Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 19:00 
Naslov:  Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Senat Sveučilišta jučer je potvrdio kako će redoviti studenti koji iduće akademske godine upišu prvu godinu studija biti oslobođeni plaćanja školarina, ali preddiplomski studij moći će završiti potpuno besplatno samo ako svake godine "očiste" sve ispite.

- Nitko od brucoša neće plaćati prvu godinu, ali dalje sve ovisi o njima. Ako student postigne svih 60 ECTS bodova, višu godinu upisuje besplatno, a ostali će morati participirati u troškovima. Minimalni prag za upis više godine je 42 ECTS boda, negdje i viši, istaknula je rektorica Gordana Kralik. Razmatra se nekoliko različitih modela, a konačan će do sredine svibnja odrediti stručnjaci s Odjela za matematiku. Najizvjesniji model je da će studenti plaćati svaki ECTS bod koji prenesu, ali se mora izračunati jedinstvena vrijednost boda. Naime, sada se one razlikuju, s obzirom na različite visine školarina. Senat je usvojio i upisne kvote, kojima je predviđeno da se u jesen upiše 4.188 novih studenata, od čega 2.905 redovitih, 1.190 izvanrednih i 93 strana državljana. Kvote na većini fakulteta slične su kao i lani, jedino su Pravni i Ekonomski smanjili svoje kvote za desetak posto zbog – hiperprodukcije ekonomista i pravnika.

Tekst: T.Levak/Glas-Slavonije.hr
Foto: Goran Flauder/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kirbajac
Offline
Ukupno postova: 78
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 19:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dobro je da su smanjili, stvarno nas ima previse!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
BrunCHI
Offline
Ukupno postova: 85
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 20.04.2010. 19:48 
Naslov:  Re: Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad bi ekonomija bila iole teža/ozbiljnija mogli bi i pododići kvote pa nebi došlo do hiperprodukcije...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.04.2010. 19:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar mora na svakom drugom postu biti Kralikicina slika...

_________________
Prijete mi noću, u moju sobu krišom uđu. Nađu me budnog gdje slušam otkucaje sata. Priđu mi tiho dok imam kamen 'mjesto srca i lagano sklope prste oko moga vrata.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tetam
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 19:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

koji idiotizam, moram biti zahvalna, dakle, jer se ta pravila ne mene neće primjenjivati jer svake godine prenesem jedan ispit pa ga riješim do 10. ili 11. mj.i sad meni kao redovnom studentu koji svoje obaveze ispunjavam sasvim solidno da naplate neka 8 ECTS-boda, presmješno. Tražili smo besplatno školovanje i nismo ga dobili, dobili smo gori sustav koji ne ide na ruku nikome. Uostalom, normalno je da određena skupina ljudi plaća školovanje ovisno o tome jesu li bili sposobni ili ne naučiti šta za taj prijemni. Problem je taj što se svaka šuša danas želi zvati studentom, ne znam zašto, valjda zbog iksice pa da hodaju po kavama za pola kune i jedu po restoranima, a ni to više ne mogu jer su nam ukinuli sve i sad jesti jedino možeš u gaudeamusu, onom restoranu u domu i stucu,redovi ogromni, a hrana ubi bože. Studentski položaj se srozao katastrofa. Govorili su da će se praviti peticije za vraćanje salama i hrenovki u trgovine pa ni od toga ništa. Gdje su studentske udruge pitam se ja....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mitar031
Offline
Ukupno postova: 199
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.04.2010. 23:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nadam se da će studenti znati štrajkati i da će biti ujedinjeni . Da ova babetina konačno objesi kopačke (i zubalo) o klin

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MegaSmrT
Offline
Avatar

Ukupno postova: 680
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.04.2010. 1:46 
Naslov:  Re: Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

gadi mi se više osječko sveučilište, ministarstvo, kralikica, fakultet, fakin ects bodovi i život. odjebat sve i otič kopat kanale, i to u crnu goru. čujem da oče gradit aftoput. Nabijem njih i njihove nedojebane ideje. Kreativnost na nivou sata likovne kulture u Ivan Štarku.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ica
Offline
Ukupno postova: 246
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.04.2010. 4:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To je dobro, tko čisti godinu - ima džabe! A za bodove, nije baš dobro da svaki bod jednako vrijedi. Tko ima jedan ispit za prenijeti - njemu neka je bod jeftiniji. Tko ima dva ili tri - njemu je bod skuplji...ipak je onaj s jednim ispitom bio vrijedniji...

Zanima me par stvari o bolonji - mi to smo kao sada uveli bolonju, bodove, sve studenti moraju bit izvrsni, tko nije masno plaća i tako...a zanima me što bolonja kaže o prehrani studenata??? Jer kod nas je prehrana svakim danom sve gora - ali ono doslovno! Naravno redovi ogromni, u novom stucu se naručuje hrana, ono kažeš što bi, i tako...umjesto da su tanjuri s menijem spremni, smao uzmeš pa ideš dalje - tako je u zg ako se ne varam, a i u stucu starom. Hrana je PRESKUPA i nekvalitetna, neukusna, a ponekad i nejestiva. Kad kažem preskupa - mislim da pečenje naplate kao odrezak. Kobasice kao neki specijalitet. Gljive kao glavno jelo (cijena bečkog). -->to je novi stuc. U starom stucu je hrana konstantno niske energetske vrijednosti - jer sam ubrzo gladan! Pecivo je jedan dan bilo tako čudno i staro - nisam ga mogao razlomiti - nekako žilavo, NISAM GA MOGAO RAZLOMITI. Kao gumeni kruh.
Kad se sjetim starog dobrog Bendeka i Bita. Nisam ni znao kak je lijepo bilo...ćevapi oni..pa nakon ćevapa za ručak nisam bio gladan do sutra popodne. Ili juhica u Bitu, piletina...
Naspram toga svega ovo što sada po stucu jedemo je smeće! Grijeh je reći ali kad je tako...Žalosno je to!

Ali nema veze, studenti će plaćati ects bodove! Jupi! Idemo u Europu! Naprijed bolonja!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.04.2010. 7:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa zar postoji uopće student koji godinu totalka očisti ?

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Caleb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 238
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.04.2010. 11:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la (Pogledaj post): › Pa zar postoji uopće student koji godinu totalka očisti ?
Sad ce ih biti! Ne mora ici svatko na fakultet ionako nema dovoljno posla za visoku izborazbu.. Glupo je da covjek s faksom konobari.. Steta sto danas je faklutet postao ko dobar dan..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bivsiStudent
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.04.2010. 11:53 
Naslov:  Re: Prenošenje ECTS bodova studenti će morati platiti
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da i ja kazem koju. znam da ce me mozda zasigurno sad masa ljudi popljuvati, no briga me, imam pravo izreci svoje misljenje, ovo je slobodna drzava, a tice se skolarina, besplatnog skolovanja itd.

ne kontam kako u danasnjem kapitalistickom sustavu studenti jednostavno ne shvacaju kako NEMA, podcrtavam i naglasavam N E M A !! te stavke kao sto je besplatno skolovanje. Da se razumijemo, i ja sam studirao i bio student i to elektrotehnickog fakulteta u osijeku, i diplomirao sam. Znam da bolonja ima hrpu pogresaka, nepravilnosti i svega toga, no najvise mi se svidio onaj predbolonjski sustav sto ga je prvi uveo ETF. Oke, podrzavam to da prva godina bude besplatna, to stoji, ali sve dalje ovisi o samom studentu, koliko ce on uciti, raditi i zalagati se, itd.

ETF je davno prije uveo sustav, ja sam na nazvao: "sto manje ucis, to vise platis". znaci, polozis prijemni, ne upadnes bez placanja i platis odredjenu svotu novca, slijedece godine poslije dekanskog roka u 10.mj se stvara rang lista studenata u ovisnosti tko je koje predmete polozio, s kojom ocjenom, koliko itd i linearno se stvaraju razredi. prvih 50 ne placa nista, iducih 30 placa 1350 kn, slijedecih 30 .....itd i tako do, koliko je ono bilo, 6700 mislim da je bila zadnja cifra kada sam ja studirao. I tako SVAKE godine pri upisu poslije dekanskih rokova.

Svake godine se pravi nova rang lista i jedne godine se moze dogoditi da ne placas nista, druge godine da placas 6700 ak se "zezas" studirajuci. Tako sam i ja studirao (da se razumijemo, nisam se zezao studirajuci vec sam ozbiljno pristupio studiranju, ucenju itd) i smatram da je ovakav nacin pravedan. Koliko ucis toliko ti novaca ostane u djepu, odnosno, koliko ne ucis, toliko moras platiti.

Ali neeee, danasnji studenti su komotni, oni bi besplatno skolovanje kroz sve godine studija, oni bi studirali 10 godina, oni bi.....mah, kako kaze lik iz Kikinde Very Happy E, pa necemo tako kolege! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bartolomey
Offline
Ukupno postova: 60
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.04.2010. 12:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

slazem se s bivsim studentom, samo sto je od uvodjenja bolonje prestala postojati ta rang lista... a sto se tice placanja ects bodova, nije to loše zamišljeno ali šta kad dodješ kod galića i on te sruši bez da te pita a ti učis mjesec dana za ispit, a onda dodje slijedeći student iza koji ni pismeni nije prošao i on mu da dvicu na osnovu toga što mu se svidio ili što će mu se smilovati?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.04.2010. 12:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

snaša je napisao/la: ›
Pa zar postoji uopće student koji godinu totalka očisti ?

Naravno Very Happy i to sve na prvom roku Very Happy

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.04.2010. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj sustav bi mogao biti dobar pod uvjetom da je ocjenjivanje pravedno, u skladu sa znanjem i zalaganjem, a da počesto ne ovisi o drugim faktorima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maniche
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1173
Lokacija: Iza tebe
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.04.2010. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i mi radnici smo u banani!
ako ne dođem svaki dan na posao ili ne izvršim svoje obveze u roku dobijem otkaz ili manju plaću..
u kojoj mi to državi živimo?!

DOLJE SA REDOVNIM IZVRŠAVANJEM OBVEZA!

_________________
"Ne budi kao onaj koji skuplja znanje učenih i mudrost mudrih, a prema
Istini se odnosi kao jedan od glupih."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: