Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Pobačaj - abortus

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Poll :: Protivite li se pobačaju?

Da
27%
 27%  [ 19 ]
Ne
72%
 72%  [ 49 ]
Ukupno glasova : 68


Autor Poruka
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 12:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: ›
postoji razlika između fetusa i embria, s obzirom na stupanj razvijenosti (organa itd.. ) dakle, ako određuješ vremenski.. da li je embrio (trudnoća do 3 mj) čovjek?

po meni - je!

zašto? zato što je to već stadij iz kojeg razvoj situacije ide u samo jednom smjeru, razvija se u ljudsku jedinku, nema više sumnje hoće li nešto "proklijati" iz toga ili ne.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
1step2far
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3262
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.10.2007. 12:20 
Naslov:  Re: Pobačaj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanimljivo pitanje, je li embrij čovjek? Čim žena zatrudni govori se o djetetu, nema govora o fetusu, oplođenoj jajnoj stanici ili tome slično. Po shvaćanju nas laika zametak je već dijete. Iako nema moć rasuđivanja i svijest o vlastitom postojanju.

_________________
Gola sisa je dobra sisa.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.10.2007. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

1step2far je napisao/la: ›
Iako nema moć rasuđivanja i svijest o vlastitom postojanju.

da, upravo zbog toga i pitam da li se izraz ''ubojstvo'' može koristiti u slučaju pobačaja?

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 13:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): ›
stvar je samo toga koliko je država pametna da to legalizira i na taj način bolje kontrolira cijelu situaciju, smanji rizike i uzme svoj dio u obliku poreza. sve ostalo je samo zatvaranje očiju pred očitim i neizbježnim.

Hahaha
Ovo je fascinatno glupa izjava moram reči....

na takvu izjavu nekoga čije stavove smatram krajnje zatucanim, ograničenim i neopisivo nerealnim, mogu reći samo - hvala!

NEMA NA ČEMU! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 13:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Blofeld je napisao/la: ›
Ovo je izvrstan primjer da segregacija foruma ne može biti provedena niti po godinama, niti po broju postova, niti po ičem drugom. Jer ako netko misli da o pobačaju više zna nego sva sila pro-choice i pro-life aktivista u S.A.D.-u, sva sila pravnika koji ih zastupaju, političkih organizacija, sudačkog sisema s Vrhovnim sudom na čelu, ogromnih knjižnica koje su služile tom pitanju, medicinskih eksperata, itd., itd., onda taj definitivno spada u one koji ruše kvalitetu foruma. Zar ne misliš da je bolje malo upoznati se s problemom, prije nego što izvališ nekakav stav o tom problemu na forumu?

i, da se samo osvrnem na ovu suptilnu uvredu upućenu zbog mog nepriznavanja mišljenja raznih autoriteta i "autoriteta". neki od njih možda čak i zastupaju isto mišljenje kao i ja, samo što meni nije potrebno busati se nečijim tuđim stavovima i vikati da isto kao i ja misli pola amerike. briga me, neka misle što žele, ja imam svoj razum koji mi je dovoljan da mi kaže što je ispravno za mene, a što ne.


Nisam imao namjeru nikoga uvrijediti, ako si to tako shvatio. Htio sam reći slijedeće. U analizama koje su prethodile presedanu Roe zauzeli su se slijedeći stavovi (pokušat ću maksimalno skratiti, iako to može biti kontraproduktivno).
Pobačaj je opravdan u slijedećim slučajevima:
- uvijek kad žena odluči, sve dok fetus ne postane sposoban živjeti izvan majčine utrobe (u pravilu nakon 6 mjeseci)
- i nakon što fetus postane sposoban živjeti izvan majčine utrobe, ukoliko je to potrebno radi zaštite majčina zdravlja (što je zdravlje nalazi se pak u Doe v. Bolton)

S obzirom da je ovo maksimalno skraćeno, sugerirao sam da se bolje prouči slučaj.
Moj stav jest da je Roe ispravno postavljen. I to je sve. Zašto baš Roe? Zato što dan danas u svijetu ne postoji bolja definicija, bolja raščlamba i argumentacija pobačaja.

Don Kihote, ako je tebi, unatič svemu, dovoljan tvoj vlastiti razum da bi se opredijelio u ovako kompleksnim pitanjima (za koje je potrebno imati filozofsku, pravnu, medicinsku, religioznu, moralnu i dr. podlogu, što nema mnogo ljudi), onda je to ujedno i konačan poraz znanosti i znanja općenito. No dozvoljavam da si u pravu, možda mi svi imamo nekakav urođeni instinkt za dobro i loše, pa nam edukacija nije odveć potrebna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 13:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
insomnia je napisao/la: ›
postoji razlika između fetusa i embria, s obzirom na stupanj razvijenosti (organa itd.. ) dakle, ako određuješ vremenski.. da li je embrio (trudnoća do 3 mj) čovjek?

po meni - je!

zašto? zato što je to već stadij iz kojeg razvoj situacije ide u samo jednom smjeru, razvija se u ljudsku jedinku, nema više sumnje hoće li nešto "proklijati" iz toga ili ne.


Vidiš, upravo zato kažem da treba malo bolje upoznati stvar. Iako nisam ginekolog, ovo nije u potpunosti točno. Sumnje ima,i razvoj situacije ne ide uvijek u istom smjeru.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 13:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Blofeld je napisao/la: ›
Jer ako netko misli da o pobačaju više zna nego sva sila pro-choice i pro-life aktivista u S.A.D.-u, sva sila pravnika koji ih zastupaju, političkih organizacija, sudačkog sisema s Vrhovnim sudom na čelu, ogromnih knjižnica koje su služile tom pitanju, medicinskih eksperata, itd., itd.

svaka čast svima njima, ali ja imam svoje mišljenje o životu stečeno na temelju razmišljanja, razgovora i ostalog životnog iskustva, i to ne može promijeniti neka sudska odluka, koja je primjena postojećeg prava na konkretnu situaciju. kad bi se pravo promijenilo, primjenjeno na istu situaciju vjerojatno bi dalo drukčiji rezultat. takvi su zaključci stvar trenutka i mjesta gdje se događaju. i ako su usklađeni s pravom, ne mora nužno značiti i da su pravedni. ili moralni. ili jednostavno ljudski.


Na kraju, iako je ovo najmanje važno, morao bi upoznati pravni sustav S.A.D., tzv. sustav presedana. Tamo se, naime, u pravilu ne primjenjuje nikakvo pravo, već se ono stvara u pojedinačnim slučajevima. A presedani se raspravljaju konstantno, u skladu s novim moralnim, znanstvenim i drugim spoznajama. Zato sam i napisao da je budućnost presedana Roe upitna. Rasprave se vode svakodnevno. No to je duga priča.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 14:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la: ›
1step2far je napisao/la: ›
Iako nema moć rasuđivanja i svijest o vlastitom postojanju.

da, upravo zbog toga i pitam da li se izraz ''ubojstvo'' može koristiti u slučaju pobačaja?


Na žalost, aktivisti pro life, ili bolje rečeno zagovornici zabrane pobačaja, u pravilu konstatiraju ubojstvo. Međutim, tu zanemaruju neke slučajeve zbog kojih se, kada bi i prihvatili da je to ubojstvo, dolazi do potrebe procjene koje su vrednote i stečena prava važnija. Da ne duljim, baš taj Roe slučaj, žena je silovana (dali su joj ime Roe iako to nije njeno pravo ime). Također, česti su slučajevi kada rođenje djeteta znači smrt majke. Ili trajno narušavanje zdravlja majke. Itd., itd. To je samo dio problema - kad tu još uključimo religiozne, moralne i dr. stvari, malo se problem zakomplicira, zar ne?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blofeld je napisao/la: ›
Vidiš, upravo zato kažem da treba malo bolje upoznati stvar. Iako nisam ginekolog, ovo nije u potpunosti točno. Sumnje ima,i razvoj situacije ne ide uvijek u istom smjeru.

objasni, molim te. ili netko s medicine?

Blofeld je napisao/la: ›
Don Kihote, ako je tebi, unatič svemu, dovoljan tvoj vlastiti razum da bi se opredijelio u ovako kompleksnim pitanjima (za koje je potrebno imati filozofsku, pravnu, medicinsku, religioznu, moralnu i dr. podlogu, što nema mnogo ljudi), onda je to ujedno i konačan poraz znanosti i znanja općenito. No dozvoljavam da si u pravu, možda mi svi imamo nekakav urođeni instinkt za dobro i loše, pa nam edukacija nije odveć potrebna.

naravno, i ja dozvoljavam da mi netko promjeni mišljenje, ali argumenti za to moraju biti prilično čvrsti, a ne razne teorije. jer, ja već imam svoju teoriju, ne treba mi druga.

a što se tiče toga da mi je dovoljan moj vlastiti razum da bih se opredijelio u ovako kompleksnim pitanjima, vidim da neki to čine i s manje, pa mi je to ok...

glede sustava presedana na kojima se temelji američko pravosuđe, relativno sam dobro upućen kako to funkcionira, da je zakon fleksibilniji nego kod nas, prilagodljiviji stvarnom, modernom životu. ali, s druge strane, u slučajevima kad je teorija nasuprot teorije, a neki presedan iz prošlosti je već bio odlučio u korist jedne od sukobljenih teorija, rijetko koji će se sudac usuditi ići protiv tog presedana bez čvrstih dokaza, što je teško kad se radi o teorijama. i onda imamo dvije teorije, samo što jedna ima sreću da iza nje stoji presedan, a druga nema tu sreću.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 15:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš je poanta u tome da najčešće nemaju zakon kao podlogu. A presedan djeluje dok ga ne ukine parlament, ili dok se ne donese suprotan presedan. Tu se ne radi o teorijama i dokazima, već o jednom konkretnom slučaju, gdje je potrebno zauzeti stav. Stavovi se mijenjaju, ljudi se mijenjaju. Međutim, ako je stav dobro obrazložen, teško se ruši, pogotovo ne argumetnima tipa "ja to jednostavno znam, to je tako, šta će meni netko nešto tumačiti, i sl.".

Njihov sustav nije uopće fleksibilniji od našeg, nego suprotno. Kod nas zakonodavac mijenja zakone po svom nahođenju, a tamo ni slučajno. Taj presedan Roe napada se novim tužbama (odn. writs of certiorari, da budem precizniji) gotovo svakogodišnje, ali zasad odolijeva. Ovi razlozi koje sam naveo samo su podloga, taj se presedan nadopunjavao kroz godine.

Glede ovih medicinskih stvari, primjerice, za neke fetuse se zna da neće preživjeti porod, da mogu usmrtiti majku, da će biti rođeni s teškim defektima, da neće živjeti dugo nakon poroda, itd. itd. Dalje ne bih, jer se nadam da ima koji liječnik na forumu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 15:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blofeld je napisao/la: ›
Glede ovih medicinskih stvari, primjerice, za neke fetuse se zna da neće preživjeti porod, da mogu usmrtiti majku, da će biti rođeni s teškim defektima, da neće živjeti dugo nakon poroda, itd. itd. Dalje ne bih, jer se nadam da ima koji liječnik na forumu.

svi razlozi koje si naveo se događaju tijekom ili nakon poroda, a tada već i najzagriženiji nepriznavatelji ljudskih prava embriju priznaju da je to već dijete koje ima sva ljudska prava. a to znači da ona tvoja tvrdnja da razvoj situacije u slučaju embrija ne ide uvijek u smjeru razvoja u čovjeka ne stoji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Blofeld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 636
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 16:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la: ›
Blofeld je napisao/la: ›
Glede ovih medicinskih stvari, primjerice, za neke fetuse se zna da neće preživjeti porod, da mogu usmrtiti majku, da će biti rođeni s teškim defektima, da neće živjeti dugo nakon poroda, itd. itd. Dalje ne bih, jer se nadam da ima koji liječnik na forumu.

svi razlozi koje si naveo se događaju tijekom ili nakon poroda, a tada već i najzagriženiji nepriznavatelji ljudskih prava embriju priznaju da je to već dijete koje ima sva ljudska prava. a to znači da ona tvoja tvrdnja da razvoj situacije u slučaju embrija ne ide uvijek u smjeru razvoja u čovjeka ne stoji.


Kako misliš? Ako liječnik utvrdi npr. u 5 mjesecu trudnoće da će dijete imati ozbiljne defekte (npr. ne razvijaju mu se neki organi), onda to nije tijekom ili nakon poroda. Ako u 3 mjesecu shvati da će majka imati problema, onda to isto nije tijekom ili nakon poroda. Ako kaže da majka više neće moći zanijeti ako nastavi rizičnu trudnoću, to isto nije tijekom ili nakon poroda.

No nema veze. Stvar je u tome da se ne radi o tome priznaju li se embriju ljudska prava ili ne. Već u doba starog Rima embriju su se priznavala prava (ajmo studenti prava, brzo latinsku izreku). Radi se o tome da dolazi do kolizije prava.

Tu se često nadovezuje i vjerski aspekt (vjernici vjeruju da o životu može odlučivati samo Bog, pa da se ljudi tu nemaju što miješati - ko umre, umre). Također, da i o začeću odlučuje Bog, pa zato i protiv kontracepcije. Religijska sloboda na vrhu je temeljnih sloboda, a tamo je i život. Tko ne vjeruje, ne može ga se tjerati... itd., itd....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
insomnia
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2665
Lokacija: Osijek-finally!!!
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.10.2007. 18:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Blofeld je napisao/la: ›
Tu se često nadovezuje i vjerski aspekt (vjernici vjeruju da o životu može odlučivati samo Bog, pa da se ljudi tu nemaju što miješati - ko umre, umre). Također, da i o začeću odlučuje Bog, pa zato i protiv kontracepcije. Religijska sloboda na vrhu je temeljnih sloboda, a tamo je i život. Tko ne vjeruje, ne može ga se tjerati... itd., itd....

uglavnom je do sada vjerski aspekt bio taj koji je prevladavao u raspravi..bilo bi jako dobro kad bi nam se netko s područja medicine uključio u raspravu, jer, usudim se reći, mi o tome nemamo baš nekog prevelikog pojma, nismo(niste) dosad bili u mogućnosti objektivno se izjasniti oko toga da li je embrij čovjek ili ne.. sve se vrti oko nekih uvjerenja..

_________________
Da se bojim skakavaca, ne bih bosa po livadi hodala!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.10.2007. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

insomnia je napisao/la (Pogledaj post): ›
uglavnom je do sada vjerski aspekt bio taj koji je prevladavao u raspravi..bilo bi jako dobro kad bi nam se netko s područja medicine uključio u raspravu, jer, usudim se reći, mi o tome nemamo baš nekog prevelikog pojma, nismo(niste) dosad bili u mogućnosti objektivno se izjasniti oko toga da li je embrij čovjek ili ne.. sve se vrti oko nekih uvjerenja..

Bila je još prije LATINICA NA TEMU POBAČAJA u kojoj je gostovao Dr.Adašević koji je u Srbiji napravio brojkom oko 60 000 pobačaja, on se naime otvoreno izjasnio protiv pobačaja kako zbog pobačaja tako i zbog trauma koje žena proživljava poslije njega!
Vjerujem da data LATINICA vjerojatno postoji i na raznim internetskim medijima!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.10.2007. 12:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najbolje bi bilo zabranit AB pa nek žene onda ilegalno idu kod baba koje će to napravit iglama za štrikanje nakon što ispod šljive zakopa komadić crvene vune i šiljilo - protiv uroka i zloduha. Šta žene imaju odlučivat o AB-u kad velečasni najbolje zna da se zbog toga gori u sumporovom jezeru

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: