Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Čavrljanje » Pirgo. Tko je pisao o Pirgu? Idite na Prethodna  1, [2]  :| |:

#16:   Autor: DanicaV Post Postano: 12.06.2006. 12:29

anakonda je napisao/la: ›
...Branko Ćopić, "Ježeva kućica"...


Ćopić je legenda.
negdje je bilo nedavno da je ježurka ježić izbačen iz nastavnog programa kao......

na nekoj BH televiziji reprizira se stara serija Osma ofanziva (prema podlošku Ćopićevih djela "Ne tuguj bronzana stražo" i "Osma ofanziva"); provale su super; današnji bi režiseri i glumci mogli štošta naučiti. a i pisci.

inače, i mi smo morali čitati Bambija, ali to je valjda jedina lektira koju nisam pročitala, nekako mi došlo da baš neću (kao Jovandeki Babiću iz Osme ofanzive).

#17:   Autor: anakonda Post Postano: 12.06.2006. 12:34

...navodno da će Ćopića, odnosno Ježevu kućicu vratiti u popis lektire, ne bi bilo naodmet...
...osim toga: "Družina sinjeg galeba", "Prokleta avlija", "Junaci Pavlove ulice", pa kasnije "Orlovi rano lete", Posljednji Stipančiči", "Na Drini ćuprija" i jedan veći dio onoga što se i danas čita...

#18:   Autor: DanicaV Post Postano: 12.06.2006. 12:40

......čitali smo i Krležu na sto načina, Vladana Desnicu, Oskara Daviča, Simu Matavulja (mislim da Bakonja fra Brne više nije lektira, ali to bi svakako trebalo pročitati), Mešu Selimovića (radije ga čitam nego Andrića),.......
ne znam kako strani klasici stoje u lektiri, ali svatko bi trebao pročitati bar nešto od Dostojevskog, Zole, Hugoa, Tolstoja, .........

#19:   Autor: anakonda Post Postano: 12.06.2006. 12:42

...mislim da su te knjige zadržali u lektiri...mada je stvar u tome da većinu tih knjiga smo čitali u slobodno vrijeme, a ne kao lektiru...

#20:   Autor: DanicaV Post Postano: 12.06.2006. 12:46

svejedno, bitno da se čita.......
zaboravila sam spomenuti Danila Kiša, on nije bio za lektiru, ali svakako preporučam.

#21:   Autor: paperje Post Postano: 12.06.2006. 13:11

anakonda je napisao/la: ›
paperje je napisao/la (Pogledaj post): › hvala, hvala! a šta ste vi (stariji) to morali čitati za lektiru? mi morali Bambija, u 4. osnovne!


...Branko Ćopić, "Ježeva kućica"...

...po šumi, širom, bez staze, puta...
joooooj

#22:   Autor: DanicaV Post Postano: 12.06.2006. 13:15

paperje je napisao/la: ›
[...po šumi, širom, bez staze, puta...
joooooj


uf, nostalgija........

#23:   Autor: anakonda Post Postano: 12.06.2006. 13:27

...knjiga danas čak i izgleda jednako kao i tada...

#24:   Autor: paperje Post Postano: 12.06.2006. 13:47

anakonda je napisao/la: ›
...knjiga danas čak i izgleda jednako kao i tada...

je! prije negdje 2-3 godine ja kupila ježevu kućicu dečku. ista ko i prije 20 godinica...

#25:   Autor: Circa Post Postano: 12.06.2006. 14:09

Heheh!
Knjiga uz koju sam naučio čitati...
Znao sam ju cijelu bez greške, a sada bi ipak malo zapeo.
Sve u svemu, knjiga moje mladosti...

#26:  Sveti Čabrkalo Autor: DanicaV Post Postano: 12.06.2006. 14:25

...i još mnoge generacije.

Branko Ćopić rođen je davne 1915.godine pa je u osnovnu školu išao za vriijeme Kraljevine SHS, kada je vjeronauk bio obavezan predmet /sad nije baš obavezan, ali kao da i jeste. I kad su došli u školu, svatko je morao reći koja mu je porodična slava (uobičajeno za pravoslavne vjernike). Kako se to kod njih u kući nešto i nije spominjalo, mali Ćopić je izjavio da oni slave svetog Čabrkala. Naravno, dobio je po ušima. Za sve je bio kriv njegov djed koji je za stolom imao običaj zahvaliti sv.Čabrkalu.
To mi je ostalo u sjećanju iz neke od njegovih priča, a podsjetim se svake godine kada za Uskrs, Božić stolovi budu pretrpani hranom, kolačima....kao da se slave hrana i kolači, a ne nešto, vjernicima bar, sveto.

Koliko se sjećam, Ćopić se na kraju krajeva ubio uoči ovog našeg zadnjeg balkanskog rata.

#27:   Autor: ozana Post Postano: 12.06.2006. 17:30

Pirgo - Anđelka Martić. Školska lektira. Znate, još uvijek imam doma knjigu. Lijepa i topla knjiga. Jedina joj je "mana" što piše o partizanima. Da je pisana o nekom (nečijem) drugom ratu, vjerojatno bi i danas bila u trendu. A knjiga samo opisuje susret dječaka i laneta, ljubav i odanost koja se može primijeniti na mnoge druge sfere života i druženja. Ljubavi.
Osijek031.com » Čavrljanje » Pirgo. Tko je pisao o Pirgu? Idite na Prethodna  1, [2]  :| |:


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 2 / 2.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::