Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Uklanjanje krizeva i sekularizacija Hrvatske

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
aardvark
Offline
Avatar

Ukupno postova: 122
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2009. 12:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

errrr je napisao/la (Pogledaj post): › A ni načitan mi nisi, barem ne onoliko koliko se predstavljaš da jesi, jer bi znao da je znanost u mozgu detektirala centar za duhovnost, kojega ti i svi ostali nevjernici očito nemate.

Rolling Eyes
'centar za duhovnost' je zapravo sam dio mozga (desni parijetalni režanj, RPL) koji je 'utišan' kod vjernika. njime se definira JA, doživljaj sebe, samokritičnost i jako je razvijen kod manje religioznih osoba.
drugim riječima, vjernici meditiraju, mole se i zaokupljaju mozak bezvezarijama što dovodi do svojevrsne funkcionalne atrofije RPL *

* što ne znači da je loša umjerena supresija RPL, uz rezultirajuću nesebičnost Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 14:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svebor je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
zlusch je napisao/la: ›
Nek bude jedan od ravnopravnih izbornih predmeta zajedno sa primjerice etikom
Pa to on danas i je.

istina ali je ravnopravan i sa fizikom, kemijom, matematikom ili hrvatskim. Very Happy
i to je bzvz.
OK, ETIKA kao predmet je također ravnopravna sa Fizikom, Matematikom i Kemijom. i koja je poanta

@Zlusch, sve se čini da vjerunak ovo, sve se čini da vjeronauk ono...
Čini li se čini i sve to zle su čini sram ih bilo...
Etika kao predmet je u rangu vjeronauka i to je to bira se ili etika ili vjeronauk.
Tko neželi na vjeronauk neka ide na etiku! Tako danas stvari stoje.
U čemu je problem?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 15:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u tome što etika uopće nije pandan vjeronauku... ona je nauka o moralu, a vjeronauk je vjernička kultura tj. bavi se religijom kao jednim od oblika ljudskog duha i transcendencije...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dreamer
Offline
Avatar

Ukupno postova: 241
Lokacija: tu i tamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2009. 15:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Tko neželi na vjeronauk neka ide na etiku! Tako danas stvari stoje.
U čemu je problem?



Znači vjernici neka idu na vjeronauk, nevjernici neka idu na etiku...i stvar riješena...aliiii, čekaj u školi se nudi samo katolički vjeronauk...što ako sam ja vjernica (hipotetski) i želim na vjeronauk, ali sam recimo pravoslavne vjeroispovjesti...? Ne bi li svi trebali imati ista prava...?

_________________
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
NinjaTurtle
Offline
Ukupno postova: 365
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2009. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
NinjaTurtle je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pa eto ti nisi išla na vjeronauk i šta se žališ? jedino se slažem da ga treba staviti prvi ili zadnji sat da nema rupa u satnici

pa što ima vjeronauk raditi u školi?

Pa zato što neku djecu možda zanima

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 15:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dreamer je napisao/la (Pogledaj post): › ali sam recimo pravoslavne vjeroispovjesti...? Ne bi li svi trebali imati ista prava...?[/color]
Traži ga ti slobodno...
No sumnjam da će država davati plaću za jednog profesora samo zbog jednog učenika. No odi slobodno i na katolički vjeronauk jer u suštini i pravoslavlje i katoličanstvo su samo nijanse to i sama znaš ako si pravoslavka!!!
Onaj križ na zidu je i simbol pravoslavlja! Koliko ja znam!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 15:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dreamer je napisao/la: ›
mali_ivica je napisao/la: ›
Tko neželi na vjeronauk neka ide na etiku! Tako danas stvari stoje.
U čemu je problem?



Znači vjernici neka idu na vjeronauk, nevjernici neka idu na etiku...i stvar riješena...aliiii, čekaj u školi se nudi samo katolički vjeronauk...što ako sam ja vjernica (hipotetski) i želim na vjeronauk, ali sam recimo pravoslavne vjeroispovjesti...? Ne bi li svi trebali imati ista prava...?


potrebno je minimalno 6 učenika jedne vjerske zajednice da imaju pravo tražiti svog vjeroučitelja i ponekad sam u školama vidio da postoji takav vjeronauk, ali se održava izvan škole što je sasvim normalno jer vjeronauku nije mjesto u školi, a ponajmanje da ga se ocjenjuje...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 15:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pavijan je napisao/la: ›
u tome što etika uopće nije pandan vjeronauku... ona je nauka o moralu, a vjeronauk je vjernička kultura tj. bavi se religijom kao jednim od oblika ljudskog duha i transcendencije...
I vjera uči o moralu samo što još dodatno ulazi i u religiju. Znači čak je bolje biti na vjeronauku pošto dobiješ određena saznanja o moralu, a opet naučiš i nešto o određenoj religiji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pavijan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 413
Lokacija: oblokacija
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 15:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
pavijan je napisao/la: ›
u tome što etika uopće nije pandan vjeronauku... ona je nauka o moralu, a vjeronauk je vjernička kultura tj. bavi se religijom kao jednim od oblika ljudskog duha i transcendencije...
I vjera uči o moralu samo što još dodatno ulazi i u religiju. Znači čak je bolje biti na vjeronauku pošto dobiješ određena saznanja o moralu, a opet naučiš i nešto o određenoj religiji.

ne slažem se... umjesto vjerničke kulture bi se trebao uvesti predmet vjerske kulture ili kulture religija... a na vjeronauk neka ide tko to želi slobodno u Crkvu...

_________________
lošije je bolje
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MacaPapucharica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3162
Lokacija: tu.
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.08.2009. 16:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

pavijan je napisao/la (Pogledaj post): ›
mali_ivica je napisao/la: ›
pavijan je napisao/la: ›
u tome što etika uopće nije pandan vjeronauku... ona je nauka o moralu, a vjeronauk je vjernička kultura tj. bavi se religijom kao jednim od oblika ljudskog duha i transcendencije...
I vjera uči o moralu samo što još dodatno ulazi i u religiju. Znači čak je bolje biti na vjeronauku pošto dobiješ određena saznanja o moralu, a opet naučiš i nešto o određenoj religiji.

ne slažem se... umjesto vjerničke kulture bi se trebao uvesti predmet vjerske kulture ili kulture religija... a na vjeronauk neka ide tko to želi slobodno u Crkvu...


tako je!
upravo to sam i ja rekla

_________________
naivna k'o francuska sobarica
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dreamer
Offline
Avatar

Ukupno postova: 241
Lokacija: tu i tamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2009. 16:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la (Pogledaj post): ›
dreamer je napisao/la (Pogledaj post): › ali sam recimo pravoslavne vjeroispovjesti...? Ne bi li svi trebali imati ista prava...?[/color]
Traži ga ti slobodno...
No sumnjam da će država davati plaću za jednog profesora samo zbog jednog učenika. No odi slobodno i na katolički vjeronauk jer u suštini i pravoslavlje i katoličanstvo su samo nijanse to i sama znaš ako si pravoslavka!!!
Onaj križ na zidu je i simbol pravoslavlja! Koliko ja znam!!!


Već sam se izjasnila na ovom topiku što mislim pro po tih križeva, pa bolje da se ne ponavljam...aha, kažeš isto je to sve, onda sigurno ne bi imao ništa protiv da se na random u nekoliko škola stavi pravoslavni vjeronauk, pa svima predaje pravoslavni vjeroučitelj... sveštenik Laughing

Čega je to simbol, ne znam, nisam vjernik, govorila sam čisto figurativno, jer se u startu vidi diskriminacija kad je vjeronauk po školama u pitanju...ako osoba nije katolik...

dakle, slažem se da vjeronauk kao takav ne bi trebao biti u školama, umjesto njega mogli bi uvesti predmet u kojem bi se učilo o svim religijama, ali onako čisto informativno... a što se tiče križeva, postoji crkve u kojima mogu stajati, postoje privatni domovi svake osobe, pa nek si vješaju 8975 križeva, ako tako žele...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 16:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dreamer je napisao/la (Pogledaj post): › ...aha, kažeš isto je to sve, onda sigurno ne bi imao ništa protiv da se na random u nekoliko škola stavi pravoslavni vjeronauk, pa svima predaje pravoslavni vjeroučitelj... sveštenik Laughing

Apsolutno nebih imao ništa protiv pogotovo ako će učiti djecu kako se treba držati deset božijih zapovijedi, ljubit bližnjega svoga kao sebe samoga.
Nebih imao ništa protiv ni da to drži neki kako ti sa podsmijehom kažeš sveštenik.
Ja njega iako je sveštenik nepodcjenjujem bilo da je srbin ili bil tko ako je dobar čovjek i ako će djecu učit pravim stvarima ODLIČNO.

TAKOĐER BI GA ZAMOLIO DA DJECU UČI TO DA NESMIJU OVAKO OMALOVAŽAVATI DRUGE STAVLJAJUĆI OVE PODSMIJEHE PORED RIJEČI SVEŠTENIK!
JER I SVEŠTENIK JE ČOVJEK! I VJEROJATNO BOLJI OD VEČINE NA OVOM FORUMU!!!

Vjerujem kako recimo u Vukovaru se taj pravoslavni vjeronauk vjerojatno i odvija pošto je velik broj građana srpske nacionalnosti, te pravoslavne vjerosipovijesti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2009. 17:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dreamer je napisao/la: ›
Čega je to simbol, ne znam, nisam vjernik, govorila sam čisto figurativno, jer se u startu vidi diskriminacija kad je vjeronauk po školama u pitanju...ako osoba nije katolik...

Nije istina, pročitaj gore moj post.
Sereš, a ovo što si napisala si "figurativno" napisala kako bi lagano mogla početi svoje pljuvanje. Jer ti nemaš pojma ni o katoličanstvu ni o pravoslavlju, oni ti služe samo kako bi spomoć njih mogla obasipati nama drage čitaće svojim drekom! Također moram reči.
Kako si mene, a i meni slične nastojala omalovažavati kroz to da si pomislila kako meni ili meni sličnima smeta to što je netko sveštenik ili muftija i sl. NESMETA MI!!!
Draga mlada djevojko to je ono što cijelo vrijeme tražim da se međusobno počnemo poštovati bez obzira na to tko je što.

PS: Oprosti ako si se osjetila uvrijeđenom zbog riječi drek ili sereš, jer sam time samo htio utvrditi činjenično stanje!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dreamer
Offline
Avatar

Ukupno postova: 241
Lokacija: tu i tamo
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2009. 18:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To kako se tko izražava više govori o njemu samom nego o onome kome se obraća… prema tome, samo izvoli što se mene tiče…

Lol se nije odnosio na sveštenika već na moju ideju koja može živjeti samo u fikciji, i u istoj bi je ljudi prihvatili, to ne odražava moje stavove, već to pokazuju rezultati znanstvenih istraživanja. Ali sad sam već prešla u domenu znanosti, koja nema što raditi u ovom topiku.


Ovo ti je pametna izjava, samo ne znam zašto onda teže prihvaćaš da postoje ljudi koji ne razmišljaju kao ti, dakle nisu vjernici, ali ipak ne kradu, ne ubijaju, ne čine preljube, i sl., i na isti način odgajaju i svoju djecu...to isto ne znači da to što ja nisam vjernik imam namjeru omalovažavati i pljuvati nekoga tko jest...ali isto tako, ne znači da ne mogu izraziti svoje mišljenje, a bez da mi netko u mojim riječima traži skriveno podmuklo značenje...toliko od mene, lijep pozdrav

mali_ivica je napisao/la: ›

tražim da se međusobno počnemo poštovati bez obzira na to tko je što.


_________________
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
justice
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1371
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 19.08.2009. 19:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
"AVNOJ je preteča Al-Qaede" Ivan Pandža-ex predsjednik Zagrebačke HVIDRE
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: