederi koji sad raspolažu tim informacijama bili bi puno manje njuške.

Ništa ti to ne ugrožava sigurnost guzice. Neke spoznaje pojeftinjuju život, razumiješ?


Tako je. Valjda je sada jasnije zasto te karte nisu javno dobro. Valjda iz istog razloga sto na nekim mjetsima postoji onaj znak 'zabranjeno fotografiranje'

Gotovo cijela RH je snimljen dosta detaljno, i trebala bi se svake (il svake 2-3) godine nanovo snimati. Obala nam je snimljena cijela. Neznam kako ide s pristupom informacijama kojima raspolaze drzava, ali u svakom slucaju ako ti trebaju te snimke, one postoje na trzistu.

btw, kako te karte mogu koristiti npr. tebi il meni ? cist za zajebanciju...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Analogija nije ispravna. Po tvojoj aanalogiji se ne bi smjelo voziti cestom ako nisi zaposlenik u nekoj drzavnoj sluzbi.


Analogija ista ko ona tvoja, da mozes koristiti auto u vlasnistvu drzave ako dobijes izbore.

Citat: ›
Stvar je u tome sto su firme koje to snimaju dobile pare od drzave. Drzava/lokalna samouprava/whoever su dale novce poreznih obveznika. Druga je prica sto su kod nas GISovci slizani s onima koji narucuju te poslove, pa se 10 puta snima i placa isto. Lako je rgovati ispod stola kad se razbacujes parama poreznih obveznika.


Vjerovatno su dale pare jer im iz nekih razloga treba ta karta/fotografija. 10x se snima i placa jer dolazi do određenih promjena na terenu koje su vidljive na fotogrametrijhskim kartama ili treba neke druge podatke prikazati/obraditi na istima.

Citat: ›
GE Dubrovnik i ostali koji se mogu naci su slucajno i nesustavno prikupljeni, i sigurno ih nisu snimali HR sateliti, neke hrvatske GIS (ortofoto, blabla) firme i onda ustupile GE.


Ne vjerujem da su slucajno i ne sustvano prikupljeni, nego prema interesu. Iz nekog razloga je ljudima svjeta interesantniji Dubrovnik i Zagreb od npr Osijeka.

Citat: ›
Dubrovnik, kao i ostali kvadratici na Balkanu su oni koje je GE dobio od americkih firmi od kojih je nabavio (vjerojatno kupio) snimke veceg dijela planeta...


Pogledaj afriku il neki takav, siroj populaciju ne zanimljiv dio svjeta ? Isto ga nema...

Citat: ›
Svakako bi trebalo vidjeti tko je, kako i zasto ustupio npr. podatke i plan cijelog npr. Pariza (ulice i sl)...


Ortofoto karta Osijeka (Dubrovnika, Zadra...)postoji, mozes ju kupiti na "svakom boljem" kiosku Smile 60tak kn.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2006. 13:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

toni je napisao/la: › Analogija ista ko ona tvoja, da mozes koristiti auto u vlasnistvu drzave ako dobijes izbore.
Drago mi je da si shvatio svu apsurdnost takve analogije. Naime, ti si ju prvi upotrijebio. ;-)


Citat: › Vjerovatno su dale pare jer im iz nekih razloga treba ta karta/fotografija. 10x se snima i placa jer dolazi do određenih promjena na terenu koje su vidljive na fotogrametrijhskim kartama ili treba neke druge podatke prikazati/obraditi na istima.
Nemam nista protiv da firme koje ta rade i zarade. Nemam nista protiv da se svako malo to radi (ima smisla), ali imam protiv toga da se ono sto je placeno novcem poreznih obveznika njima ne da na koristenje...

Citat: › Ne vjerujem da su slucajno i ne sustvano prikupljeni, nego prema interesu. Iz nekog razloga je ljudima svjeta interesantniji Dubrovnik i Zagreb od npr Osijeka.
Iz nekog, ali koji god bio, vise je slucajan nego namjeran. Zaista bi bilo dobro kada bi lokalna uprava u HR odobrila ili dala na koristenje te slike. Meni ili GE, svejedno...


Citat: › Ortofoto karta Osijeka (Dubrovnika, Zadra...)postoji, mozes ju kupiti na "svakom boljem" kiosku Smile 60tak kn.
Znaci, smijem to skenirati i poslau u GE?! Ili?

Zapravo, ja ne zelim to raditi... ja zelim da na sluzbenom siteu Grada Osijeka mogu skinuti ortofoto kartu Osijeka, makar staru i 2 godine... Da, to je ono sto zelim. Zasto ja to ne mogu napraviti?! (znam odgovor - zato sto je nema na siteu, iako postoji nekoliko verzija u raznim sluzbama, odjelima, gradskim, zupanijskim, la-la ;-))

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.07.2006. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › Tako je. Valjda je sada jasnije zasto te karte nisu javno dobro. Valjda iz istog razloga sto na nekim mjetsima postoji onaj znak 'zabranjeno fotografiranje'
Znaci, moramo cekati da nas Ameri snime... pa ce onda sve izaci na GE... umjesto da GE posaljemo snimke RH sa zacrnjenim dijelovima... no, tko sam ja da pametujem, kad na GE ionako vec postoji Pleso i fino se vidi svaka PVO baterija, svaki avion, helitj i slicno... Eto, kad necemo sami slati, oni nam stave ono sto oni zele...


Citat: › btw, kako te karte mogu koristiti npr. tebi il meni ? cist za zajebanciju...
Treba mi za GE... eto...da mogu ucrtavati migracije mrava.... ;-)

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Zapravo, ja ne zelim to raditi... ja zelim da na sluzbenom siteu Grada Osijeka mogu skinuti ortofoto kartu Osijeka, makar staru i 2 godine... Da, to je ono sto zelim. Zasto ja to ne mogu napraviti?! (znam odgovor - zato sto je nema na siteu, iako postoji nekoliko verzija u raznim sluzbama, odjelima, gradskim, zupanijskim, la-la ;-))


https://e-uprava.gzaop.hr/gup/Preglednik.aspx

MIslim da je sve stvar dobre volje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: