Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Društvo, život, lifestyle » čopor djece

#1:  čopor djece Autor: CatCloe Post Postano: 19.02.2007. 13:18

sjetila sam se ove teme dok se pisalo o razmaženoj djeci u jednom drugom topicu, pa sam odlučila napisati jedno svoje razmišljanje, iako pretpostavljam da će me većina zbog njega razapeti... ali znatiželja da saznam misli li tko nešto slično onome što ja mislim, bila je jača od straha od razapinjanja Very Happy
..dakle, svi znamo da najsiromašnije i obitelji s najlošijim obrazovanjem u 99% slučajeva imaju više od dvoje djece (što mislim da je neki prosjek i relativno "normalan" broj)...
i onda se uglavnom događa situacija da obitelji s 4, 5, 6.... 12-ero djece živi u 30 kvadrata, djeca su prljava i zapuštena, roditelji im ne mogu kupiti odjeću i obuću, a kamo li knjige i slično...
naravno da se nikome ne treba/smije/može uskratiti pravo na potomstvo, ali možda bi se barem njihov broj mogao na neki način ograničiti (naravno u slučaju kada obitelj materijalno nije u mogućnosti brinuti za više od dvoje djece)...
ne ulazim baš u detalje na koji način.. možda obaveznom ugradnjom spirale, ili nekim kaznama za treće dijete itd... (mislim da je u nekim državama u aziji to tako riješeno)... što mislite o tome?
i da, znam da je hrvatska suočena s negativnim natalitetom, ali je li onda važno samo štancati djecu, bez obzira na to u kojim uvjetima će ona živjeti?
i, da, zanima me vaše mišljenje, a ne službeno stajalište crkve... znam šta bi mi don anto baković rekao na sve.. taj dio me zaista ne zanima.

#2:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 13:28

...potpisujem te, mačko...imala sam dosta kontakata bash s takvim obiteljima, nažalost...najveći razlog za velik broj djece jest upravo neobrazovanost...samo, problem što se tvog prijedloga tiče jest da Crkva ima vrlo čudna stajališta, ali i velik utjecaj pa se stoga neće dogoditi da se išta učini u pogledu smanjivanja nataliteta...

#3:   Autor: mia Post Postano: 19.02.2007. 14:13

debeli potpis!
bilo bi u redu da se donese recimo takav zakon da po članu obitelji kuća ili stan mora imati određeni broj kvadrata. npr 10m2/po glavi

#4:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 14:22

...mislim da bi na prvom mjestu Centri za socijalnu skrb trebali malo ažurnije obavljati svoj posao...ne mislim pri tom samo na uzimanje djece i stavljanje u domove, nego trebalo bi se malo poraditi na edukaciji takvih obitelji...na primjer, besplatno im dijeliti prezervative (najjeftiniji način) ili ugrađivati spirale, kao što već Mačka reče...
...ali, edukacija je prva i osnovna...

#5:   Autor: mia Post Postano: 19.02.2007. 14:28

kad vidim ovo "centar za socijalnu skrb" dođe mi da vrištim...ne samo da ne obavljaju svoj posao , nego im se živo *ebe! od njih ne treba ništa očekivati, s*ebaše i one mlade radnike koji s faksa dođu puni entuzijazma!
svejedno, ideja ti je ok..

#6:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 14:31

...vrišti se i meni, ali oni su ti koji bi trebali provoditi zakone...postoji i nešto što se zove civilna scena - udruge građana koje se bave takvim stvarima...problem je što su pretihe, odnosno nemaju moć...pa se pitam zašto onda ti pretprani Centri za soc. skrb ne bi dio posla dali onima koji imaju vremena baviti se takvim stvarima...koje nisu imaginarne, već jako dobro oslikavaju naše društvo...

#7:   Autor: euchrid Post Postano: 19.02.2007. 14:35

CatCloe je napisao/la: ›
ali možda bi se barem njihov broj mogao na neki način ograničiti (naravno u slučaju kada obitelj materijalno nije u mogućnosti brinuti za više od dvoje djece)...


to bi značilo da samo bogati smiju imati više djece... serem ti se na tako društvo... zar ne bi bilo možda pametnije omogućiti svima normalnu zaradu pa da svi mogu uzdržavati klince... uvijek je lekše kažnjavati nego razvijati i educirati...

još jedna primjedba: to što roditelj ne može kupiti djetetu sve što ono zaželi ne znači da ga neizmjerno ne voli...

#8:   Autor: legica_os Post Postano: 19.02.2007. 14:36

mia je napisao/la: ›
kad vidim ovo "centar za socijalnu skrb" dođe mi da vrištim...ne samo da ne obavljaju svoj posao , nego im se živo *ebe! od njih ne treba ništa očekivati, s*ebaše i one mlade radnike koji s faksa dođu puni entuzijazma!
svejedno, ideja ti je ok..

Moj stari radi u jednoj takvoj instituciji i stvarno ima ljudi koji dobro rade a ima i onih koji trebaju obilaziti određene obitelji na području Osijeka i okolice svakih 3 tjedna..međutim oni znaju neotići i po par mjeseci kod tih osoba...
Evo jedan primjer obitelji iz Čepina...Supružnici su nezaposleni,ona je bolesna,on je invalid i prima kao neku mirovinu,imaju 11-tero djece...živei u kućici ono užas,pljesanj vlaga.. uglavnom,uvijeti nisu ni za svinje a kamo ljude...dvoje ili troje djece u štark idu,dvoje je valjda u domu u ružinoj,dvoje u zagrebačkoj a dva sina na vinkovačkoj u popravnom...i što reći na to?!!

#9:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 14:40

...takvih je primjera bezbroj...

#10:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 14:42

euchrid je napisao/la: ›
CatCloe je napisao/la: ›
ali možda bi se barem njihov broj mogao na neki način ograničiti (naravno u slučaju kada obitelj materijalno nije u mogućnosti brinuti za više od dvoje djece)...


to bi značilo da samo bogati smiju imati više djece... serem ti se na tako društvo... zar ne bi bilo možda pametnije omogućiti svima normalnu zaradu pa da svi mogu uzdržavati klince... uvijek je lekše kažnjavati nego razvijati i educirati...

još jedna primjedba: to što roditelj ne može kupiti djetetu sve što ono zaželi ne znači da ga neizmjerno ne voli...


...gotovo pa te u potpunosti potpisujem, @euchrid...samo zvuči utopijski "omogućiti svima normalnu zaradu"...kad znamo da i u razvijenim zemljama ima sirotinje...ali edukacija i pomoć, osim one materijalne - svakako...

#11:   Autor: lufus Post Postano: 19.02.2007. 14:46

euchrid je napisao/la (Pogledaj post): ›
CatCloe je napisao/la: ›
ali možda bi se barem njihov broj mogao na neki način ograničiti (naravno u slučaju kada obitelj materijalno nije u mogućnosti brinuti za više od dvoje djece)...


to bi značilo da samo bogati smiju imati više djece... serem ti se na tako društvo... zar ne bi bilo možda pametnije omogućiti svima normalnu zaradu pa da svi mogu uzdržavati klince... uvijek je lekše kažnjavati nego razvijati i educirati...

još jedna primjedba: to što roditelj ne može kupiti djetetu sve što ono zaželi ne znači da ga neizmjerno ne voli...

istina, još kad pogledaš "zlatnu mladež"...

#12:   Autor: legica_os Post Postano: 19.02.2007. 14:50

meni je to bed jako...išla sam na more par puta s tom djecom iz domova(osim onoga na vinkovačkoj)to su djeca koja imaju po 7,8,9 braća i sestara i koja su u domu zato što ih je socijalna uzela od roditelja...djeca su predobra,kulturna,ne možeš zamisliti šta su sve u stanju raditi,dijete od 7 godina usisava,pere suđe i to ne zato što mora,već zato što voli...
Najgore mi je kad zli jezici pljuju po njima,hej pa to se moglo i tebi desiti...ili kad ih vide na ulici kao pogledaj ga ima npr.mobitel neki noviji samsung,odakle mu...??sigurno je ukrao,pa on je dijete iz doma....a recimo ima jako puno obitelji koja nemaju djece pa preko vikenda udome dijete iz doma i još dobiju novce za to...Strašnooo

#13:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 14:52

...što je strašno u udomljavanju djece????????...o čemu pričaš????????....

#14:   Autor: legica_os Post Postano: 19.02.2007. 14:54

anakonda je napisao/la: ›
...što je strašno u udomljavanju djece????????...o čemu pričaš????????....


Neee..Udomiti dijete je prekrasno,ali ako ti nije cilj da dobiješ pare za to....

#15:   Autor: anakonda Post Postano: 19.02.2007. 15:03

...tako već da, već sam htjela sasuti drvlje i kamenje na tebe...Smile.....pa ti novci i nisu neki veliki, ali svejedno - u pravu si...poznajem nekoliko slučajeva u kojima su obitelji udomljavale djecu samo radi novaca...jer ako udomiš dvoje-troje djece i za svako dobiješ po tisuću i nešto kuna, a ne potrošiš ni trećinu - isplati se...no, vratimo se opet na Centre koji takvim obiteljima i daju djecu na udomljavanje...osijek031.com smile

#16:   Autor: wendy Post Postano: 19.02.2007. 18:22

legica_os je napisao/la (Pogledaj post): › udome dijete iz doma i još dobiju novce za to...Strašnooo


Nije to strašno, problem je što socijalne službe ne rade svoj posao. Moji baka i dida udomili su troje djece, kod njih su već tri-četiri godine. Istina, dobiju dosta dobru lovu, ali ako ćemo računati koliko su financijski zahtjevna djeca od dvije, šest i petnaest godina... oni na njima nikako ne zarade, a to im i nije bio cilj. Sami su, imaju veliku kuću i ogromno dvorište, super mirovine i jednostavno su htjeli unijeti malo radosti u život usput čineći dobro djelo.

Takvih ljudi je puno, ali ima onih koji toj djeci uskraćuju sve samo da bi njima ostala sva lova. Usput ih iskorištavaju kao besplatnu radnu snagu i rade gadosti s njima. Jedan sam slučaj osobno prijavila prije otprilike dvije godine na Centar... djeca su još uvijek kod te obitelji.

Hoću reći da tu novčanu naknadu ne bi trebalo ukidati jer mnogo ljudi ne bi moglo vlastitim sredstvima uzdržavati djecu koju nisu posvojili, nego samo udomili na neko vrijeme. Osim toga, rijetko se dogodi da netko može uzeti jedno dijete iz doma na taj način. Ako se radi o velikom broju djece iz jedne obitelji, trude se da ih se što više stavi u istu obitelj, kako bi bili zajedno. Teško da si itko može priuštiti financirati još troje djece, osobito ako ima i svoju djecu.

Rješenje je jednostavo - da ljudi iz socijalnih službi obavljaju posao za koji su plaćeni.

#17:   Autor: euchrid Post Postano: 19.02.2007. 22:40

wendy je napisao/la: ›
Rješenje je jednostavo - da ljudi iz socijalnih službi obavljaju posao za koji su plaćeni.


potpisujem!

#18:   Autor: DanicaV Post Postano: 19.02.2007. 23:15

Svaka čast udomiteljima koji to ne rade zbog novca već plemenitijih pobuda.

Znam da ne želim plaćati porez za one koji se kote k'o zečevi umjesto da traže posao i onda mi u svakom drugom dnevniku pokažu obitelj od 10-tak članova, svi šmrljavi, uprljani i žive od toliko i toliko dječjeg doplatka i socijalne pomoći a ja se trebam sažaliti i poslati im pomoć. A oni jako vole djecu? Moš' si misliti. Prije bih to nazvala nekotroliranih seksanjem.
Zadnja reportaža koju sam vidjela ne nekoj tv je bila tako fino urađena da su predstavnici televizije koji su donosili pomoć jednoj takvoj obitelji napravili super podrugljive face. Mogli su bar to izrezati iz reportaže.

#19:   Autor: euchrid Post Postano: 19.02.2007. 23:48

DanicaV je napisao/la: ›
Znam da ne želim plaćati porez za one koji se kote k'o zečevi umjesto da traže posao i onda mi u svakom drugom dnevniku pokažu obitelj od 10-tak članova, svi šmrljavi, uprljani i žive od toliko i toliko dječjeg doplatka i socijalne pomoći a ja se trebam sažaliti i poslati im pomoć.


normalno da se ne trebaš sažaliti nad roditeljima, niti porezom plaćati njihov život (sve su to njihove odluke i s njima moraju živjeti), ali svakako je ljudski sažaliti se nad djecom, nisu ona tražila da budu rođena

#20:   Autor: wendy Post Postano: 19.02.2007. 23:59

euchrid je napisao/la (Pogledaj post): › ali svakako je ljudski sažaliti se nad djecom, nisu ona tražila da budu rođena


Istina! A umjesto takvog shvaćanja, ta se djeca i dalje šikaniraju i podcjenjuju na sve strane i to gotovo cijeli život. Gotovo svakodnevno slušam kako mom djedu govore da nema smisla što se trudi da djeca nauče pisati i što ih forsira da ocjene budu dobre kad ionako "od njih nikad neće biti ništa". Ja vjerujem da ne mora biti tako, a vjeruje, na svu sreću, i moj djed.

Ta su djeca u startu označena i ograničena u mogućnostima. Najstarije dijete koje je kod mojih, recimo, prelijepo crta. Moram priznati da sam se i sama iznenadila jer, unatoč tomu što je zaostao u psihofizičkom razvoju, crteži su natprosječno dobri. Ali on nikad neće dobiti priliku iskoristiti svoj talent. Osobito kad ga za koju godinu Centar vrati u rupu u kojoj je živio i gdje se jedanaestero djece doslovno tuklo za komad bureka. A vratit će ga jer su roditelji "osigurali sredstva za život". Znate što od njih traže? Da naprave kupaonicu i onda će im vratiti djecu. Ne shvaćam kako ovakva država uopće može funkcionirati. Sad

#21:  Re: čopor djece Autor: lufus Post Postano: 20.02.2007. 1:12

SPLIT – Muškarac je uhićen nakon što je u srijedu napao svoju kćer u alkoholiziranom stanju te je nožem porezao po desnoj podlaktici. Otac se odbio predati policiji, koja ga je uporabom sredstava prisile privela i zadržala u policiji.

Maloljetnica je u prisustvu socijalne radnice i djelatnika za maloljetničku delikvenciju, izjavila da ju je otac u razdoblju od 2002. do 2004. godine seksualno zlostavljao. Krim obrada je u tijeku.

Neslužbeno se doznaje kako je otac psihički bolesnik, koji se liječio u psihijatrijskoj bolnici na Ugljanu. Djevojka je dodijeljena na skrb ocu, iako je Centar za socijalni rad, u više navrata, zahtijevao sudsko vještačenje o tome kome bi dijete trebalo pripasti, ocu ili majci, no sud je to navodno odbio. Majka živi u selu na drniškom području.

#22:   Autor: CAROLINE Post Postano: 20.02.2007. 1:39

Ne kazem da vecina stvari koje ste naveli stoji, pogotovo u smislu stigmatizacije tih klinaca koji apsolutno nista nisu kriva za svoj polozaj ( pa ni oni na Vinkovackoj, iliti takozvani delinkventi)...

Ali, ljudi moji, ljudi u Centru su ZATRPANI poslom...nije da ne bi htjeli kvalitetnije raditi nego NE STIGNU...Previse klinaca i obitelji na 1 soc. radnika...Previse razlicitih zadaca se pred njih stavlja, puno ocekuje...Cinjenica da se tu donose odluke o tudjim, uglavnom djecjim sudbinama, odnosno vrlo osjetljivim stvarima, naravno postaje vrlo zanimljiva medijima, pa se za svaki propust zna... Dok se ogroman svakodnevni doprinos ljudi koji rade u socijali (skidam im kapu svima) zanemaruje...

Znate li da osjecki Centar u odjelu za djecu i mladez ima svega 5 socijalnih radnika, 1 psihologa i 1 socijalnog pedagoga? Znate li broj njihovih korisnika? Raspitajte se

#23:  Re: čopor djece Autor: wendy Post Postano: 20.02.2007. 2:19

CAROLINE, istina je da bi se broj socijalnih radnika trebao pod hitno povećati, ali to ne opravdava nikako neke strašne propuste. Kao što sam već rekla, jedan sam slučaj prijavila osobno, a djeca još žive u toj obitelji kao da se ništa ne događa. Hodaju neprimjereno obučena zimi, rintaju po cijele dane, jedu ostatke od ručka, a spavaju u prostoriji u kakvu ja ne bih smjestila ni jednu životinju. To je nešto što se ne može previdjeti... a bili su kod njih i rekli da će urgirati. Za to nema nikakva opravdanja.

#24:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 20.02.2007. 6:19

mia je napisao/la: ›
debeli potpis!
bilo bi u redu da se donese recimo takav zakon da po članu obitelji kuća ili stan mora imati određeni broj kvadrata. npr 10m2/po glavi


Whoah! Whoah!! Whoah!!! Dakle, ja bih trebao imati, hm, 15-tak braće i sestara?! No way, sister!
Svakome pravo na 1 (jedno) dijete, posebna dozvola za drugo; previše je ljudskog smeća na svijetu već...
Dok nam i bebe ne odu.... Very Happy

#25:   Autor: anakonda Post Postano: 20.02.2007. 7:55

...ah, @bazooka - vidim da i dalje ubireš simpatije forumasha...Smile...
...@wendy, znam da je broj korisnika Centra velik, a da je broj zaposlenih ne premali već PREMALI...ali, upravo zbog toga bi državne institucije trebale pronalaziti nove načine, ako već nemaju para za zapošljavanje novih radnika...postoji dosta udruga. a i ljudi koji se na različite načine već i ovako i onako brinu za socijalu...bez financiranja iz državnog proračuna...pa zašto se onda i njima ne bi dala bolja mogućnost sudjelovanja u edukaciji, npr...što je zaista jedan od najvećih nedostataka...

#26:  Re: čopor djece Autor: puma Post Postano: 20.02.2007. 8:21

Upravo sam noćas o tome raspravljala sa kolegicama na poslu, obzirom da sve više imamo djece koja dolaze iz obitelji sa 4 i više djece. Nigdje tu ne bi bio problem kada bi ta djeca imala dovoljno za pojesti, toplo se obući i imati neku budućnost.
Za mene je totalna glupost kada kažu: "Gdje ima za dvoje, ima i za troje." Kada se jeadn obrok podijeli na dva, ne najede se niti prvi, niti drugi. Rolling Eyes A gdje su ostale potrebe, higijena, odjeća...

I kakvu budućnost imaju ta djeca? Proklinjati svoje roditelje što su ih štancali? Kada požele ići na fakultet, propade im talent i volja jer roditelji nemaju sredstava za omogućiti im to. Kako im osigurati dom nakon djetinjstva? Poslati ih da kopaju kanale sa 10 godina kako bi sa 18 imali samo svoju šupu?

Samo jedan kratak primjer: Obitelj sa 9ero djece, žive u nehumanim uvjetima, socijalna služba im oduzima par komada djece, a otac ponosno govori: "Ne mogu oni meni uzeti koliko ih aj još mogu napraviti." Bolesno...

Podvezati jajnike nakon drugog djeteta svakoj majci koja ne zna što će sutra i sama jesti!

#27:   Autor: Rajnus Post Postano: 20.02.2007. 9:08

Ma da...sve probleme svijeta stvaraju ta djeca... A sto je jedincima i jedinicama koje prave pizdarije uz svu materijalnu moc koju njihovi roditelji imaju. Bez novaca se ne moze, no nije toliki problem novac koliko nedostatak ljubavi prema djeci. Tu je tako nebitno jel to jedno ili vise djece... Ja nisam primjetio da Tvrdjom bauljaju pijana djeca koja nemaju sto pojesti i obuci, koja razbijaju i demoliraju...opcenito rade pizdarije. To su djeca iz obitelji kakve vi ovdje zagovarate.
Mozda ste vi ti koji ste u kurcu jer ovdje se samo spominje novac, novac i novac bez i "lj" o ljubavi...

#28:   Autor: DonQuijote Post Postano: 20.02.2007. 10:02

Rajnus je napisao/la: ›
Ma da...sve probleme svijeta stvaraju ta djeca... A sto je jedincima i jedinicama koje prave pizdarije uz svu materijalnu moc koju njihovi roditelji imaju. Bez novaca se ne moze, no nije toliki problem novac koliko nedostatak ljubavi prema djeci. Tu je tako nebitno jel to jedno ili vise djece... Ja nisam primjetio da Tvrdjom bauljaju pijana djeca koja nemaju sto pojesti i obuci, koja razbijaju i demoliraju...opcenito rade pizdarije. To su djeca iz obitelji kakve vi ovdje zagovarate.
Mozda ste vi ti koji ste u kurcu jer ovdje se samo spominje novac, novac i novac bez i "lj" o ljubavi...

to je sasvim druga tema. ovdje se priča o osiguravanje barem osnovne egzistencije za svu djecu, a ti načinješ prekršajno-kaznena djela, za koje postoje propisana rješenja i sankcije, koji možda nisu adekvatni i koji se isto ponekad ne provode kako bi se trebali provoditi. ali, kao što rekoh, to je potpuno druga tema.

#29:  Re: čopor djece Autor: mont Post Postano: 20.02.2007. 10:02

puma je napisao/la (Pogledaj post): › Upravo sam noćas o tome raspravljala sa kolegicama na poslu, obzirom da sve više imamo djece koja dolaze iz obitelji sa 4 i više djece. Nigdje tu ne bi bio problem kada bi ta djeca imala dovoljno za pojesti, toplo se obući i imati neku budućnost.
Za mene je totalna glupost kada kažu: "Gdje ima za dvoje, ima i za troje." Kada se jeadn obrok podijeli na dva, ne najede se niti prvi, niti drugi. Rolling Eyes A gdje su ostale potrebe, higijena, odjeća...

I kakvu budućnost imaju ta djeca? Proklinjati svoje roditelje što su ih štancali? Kada požele ići na fakultet, propade im talent i volja jer roditelji nemaju sredstava za omogućiti im to. Kako im osigurati dom nakon djetinjstva? Poslati ih da kopaju kanale sa 10 godina kako bi sa 18 imali samo svoju šupu?

Samo jedan kratak primjer: Obitelj sa 9ero djece, žive u nehumanim uvjetima, socijalna služba im oduzima par komada djece, a otac ponosno govori: "Ne mogu oni meni uzeti koliko ih aj još mogu napraviti." Bolesno...

Podvezati jajnike nakon drugog djeteta svakoj majci koja ne zna što će sutra i sama jesti!
u ovom tipicnom slucaju se apsolutno slazem s tobom

#30:   Autor: mia Post Postano: 20.02.2007. 10:09

bazooka_joe je napisao/la (Pogledaj post): ›
mia je napisao/la: ›
debeli potpis!
bilo bi u redu da se donese recimo takav zakon da po članu obitelji kuća ili stan mora imati određeni broj kvadrata. npr 10m2/po glavi


Whoah! Whoah!! Whoah!!! Dakle, ja bih trebao imati, hm, 15-tak braće i sestara?! No way, sister!
Very Happy

ne 15 nego 25!

#31:  Re: čopor djece Autor: mont Post Postano: 20.02.2007. 10:12

lufus je napisao/la (Pogledaj post): › SPLIT – Muškarac je uhićen nakon što je u srijedu napao svoju kćer u alkoholiziranom stanju te je nožem porezao po desnoj podlaktici. Otac se odbio predati policiji, koja ga je uporabom sredstava prisile privela i zadržala u policiji.

Maloljetnica je u prisustvu socijalne radnice i djelatnika za maloljetničku delikvenciju, izjavila da ju je otac u razdoblju od 2002. do 2004. godine seksualno zlostavljao. Krim obrada je u tijeku.

Neslužbeno se doznaje kako je otac psihički bolesnik, koji se liječio u psihijatrijskoj bolnici na Ugljanu. Djevojka je dodijeljena na skrb ocu, iako je Centar za socijalni rad, u više navrata, zahtijevao sudsko vještačenje o tome kome bi dijete trebalo pripasti, ocu ili majci, no sud je to navodno odbio. Majka živi u selu na drniškom području.
Liijep primer sprdanja sa pravdom i ulogom sudaili su to opet bile veze i vezice

#32:   Autor: Rajnus Post Postano: 20.02.2007. 10:17

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
to je sasvim druga tema. ovdje se priča o osiguravanje barem osnovne egzistencije za svu djecu, a ti načinješ prekršajno-kaznena djela, za koje postoje propisana rješenja i sankcije, koji možda nisu adekvatni i koji se isto ponekad ne provode kako bi se trebali provoditi. ali, kao što rekoh, to je potpuno druga tema.


Ne mozes ti nekome zabraniti da ima djecu. Rijesnje nije u "sanaciji" vec prevenciji problema. Koliko god drzava bila bogata i razvijena takvih ce obitelji biti.

Ako cemo zenam podrezivati jajnike onda cemo i svima ostalima sjeci ruke za kradju ili cupati jezik za laganje... Svi pricaju o nekoj demokraciji a zapravo razmisljaju kao neki diktatori... Ja bi ovo..ja bi ono...dok ne dodje na red njhova bolna tocka...

#33:  Re: čopor djece Autor: lufus Post Postano: 20.02.2007. 10:26

kinezi koji su inače ekstremni ne idu tako daleko pa da prisiljavaju na podvezivanje jajnika, a imaju ogroman problem! uveli su poreze na drugo dijete i masno stimuliraju iseljavanje.

#34:   Autor: anakonda Post Postano: 20.02.2007. 11:06

...e d u k a c i j a ...

#35:   Autor: DonQuijote Post Postano: 20.02.2007. 11:15

Rajnus je napisao/la: ›
Ne mozes ti nekome zabraniti da ima djecu.

zapravo možeš! ne ja, može država. kome se ne sviđa živjeti u jednoj državi, uvijek ima drugu. ne zagovaram to rješenje, ali je moguće.
Rajnus je napisao/la: ›
Rijesnje nije u "sanaciji" vec prevenciji problema. Koliko god drzava bila bogata i razvijena takvih ce obitelji biti.

Ako cemo zenam podrezivati jajnike onda cemo i svima ostalima sjeci ruke za kradju ili cupati jezik za laganje...

sprječavanje začeća i je prevencija, a ne sanacija. no, ne mislim da je i to rješenje.

zapravo, ne pada mi na pamet niti jedno jednostavno rješenje koje bi bilo adekvatno. mogao bi se lupiti porez na svako dodatno dijete koje je koji je obrnuto proporcionalan dohotku ili nešto slično, ali se sva takva rješenja zasnivaju na trenutnoj materijalnoj situaciji te obitelji, koja već sutra može biti puno bogatija ili puno siromašnija.

#36:   Autor: anakonda Post Postano: 20.02.2007. 11:21

...tako je, ovo potpisujem, @Don...samo ima jedna caka - ne možeš porez lupiti ljudima koji žive od socijalne pomoći...

#37:  Re: čopor djece Autor: lufus Post Postano: 20.02.2007. 11:41

porez nije rješenje, kinezi porezom prisiljavaju sve, a ne samo socijalno ugrožene. porez su htjeli uvest i na samce kako bi poboljšali natalitet, to bi bila fenomenalna obitelj koja je nastala silom.

#38:   Autor: anakonda Post Postano: 20.02.2007. 12:00

...gle, i kod nas postoji tzv. porez na neženje, samo nitko na to ne obraća pažnju...no, kako si i sam rekao, porez nije rješenje...obzirom da razgovaramo o socijalno ugroženim obiteljima...kao što nije ni način uzimati djecu i trpati ih po domovima...problem je u glavama tih ljudi i od toga treba započeti...

#39:   Autor: Rajnus Post Postano: 20.02.2007. 13:11

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
zapravo možeš! ne ja, može država. kome se ne sviđa živjeti u jednoj državi, uvijek ima drugu. ne zagovaram to rješenje, ali je moguće.


Zenama bi se sasvim sigurno svidjela ta ideja...kao i o ukidanju abortusa...
Ma u kojoj drzavi postoji takav zakon? O cem ti bulaznis? Zamisli da tebi netko priveze kitu dok si ne nadjes zenu... Tvoja sloboda prestaje tamo gdje pocinje tudja...

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
sprječavanje začeća i je prevencija, a ne sanacija. no, ne mislim da je i to rješenje.


Rijesenje je da sve Hrvate privolimo na hedonisticki samacki zivot...

Vidim ja da su si odgovorni Hrvati nasli rijesenje u obliju preko 200 000 legalno prijavljenih i obavljenih abortusa. Onda bi se i tim zenama trebali podvezivati jajnici.

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
zapravo, ne pada mi na pamet niti jedno jednostavno rješenje koje bi bilo adekvatno. mogao bi se lupiti porez na svako dodatno dijete koje je koji je obrnuto proporcionalan dohotku ili nešto slično, ali se sva takva rješenja zasnivaju na trenutnoj materijalnoj situaciji te obitelji, koja već sutra može biti puno bogatija ili puno siromašnija.


Ne postoji tu jednostavno rijesenje....

#40:   Autor: CatCloe Post Postano: 20.02.2007. 13:34

nisam ciljala baš na podvezivanje jajnika osijek031.com smile ali neke blaže mjere sigurno postoje... kondomi su super stvar (iako ih osobno mrzim), ali čisto sumnjam da one kojima si ih podijelio možeš natjerati da ih i upotrijebe..
i slažem se da su edukacija i prevencija od presudne važnosti, ali mogu riješiti problem u potpunosti samo u nekom idealnom društvu... svi znamo da su socijalne ustanove prepune posla, možda ni njih nema dovoljno, svaki problem povlači za sobom još 10 drugih..
a ono o ljubavi što je netko napisao.. da, sigurno gladnoj i bosoj djeci koja spavaju s troje braće i sestara u istom krevetu i od početka znaju da se ne mogu školovati koliko žele, jer im to roditelji ne mogu priuštiti zaista puno znači.. mislim da samo oni koji su to doživjeli na svojoj koži, ili rade s njima, imaju potpunu predodžbu o tome..

#41:   Autor: DonQuijote Post Postano: 20.02.2007. 14:10

Rajnus je napisao/la (Pogledaj post): ›
DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
zapravo možeš! ne ja, može država. kome se ne sviđa živjeti u jednoj državi, uvijek ima drugu. ne zagovaram to rješenje, ali je moguće.


Zenama bi se sasvim sigurno svidjela ta ideja...kao i o ukidanju abortusa...
Ma u kojoj drzavi postoji takav zakon? O cem ti bulaznis? Zamisli da tebi netko priveze kitu dok si ne nadjes zenu... Tvoja sloboda prestaje tamo gdje pocinje tudja...

vidim da uopće ne shvaćaš koncept teorije, pa se nema smisla upuštati dublje u raspravu.

#42:  Re: čopor djece Autor: wendy Post Postano: 20.02.2007. 14:16

Kina, Kina... jel itko zna što se zapravo događa u Kini? Nalaze mrtvu novorođenčad u kantama za smeće i to se ne javlja sporadično. Oni koji ne mogu plaćati porez završavaju u zatvoru i da bi se to spriječilo rade se svakakve strahote. Na mrtvu novorođenčad nitko ne obraća previše pažnje. Stvarno jako human način da se smanji prejerano velik natalitet.Kad se, dakle, ženi po drugi ili treći put dogodi nešto predivno kao što je trudnoća - ona se toga mora bojati.

Neki ljudi sanjanju o velikoj obitelji s, recimo, četvero djece. I mogu toj djeci priuštiti sve. A moraju se odseliti iz svoje zemlje kako bi si to ostvarili ili odustati od te želje.

Znam jednu obitelj s šestero djece. Istina, nisu imali para za skupe krpice ali su imali dovoljno za normalan život. Odnos između te djece treba samo vidjeti. Oni odgajaju jedni druge. Oni su naučili dijeliti međusobno i sa svima ostalima, koliko god malo imaju. I bez iznimke i bezuvjetno mogu reći da su predivna djeca, a dvoje od njih sad već i predivni ljudi.

Onih ružnih primjera ima puno više. Ali tu ne smijemo generalizirati. Nisu svi roditelji s puno djece nenormalni i za sterilizaciju.

Tu se, Rajnus, ti i ja prvi put slažemo Wink Gdje je ljubav? Ja od svog starog nikad nisam dobila ljubav. Novaca sam imala i više nego dovoljno. Vjerujte mi da bih bez razmišljanja obrnula situaciju da sam samo mogla.

Djeca koja su kod moje bake nisu imala ljubavi. A nisu imali ni hranu. Jedna beba, DOJENČE, umrla im je od gladi. A stara ima sto kila na valjda 150 cm.

Želim reći da ne možemo za svaku situaciju imati iste kriterije. Upravo zbog toga što se radi o ljudima, a ne o stvarima.

anakonda, potpuno se slažem s tobom da premali broj ljudi u socijalnim službama nije opravdanje za neke prevelike propuste.Tko god za to bio kriv.

#43:   Autor: Rajnus Post Postano: 20.02.2007. 14:29

@wendy

Ma slazemo se mi u puno vise stvari samo ja isticem one gdje se ne slazemo u potpunosti Wink

#44:   Autor: wendy Post Postano: 20.02.2007. 14:33

Rajnus je napisao/la (Pogledaj post): › @wendy

Ma slazemo se mi u puno vise stvari samo ja isticem one gdje se ne slazemo u potpunosti Wink


A tako znači... ipak ti to smišljeno ističeš. Znala sam! Wink

#45:   Autor: DonQuijote Post Postano: 20.02.2007. 14:40

država ne može prisiliti nekoga da voli svoje dijete, o tome je bespredmetno uopće razgovarati, ali ga država može prisiliti da tom djetetu osigura egzistenciju. odnosno, da nema dijete kojemu to ne može priuštiti.

#46:   Autor: wendy Post Postano: 20.02.2007. 14:45

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): › država ne može prisiliti nekoga da voli svoje dijete, o tome je bespredmetno uopće razgovarati, ali ga država može prisiliti da tom djetetu osigura egzistenciju. odnosno, da nema dijete kojemu to ne može priuštiti.


Ne, nisam ni mislila u tom smislu. Htjela sam reći da ne smijemo generalizirati. Ima obitelji s puno djece u kojima postoji ljubav i DOVOLJNO sredstava za normalan život. I da nisu svi ljudi koji imaju puno djece neodgovorni, neinteligenti i spremni za podezivanje bilo čega Wink

#47:   Autor: Rajnus Post Postano: 20.02.2007. 15:08

Za to postoje mehanizmi...

#48:  Re: čopor djece Autor: lufus Post Postano: 20.02.2007. 16:46

Ne u Hrvatskoj Very Happy

#49:   Autor: Rajnus Post Postano: 20.02.2007. 16:57

Postoje... Samo nisu efikasni...a to je vec drugi problem.

#50:  Re: čopor djece Autor: CAROLINE Post Postano: 21.02.2007. 0:18

wendy je napisao/la (Pogledaj post): › CAROLINE, istina je da bi se broj socijalnih radnika trebao pod hitno povećati, ali to ne opravdava nikako neke strašne propuste. Kao što sam već rekla, jedan sam slučaj prijavila osobno, a djeca još žive u toj obitelji kao da se ništa ne događa. Hodaju neprimjereno obučena zimi, rintaju po cijele dane, jedu ostatke od ručka, a spavaju u prostoriji u kakvu ja ne bih smjestila ni jednu životinju. To je nešto što se ne može previdjeti... a bili su kod njih i rekli da će urgirati. Za to nema nikakva opravdanja.


apsolutno razumijem sto govoris i daleko od toga da se ne slazem.

nagledala sam se takvih stanova i svaki put pozeljela uzeti tog klinca i ovdvest ga kuci sa sobom (definitivno bi ih sad vec imala cijeli copor:)).


medjutim, jos uvijek stojim iza toga da se najcesce ne radi o individualnim ili namjernim greskama terenskih socijanih radnika. Radi se o neprimjerenom ustroju cijelog sustava socijalne skrbi, te nedovoljnog ulaganja u odsjek za djecu i mladez. Prekomplicirane su to stvari da bi se ista zapravo moglo raspraviti na forumu. Na moju veliku zalost.

#51:   Autor: fatcat Post Postano: 21.02.2007. 5:37

wendy je napisao/la: ›
Kina, Kina... jel itko zna što se zapravo događa u Kini?


Prakticno objasnjenje Kine i takozvane "One child policy":

Veliki gradovi jedno djete.
Manji gradovi do dva.
Ruralna sredina dva i vise, zavisi o potraznji radne snage.
Krajevi sa velikom etnickom populacijom nemaju ogranicavanje.

Bracni par mora imati dozvolu za djete (prije nego zena postane trudna), djete rodjeno bez dozvole nema pravo na socijalno i zdravstveno osiguranje, drzavno skolovanje niti drzavni posao. Naravno globa za roditelje je obicno veca nego mjesecna placa. Isto tako oni koji maju samo jedno djete (sa dozvolom) imaju pravo na bolji (vecinom drzavni) posao, bolje osiguranje, bolju mirovinu i bolji izbor stambenih objekata.

Cijela teorija propada kada se prikaze da je 60% abortusa u ruralnim erijama, gdje je dozvoljenoi vise od dvoje djece. Zasto? Djeca zenskog spola su vecinom ubijena zbog toga sto fizicki/radni kapacitet nije isti kao kapacitet muskog djeteta.

#52:  Re: čopor djece Autor: puma Post Postano: 21.02.2007. 14:27

Edukacija neće pomoći onome tko to ne želi. Dobro, i ja sam u afektu pretjerala sa podvezivanjem, ali je to i bilo više figurativno.
Što reći za majku koja u 30oj godini rodi peto dijete i ostavi ga u rodilištu pod izgovorom: "Nisam još spremna za djecu." Znači, rađala ih je jedno za drugim iščekujući kada će biti spremna? Evil or Very Mad I svi su, normalno, završili u domu za nezbrinutu djecu. Kako netko može svjesno označavati djecu za cijeli život takvim činom? To nije humano, znamo svi, znači, tu je ipak umješana ljubav... Exclamation

Ne vrijedi edukacija ako nemaš u sebi osnovne vrijednosti.

#53:   Autor: anakonda Post Postano: 21.02.2007. 18:21

...a kako dolaze osnovne vrijednosti, ako ne edukacijom?????...svi se rađamo plemeniti?...i pametni?...ili iza nas stoji netko tko nas upućuje na sve to?....
...vidjela sam dobar plakat, odnosno dobru rečenicu, ide nekako ovako: "dijete putuje samo, a roditelj usmjerava"...

#54:   Autor: mont Post Postano: 22.02.2007. 6:45

Citam i mislim se ,da malo tko spominje muskaraca u ovim pricama,i on se moze podvezati kad vec ne vodi racuna (primjer uzet iz francuske) nemoze se uvjek osudjivat zena.Sluzba socijalna radi,ai i ona ima svojih poteskoca -materijalnih i sama brojcanost osbolja,ali ipak radi.Mnogi su nazalost shvatili bukvalno,sto nas je vise bit ce nam ljepse,a u stvari to je samo primajer kako najbrze pareci sa komedije u dramu.Nazalost sve je vise drama.mont

#55:   Autor: DanicaV Post Postano: 22.02.2007. 7:48

mont,
naravno da bi i muškarci mogli primjenjivati kontracepciju u smislu podvezivanja i to bi bilo vrlo odgovorno s njhove strane, ali baš me zanima tko je od muških ovdje spreman tako što učiniti.

#56:   Autor: anakonda Post Postano: 22.02.2007. 8:03

...vidiš, @mont - ukazao si na nešto što stvarno nismo spominjali...ali osobno, nisam uopće ni razgraničavala muško od ženskog...podjednako su odgovorna oba roditelja, pa podjednako bi trebalo preventirati...

#57:   Autor: fatcat Post Postano: 22.02.2007. 8:08

anakonda je napisao/la: ›
...vidjela sam dobar plakat, odnosno dobru rečenicu, ide nekako ovako: "dijete putuje samo, a roditelj usmjerava"...
Moja verzija: djeca nikada ne putuju sama, uvijek sam uz njih (u tijelu ili u duhu) pruzio sam im sve i odgovorio iskreno na sve u nadi da ce naci svoj put...

#58:   Autor: anakonda Post Postano: 22.02.2007. 8:15

...original glasi: "dijete putuje, a roditelj usmjerava"...ispričavam se na nenamjernoj grešci...ali, @mačak: tvoja verzija je puno bolja...Smile...

#59:   Autor: DanicaV Post Postano: 22.02.2007. 8:28

@mačak (već kad te anakonda tako fino nazvala)

svi smo mi tvoja djeca....... Razz

#60:   Autor: anakonda Post Postano: 22.02.2007. 8:29

...Smile...Smile...Smile...hoćeš i mene usvojiti?

#61:   Autor: fatcat Post Postano: 22.02.2007. 8:32

DanicaV je napisao/la: ›
@mačak (već kad te anakonda tako fino nazvala)

svi smo mi tvoja djeca....... Razz
Ajde... daj da odmorim malo, tek sam se rijesio svojih...

#62:   Autor: bazooka_joe Post Postano: 22.02.2007. 11:33

DanicaV je napisao/la: ›
naravno da bi i muškarci mogli primjenjivati kontracepciju u smislu podvezivanja i to bi bilo vrlo odgovorno s njhove strane, ali baš me zanima tko je od muških ovdje spreman tako što učiniti.


Ja! Kondomi i samo kondomi... Ipak je vagina prljavo mjesto Very Happy

#63:   Autor: DanicaV Post Postano: 22.02.2007. 11:43

bazooka_joe je napisao/la: ›
Ja! Kondomi i samo kondomi... Ipak je vagina prljavo mjesto Very Happy


a svejedno ti milo......... Twisted Evil

#64:  Re: čopor djece Autor: mali_ivica Post Postano: 22.02.2007. 15:00

CatCloe je napisao/la (Pogledaj post): › sjetila sam se ove teme dok se pisalo o razmaženoj djeci u jednom drugom topicu, pa sam odlučila napisati jedno svoje razmišljanje, iako pretpostavljam da će me većina zbog njega razapeti... ali znatiželja da saznam misli li tko nešto slično onome što ja mislim, bila je jača od straha od razapinjanja Very Happy
..dakle, svi znamo da najsiromašnije i obitelji s najlošijim obrazovanjem u 99% slučajeva imaju više od dvoje djece (što mislim da je neki prosjek i relativno "normalan" broj)...
i onda se uglavnom događa situacija da obitelji s 4, 5, 6.... 12-ero djece živi u 30 kvadrata, djeca su prljava i zapuštena, roditelji im ne mogu kupiti odjeću i obuću, a kamo li knjige i slično...
naravno da se nikome ne treba/smije/može uskratiti pravo na potomstvo, ali možda bi se barem njihov broj mogao na neki način ograničiti (naravno u slučaju kada obitelj materijalno nije u mogućnosti brinuti za više od dvoje djece)...
ne ulazim baš u detalje na koji način.. možda obaveznom ugradnjom spirale, ili nekim kaznama za treće dijete itd... (mislim da je u nekim državama u aziji to tako riješeno)... što mislite o tome?
i da, znam da je hrvatska suočena s negativnim natalitetom, ali je li onda važno samo štancati djecu, bez obzira na to u kojim uvjetima će ona živjeti?
i, da, zanima me vaše mišljenje, a ne službeno stajalište crkve... znam šta bi mi don anto baković rekao na sve.. taj dio me zaista ne zanima.


Glupost!
Ja znam obitelj s petero djece!
Troje od njih su osvajali nagrade za najbolje učenike škole
Dvoje odlični studenti!

Ove tvoje tvrdnje gore napisane, vjerojatno se odnose na kučni odgoj i brigu o djeci?!
Isto tako znam obitelji s jednim ili dvoje djece koje se uopće ne znaju ponašati!

Dakle ovo gore napisano smatram čistom gluposti!!!
Druga stvar u zemlji gdje je prirodni priraštaj negativan, odnosno veći broj mortaliteta (umrlih) od broja nataliteta (rođenih) to definitivno nebi bio NACIONALI INTERES!!!!

Druga stvar je to što država ne zna izraditi kvalitetnu pronatalitetnu politiku!!!

#65:   Autor: anakonda Post Postano: 22.02.2007. 18:16

...you miss the point...ovdje nije tema kvalitetna pronatalitetna politika, nego je smjer rasprave otišao u drugom smjeru...pročitaj malo postove, pa ćeš vidjeti da se ovdje radi o množenju djece koja najčešće nebrigom roditelja završavaju po domovima...a ti isti roditelji i dalje množe djecu...

#66:   Autor: mali_ivica Post Postano: 23.02.2007. 18:29

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): › ...you miss the point...ovdje nije tema kvalitetna pronatalitetna politika, nego je smjer rasprave otišao u drugom smjeru...pročitaj malo postove, pa ćeš vidjeti da se ovdje radi o množenju djece koja najčešće nebrigom roditelja završavaju po domovima...a ti isti roditelji i dalje množe djecu...

Ne bih rekao:
Pronatalitetnu politiku sam spominjao svezi glede broja djece, umetanja kojekakvih spirala i neznam ti ja čega (Izvučeno iz teksta od CatCloe)
kao nastavak na činjenicu da nam nije državni interes imati manji broj djece kad nam je natalitet negativan!

Druga stvar:
Osvrnuo sam se s primjerom one obitelji na prvi dio njenog teksta u kojemu
se navodi (generalizira) sve višečlane obitelji kao kategorički : Primitivne, financijski nestabilne itd...

To gdje je vaša rasprava otišla za to me živo zaboli K***C
Osvrnuo sam se na njen tekst s kojim je ona otvorila temu prema tome nisam definitivno mogao promašiti!!!
A to gdje je ošla rasprava to samo označava tko je promašio!

DJEVOJKO JA NE PROMAŠUJEM!!! Smile

#67:   Autor: anakonda Post Postano: 23.02.2007. 18:33

...what ever...btw. hvala na komplimentu...Smile

#68:   Autor: mali_ivica Post Postano: 23.02.2007. 18:38

anakonda je napisao/la: ›
...what ever...btw. hvala na komplimentu...Smile

Uvijek!

#69:   Autor: CatCloe Post Postano: 17.05.2007. 9:37

interspar je neki dan (povodom međunarodnog dana obitelji) donirao proizvoda u vrijednosti preko 1.000 kuna najbrojnijoj obitelji u obž - umirovljenog branitelja i njegovih 11-ero djece.
čovjek ima mirovinu 6.700 kuna, ali to nije ni približno dovoljno, jer na hranu troše jako puno, a to su im ujedno i jedini prihodi...
bolje da su im donirali puna kolica kondoma, koji su kurac uopće štancali toliku djecu kad ih jedva prehranjuju...

#70:   Autor: DonQuijote Post Postano: 17.05.2007. 9:50

baš smo jučer prijatelj i ja komentirali koliko je to fenomenalan marketinški potez! Donirali su nekih 1.000 kuna (neka je i 2.000) i time su se našli u svim novinama u člancima od preko pola stranice i u većini medija. sad si računajte koliko bi morali potrošiti da su davali oglase te veličine ili trajanja, ovisno o mediju!

a uz to još kreiraju svijest ljudi o njima kao o trgovini koja se brine za građane!

#71:   Autor: Poppy Post Postano: 17.05.2007. 9:50

to se i ja pitam!

kad vidim tako brojnu obitelj, a djeca musava, gladna, hladno im je... namaju di spavat ni učit...

a roditeljima normalno država za sve kriva...

i uvijek će reć kako su zapravo svi sretni i vole se... je, moš mislit što je dijete sretno dok se smrzava i gladuje, a u školi mu se svi rugaju!

shavaćam da i najveća sirotinja želi imat potomke, ali ako već za prvo primaš socijalnu pomoć, onda nemoj ni drugo radit, a kamoli deseto!

#72:   Autor: Poppy Post Postano: 17.05.2007. 9:51

a tih 1000 kuna je smiješno.

#73:   Autor: CatCloe Post Postano: 17.05.2007. 11:35

DonQuijote je napisao/la: ›
baš smo jučer prijatelj i ja komentirali koliko je to fenomenalan marketinški potez! Donirali su nekih 1.000 kuna (neka je i 2.000) i time su se našli u svim novinama u člancima od preko pola stranice i u većini medija. sad si računajte koliko bi morali potrošiti da su davali oglase te veličine ili trajanja, ovisno o mediju!

a uz to još kreiraju svijest ljudi o njima kao o trgovini koja se brine za građane!

ma to nije uopće upitno. to je valjda svima kristalno jasno.

#74:   Autor: davorccc Post Postano: 17.05.2007. 14:09

dvoje djece, možda 3 i to je to.

Čemu štancati 50 komada.

Nismo u Africi pa da naštancaš 50 pa koji preživi, preživi.

#75:   Autor: MissConception Post Postano: 17.05.2007. 21:58

Maaaaaa...tu kod mene ima jedna obitelj...onak žena je trudna svake godine i nitko ne zna dok ne rodi (jer ima 150 kila između ostalog). Pred koji dan je rodila mislim osmo. Ono što me živcira kod te obitelji jest da se ona starija djeca moraju brinuti za ove mlađe, mislim da to nije pošteno prema tim sada već mladim ljudima da moraju ove limače stalno vuči za sobom.....

#76:   Autor: DanicaV Post Postano: 17.05.2007. 23:09

baš ste odvratni, a pronatalitetna politika? Twisted Evil

#77:   Autor: davorccc Post Postano: 17.05.2007. 23:15

I onako ima previše ljudi na planetu.

#78:   Autor: mali_ivica Post Postano: 18.05.2007. 13:20

davorccc je napisao/la (Pogledaj post): › I onako ima previše ljudi na planetu.

A i ti sereš li ga sereš!
Pitaj Pjera šta je sa Sikirevcima? Very Happy Hoće li biti to gotovo?

#79:   Autor: davorccc Post Postano: 18.05.2007. 13:43

Bolje srati nego držati u sebi.

Pjer ti nije ovdje, otišao po neku paru u GZ.

Šta je to bilo sa Sikirevcima?

#80:   Autor: davorccc Post Postano: 18.05.2007. 13:44

Otkad si ti postao maralno osvješćen frajer?

#81:   Autor: mali_ivica Post Postano: 18.05.2007. 13:46

davorccc je napisao/la: ›
Bolje srati nego držati u sebi.

Pjer ti nije ovdje, otišao po neku paru u GZ.

Šta je to bilo sa Sikirevcima?

Reci mu da bi mogla p'asti neka JEGER KOLA!!!

#82:   Autor: davorccc Post Postano: 18.05.2007. 13:49

A ta priča!

Čuo sam je milion puta.

Malo ti je otvorio neke nove kanale.

#83:   Autor: mali_ivica Post Postano: 18.05.2007. 13:53

davorccc je napisao/la: ›
A ta priča!

Čuo sam je milion puta.

Malo ti je otvorio neke nove kanale.

Reci mu pošto se opario da bi bilo sasvim u redu da Padne JEGER KOLA, inače ću se zabrinuti, za njegovu prosvjetljenost!
E da jel ti pričao priću kako su On i Domba liječili ljude reikijem?! Very Happy

#84:   Autor: davorccc Post Postano: 18.05.2007. 14:02

NE!

ali ti ćeš sigurno ispričati!
Osijek031.com » Društvo, život, lifestyle » čopor djece


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::