Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65857
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2010. 13:12 
Naslov:  Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon što je nedavno odlučio da će redoviti studenti koji iduće akademske godine upišu preddiplomski studij samo prvu godinu studirati besplatno, Senat Sveučilišta usvojio je i točan način participiranja plaćanja školarine na temelju linearnog modela. Ti brucoši studij će moći završiti bez plaćanja školarina samo ako svake godine "očiste" sve ispite, odnosno prikupe maksimalnih 60 ECTS bodova. Svaki preneseni bod morat će plaćati.

- Ovo smo definirali nakon nekoliko mjeseci analiziranja, na osnovi odluke Rektorskog zbora, branila je odluku rektorica Gordana Kralik, naglasivši kako je linearni model izradio sveučilišni Odjel za matematiku. On je na osnovi iznosa školarina i bodovne granice (najniža je 42 boda) koje studenti moraju dosegnuti, izračunao vrijednost boda po područjima. Tako će studenti društvenih i humanističkih znanosti svaki preneseni ECTS bod platiti 344 kune, tehničkih i biotehničkih znanosti 388, a biomedicinskih i zdravstvenih, koji imaju i najviše školarine, čak 924 kune. Ako student medicine bude želio prenijeti najviše dopuštenih devet bodova, morat će platiti 8.316 kuna, što je gotovo puni iznos školarine od 9.240 kuna!

- Smatramo da je ovakav razmjerni model najpravedniji i da odgovara stvarnoj situaciji, tvrdi Rudolf Scitovski, pročelnik Odjela za matematiku, a protiv ovakvog modela svoj glas već su podigle neke studentske organizacije. No, to sigurno neće učiniti sadašnje vodstvo Studentskog zbora, jer se aktualni predsjednik (na odlasku) Igor Gavranović od senatora oprostio u idiličnom raspoloženju.

- O participacijama će stav zauzeti novo vodstvo Zbora, otklonio je odgovornost Gavranović.

Tekst: T.Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031



Pročitajte i...
[22.04.2010.] Prihvaćeni model plaćanja školarina izazvao nezadovoljstvo mnogih studenata
[20.04.2010.] Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
deusex
Offline
Avatar

Ukupno postova: 18
Lokacija: Osijek negdje između sjenjaka i juga2 :)
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2010. 13:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pa jeste vi ljudi normalni?????????????je... pa odakle ce nekom siromasnom covjeku sa samohranom majkom koji ima prosjek 4,5 npr na medicini sada da prenese jedan predmet koji ima nosi 4 boda 3600 kn?????..nisam se ni cudio sta je to scitovski reko on i njegova mat...strašno..pa ovo samo ima u našoj državi,kao i ona pretplata na tv koja je 80kn svaki mjesec a našu nacionalnu tv niko ni ne gleda....Treba se to drukcije napraviti a ne tako, npr napraviti pored toga još podjelu plačanja na osnovu prosjeka i to bi bilo najpravednije..a ne ovako...osijek031.com smileosijek031.com smileosijek031.com smileosijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Pyroclasm
Offline
Avatar

Ukupno postova: 61
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2010. 13:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uči, pa nemoj plaćati. Zar ne?

_________________
Chaos is the only true answer.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Josephine
Offline
Avatar

Ukupno postova: 88
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.05.2010. 13:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da, uči za 2 pa nećeš plaćati. tko će se u ovakvom sustavu usuditi odbiti dvojku? Rolling Eyes




a zanima me još, što će biti s ponavljačima? Laughing

npr. padneš godinu, nisi dao veći broj ispita ili neke koje nose hrpu bodova, npr. 20 bodova ti ostane. to znači da će i oni plaćati 20 x 924 kn (na medicini)? Shocked kako to misle riješiti?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.05.2010. 14:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mislim da je pun iznos školarine 9.240 kuna tako da neide dalje od toga

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2010. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nidzo je napisao/la (Pogledaj post): › mislim da je pun iznos školarine 9.240 kuna tako da neide dalje od toga

sitnica
... ovim potezom će samnjiti broj fakultetski obrazovanih osoba na zavodu za zapošljavanje .... a povećati broj osoba sa završenom srednjom školom


Zadnja promjena: MissTake; 18.05.2010. 14:09; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.05.2010. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tako to ide,
1. godina je besplatna, al naplatit ce oni to nama kroz ostale godine ne bojim se ja za njih hahh.
stoka.

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Someone
Offline
Avatar

Ukupno postova: 191
Lokacija: Skoro pa Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2010. 14:21 
Naslov:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fifla
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 18.05.2010. 14:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Izgleda da je jeftinije past godinu nego prenositi podove

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mraf
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2010. 14:37 
Naslov:  Re: Studenti medicine ECTS bod plaćat će 924 kune
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MNOWAR
Offline
Ukupno postova: 159
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2010. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovo je neoliberalni kapitalizam na djelu. Kapital na prvom mjestu, a sve ostalo je nuspojava. Trbeba vam novac za ulaganje. To je u ovom slučaju školovanje, sport itd. Ljudi štede otkad se djete rodi da bi mogli platit školovanje u USA.
Točno se zna koliko jedna zlatna medalja na olimpijskim igrama košta. Naravno uz predispozicije + 3.000.000,00 $ ulaganja i želja.
Novac je neizostavna komponenta uspjeha.
I nigdje nema da nemaš ništa pa za života živiš kao kralj, to je mafija. Na žalost u ovom sustavu gdje su karte podjeljene tko nema ništa, ništa neće ni imati.
treba ćekat drugo djeljenje.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Tristia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 124
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.05.2010. 14:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ista stvar je i na Odjelu za biologiju... prenos jedne Organske kemije koštao bi 7392kn. osijek031.com smile jaoj..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2010. 15:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tristia je napisao/la: ›
ista stvar je i na Odjelu za biologiju... prenos jedne Organske kemije koštao bi 7392kn. osijek031.com smile jaoj..


Kladim se da će pametniji studenti onda zacijelo prvo položiti Organsku kemiju. Osim ako im ćaća nije u Hdz-u, ili daljnji rođak, pa je stekao dovoljno da sinu omogući prenošenje Organske kemije na slijedeću godinu.

Ne znam, inače, zašto se i sad studenti ljute. Ima li bolje stimulacije za učenje od novaca? Umjesto da vam mama i tata obećavaju bicikl ako prođete s pet, sad vam Sveučilište obećava besplatno školovanje.

O cijenama bi se, doduše, moglo diskutirati. No lijep zna biti taj kapitalizam - malo gluplji student, ili lijenčina, kad vidi da neće položiti sve ispite, pravac na more, uzme kecelju, odradi par mjeseci, i eto za školarinu (a i dobro se provede). Žene imaju još i veće mogućnosti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Someone
Offline
Avatar

Ukupno postova: 191
Lokacija: Skoro pa Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2010. 15:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mraf
Offline
Ukupno postova: 14
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2010. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Someone je napisao/la: ›
mraf je napisao/la: ›
Someone je napisao/la (Pogledaj post): › Ne kontam zašto se vi bunite, ne možete mi reći da je nemoguće položiti sve u roku, i te kako je moguće, ako se uči naravno. Ovim je dana prilika svima da besplatno studiraju, tko bude odgovorno shvatio pruženu priliku, neće imati problema. Oprostite na izrazu, al' serete bezveze...



o ma vrili?? jesi li student medicine? jer ja jesam...i 4 godine nisam prenijela ni jedan predmet dakle mene ovo čak ni ne dira...ali poznam svoje kolege i što prolazimo i znam da jednostavno ne mogu svi položit sve u istim vremenskim rokovima....i da se razumijemo, tu ne mislim da lijene studente kojima se ne da, jer ima takvih naravno, nego mislim na ljude koji daju sve od sebe pa im svejedno ostane predmet/dva koji prenesu (jer više od toga ni ne možemo, stvarno možemo prenijet samo nešto sitno) i to su sve redom odlični studenti...pa ako je rješenje kažnjavat odlične studente, samo naprijed...stvorit će se samo to da će porast broj loših doktora jer ćemo učit predmete čisto da prođemo pa da ne moramo ne daj Bože plaćat bodove, a ne da naučimo kako spada...
Čekaj, ti možeš, ali drugi ne mogu...ti si onda neki nadčovjek ili što već?! Ako možeš ti, mogu i ostali, tj. određeni ne mogu, tu se slažem, jer nisu svi za fakultet...i nisam student medicine, nego elektrotehnike, nije ni meni bajno, ali se stigne...



brat mi je student elektrotehnike i ne možeš uspređivat ta 2 faxa uopće...i ne kažem ja da sam nadčovjek, ali postoje situacije kad ljudi namjerno odbijaju ocjene iz razno raznih razloga...pa im ostane ispit za prenijet kako bi idući put dobili bolju ocjenu...ja osobno odbijam loše ocjene zbog stipendije, jer moram imat određeni (vrlo visoki) prosijek da dobijem to malo mizerije što dobijem...neki ljudi odbijaju ocjene da bi jednog dana EVENTUALNO mogli dobit neku specijalizaciju koju žele, mada se to na kraju i tako svede da ih dobiju djeca doktora i ljudi koji imaju ogromne veze, ali ocjene su nam JEDINO sredstvno da se makar probamo borit protiv toga...neki odbijaju ocjene jer im treba prosijek za dom, i za razno razne druge stvari...dakle nije da se ne stigne, ali često smo nezadovoljni pa idemo opet, i onda ljudi ne ispolažu sve, al ne zato što su lijeni i zato što se ne može, nego zato što žele (ili trebaju) više i bolje...a ovo što su oni donijeli će smo dovest do toga da ćemo bit zadovoljni i dvojkama, neće mi bit bitno što ja to ne znam, daj brate 2 da ja ne moram plaćat jer nemam novaca...žalosno...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: