Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Biblija, Bog, zena (was: prvi gay bar)

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2006. 13:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): › Ma, jasno je meni da se nekome tko vjeruje u sve što tamo piše neke stvari ne mogu objasniti pa se više neću ni truditi. Nemam živaca objašnjavati sve ovo.


Bas suprotno...tesko je nevjerniku koji "vjeruje" samo svojim ocima i usima objasniti ono sto se moze samo srcem osjetiti.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mene samo zanima na temelju čega svi vi ZNATE da je sve što tamo piše točno. Ako kažete da ne znate, nego VJERUJETE, s kojim pravom napadate mene što ne vjerujem? I ja sam vam iznijela činjenice, ali shvaćam da ih je teško prožvakati kad vjerujete u suprotno.


Ja tebe nisam napao vec sam reagirao na ono sto si ti napisala. Sto se mene tice mozes biti sto hoces. Zapravo nisi iznjela cinjenicu. I dalje te pitam gdje se to znanost i Biblija razilaze?

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neki tvrde da priča o Adami i Evi nije nešto što bi se trebalo shvatiti doslovno. Ma da? Teolozi ne tvrde baš tako.


Kad vec baratas cinjenicama... Koji teolozi? Ime, prezime?


wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Moje se tvrdnje ne temelje ni na kakvoj wikipediji nego na brojnim znanstvenim raspravama koje sam čitala i citirala. Ali, OK, navikla sam da se oni koji vjeruju u sve što piše u Bibliji smatraju sveznajućima pa ne vidim smisla oko prepucavanja o tome.


Koje rasprave? Daj link...nisam vidio puno navodnika u tvoim postovima. Opet ne shvacas poantu. Ja jako puno stvari ne znam koje niti u Bibliji ne pisu i koje me nekada znaj smoriti. Ono sto znam nije opipljivo i ne moze se dokazati vec samo osjetiti. Svatko u svome srcu trazi dokaz ne u drugima.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Vi znate samo reći da su to sve gluposti. A ne želite sagledati drugu stranu priče. To je tužno, s obzirom na to u kojem stoljeću (ili da kažem u kojem tisućljeću?) živimo...


Curo ja i jako puno ljudi zna obje strane medalje. Ja nisam rodjeni vjernik ili odgojeni vjernik. Ja sam to postao kao odrasla osoba bez utjecaja roditelja ili nekih autoriteta. Stoga ja znam sto ti mislis kada ovo pises, ali ti ne shvacas ovo sto ja pisem i neces niti shvatiti ako to ne osjetis. Koji je smisao vjere ako imas materijalne dokaze? Bog nam je dao da vjerujemo ako hocemo. "Tko zeli cuti, cuti ce..."

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Rajnus, kažeš da miješam Božje i ljudsko? Hm, pitam se na čemu Crkva temelji vjeru? Ja sam mislila na Bibliji, ali dobro ako nije tako... Ta Biblija je dovela do mnogih ružnih stvari koje su iz nje doslovno protumačene.


Nije Biblija vec ljudi. Sve te ruzne stvari su se vecinom dogadjale kada Biblija nije bila dostupna obicnom puku i nepismenima. Crkva se davno udaljila od Biblije, ja to ne osporavam. Zato ti i kazem da razlucis Bibliju i Crkvu. Bozic, nedjelja, dvije Bozje zapovijedi, celibat, svetce, cistiliste, otup grijeha... To su sve uredbe ljudske. Katolicka i Pravoslavna Crkva su prepune poganskih obicaja. Evo jedan moj post sa newsa u kojemu sam pisao o tome...


"Da bi obracenicima iz neznabostva pruzilo zamjenu za stovanje idola i tako
pomoglo laksem prihvacanju prividnog krscanstva, u krscansko bogosluzje
postupno se uvodio kult stovanja likova i relikvija. Ukazom opceg crkvenog
sabora napokon je i uspostavljen ovaj sustav idolopoklonstva.
Rim se iz Bozjeg Zakona usudio izbrisati drugu zapovjed koja zabranjuje
stovanje likova, a da bi broj zapovijedi ostao isti desetu je podijelio i
nacinio od nje dvije, slobodno potrazi u bibliji ako nisi upucen..

Zatim u prvim stoljecima svi su krscani svetkovali Subotu Zatim je crkva
pocela dirati i cetvrtu zapovijed pokusavajuci ukinuti drevnu subotu i
umjesto nje uzdignuti blagdan koji su pogani svetkovaki kao "casni dan
Sunca"
Pocetkom 4st. car Konstantin izdao je dekret kojim je nedjelju proglasio
opcim blagdanom u cijelom rimskom carstvu. Nedejelju su slavili pogani a
od sada i krscani. Car je htio svojom politikom ujediniti poganstvo i
krscanstvo. Ovim je pocelo 1260g papinskog nasilja nad krscanstvom...

Drugi korak u papinskom prisvajanju vlasti je ucinjen kada je u 11.st
papa Grgur VII proglasio rimsku crkvu savrsenom. Izjavio je da prema
svetom pismu pise da crkva nije nikada pogrijesila niti ce ikada
pogrijesit. Tada je jos uvijek bilo zabranjeno citanje biblije ako je itko
i znao da je cita osim svecenstva.

Zatim je crkva izmislila pojam cistilista kojim je plasila lakovjerno i
praznovjerno mnostvo. No to nije bilo sve nego su uveli ucenje o oprostu
grijeha uz pomoc oprostajnica.

Biblijski obred Gospodnje vecere zamijenjen je idolopoklonickom misnom
zrtvom. Papini svecenici su glumili da svojim nerazumljivim mrmljanjem
pretvaraju obican kruh i vino u stvarno Kristovo tijelo i krv. Bogohulno
su tvrdili da imaju vlast stvoriti Boga.

U 13st uvedeno je najuzsnije od svih papinskih sredstava - inkvizicija.
Papinstvo je postalo svjetskim tiraninom. Kraljevi i Careci su se
pokoravali su se dekretima rimskog pontifeksa. Stoljecima u Europi nije
bilo napretka u znanosti, umjetnosti i civilizaciji. MOralna i
intelektualna kriza pogodila je krscanstvo.

Sad bih ti jos mogao pisati o vremenu kada su pape i biskupi bludnicili pa
da bi to sprijecili Rim je zabranio opcenje i uopce vjencavanje njihovog
svecenstva. Pa zatim krizarski ratovi i bla bla bla... "



wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Biblija je najtočnije prevedena knjiga? Pa, dobro... ja ću ti samo reći da pročitaš, evo, samo DVA različita prijevoda pa ćeš vidjeti o čemu pričam. Bibliju su prerađivali kako im paše, igrajući se riječima. To su priznali i sami crkvenjaci pod objašnjenjem - to se sad drukčije shvaća, prijašnji prijevodi su krivi. Probaj pročitati barem mali dio Biblije na engleskom i vidjet ćeš koliko ti stvari nakon toga neće biti jasno.


Koji prijevod? Kada? Gdje su te cinjenice koje spominjes? Daj napisi te razlicite prijevode prestani napamet pisati.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neću više s vama raspravljati o znanosti jer vidim da se ne isplati. dat ću vam još nekoliko citata koji će jednostavnije pasti - pa mi ih možete "moralno" objasniti. i recite - šta se tu ima izvući iz konteksta?? Onako je, kako piše:


Gdje u tvome tekstu ima icega znanstvenog? Mi se nismo niti dotakli znanosti.
O kojim znanstvenim tezama si ti pisala? Pomozi mi...ja ne vidim...

cut...

Da je tebi sad citiram stihove iz Ane Karenjine? Sve bi shvatila iz par recenica?
Stvano me zacudjujes... Pa ne mozes niti jednu znanstvenu knjigu shvatiti citajuci odlomke, a kamoli samo pasuse... Moras poznavati materiju kao cijelinu da bi mogla shvatiti dio toga. Isto tako vrijedi i obrnuto. Ne mozes shvatiti i prihvatiti vjeru na osnovu par redova Biblije. Treba godina citanja i proucavanja da se shvati puni smisao. Sto mislis zasto se teologija zasniva samo na jednoj jedinoj knjizi i iz toga je proizasao cijeli studij? Ne mozes niti najobicniju prehladu toliko banalizirati kao sto ti radis, a kamoli Bibliju.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Koliko god vi trubili o izvlačenju iz konteksta, ovdje se nema što izvući... kakav bi daljnji ili prethodni tekst mogao opravdati ubojstva?

Vi ste ono što sam napisala shvatili kao napad na vašu vjeru. To nije tako. Vi ste, i ako ste pročitali Bibliju, sagledali samo jednu stranu.


Zar ne shvacas da sudis o necemu sto zapravo ne poznajes. Evo i mene si fino osacovala, a da me nit i ne znas. Kao znanstvenik imas totalno krivi pristup.
Umjesto da se ti zapitas sto je neke ljude nagnalo da vjeruju ti sama sebi dokazujes da je tvoje nevjerovanje ispravno. To nije nacin da nesto shvatis. Kada proucavas nesto onda pokusavas doznati zasto i kako.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
"Svakom čovjeku, koji misli da može tumačiti i poučavati stvari o "onom svijetu" - Bog će se samo nasmijati" - rekao je Einstein. I ja dijelim njegovo mišljenje. Ne treba mi Biblija da mi govori što je dobro, a što nije. I ne vjerujem da su ti ljudi koji su ju napisali znali o Bogu išta više no što znamo mi sada - NIŠTA


Zar ti ne shvacas sto je Einstein s time htio reci? Ocito da ne... Nitko od vjernika ne prouvaca onaj svijet, to upravo rade znanstvenici. O nekom zivotu gdje egzisitira samo energija i gdje bi se mi kretali mjenjajuci frekvenciju prema prostoru itd itd...
Jedan Hawking teoretizira o vremenu prije Velikog Praska...kada nije bilo materije...
Na to je mislio Einstein, a ne na razlikovanje dobrog od zla...

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2006. 14:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
Biblija je knjiga pisana u prenesenom značenju! Samo je glupi shvaćaju doslovno!

osijek031.com smile Dobarrrr!!! osijek031.com smile

Ne znam ćemu smijeh:
Osim ako nisi nastao, od Kajina i Abela? (Pitanje je gdje je mama?)
I Da! Tko tebe kamenom ti njega kruhom (Polubjelim iz konzuma) pa se onda smješkaj! POŠTO TI SHVAČAŠ DOSLOVNO PRIMJEĆUJEM ZBOG SMJEŠKA! JA MISLIM DA SE TIME IPAK NEŠTO DRUGO HTJELO REĆI NpR. DA SE NE OSVEČUJEMO ZA NAMA UČINJENU NEPRAVDU itd.... Embarassed Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CatCloe
Offline
Ukupno postova: 3252
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2006. 14:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rajnus je napisao/la: ›
wendy je napisao/la (Pogledaj post): › Ma, jasno je meni da se nekome tko vjeruje u sve što tamo piše neke stvari ne mogu objasniti pa se više neću ni truditi. Nemam živaca objašnjavati sve ovo.


Bas suprotno...tesko je nevjerniku koji "vjeruje" samo svojim ocima i usima objasniti ono sto se moze samo srcem osjetiti.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Mene samo zanima na temelju čega svi vi ZNATE da je sve što tamo piše točno. Ako kažete da ne znate, nego VJERUJETE, s kojim pravom napadate mene što ne vjerujem? I ja sam vam iznijela činjenice, ali shvaćam da ih je teško prožvakati kad vjerujete u suprotno.


Ja tebe nisam napao vec sam reagirao na ono sto si ti napisala. Sto se mene tice mozes biti sto hoces. Zapravo nisi iznjela cinjenicu. I dalje te pitam gdje se to znanost i Biblija razilaze?

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neki tvrde da priča o Adami i Evi nije nešto što bi se trebalo shvatiti doslovno. Ma da? Teolozi ne tvrde baš tako.


Kad vec baratas cinjenicama... Koji teolozi? Ime, prezime?


wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Moje se tvrdnje ne temelje ni na kakvoj wikipediji nego na brojnim znanstvenim raspravama koje sam čitala i citirala. Ali, OK, navikla sam da se oni koji vjeruju u sve što piše u Bibliji smatraju sveznajućima pa ne vidim smisla oko prepucavanja o tome.


Koje rasprave? Daj link...nisam vidio puno navodnika u tvoim postovima. Opet ne shvacas poantu. Ja jako puno stvari ne znam koje niti u Bibliji ne pisu i koje me nekada znaj smoriti. Ono sto znam nije opipljivo i ne moze se dokazati vec samo osjetiti. Svatko u svome srcu trazi dokaz ne u drugima.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Vi znate samo reći da su to sve gluposti. A ne želite sagledati drugu stranu priče. To je tužno, s obzirom na to u kojem stoljeću (ili da kažem u kojem tisućljeću?) živimo...


Curo ja i jako puno ljudi zna obje strane medalje. Ja nisam rodjeni vjernik ili odgojeni vjernik. Ja sam to postao kao odrasla osoba bez utjecaja roditelja ili nekih autoriteta. Stoga ja znam sto ti mislis kada ovo pises, ali ti ne shvacas ovo sto ja pisem i neces niti shvatiti ako to ne osjetis. Koji je smisao vjere ako imas materijalne dokaze? Bog nam je dao da vjerujemo ako hocemo. "Tko zeli cuti, cuti ce..."

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Rajnus, kažeš da miješam Božje i ljudsko? Hm, pitam se na čemu Crkva temelji vjeru? Ja sam mislila na Bibliji, ali dobro ako nije tako... Ta Biblija je dovela do mnogih ružnih stvari koje su iz nje doslovno protumačene.


Nije Biblija vec ljudi. Sve te ruzne stvari su se vecinom dogadjale kada Biblija nije bila dostupna obicnom puku i nepismenima. Crkva se davno udaljila od Biblije, ja to ne osporavam. Zato ti i kazem da razlucis Bibliju i Crkvu. Bozic, nedjelja, dvije Bozje zapovijedi, celibat, svetce, cistiliste, otup grijeha... To su sve uredbe ljudske. Katolicka i Pravoslavna Crkva su prepune poganskih obicaja. Evo jedan moj post sa newsa u kojemu sam pisao o tome...


"Da bi obracenicima iz neznabostva pruzilo zamjenu za stovanje idola i tako
pomoglo laksem prihvacanju prividnog krscanstva, u krscansko bogosluzje
postupno se uvodio kult stovanja likova i relikvija. Ukazom opceg crkvenog
sabora napokon je i uspostavljen ovaj sustav idolopoklonstva.
Rim se iz Bozjeg Zakona usudio izbrisati drugu zapovjed koja zabranjuje
stovanje likova, a da bi broj zapovijedi ostao isti desetu je podijelio i
nacinio od nje dvije, slobodno potrazi u bibliji ako nisi upucen..

Zatim u prvim stoljecima svi su krscani svetkovali Subotu Zatim je crkva
pocela dirati i cetvrtu zapovijed pokusavajuci ukinuti drevnu subotu i
umjesto nje uzdignuti blagdan koji su pogani svetkovaki kao "casni dan
Sunca"
Pocetkom 4st. car Konstantin izdao je dekret kojim je nedjelju proglasio
opcim blagdanom u cijelom rimskom carstvu. Nedejelju su slavili pogani a
od sada i krscani. Car je htio svojom politikom ujediniti poganstvo i
krscanstvo. Ovim je pocelo 1260g papinskog nasilja nad krscanstvom...

Drugi korak u papinskom prisvajanju vlasti je ucinjen kada je u 11.st
papa Grgur VII proglasio rimsku crkvu savrsenom. Izjavio je da prema
svetom pismu pise da crkva nije nikada pogrijesila niti ce ikada
pogrijesit. Tada je jos uvijek bilo zabranjeno citanje biblije ako je itko
i znao da je cita osim svecenstva.

Zatim je crkva izmislila pojam cistilista kojim je plasila lakovjerno i
praznovjerno mnostvo. No to nije bilo sve nego su uveli ucenje o oprostu
grijeha uz pomoc oprostajnica.

Biblijski obred Gospodnje vecere zamijenjen je idolopoklonickom misnom
zrtvom. Papini svecenici su glumili da svojim nerazumljivim mrmljanjem
pretvaraju obican kruh i vino u stvarno Kristovo tijelo i krv. Bogohulno
su tvrdili da imaju vlast stvoriti Boga.

U 13st uvedeno je najuzsnije od svih papinskih sredstava - inkvizicija.
Papinstvo je postalo svjetskim tiraninom. Kraljevi i Careci su se
pokoravali su se dekretima rimskog pontifeksa. Stoljecima u Europi nije
bilo napretka u znanosti, umjetnosti i civilizaciji. MOralna i
intelektualna kriza pogodila je krscanstvo.

Sad bih ti jos mogao pisati o vremenu kada su pape i biskupi bludnicili pa
da bi to sprijecili Rim je zabranio opcenje i uopce vjencavanje njihovog
svecenstva. Pa zatim krizarski ratovi i bla bla bla... "



wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Biblija je najtočnije prevedena knjiga? Pa, dobro... ja ću ti samo reći da pročitaš, evo, samo DVA različita prijevoda pa ćeš vidjeti o čemu pričam. Bibliju su prerađivali kako im paše, igrajući se riječima. To su priznali i sami crkvenjaci pod objašnjenjem - to se sad drukčije shvaća, prijašnji prijevodi su krivi. Probaj pročitati barem mali dio Biblije na engleskom i vidjet ćeš koliko ti stvari nakon toga neće biti jasno.


Koji prijevod? Kada? Gdje su te cinjenice koje spominjes? Daj napisi te razlicite prijevode prestani napamet pisati.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neću više s vama raspravljati o znanosti jer vidim da se ne isplati. dat ću vam još nekoliko citata koji će jednostavnije pasti - pa mi ih možete "moralno" objasniti. i recite - šta se tu ima izvući iz konteksta?? Onako je, kako piše:


Gdje u tvome tekstu ima icega znanstvenog? Mi se nismo niti dotakli znanosti.
O kojim znanstvenim tezama si ti pisala? Pomozi mi...ja ne vidim...

cut...

Da je tebi sad citiram stihove iz Ane Karenjine? Sve bi shvatila iz par recenica?
Stvano me zacudjujes... Pa ne mozes niti jednu znanstvenu knjigu shvatiti citajuci odlomke, a kamoli samo pasuse... Moras poznavati materiju kao cijelinu da bi mogla shvatiti dio toga. Isto tako vrijedi i obrnuto. Ne mozes shvatiti i prihvatiti vjeru na osnovu par redova Biblije. Treba godina citanja i proucavanja da se shvati puni smisao. Sto mislis zasto se teologija zasniva samo na jednoj jedinoj knjizi i iz toga je proizasao cijeli studij? Ne mozes niti najobicniju prehladu toliko banalizirati kao sto ti radis, a kamoli Bibliju.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
Koliko god vi trubili o izvlačenju iz konteksta, ovdje se nema što izvući... kakav bi daljnji ili prethodni tekst mogao opravdati ubojstva?

Vi ste ono što sam napisala shvatili kao napad na vašu vjeru. To nije tako. Vi ste, i ako ste pročitali Bibliju, sagledali samo jednu stranu.


Zar ne shvacas da sudis o necemu sto zapravo ne poznajes. Evo i mene si fino osacovala, a da me nit i ne znas. Kao znanstvenik imas totalno krivi pristup.
Umjesto da se ti zapitas sto je neke ljude nagnalo da vjeruju ti sama sebi dokazujes da je tvoje nevjerovanje ispravno. To nije nacin da nesto shvatis. Kada proucavas nesto onda pokusavas doznati zasto i kako.

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
"Svakom čovjeku, koji misli da može tumačiti i poučavati stvari o "onom svijetu" - Bog će se samo nasmijati" - rekao je Einstein. I ja dijelim njegovo mišljenje. Ne treba mi Biblija da mi govori što je dobro, a što nije. I ne vjerujem da su ti ljudi koji su ju napisali znali o Bogu išta više no što znamo mi sada - NIŠTA


Zar ti ne shvacas sto je Einstein s time htio reci? Ocito da ne... Nitko od vjernika ne prouvaca onaj svijet, to upravo rade znanstvenici. O nekom zivotu gdje egzisitira samo energija i gdje bi se mi kretali mjenjajuci frekvenciju prema prostoru itd itd...
Jedan Hawking teoretizira o vremenu prije Velikog Praska...kada nije bilo materije...
Na to je mislio Einstein, a ne na razlikovanje dobrog od zla...

zar je netko ovaj post zaista pročitao???!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2006. 15:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2006. 16:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Rajnus... nisam rekla da sam iznosila znanstvene činjenice nego da smo pokušali pričati o znanosti, ali vi tu imate stav kao i većina tih koji bespogovorno vjeruju u sve što piše u Bibliji i nema smisla raspravljati o tome.

Nemam link za rasprave nego sam čitala te stvari u knjigama. Odi u knjižnicu i potraži knjige koje se tiču znanosti i vjere - naći ćeš brdo podataka.

Ime i prezime teologa? mislila sam na teologe općenito. većina drži stav, koji se u njihovom miljeu mijenjao stotinama puta dosad, da su Adam i Eva zbilja postojali i da je čovječanstvo postalo od Adama. "duhovni čovjek", "zemljani čovjek"... ako si zbilja to proučavao, onda znaš

To što si rekao kako mislim da ja znam najbolje... nije istina. ovo je trebala biti rasprava, a ne napadanje stavova. Ja nigdje nisam rekla da nije u redu vjerovati. Htjela bih da vi, koji mislite drukčije i znate više od mene, kažete to što ZNATE.

Što se Einsteina tiče, znam točno šta je on o tome mislio. Naše je mišljenje gotovo jednako. Vjerovao je u Boga, ali ne u Bibliju. I rečenica koju sam citirala značila je da će se "Bog nasmijati" onima koji su o njemu pisali, pričali, poučavali i govorili u njegovo ime. Dovoljno je vjerovati i živjeti prema načelu onoga što je "dobro", a ne "loše". Tako razmišljam i ja. Ne znači da je naš stav ispravan, ali ni ti nemaš dokaze da je ispravan tvoj.

Svatko vjeru u nešto doživljava na svoj način i na to ima pravo. Katoličanstvo nameće svoje zakone. Oni su, recimo, protiv pobačaja. I ja sam, s moralne strane i što se tiče osobnog stava. Ali, također sam za pravo na izbor. Dušebrižnici iz Rima pokušavali su ga bezbroj puta ZABRANITI. Isto je i s eutanazijom. Kakvog oni prava imaju na to? A smatraju da imaju.

Razumijem da se Crkva odvojila od Biblije u mnogočemu. Ali, zamislite šta bi bilo da je se slijepo drži??!! Žena bi se tretirala gore od životinje. Opet kažem, ako si čitao - jasno ti je.

Koji prijevodi? Šta, da ti prepisujem ovdje čitavu Bibliju?? Dala sam dva primjera: prvi je onaj "ezer". Dakle, to znači "supruga". skeptici su upitali svećenike kako je moguće da je Bog ponudio Adamu životinju za suprugu. Oni se nisu trudili objašnjavati, nego su rekli da je to greška u prijevodu. Sada se "ezer" prevodi kao "pomoć".

Drugi primjer je ono što je "izvučeno iz konteksta" o Isusovoj laži. Brojni su se pobunili kada su to shvatili. Nije on "slagao" ništa veliko, nego iz dobre namjere. ali, pred Bogom mi nemamo opravdanje kada lažemo ni zbog čega. Božja zapovijed glasi jednostavno - Ne slaži

Da ne bi trebali objašnjavati, u prijevod su ubacili riječ "još" koja potpuno mijenja smisao rečenice.

Usporedi biblijsku priču o velikom potopu i ep o Gilgamešu te znanstvene dokaze u svezi s tim dvjema pričama.

Kada bismo iz Biblije izvlačili JEDNU pouku, ona ne bi imala negativnu konotaciju, nikako. Ali, kad bismu ju pokušali slijepo slijediti... ne bi donijela puno dobra.

Recimo, biblijski stav prema ženama... to nije ništa izvučeno iz konteksta, nego je u cijeloj knjizi tako: žena je biće niže od muškarca. Žena je tamna, žena je prljava, ako rodi žensko dijete dvostruko je "nečista"... a s druge se strane tvrdi da smo svi pred Bogom jednaki. Kako sad to?

Ma, ima bezbroj stvari kojih se ne mogu sjetiti ovako u žurbi, ali stvar je u tome da je u redu "vjerovati srcem", "čitati srcem" i slično, ali nekada nije loše upotrijebiti ni ono što nam je, prema Bibliji ako se već u nju vjeruje, sam Bog dao, a to je RAZUM.

Najlakše je reći - ne treba ju shvaćati doslovno. Ja sam ju pokušala shvatiti i ovako i onako... ali kako god okreneš, puno toga ne drži vodu. Jebiga, ako je Bog zapovijedio da se u njegovo ime ubije, ja to ne mogu drukčije shvatiti. Objasni mi to, prevedi mi srcem tu "pjesničku sliku". Bog u kojeg ja vjerujem ne kažnjava i ne zapovijeda ubojstva.

A što je s Pjesmom nad pjesmama? I ti misliš da je to pjesma o ljubavi Isusa prema Crkvi?? Mislim da nitko normalan, nakon što ju pročita, ne može to tvrditi. To je jedna standardna ljubavna pjesma u kojoj se, btw, spominju trave koje su se nekoć koristile za potenciju i za kontracepciju.

Nemam se namjeru prepirat i ne želim reći da ti pišeš gluposti - kao što si ti mene počastio jer imam drukčiji stav. I puno pametniji ljudi od nas su se prepucavali i došli do različitih zaključaka.

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wendy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1104
Lokacija: suicide machine
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2006. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Da! Tko tebe kamenom ti njega kruhom (Polubjelim iz konzuma) pa se onda smješkaj! POŠTO TI SHVAČAŠ DOSLOVNO PRIMJEĆUJEM ZBOG SMJEŠKA! JA MISLIM DA SE TIME IPAK NEŠTO DRUGO HTJELO REĆI NpR. DA SE NE OSVEČUJEMO ZA NAMA UČINJENU NEPRAVDU


Kao prvo, iz njegove se rečenice ne može shvatiti shvaća li on što doslovno ili ne. A drugo... ma, nemoj zezat da ta rečenica ne znači doslovno to kako i piše? mi smo svi baš mislili da znači da, ako se dogodi da tebe netko pogodi kamenom, ti njega moraš pogoditi kruhom Rolling Eyes

Što se tiče Kajina i Abela... pa, crkvenjaci imaju stav da je čovjek nastao od Adama i tu ništa ne osporavaju Bibliji. Jedino kad ih pitaš kako su se množili kažu "Ma, pusti, ne shvaćaj to doslovno" jer drugog objašnjenja NEMA. Kao ni za to da je Adam, prema Bibliji nastao prije cca 6000 godina, a DOKAZANO je da je Zemlja stara puuuuno više od toga

_________________
“Some people never go crazy. What truly horrible lives they must live”
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2006. 17:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ahahaahahaha

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sheila
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1036
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2006. 17:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ups kriva tema

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.12.2006. 19:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vidi ovako...da skratimo raspravu...
Ono sto ti zelis da ti ja ili netko dokaze jest nemoguce. Vec ponavljam ko papagaj..to ne mozes vidjeti ocima, cuti usima ili dotaci rukama. To mozes osjetiti samo srcem. To nije niti malo lako. Mozda kada bi poslusala koje svjedocanstvo ljudi koji su se preobratili. Ima takvih prica da bi ti srce zastalo... Samo trebas cuti...ako zelis.

Ja savrseno tebe razumijem i shvacam, no ti mene al ni priblizno. Naravno da onda nema komunikacije. Nekada sam i ja slicno razmisljao kao i ti sada... Ja sam htio cuti,ja sam htio osjetiti... To je razlika izmedju nas dvoje...

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2006. 21:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Da! Tko tebe kamenom ti njega kruhom (Polubjelim iz konzuma) pa se onda smješkaj! POŠTO TI SHVAČAŠ DOSLOVNO PRIMJEĆUJEM ZBOG SMJEŠKA! JA MISLIM DA SE TIME IPAK NEŠTO DRUGO HTJELO REĆI NpR. DA SE NE OSVEČUJEMO ZA NAMA UČINJENU NEPRAVDU


Kao prvo, iz njegove se rečenice ne može shvatiti shvaća li on što doslovno ili ne. A drugo... ma, nemoj zezat da ta rečenica ne znači doslovno to kako i piše? mi smo svi baš mislili da znači da, ako se dogodi da tebe netko pogodi kamenom, ti njega moraš pogoditi kruhom Rolling Eyes

Što se tiče Kajina i Abela... pa, crkvenjaci imaju stav da je čovjek nastao od Adama i tu ništa ne osporavaju Bibliji. Jedino kad ih pitaš kako su se množili kažu "Ma, pusti, ne shvaćaj to doslovno" jer drugog objašnjenja NEMA. Kao ni za to da je Adam, prema Bibliji nastao prije cca 6000 godina, a DOKAZANO je da je Zemlja stara puuuuno više od toga

Ja sam na vjeronauku učio da je Adam metafora za muški rod!
To je moj odgovor i na svezi glede preneseno značenje, a i ove tvoje spike tko je koliko star!
Dobro da nisi napisala kako nije znanstveno dokazano da je Isus rođen 25.12.0000. odnosno 01.01.0000.Pošto se od njegovog dolaska broje godine
To i čini razliku između vjere i znanosti!
Kada bi mi znali da Bog postoji onda ne bi vjerovali u to onda bi to znali!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
daniel-202
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1030
Lokacija: Graceland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.12.2006. 23:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
wendy je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): › Da! Tko tebe kamenom ti njega kruhom (Polubjelim iz konzuma) pa se onda smješkaj! POŠTO TI SHVAČAŠ DOSLOVNO PRIMJEĆUJEM ZBOG SMJEŠKA! JA MISLIM DA SE TIME IPAK NEŠTO DRUGO HTJELO REĆI NpR. DA SE NE OSVEČUJEMO ZA NAMA UČINJENU NEPRAVDU


Kao prvo, iz njegove se rečenice ne može shvatiti shvaća li on što doslovno ili ne. A drugo... ma, nemoj zezat da ta rečenica ne znači doslovno to kako i piše? mi smo svi baš mislili da znači da, ako se dogodi da tebe netko pogodi kamenom, ti njega moraš pogoditi kruhom Rolling Eyes

Što se tiče Kajina i Abela... pa, crkvenjaci imaju stav da je čovjek nastao od Adama i tu ništa ne osporavaju Bibliji. Jedino kad ih pitaš kako su se množili kažu "Ma, pusti, ne shvaćaj to doslovno" jer drugog objašnjenja NEMA. Kao ni za to da je Adam, prema Bibliji nastao prije cca 6000 godina, a DOKAZANO je da je Zemlja stara puuuuno više od toga

Ja sam na vjeronauku učio da je Adam metafora za muški rod!
To je moj odgovor i na svezi glede preneseno značenje, a i ove tvoje spike tko je koliko star!
Dobro da nisi napisala kako nije znanstveno dokazano da je Isus rođen 25.12.0000. odnosno 01.01.0000.Pošto se od njegovog dolaska broje godine
To i čini razliku između vjere i znanosti!
Kada bi mi znali da Bog postoji onda ne bi vjerovali u to onda bi to znali!



POTPISUJEM. Ja osobno prvo moram nešto vidjeti da bi onda u to i vjerovao. Ako kažem npr. Rajnusu da sam vidio Djeda Božičnjaka kako leti iznad Osijeka, on mi neće vjerovat, sve dok i on ne vidi. (to je samo primjer)

_________________
"Neki ljudi tapkaju nogama, neki pucketaju prstima a neki se njišu naprijed - nazad. Ja samo sve to radim odjednom, valjda..."
Elvis Presley, 1956.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.12.2006. 23:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la: ›
zar je netko ovaj post zaista pročitao???!!


nisam.........
svatko misli svoje, i nitko se neće predomisliti niti promijeniti mišljenje, ali divim se uloženoj energiji....

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
toni
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2180
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2006. 0:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
ali divim se uloženoj energiji....


..i dojde mi da kaze; get a life ! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Rajnus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1029
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.12.2006. 7:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

daniel-202 je napisao/la: ›
POTPISUJEM. Ja osobno prvo moram nešto vidjeti da bi onda u to i vjerovao. Ako kažem npr. Rajnusu da sam vidio Djeda Božičnjaka kako leti iznad Osijeka, on mi neće vjerovat, sve dok i on ne vidi. (to je samo primjer)


Zasto mislis da sam ja vidio Boga pa zbog toga vjerujem u Njega?

Ne znam sto se wendy uhvatila starosti zemlje. Covjekov gen zajednicki svim ljudima na zemlji je star oko 20 000 godina. Znanstvenici pretpostavljaju da je to i starost Adama. NItko zapravo ne zna kako su to u jednom ljudi postali drugaciji. "I Bog im da razum" U Starom zavjetu se govori kako je Bog vidjevsi kakvi su ljudi potopio Zemlju. Eh sad...svi zivi muku muce da otkriju Atlantidu. Nije li to u nekoj korelaciji? U Bibliji imas masu stvari koje se ispreplicu sa znanoscu i opcenito povijescu, no sve je to mutno i nista nije dokazano.

@toni
Tako je! Bolje da uzmemo loptu i trcimo za njom ili da pijemo kavicu u birtiji. NIsi valjda lud razmisljati o necem drugom osim o dogadjajima iz dnevnih novina Wink

_________________
samo Osijek!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.12.2006. 8:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e, sad se moram umiješati...
Rajnus je napisao/la: ›
NItko zapravo ne zna kako su to u jednom ljudi postali drugaciji.

moja je teorija da je razum zapravo "greška" prirode, neka mutacija gena ili nečega koja se održala i raširila, jer se pokazala svrsishodnom.baš to što smo jedina vrsta na zemlji koja ima razum, kraj toliko puno drugih vrsta, mi govori da je tako. jer sve vrste imaju neki oblik prilagodbe. ljudi sa svojim izgledom ne bi preživjeli ni 5 minuta u divljini da nemaju razum.
osim toga, ljudi su jedina vrsta koja se okrenula protiv prirode, djeluju kao nametnici na prirodi, šire se, iskorištavaju, uništavaju, kopaju, grade... zamislite zemlju bez ljudi, savršeno usklađen organizam. i onda se pojavi čovjek sa svojim razumom.
Rajnus je napisao/la: ›
U Starom zavjetu se govori kako je Bog vidjevsi kakvi su ljudi potopio Zemlju. Eh sad...svi zivi muku muce da otkriju Atlantidu. Nije li to u nekoj korelaciji?

ovo tek nema veze jedno s drugim! nikomu nije palo na pamet tražiti atlantidu zato što je čitao o velikom potopu, nego zato što su čitali platona, gdje, btw, piše da je atlantida potonula, ne da je potopljena.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: