Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Društvo, život, lifestyle » Sreća?
Poll :: Da li ste sretni?

1. Da
45%
 45%  [ 11 ]
2. Ne
45%
 45%  [ 11 ]
3. Neznam
8%
 8%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 24



#1:  Sreća? Autor: francika Post Postano: 11.11.2011. 12:05

Što je za Vas sreća ?

Evo nekako sam danas malo razmišljao o tome što je to sreća, i vrlo sam zadovoljan odgovorom do kojega sam došao. Inače je jako teško definirati bilo što pa me baš zanima što je za Vas sreća?

P.S. Prethodno sam u tražilicu na forumu osijek031 ukucao pojam sreća i nije se pojavio niti jedan rezultat vezan uz pojam sreća.

Evo šta kaže Wikipedija:
"Sreća, užitak i zadovoljstvo su emocionalna stanja u kojima smo zadovoljni. Definicija sreće je jedan od najvećih psihologijskih problema. Predložene definicije uključuju slobodu, sigurnost, položaj u društvu, materijalna dobra, unutarnji mir i tako dalje. Moguća definicija mogla bi biti da je sreća stanje u kojem ljudi ponašanjem dolaze do suprotstavljanja vanjskim silama koje bi inače dovele do nesreće (tuge). Druga definicija govori da je sreća trajno, pozitivno emocionalno stanje koje uključuje smireno zadovoljstvo svojim životom, ali i aktivno zadovoljstvo i postignuća.

Riječ zadovoljstvo se često koristi za izražavanje lokaliziranog, tjelesnog osjećaja, dok se sreća koristi s dubljim smislom, unutrašnjim osjećajima. Sreća traje duže od brzo prolaznog zadovoljstva, te se često promatra kao neprocjenjiva. Ona može doći kao posljedica pomno planirane situacije, može biti uzrokovana dobrotom drugih, ili situacija koje se osjećaju kao pozitivne i vrijedne. Mnogo uvrježenije mišljenje za sreću je to da je uzrokovana cjelokupnim životom i svjetonazorom. Pitanje najboljeg oblika življenja je jedno od glavnih tema etike.
"

#2:   Autor: francika Post Postano: 12.11.2011. 11:30

Izgleda da sreća prestaje kad je želiš podijeliti s drugima, čim nitko ne želi reći što je sreća.

Ili ljudi stvarno ne znaju što je sreća.

#3:   Autor: Jazz Post Postano: 12.11.2011. 11:37

Primjer 1: sreća je kada imam dovoljno neometanog vremena subotom ujutro za čitanje čitavih dnevnih novina, veš-lonac kave i tri cigarete, a u pozadini svira radio.
Primjer 2: sreća je kad u maglovito jesensko jutro hodam kroz drvored uz koji prolazi npr. tramvaj pa kovitlac zraka natjera požutjelo lišće u pad, a ja se osjećam kao da me zasipaju konfetama.
Eto Smile

#4:   Autor: francika Post Postano: 12.11.2011. 11:46

Jazz je napisao/la (Pogledaj post): › Primjer 1: sreća je kada imam dovoljno neometanog vremena subotom ujutro za čitanje čitavih dnevnih novina, veš-lonac kave i tri cigarete, a u pozadini svira radio.
Primjer 2: sreća je kad u maglovito jesensko jutro hodam kroz drvored uz koji prolazi npr. tramvaj pa kovitlac zraka natjera požutjelo lišće u pad, a ja se osjećam kao da me zasipaju konfetama.
Eto Smile

Sjajno, sve je to sreća ili možda ipak samo zadovoljstvo.
No ipak definicija iskonske sreće je nešto drugo.

#5:   Autor: josephine01 Post Postano: 12.11.2011. 12:09

Onda @francika, reci ti nama što je to iskonska sreća.

#6:   Autor: Stella1989 Post Postano: 12.11.2011. 12:27

francika je napisao/la: ›
Izgleda da sreća prestaje kad je želiš podijeliti s drugima, čim nitko ne želi reći što je sreća.

Ili ljudi stvarno ne znaju što je sreća.

Možda ju ne vole javno iznostiti, već uživaju u njoj bez potrebe za hvalisanjem na forumu? Wink

#7:   Autor: francika Post Postano: 12.11.2011. 12:57

josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): › Onda @francika, reci ti nama što je to iskonska sreća.

Pa ne mogu, onda neće biti zanimljivo. Reći ću na kraju. Wink

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Izgleda da sreća prestaje kad je želiš podijeliti s drugima, čim nitko ne želi reći što je sreća.

Ili ljudi stvarno ne znaju što je sreća.

Možda ju ne vole javno iznostiti, već uživaju u njoj bez potrebe za hvalisanjem na forumu? Wink

A zašto, zar čovjek neće više biti sretan ako kaže nekom što je sreća?

#8:   Autor: Stella1989 Post Postano: 12.11.2011. 13:51

francika je napisao/la: ›
A zašto, zar čovjek neće više biti sretan ako kaže nekom što je sreća?

Ne, već netko možda ne voli o takvim stvarima (javno) govoriti. Very Happy

P.S. Ispravi si onu treću opciju u anketi. Ne piše se neznam, već ne znam. Ah, taj pravopis... Laughing

#9:   Autor: francika Post Postano: 12.11.2011. 14:33

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
A zašto, zar čovjek neće više biti sretan ako kaže nekom što je sreća?

Ne, već netko možda ne voli o takvim stvarima (javno) govoriti. Very Happy

P.S. Ispravi si onu treću opciju u anketi. Ne piše se neznam, već ne znam. Ah, taj pravopis... Laughing

Da, ali zbog čega stvarno mi nije jasno? Možda bi još nekom pomogao/pomogla da bude sretna/sretan, ako se izjasni.

P.S.
Ne može se to ispraviti kad anketa počne, ali razmišljao sam o tome prilikom postavljanja ankete i odlučio da ću baš tako staviti.
Meni je totalno bezveze "ne znam" pisati odvojeno, makar su stručnjaci rekli da je ispravno.
Neznati mi je logično da se piše zajedno, a isto tako mi je logično da se piše nisam znao ili nije znala, ili nisam neznala ili nije neznao.
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

#10:   Autor: Dino8090 Post Postano: 12.11.2011. 14:47

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

ajd sad bez zajebancije, jesi ti normalan? nije da te vrijedam, samo eto... Laughing
koja vrsta rijeci je rijec znati, a koja rijec lose?

#11:   Autor: francika Post Postano: 12.11.2011. 15:25

Dino8090 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

ajd sad bez zajebancije, jesi ti normalan? nije da te vrijedam, samo eto... Laughing
koja vrsta rijeci je rijec znati, a koja rijec lose?

Pa kakve veze ima koja je vrsta riječi, zašto se i glagol ne bi mogao pisati zajedno kao npr. neigram, nepušim, neradim itd. ?

#12:   Autor: Dino8090 Post Postano: 12.11.2011. 15:31

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pa kakve veze ima koja je vrsta riječi, zašto se i glagol ne bi mogao pisati zajedno kao npr. neigram, nepušim, neradim itd. ?

zato sto hrvatski pravopis nalaze da se negacije glagola pisu odvojeno. Wink

#13:  Re: Sreća? Autor: francika Post Postano: 12.11.2011. 18:57

Dino8090 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pa kakve veze ima koja je vrsta riječi, zašto se i glagol ne bi mogao pisati zajedno kao npr. neigram, nepušim, neradim itd. ?

zato sto hrvatski pravopis nalaze da se negacije glagola pisu odvojeno. Wink

Znam ja šta kaže hrvatski pravopis ali nekad se "griješke" namjerno rade u pravopisu kako bi se mogle knjige ponovo tiskati. Zaboravljaš da u Hrvatskoj i najpošeniji ljudi kradu.
Naravno da nikada neću reći ja ne pušim, pa zato nikada više tako neću ni pisati, osim ako budem nešto lektorirao za lovu a što neću jer nisam te struke.

I kako se piše neimati? Nemati ili ne imati?

Usput, moram napomenuti da sam pušač da me se krivo ne shvati.

#14:   Autor: Uma Post Postano: 12.11.2011. 22:54

francika je napisao/la: ›
Usput, moram napomenuti da sam pušač da me se krivo ne shvati.


shvatili smo mi da si ti pušač, ne moraš naglašavati ...

#15:  Re: Sreća? Autor: mimiz Post Postano: 13.11.2011. 0:11

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Dino8090 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Pa kakve veze ima koja je vrsta riječi, zašto se i glagol ne bi mogao pisati zajedno kao npr. neigram, nepušim, neradim itd. ?

zato sto hrvatski pravopis nalaze da se negacije glagola pisu odvojeno. Wink

Znam ja šta kaže hrvatski pravopis ali nekad se "griješke" namjerno rade u pravopisu kako bi se mogle knjige ponovo tiskati. Zaboravljaš da u Hrvatskoj i najpošeniji ljudi kradu.
Naravno da nikada neću reći ja ne pušim, pa zato nikada više tako neću ni pisati, osim ako budem nešto lektorirao za lovu a što neću jer nisam te struke.

I kako se piše neimati? Nemati ili ne imati?

Usput, moram napomenuti da sam pušač da me se krivo ne shvati.


Evo, mene zanima čime se ti drogiraš?

#16:   Autor: mimiz Post Postano: 13.11.2011. 0:15

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neznati mi je logično da se piše zajedno, a isto tako mi je logično da se piše nisam znao ili nije znala, ili nisam neznala ili nije neznao.
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

Po tvojoj logici, ako se piše neznam, pisalo bi se i nisamznao. A to, naravno, nema smisla...

Riječ neloše ne postoji u hrvatskom standardu. Vjerojatno si mislio na riječ "dobro".

#17:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 0:20

mimiz je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neznati mi je logično da se piše zajedno, a isto tako mi je logično da se piše nisam znao ili nije znala, ili nisam neznala ili nije neznao.
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

Po tvojoj logici, ako se piše neznam, pisalo bi se i nisamznao. A to, naravno, nema smisla...

Riječ neloše ne postoji u hrvatskom standardu. Vjerojatno si mislio na riječ "dobro".

Na čemu si ti?
Pa zar ne vidiš da po mojoj logici se piše nisam znao odvojeno, a neznam zajedno.
Riječ neloše se dosta često govori u Dalmaciji, nisam ja to izmislio.

#18:   Autor: mimiz Post Postano: 13.11.2011. 0:24

francika je napisao/la: ›
mimiz je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neznati mi je logično da se piše zajedno, a isto tako mi je logično da se piše nisam znao ili nije znala, ili nisam neznala ili nije neznao.
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

Po tvojoj logici, ako se piše neznam, pisalo bi se i nisamznao. A to, naravno, nema smisla...

Riječ neloše ne postoji u hrvatskom standardu. Vjerojatno si mislio na riječ "dobro".

Na čemu si ti?
Pa tar ne vidiš da po mojoj logici se piše nisam znao odvojeno, a neznam zajedno.

Vidim ja što si ti napisao, ali ti pokušavam objasniti da je riječ ne čestica koja se piše odvojeno od glagola. Dakle, ako bi se po tvojoj logici pisalo neznam, onda bi se trebalo pisati nisamznao. I sam si sada rekao, to nema smisla.
Logični zaključak: ne možemo pisati neznam, nemogu, neželim....

#19:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 0:30

mimiz je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
mimiz je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neznati mi je logično da se piše zajedno, a isto tako mi je logično da se piše nisam znao ili nije znala, ili nisam neznala ili nije neznao.
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

Po tvojoj logici, ako se piše neznam, pisalo bi se i nisamznao. A to, naravno, nema smisla...

Riječ neloše ne postoji u hrvatskom standardu. Vjerojatno si mislio na riječ "dobro".

Na čemu si ti?
Pa tar ne vidiš da po mojoj logici se piše nisam znao odvojeno, a neznam zajedno.

Vidim ja što si ti napisao, ali ti pokušavam objasniti da je riječ ne čestica koja se piše odvojeno od glagola. Dakle, ako bi se po tvojoj logici pisalo neznam, onda bi se trebalo pisati nisamznao. I sam si sada rekao, to nema smisla.
Logični zaključak: ne možemo pisati neznam, nemogu, neželim....

Rekao sam da nema smisla pisati ne znam, jer logika nalaže da se piše neznam.
Uopće ne sjeda dobro u uho ako se piše odvojeno, a to bi trebala biti osnova pisanja.
Zašto bi se glagoli pisali odvojeno a imenice ne, to zaista nema smisla.
Nema smisla napisati nepušač ne puši ili neplivač ne pliva ili nejahač ne jaše.
To totalno glupo zvuči. Logično bi bilo nepušač nepuši, neplivač nepliva, nejahač nejaše. I negacijski glagol je glagol a ne negacija glagola pa nema razloga za primjenjivanje pravila negacije glagola.

#20:   Autor: Sleepwalker Post Postano: 13.11.2011. 1:14

Auu, pa te droge na kojima je Francika, odma da mi se nabavi!

#21:   Autor: mimiz Post Postano: 13.11.2011. 1:25

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
mimiz je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
mimiz je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
Neznati mi je logično da se piše zajedno, a isto tako mi je logično da se piše nisam znao ili nije znala, ili nisam neznala ili nije neznao.
Dali se i neloše piše odvojeno ili zajedno?

Po tvojoj logici, ako se piše neznam, pisalo bi se i nisamznao. A to, naravno, nema smisla...

Riječ neloše ne postoji u hrvatskom standardu. Vjerojatno si mislio na riječ "dobro".

Na čemu si ti?
Pa tar ne vidiš da po mojoj logici se piše nisam znao odvojeno, a neznam zajedno.

Vidim ja što si ti napisao, ali ti pokušavam objasniti da je riječ ne čestica koja se piše odvojeno od glagola. Dakle, ako bi se po tvojoj logici pisalo neznam, onda bi se trebalo pisati nisamznao. I sam si sada rekao, to nema smisla.
Logični zaključak: ne možemo pisati neznam, nemogu, neželim....

Rekao sam da nema smisla pisati ne znam, jer logika nalaže da se piše neznam.
Uopće ne sjeda dobro u uho ako se piše odvojeno, a to bi trebala biti osnova pisanja.
Zašto bi se glagoli pisali odvojeno a imenice ne, to zaista nema smisla.
Nema smisla napisati nepušač ne puši ili neplivač ne pliva ili nejahač ne jaše.
To totalno glupo zvuči. Logično bi bilo nepušač nepuši, neplivač nepliva, nejahač nejaše. I negacijski glagol je glagol a ne negacija glagola pa nema razloga za primjenjivanje pravila negacije glagola.


Evo, ja te savjetujem da ne izlažeš svoje viđenje gramatičkih, pravopisnih i sličnih problema, jer ti to, očito, ne leži. Ok, pogriješio si kad si napisao neznam. Nitko te neće zbog toga mrziti.
Ja mogu samo obećati da se neću baviti kemijom jer stvarno nemam pojma o njoj. I upravo zato neću izlagati teoriju kako bi bilo bolje da se voda sastoji od jedne molekule kisika jer bi to vodiku bilo jednostavnije podnijeti. A ovako ga dvije molekule uguše....

#22:   Autor: simo031 Post Postano: 13.11.2011. 7:38

francika je napisao/la: ›
Rekao sam da nema smisla pisati ne znam, jer logika nalaže da se piše neznam.
Uopće ne sjeda dobro u uho ako se piše odvojeno, a to bi trebala biti osnova pisanja.


To što ti predlažeš, bio bi fonetski (izgovorni) pravopis.
No, koliko ja poznajem tu tematiku, pravopisa koji se uglavnom oslanja na izgovorni dio nema (ni kod nas, ni u svijetu),
ma koliko to nekog frustriralo.

#23:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 8:42

Joj joj.
Vi i pravopis.

Zdrav razum nalaže da se piše "neznam", a ne "ne znam", zaboravite pravopis nismo u školi i ne odgovaramo za ocjenu, a i nismo plačeni da pišemo pa ne moramo nikoga uvjeravati kako se što piše.

I da ono za negaciju što sam rekao da nije negacija sam se zabunio. Naravno da je negacija, ali svejedno se treba pisati zajedno kao i sve druge vrste riječi zajedno.

Po vašoj logici bi se i "nisam" trebalo pisati "ne jesam" ili "nemati" "ne imati", ili možda Vi neznate uopće što pišete ali bitno je da mislite da Vi znate kako se treba ispravno pisati.

#24:   Autor: Stella1989 Post Postano: 13.11.2011. 9:27

francika je napisao/la: ›
Po vašoj logici bi se i "nisam" trebalo pisati "ne jesam" ili "nemati" "ne imati"...

E, sad stvarno kakiš. Laughing Pravila su pravila, i ako ćete baš tooooliko offtopičarit, otvori novu temu ili se prebaci u već postojeću Pismenost u Hrvata.

#25:   Autor: simo031 Post Postano: 13.11.2011. 9:34

francika je napisao/la: ›
Joj joj.
Vi i pravopis.

Zdrav razum nalaže da se piše "neznam", a ne "ne znam", zaboravite pravopis nismo u školi i ne odgovaramo za ocjenu, a i nismo plačeni da pišemo pa ne moramo nikoga uvjeravati kako se što piše.

I da ono za negaciju što sam rekao da nije negacija sam se zabunio. Naravno da je negacija, ali svejedno se treba pisati zajedno kao i sve druge vrste riječi zajedno.

Po vašoj logici bi se i "nisam" trebalo pisati "ne jesam" ili "nemati" "ne imati", ili možda Vi neznate uopće što pišete ali bitno je da mislite da Vi znate kako se treba ispravno pisati.


 Pisati ne znači ništa drugo nego misliti.
Nered u rečenicama posljedica je nereda u mislima,
a nered u mislima je posljedica nereda u glavi.
Nered u glavi je posljedica nereda u sredini i stanju te sredine.
Ako je netko odlučio vršiti kritiku, a to znači da hoće od nereda u rečenicama,
u mislima, u glavama, u ljudima i u sredinama stvarati red.
Onda takav subjekt ne smije biti neuredan, ni u rečenicama, ni u glavi, ni u mislima.

  Miroslav Krleža

#26:   Autor: PEGY Post Postano: 13.11.2011. 9:58

Eto francika, jesi sad sretan????

#27:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 12:26

Ma simo031 ne piše pa ne zna.

Stalno prepisuje tuđe citate, a ni sam ne zna što ti citati govore.

On misli ako je Krleža napisao glava da je to glava a ne mozak i ne shvaća preneseno značenje poante misli jer ima nered u mozgu.

#28:   Autor: simo031 Post Postano: 13.11.2011. 12:37

francika je napisao/la: ›
Ma simo031 ne piše pa ne zna.

Stalno prepisuje tuđe citate, a ni sam ne zna što ti citati govore.

On misli ako je Krleža napisao glava da je to glava a ne mozak i ne shvaća preneseno značenje poante misli jer ima nered u mozgu.

@simo031 je maksimalno tolerantan i prema najvećim kretenima,
a tebi često polazi za rukom (tipkovnicom) izaći iz zadanih okvira.


Zadnja promjena: simo031; 13.11.2011. 12:39; ukupno mijenjano 1 put.

#29:   Autor: josephine01 Post Postano: 13.11.2011. 12:37

francika je napisao/la (Pogledaj post): › Joj joj.
Vi i pravopis.

Zdrav razum nalaže da se piše "neznam", a ne "ne znam", zaboravite pravopis nismo u školi i ne odgovaramo za ocjenu, a i nismo plačeni da pišemo pa ne moramo nikoga uvjeravati kako se što piše.

I da ono za negaciju što sam rekao da nije negacija sam se zabunio. Naravno da je negacija, ali svejedno se treba pisati zajedno kao i sve druge vrste riječi zajedno.

Po vašoj logici bi se i "nisam" trebalo pisati "ne jesam" ili "nemati" "ne imati", ili možda Vi neznate uopće što pišete ali bitno je da mislite da Vi znate kako se treba ispravno pisati.


E moj francika..

#30:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 12:39

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Ma simo031 ne piše pa ne zna.

Stalno prepisuje tuđe citate, a ni sam ne zna što ti citati govore.

On misli ako je Krleža napisao glava da je to glava a ne mozak i ne shvaća preneseno značenje poante misli jer ima nered u mozgu.

@simo031 je maximalno tolerantan i prema najvećim kretenima, no ti često uspijevaš izaći iz zadanih okvira.

Pa ne moraš vrijeđati bez razloga. Wink

#31:   Autor: simo031 Post Postano: 13.11.2011. 12:40

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Ma simo031 ne piše pa ne zna.

Stalno prepisuje tuđe citate, a ni sam ne zna što ti citati govore.

On misli ako je Krleža napisao glava da je to glava a ne mozak i ne shvaća preneseno značenje poante misli jer ima nered u mozgu.

@simo031 je maximalno tolerantan i prema najvećim kretenima, no ti često uspijevaš izaći iz zadanih okvira.

Pa ne moraš vrijeđati bez razloga. Wink

Ovo je napredak u komunikaciji.

#32:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 12:41

josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): › Joj joj.
Vi i pravopis.

Zdrav razum nalaže da se piše "neznam", a ne "ne znam", zaboravite pravopis nismo u školi i ne odgovaramo za ocjenu, a i nismo plačeni da pišemo pa ne moramo nikoga uvjeravati kako se što piše.

I da ono za negaciju što sam rekao da nije negacija sam se zabunio. Naravno da je negacija, ali svejedno se treba pisati zajedno kao i sve druge vrste riječi zajedno.

Po vašoj logici bi se i "nisam" trebalo pisati "ne jesam" ili "nemati" "ne imati", ili možda Vi neznate uopće što pišete ali bitno je da mislite da Vi znate kako se treba ispravno pisati.


E moj francika..

Ajd vidim da si ti stručnjakinja za pravopis.

Ajd samo mi odgovori zašto se onda ne piše NE IMAM umjesto NEMAM ili recimo NE HOĆU umjesto NEĆU ?

#33:   Autor: josephine01 Post Postano: 13.11.2011. 12:52

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): › Joj joj.
Vi i pravopis.

Zdrav razum nalaže da se piše "neznam", a ne "ne znam", zaboravite pravopis nismo u školi i ne odgovaramo za ocjenu, a i nismo plačeni da pišemo pa ne moramo nikoga uvjeravati kako se što piše.

I da ono za negaciju što sam rekao da nije negacija sam se zabunio. Naravno da je negacija, ali svejedno se treba pisati zajedno kao i sve druge vrste riječi zajedno.

Po vašoj logici bi se i "nisam" trebalo pisati "ne jesam" ili "nemati" "ne imati", ili možda Vi neznate uopće što pišete ali bitno je da mislite da Vi znate kako se treba ispravno pisati.


E moj francika..

Ajd vidim da si ti stručnjakinja za pravopis.

Ajd samo mi odgovori zašto se onda ne piše NE IMAM umjesto NEMAM ili recimo NE HOĆU umjesto NEĆU ?


Zaista (mi) je nevažno zašto se nešto piše baš tako. Ako pravopis nalaže da se negacija piše odvojeno (osim u iznimkama) ne vidim razloga zašto tako ne bih pisala i zašto bih pisala baš onako kako se meni sviđa.

Nisam stručnjakinja za pravopis nego se informiram o onome što ne znam. U skladu s tim sam pronašla:

"Neću" nije ista stvar kao "ne radim", "ne volim" itd. i zato se ne piše jednako. Također, to nije spoj "ne" + "ću" i zato se ne može pisati odvojeno.
"Neću" je nastalo prije barem tisuću godina tako što je "ne hoću" dalo "ne oću" ("h" se izgubilo) pa se to stegnulo u "ne:ću" (ne:ću``, s kratkosilaznim naglaskom, postalo je néću, s dugouzlaznim). Znači, to više nije negacija "ne" + glagol kao u "ne želim" i sl. nego je to dugo "ne:-", u kojem je stegnuta negacija "ne" i "o-" iz "oću"... Stoga, stručno gledano, nema nikakvog razloga da se to piše odvojeno.

Isto vrijedi i za ne:mam (ne^ma:m, néma(: )m) i ni:sam < nije:sam (nijésam), gdje *ne imam daje ne:mam, a *ne jesam > něsam > nijesam > nisam. U "nemam" i "nisam" prefiks dakle nije negacija nego stegnuto, dugo ne:-.

#34:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 13:06

Ja ipak mislim da taj pravopis nije transparentan.

Evo jedan primjer:

Logično je da se piše odvojeno kad nekog u 16 sati pitaš "Jel ti sad ručaš?", a on odgovori "Ne, večeram". Kako može reći "Ne, ručam" ako mu je to zadnji obrok a ruča uvijek u podne.
Dakle može se pisati "ne, večeram" odvojeno ali samo ako te netko pitao da li ručaš a ti zapravo večeraš. Ne možeš odgovoriti na pitanje dali ručaš ( ako ti je to zadnji objed ) sa odgovorom "Nevečeram" jer te nije ni pitao da li večaraš, ali ne možeš odgovoriti ni "Ne, ručam." jer upit nije bio "Jel ti neručaš?".
Jedino što preostaje da kad te netko iz pristojnosti pita "Jel ručaš?" iz druge sobe pa te ne vidi jer želi da mu doneseš Pivo dok gleda tekmu jer ne može prekidati tekmu, a ne želi te prekidati dok ručaš, da mu odgovoriš "Neručam!" i onda te on pita da mu doneseš Pivo. Ne možeš mu na to odgovoriti "Ne, ručam!", ali ako želiš bahato odgovoriti da ga se otarasiš možeš reći "Ne, večeram!"

#35:   Autor: silence Post Postano: 13.11.2011. 13:11

josephine01 je napisao/la: ›
Isto vrijedi i za ne:mam (ne^ma:m, néma(: )m) i ni:sam < nije:sam (nijésam), gdje *ne imam daje ne:mam, a *ne jesam > něsam > nijesam > nisam. U "nemam" i "nisam" prefiks dakle nije negacija nego stegnuto, dugo ne:-.


Jagoda Truhelka u jednoj svojoj knjizi koristi riječi: nijesam, sjutra ..što je u CG gramatički ispravno a netko mi reče da se ovako govorilo i ovdje nekad jako davno, koliko davno ne znam.

#36:   Autor: josephine01 Post Postano: 13.11.2011. 13:12

francika je napisao/la (Pogledaj post): › Ja ipak mislim da taj pravopis nije transparentan.

Evo jedan primjer:

Logično je da se piše odvojeno kad nekog u 16 sati pitaš "Jel ti sad ručaš?", a on odgovori "Ne, večeram". Kako može reći "Ne, ručam" ako mu je to zadnji obrok a ruča uvijek u podne.
Dakle može se pisati "ne, večeram" odvojeno ali samo ako te netko pitao da li ručaš a ti zapravo večeraš. Ne možeš odgovoriti na pitanje dali ručaš ( ako ti je to zadnji objed ) sa odgovorom "Nevečeram" jer te nije ni pitao da li večaraš, ali ne možeš odgovoriti ni "Ne, ručam." jer upit nije bio "Jel ti neručaš?".
Jedino što preostaje da kad te netko iz pristojnosti pita "Jel ručaš?" iz druge sobe pa te ne vidi jer želi da mu doneseš Pivo dok gleda tekmu jer ne može prekidati tekmu, a ne želi te prekidati dok ručaš, da mu odgovoriš "Neručam!" i onda te on pita da mu doneseš Pivo. Ne možeš mu na to odgovoriti "Ne, ručam!", ali ako želiš bahato odgovoriti da ga se otarasiš možeš reći "Ne, večeram!"


Jel ti to mene malo.. ? Smile

#37:   Autor: Dino8090 Post Postano: 13.11.2011. 13:14

Fran, jesi ti svoj signature sam sebi namijenio?

#38:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 13:17

josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): › Ja ipak mislim da taj pravopis nije transparentan.

Evo jedan primjer:

Logično je da se piše odvojeno kad nekog u 16 sati pitaš "Jel ti sad ručaš?", a on odgovori "Ne, večeram". Kako može reći "Ne, ručam" ako mu je to zadnji obrok a ruča uvijek u podne.
Dakle može se pisati "ne, večeram" odvojeno ali samo ako te netko pitao da li ručaš a ti zapravo večeraš. Ne možeš odgovoriti na pitanje dali ručaš ( ako ti je to zadnji objed ) sa odgovorom "Nevečeram" jer te nije ni pitao da li večaraš, ali ne možeš odgovoriti ni "Ne, ručam." jer upit nije bio "Jel ti neručaš?".
Jedino što preostaje da kad te netko iz pristojnosti pita "Jel ručaš?" iz druge sobe pa te ne vidi jer želi da mu doneseš Pivo dok gleda tekmu jer ne može prekidati tekmu, a ne želi te prekidati dok ručaš, da mu odgovoriš "Neručam!" i onda te on pita da mu doneseš Pivo. Ne možeš mu na to odgovoriti "Ne, ručam!", ali ako želiš bahato odgovoriti da ga se otarasiš možeš reći "Ne, večeram!"


Jel ti to mene malo.. ? Smile

Ma ne zezam te. Very Happy

Najbolje je sa slikovitim primjerom objasniti da hrvatski pravopis nije transparentan tj. da je netransparentan. ( kako je kod pridjeva, imenica i neznam čega još, tako bi trebalo biti i kod glagola )

#39:   Autor: josephine01 Post Postano: 13.11.2011. 13:20

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): › Ja ipak mislim da taj pravopis nije transparentan.

Evo jedan primjer:

Logično je da se piše odvojeno kad nekog u 16 sati pitaš "Jel ti sad ručaš?", a on odgovori "Ne, večeram". Kako može reći "Ne, ručam" ako mu je to zadnji obrok a ruča uvijek u podne.
Dakle može se pisati "ne, večeram" odvojeno ali samo ako te netko pitao da li ručaš a ti zapravo večeraš. Ne možeš odgovoriti na pitanje dali ručaš ( ako ti je to zadnji objed ) sa odgovorom "Nevečeram" jer te nije ni pitao da li večaraš, ali ne možeš odgovoriti ni "Ne, ručam." jer upit nije bio "Jel ti neručaš?".
Jedino što preostaje da kad te netko iz pristojnosti pita "Jel ručaš?" iz druge sobe pa te ne vidi jer želi da mu doneseš Pivo dok gleda tekmu jer ne može prekidati tekmu, a ne želi te prekidati dok ručaš, da mu odgovoriš "Neručam!" i onda te on pita da mu doneseš Pivo. Ne možeš mu na to odgovoriti "Ne, ručam!", ali ako želiš bahato odgovoriti da ga se otarasiš možeš reći "Ne, večeram!"


Jel ti to mene malo.. ? Smile

Ma ne zezam te. Very Happy

Najbolje je sa slikovitim primjerom objasniti da hrvatski pravopis nije transparentan tj. je netransparentan.


Ja se ipak nadam da ti mene malo.. Jer ako ovo što si napisao misliš ozbiljno...

On topic - ovaj me topic nije uspio učiniti sretnom Smile Over and out.

#40:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 13:23

josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la (Pogledaj post): › Ja ipak mislim da taj pravopis nije transparentan.

Evo jedan primjer:

Logično je da se piše odvojeno kad nekog u 16 sati pitaš "Jel ti sad ručaš?", a on odgovori "Ne, večeram". Kako može reći "Ne, ručam" ako mu je to zadnji obrok a ruča uvijek u podne.
Dakle može se pisati "ne, večeram" odvojeno ali samo ako te netko pitao da li ručaš a ti zapravo večeraš. Ne možeš odgovoriti na pitanje dali ručaš ( ako ti je to zadnji objed ) sa odgovorom "Nevečeram" jer te nije ni pitao da li večaraš, ali ne možeš odgovoriti ni "Ne, ručam." jer upit nije bio "Jel ti neručaš?".
Jedino što preostaje da kad te netko iz pristojnosti pita "Jel ručaš?" iz druge sobe pa te ne vidi jer želi da mu doneseš Pivo dok gleda tekmu jer ne može prekidati tekmu, a ne želi te prekidati dok ručaš, da mu odgovoriš "Neručam!" i onda te on pita da mu doneseš Pivo. Ne možeš mu na to odgovoriti "Ne, ručam!", ali ako želiš bahato odgovoriti da ga se otarasiš možeš reći "Ne, večeram!"


Jel ti to mene malo.. ? Smile

Ma ne zezam te. Very Happy

Najbolje je sa slikovitim primjerom objasniti da hrvatski pravopis nije transparentan tj. je netransparentan.


Ja se ipak nadam da ti mene malo.. Jer ako ovo što si napisao misliš ozbiljno...

On topic - ovaj me topic nije uspio učiniti sretnom Smile Over and out.

Ah, konačno si shvatila da si se udaljila od teme. Wink Strašno si povodljiva, ili se možda nepovodiš za masom. Smile

#41:   Autor: Stella1989 Post Postano: 13.11.2011. 13:25

josephine01 je napisao/la: ›
On topic - ovaj me topic nije uspio učiniti sretnom Smile Over and out.

francika, unesrećuješ ljude u svojoj temi o sreći. osijek031.com smile

#42:   Autor: francika Post Postano: 13.11.2011. 13:29

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
josephine01 je napisao/la: ›
On topic - ovaj me topic nije uspio učiniti sretnom Smile Over and out.

francika, unesrećuješ ljude u svojoj temi o sreći. osijek031.com smile

osijek031.com smile

I to je za nekog sreća (no ipak pod srećom podrazumjevam nešto drugo), ali nisam joj ja kriv što ne razumije pravopis. Wink

#43:   Autor: mimiz Post Postano: 13.11.2011. 16:49

francika je napisao/la (Pogledaj post): › Zdrav razum nalaže da se piše "neznam", a ne "ne znam",


Damn, uvijek sam mislila da imam zdrav razum...
Sad si me uvjerio da je on nezdrav..ili možda ne zdrav.....
Ovo je moj zadnji post na ovu temu, jer si uspio napisati toliko gluposti da ću, ako nastavim čitati, postati jaaako ljuta, a to ne želim!
Bok

#44:  Re: Sreća? Autor: francika Post Postano: 21.12.2011. 21:46

Gdje smo ono stali?

Sreća je Božić jer usrećuje svakog.

#45:   Autor: sokrat Post Postano: 21.12.2011. 22:10

..za mene je sreća što liježem i budim se u toplom krevetu....za mene je sreća što sam zdrav.....za mene je sreća moja sestra..moj brat....za mene je sreća moja žena.....moji prijatelji....sreća je svaki dan imati hranu....za mene je sreća što uopće mogu reći da sam sretan....

#46:   Autor: fear of the dark Post Postano: 22.12.2011. 7:46

sokrat je napisao/la (Pogledaj post): › ..za mene je sreća što liježem i budim se u toplom krevetu....za mene je sreća što sam zdrav.....za mene je sreća moja sestra..moj brat....za mene je sreća moja žena.....moji prijatelji....sreća je svaki dan imati hranu....za mene je sreća što uopće mogu reći da sam sretan....


Upravo to.....sreća je u malim stvarima....i treba biti zahvalan na njima...svaki dan

#47:   Autor: francika Post Postano: 22.12.2011. 11:31

fear of the dark je napisao/la (Pogledaj post): ›
sokrat je napisao/la (Pogledaj post): › ..za mene je sreća što liježem i budim se u toplom krevetu....za mene je sreća što sam zdrav.....za mene je sreća moja sestra..moj brat....za mene je sreća moja žena.....moji prijatelji....sreća je svaki dan imati hranu....za mene je sreća što uopće mogu reći da sam sretan....


Upravo to.....sreća je u malim stvarima....i treba biti zahvalan na njima...svaki dan

Sve je to sreća slažem se, ali ipak bi volio znati koja je definicija sreće ( u što je moguće kraćoj definiciji ) ?

#48:   Autor: fear of the dark Post Postano: 22.12.2011. 13:00

Mislim da je sreća pojam koji se ne može definirati...
odnosno svatko sreću doživljava na svoj način....
za mene je to ono što je @Sokrat naveo-krov nad glavom, zdravlje, osobe koje volim i koje su uz mene.....
jednostavno nešto što ne mogu platiti svi novci ovog svijeta...

#49:   Autor: francika Post Postano: 22.12.2011. 13:34

fear of the dark je napisao/la (Pogledaj post): › Mislim da je sreća pojam koji se ne može definirati...
odnosno svatko sreću doživljava na svoj način....
za mene je to ono što je @Sokrat naveo-krov nad glavom, zdravlje, osobe koje volim i koje su uz mene.....
jednostavno nešto što ne mogu platiti svi novci ovog svijeta...

Mora se moći definirati jer sreća je univerzalni pojam. Sigurno nije sreća kad gledaš nekoga kako pati.

#50:   Autor: sokrat Post Postano: 22.12.2011. 15:00

francika je napisao/la: ›


Mora se moći definirati jer sreća je univerzalni pojam. Sigurno nije sreća kad gledaš nekoga kako pati.

zašto bi se morala moći definirati.....???? ono što usrećuje mene...ne mora usrećiti tebe..
.................
jedina univerzalnost sreće je to da je to lijep osjećaj..i da ga svatko voli osjetiti....sreća je vjerojatno onaj osjećaj zadovoljstva kada ono što imaš i što te okružuje zadovoljava tvoje potrebe na ovom svijetu...bilo socijalne,psihološke ili materijalne...

#51:   Autor: Redakcija 031 Post Postano: 22.12.2011. 15:05

Je li ovo sreća?




[prvi prilog u 8. katu]


#52:   Autor: francika Post Postano: 22.12.2011. 15:14

sokrat je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›


Mora se moći definirati jer sreća je univerzalni pojam. Sigurno nije sreća kad gledaš nekoga kako pati.

zašto bi se morala moći definirati.....???? ono što usrećuje mene...ne mora usrećiti tebe..
.................
jedina univerzalnost sreće je to da je to lijep osjećaj..i da ga svatko voli osjetiti....sreća je vjerojatno onaj osjećaj zadovoljstva kada ono što imaš i što te okružuje zadovoljava tvoje potrebe na ovom svijetu...bilo socijalne,psihološke ili materijalne...

Neću se svađati, ali sreća je univerzalan pojam.

Lijep osjećaj je i osvajati svijet kao što je to Hitler radio, ali to nije sreća nego nešto drugo.

#53:   Autor: sokrat Post Postano: 22.12.2011. 15:19

francika je napisao/la: ›
Neću se svađati, ali sreća je univerzalan pojam.

Lijep osjećaj je i osvajati svijet kao što je to Hitler radio, ali to nije sreća nego nešto drugo.

..nema govora o svađi....
......................
...možda je to što je hitler radio njega veselilo najviše na svijetu..neznam....ali sve mi se čini kako je nemoguće dobiti definiciju sreće na način koji ti želiš....sreća je izmišljena riječ koja povezuje čitav niz događaja u našem životu....

#54:   Autor: francika Post Postano: 22.12.2011. 15:28

sokrat je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Neću se svađati, ali sreća je univerzalan pojam.

Lijep osjećaj je i osvajati svijet kao što je to Hitler radio, ali to nije sreća nego nešto drugo.

..nema govora o svađi....
......................
...možda je to što je hitler radio njega veselilo najviše na svijetu..neznam....ali sve mi se čini kako je nemoguće dobiti definiciju sreće na način koji ti želiš....sreća je izmišljena riječ koja povezuje čitav niz događaja u našem životu....

Šalio sam se ovo za svađu, ali ja i dalje mislim da je sreća univerzalna i da bi čak i Hitler bio sretan da je imao sreće, a ne bi uništavao cijeli svijet i uživao u tome. To je bolest!

#55:   Autor: francika Post Postano: 01.02.2012. 21:19

Nitko ne zna, krhko je znanje.

#56:  Re: Sreća? Autor: francika Post Postano: 20.03.2012. 19:11

Kad si sretan lupi dlanom ti o dlan
...
...
Kad si sretan mahni ušima sad ti.



#57:   Autor: padobranac Post Postano: 21.03.2012. 8:39

Sto je sad tu tema, sto je za nas sreca, tj sto nas cini sretnima, ili sto je sreca opcenito, kao definicija srece?

#58:   Autor: padobranac Post Postano: 21.03.2012. 8:44

Sretan si kad imas u sebi ljubavi, volje i snage. Kad si zdrav i kad su ti svi zdravi, kad si okruzen ljudima koje volis i koji te vole, kad imas dobre prijatelje..
Naravno moras imati minimum osnovne zivotne uvjete ispunjene, dakle stan, hranu, grijanje, izvor prihoda..

#59:   Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 10:36

padobranac je napisao/la (Pogledaj post): › Sto je sad tu tema, sto je za nas sreca, tj sto nas cini sretnima, ili sto je sreca opcenito, kao definicija srece?

Najkraća moguća definicija sreće, u JEDNOJ prostoj rečenici a ne složenoj.

padobranac je napisao/la (Pogledaj post): › Sretan si kad imas u sebi ljubavi, volje i snage. Kad si zdrav i kad su ti svi zdravi, kad si okruzen ljudima koje volis i koji te vole, kad imas dobre prijatelje..
Naravno moras imati minimum osnovne zivotne uvjete ispunjene, dakle stan, hranu, grijanje, izvor prihoda..

Ovo je dosad jedan od najboljih opisa, ali još uvijek preopširno. Definicija do desetak riječi u jednoj rečenici se traži.


PS:
I dosadašnji opisi sreće od drugih forumaša su bili dobri, ali još nitko nije dao sažetu definiciju kakva se traži.

#60:   Autor: padobranac Post Postano: 21.03.2012. 10:54

Jel ima kakav nagradni fond za takvu definiciju?
U kikirikijima ili kunama..

#61:   Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 11:03

padobranac je napisao/la (Pogledaj post): › Jel ima kakav nagradni fond za takvu definiciju?
U kikirikijima ili kunama..

E, dobro si me podsjetila. Čim sam vidio tvoj opis odmah sam pomislio da ti dam kikirikije ali sam zaboravio pišući obrazloženje definicije.

S obzirom da je definicija ipak preopširna još neću dijeliti kikirikije, ali evo ovako ćemo.
Svatko tko napiše smislenu definiciju u desetak riječi u jednoj rečenici dobiva 100 kikirikija, a kad se odlučim za jednu od definicija da je najbolja autoru iste ću dati 1.000 kikirikija. Kriteriji odabira su smisao i sažetost definicije, podjednako vrednovani.
To znači da će autor najbolje definicije dobiti 100+1.000 kikirikija tj. 1.100 kikirikija.

Kad nagradim najboljeg autora sa 1.000 kikirikija onda ću ja napisati moju definiciju i prihvačam kikirikije ako netko misli da je moja definicija najbolja.
Very Happy

#62:   Autor: PEGY Post Postano: 21.03.2012. 11:29

nećeš ti nikome dati ni kikača jer bi te to strašno unesrećilo!

#63:  Re: Sreća? Autor: simo031 Post Postano: 21.03.2012. 12:22

 Sreća je stanje duha koje bi mogli definirati kao mješavinu zadovoljstva, spokoja i veselja.

#64:  Re: Sreća? Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 12:29

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›  Sreća je stanje duha koje bi mogli definirati kao mješavinu zadovoljstva, spokoja i veselja.

Simo malo prepravi "definiciju" i dobivaš 100 kikirikija.
Izbaci iz riječi "mogli", "definirati" i "kao" jer definicija nije ako bi nešto moglo biti, ako je nešto možda ili ako je nešto kao, a također u definiciji nikako ne može biti riječ definirati.

Ovo što si napisao ne može se nazvati definicijom.

#65:   Autor: simo031 Post Postano: 21.03.2012. 12:36

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›  Sreća je stanje duha koje bi mogli definirati kao mješavinu zadovoljstva, spokoja i veselja.

Simo malo prepravi "definiciju" i dobivaš 100 kikirikija.
Izbaci iz riječi "mogli", "definirati" i "kao" jer definicija nije ako bi nešto moglo biti, ako je nešto možda ili ako je nešto kao, a također u definiciji nikako ne može biti riječ definirati.

Ovo što si napisao ne može se nazvati definicijom.

Znaš gdje si možeš nabit svoje kikirikije... I to lijepo redom. Jedan po jedan . Smile

#66:   Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 12:37

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›  Sreća je stanje duha koje bi mogli definirati kao mješavinu zadovoljstva, spokoja i veselja.

Simo malo prepravi "definiciju" i dobivaš 100 kikirikija.
Izbaci iz riječi "mogli", "definirati" i "kao" jer definicija nije ako bi nešto moglo biti, ako je nešto možda ili ako je nešto kao, a također u definiciji nikako ne može biti riječ definirati.

Ovo što si napisao ne može se nazvati definicijom.

Znaš gdje si možeš nabit svoje kikirikije... I to lijepo redom. Jedan po jedan . Smile

Znam! U nos. Mr. Green

#67:   Autor: simo031 Post Postano: 21.03.2012. 12:38

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›  Sreća je stanje duha koje bi mogli definirati kao mješavinu zadovoljstva, spokoja i veselja.

Simo malo prepravi "definiciju" i dobivaš 100 kikirikija.
Izbaci iz riječi "mogli", "definirati" i "kao" jer definicija nije ako bi nešto moglo biti, ako je nešto možda ili ako je nešto kao, a također u definiciji nikako ne može biti riječ definirati.

Ovo što si napisao ne može se nazvati definicijom.

Znaš gdje si možeš nabit svoje kikirikije... I to lijepo redom. Jedan po jedan . Smile

Znam! U nos. Mr. Green

Ako ti to zoveš nos ...

#68:   Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 21:17

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › nećeš ti nikome dati ni kikača jer bi te to strašno unesrećilo!

Iskušaj me! Very Happy

#69:   Autor: sokrat Post Postano: 21.03.2012. 21:44

evo jedan članak koji sam jutros pročitao, pa sam se odmah sjetio francekove teme na forumu...kad pogledam, a ono baš ljudi pokrenuli temu.... i k tome se spominje neki nagradni fond...op op op...
...i kad pročitam taj članak nekako mi se čini da je vrlo sličan onoj "definiciji" koju sam naveo par stranica prije...
...dakle francika....sreća nikako ne može biti univerzalna i strogo definirana.... netko u pojam sreće ubaci 2-3 osnovne varijable...netko 100... ali sve se svodi na to da ja, ti i bilo tko drugi ima drugačije poimanje sreće....
jutarnji list

#70:   Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 21:50

sokrat je napisao/la (Pogledaj post): › evo jedan članak koji sam jutros pročitao, pa sam se odmah sjetio francekove teme na forumu...kad pogledam, a ono baš ljudi pokrenuli temu.... i k tome se spominje neki nagradni fond...op op op...
...i kad pročitam taj članak nekako mi se čini da je vrlo sličan onoj "definiciji" koju sam naveo par stranica prije...
...dakle francika....sreća nikako ne može biti univerzalna i strogo definirana.... netko u pojam sreće ubaci 2-3 osnovne varijable...netko 100... ali sve se svodi na to da ja, ti i bilo tko drugi ima drugačije poimanje sreće....
jutarnji list

Ja sam je opet pokrenuo videom s koalom, a simo031 je opet usro offtopičarenjem kao i svaku drugu ozbiljnu raspravu jer ne podnosi kritiku u dobroj namjeri.

#71:   Autor: simo031 Post Postano: 21.03.2012. 22:40

francika je napisao/la: ›
... a simo031 je opet usro offtopičarenjem kao i svaku drugu ozbiljnu raspravu jer ne podnosi kritiku u dobroj namjeri.

 Dobio si ozbiljan odgovor, na svoje pitanje, ali si potom kao i uvijek počeo pametovati i tražiti nepostojeće razloge zašto ne dati kikiriki. Na to si dobio odgovor kakav i zaslužuješ...

#72:   Autor: francika Post Postano: 21.03.2012. 22:55

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
... a simo031 je opet usro offtopičarenjem kao i svaku drugu ozbiljnu raspravu jer ne podnosi kritiku u dobroj namjeri.

 Dobio si ozbiljan odgovor, na svoje pitanje, ali si potom kao i uvijek počeo pametovati i tražiti nepostojeće razloge zašto ne dati kikiriki. Na to si dobio odgovor kakav i zaslužuješ...

To su bili vrlo postojeći i razumni razlozi koje sam ti objasnio. Morao sam te uputiti kakva se definicija traži jer si ovu bio nabrzinu sročio i nije bila dobro oblikovana.
Kikiriki u ovoj priči nije uopće bitan, ali me padobranac ponukao na to da dajem nekakve nagrade pa je to razlog zašto dijelim kikiriki. Isto tako da si samo malo preoblikovao svoju "definiciju" i ti bi dobio 100 kikirikija, makar i da ti to ništa ne znači, a ti si umjesto toga ošao u offtopic.

#73:   Autor: simo031 Post Postano: 21.03.2012. 23:02

francika je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
... a simo031 je opet usro offtopičarenjem kao i svaku drugu ozbiljnu raspravu jer ne podnosi kritiku u dobroj namjeri.

 Dobio si ozbiljan odgovor, na svoje pitanje, ali si potom kao i uvijek počeo pametovati i tražiti nepostojeće razloge zašto ne dati kikiriki. Na to si dobio odgovor kakav i zaslužuješ...

To su bili vrlo postojeći razlozi koje sam ti objasnio. Morao sam te uputiti kakva se definicija traži jer si ovu bio nabrzinu sročio i nije bila dobro oblikovana.
Kikiriki u ovoj priči nije uopće bitan, ali me padobranac ponukao na to da dajem nekakve nagrade pa je to razlog zašto dijelim kikiriki. Isto tako da si samo malo preoblikovao svoju "definiciju" i ti bi dobio 100 kikirikija, makar i da ti to ništa ne znači, a ti si umjesto toga ošao u offtopic.

Stvarno si iritantan... Laku noć.

#74:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 9:53

Simo ne offtopičari više.

#75:   Autor: PEGY Post Postano: 22.03.2012. 11:32

usput francek, ona tvoja koala- nisam sigurna da je sretna, meni izgleda kao da je to nervira ali lijena je pomaknuti se, u stvari zašto da se pomakne nije ona upala u ničiji životni prostor, ona iritantna posjetiteljica je bezobrazno došla u njezin intimni prostor i davi je!

#76:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 11:43

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › usput francek, ona tvoja koala- nisam sigurna da je sretna, meni izgleda kao da je to nervira ali lijena je pomaknuti se, u stvari zašto da se pomakne nije ona upala u ničiji životni prostor, ona iritantna posjetiteljica je bezobrazno došla u njezin intimni prostor i davi je!

Moguće je da je bila i nervozna jer se osjećala ugroženom, a ne da se osjećala sretnom, slažem se.
No što je onda sreća?
I dalje se traži sažeta definicija u desetak riječi u jednoj rečenici.
Svatko tko napiše smislenu definiciju po zadanim kriterijima dobiva 100 kikirikija.
A konačan pobjednik još dobiva 1.000 kikirikija.

#77:   Autor: Stella1989 Post Postano: 22.03.2012. 11:53

@francika, kako ti se više da malteretirati ljude iz teme u temu? Wink

#78:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 12:15

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › @francika, kako ti se više da malteretirati ljude iz teme u temu? Wink

Ne znam zašto misliš da je to maltretiranje !?
Samo me čudi da nitko ne može ukratko definirati sreću, kao da je to neki veliki problem.

#79:   Autor: Stella1989 Post Postano: 22.03.2012. 12:45

francika je napisao/la: ›
Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › @francika, kako ti se više da malteretirati ljude iz teme u temu? Wink

Ne znam zašto misliš da je to maltretiranje !?
Samo me čudi da nitko ne može ukratko definirati sreću, kao da je to neki veliki problem.

A evo ti onda definicija s Wikipedije...tamo ti nije palo na pamet pogledati? Mislim, kad već tražiš točnu definiciju... Wink

Sreća, užitak i zadovoljstvo su emocionalna stanja u kojima smo zadovoljni. Definicija sreće je jedan od najvećih psihologijskih problema. Predložene definicije uključuju slobodu, sigurnost, položaj u društvu, materijalna dobra, unutarnji mir i tako dalje. Moguća definicija mogla bi biti da je sreća stanje u kojem ljudi ponašanjem dolaze do suprotstavljanja vanjskim silama koje bi inače dovele do nesreće (tuge). Druga definicija govori da je sreća trajno, pozitivno emocionalno stanje koje uključuje smireno zadovoljstvo svojim životom, ali i aktivno zadovoljstvo i postignuća.

Riječ zadovoljstvo se često koristi za izražavanje lokaliziranog, tjelesnog osjećaja, dok se sreća koristi s dubljim smislom, unutrašnjim osjećajima. Sreća traje duže od brzo prolaznog zadovoljstva, te se često promatra kao neprocjenjiva. Ona može doći kao posljedica pomno planirane situacije, može biti uzrokovana dobrotom drugih, ili situacija koje se osjećaju kao pozitivne i vrijedne. Mnogo uvrježenije mišljenje za sreću je to da je uzrokovana cjelokupnim životom i svjetonazorom. Pitanje najboljeg oblika življenja je jedno od glavnih tema etike.


P. S. Daj 'vamo taj kikiriki! Wink


Zadnja promjena: Stella1989; 22.03.2012. 12:55; ukupno mijenjano 2 put/a.

#80:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 12:52

Nisi zadovoljila zadane kriterije. Wink

#81:   Autor: Stella1989 Post Postano: 22.03.2012. 12:58

francika je napisao/la: ›
Nisi zadovoljila zadane kriterije. Wink

Meni se čini da ti zahebavaš ljude i mamiš kikirikijem i onda ih zezneš. Laughing

Sreća može značiti puno toga tako da smatram da ju se ne može strogo definirati. Nije to drvo, automobil, papir, prozor pa da možeš točno napisati što je sreća.

Za mene je sreća puno toga - kada je sunčan dan, kada mogu izaći van u prirodu, igrati se sa životinjama, šetati i provoditi vrijeme s dragim, kada slušam neku dobru pjesmu, kada si kupim grožđice, eurokrem, kada putujem, plivam, vozim bajk ili role...ima jako puno toga što me čini sretnom tako da sreća nije univerzalan pojam.

#82:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 13:09

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
francika je napisao/la: ›
Nisi zadovoljila zadane kriterije. Wink

Meni se čini da ti zahebavaš ljude i mamiš kikirikijem i onda ih zezneš. Laughing

Sreća može značiti puno toga tako da smatram da ju se ne može strogo definirati. Nije to drvo, automobil, papir, prozor pa da možeš točno napisati što je sreća.

Za mene je sreća puno toga - kada je sunčan dan, kada mogu izaći van u prirodu, igrati se sa životinjama, šetati i provoditi vrijeme s dragim, kada slušam neku dobru pjesmu, kada si kupim grožđice, eurokrem, kada putujem, plivam, vozim bajk ili role...ima jako puno toga što me čini sretnom tako da sreća nije univerzalan pojam.

Vidim ja da ti znaš što ljude čini sretnima, ali daj definiciju u jednoj rečenici od desetak riječi i dobivaš kikiriki.
Nisam mislio dijeliti kikiriki, ali jučer je padobranac pitala jel ima kakva nagrada u kikirikijima ili novcu pa sam zato odlučio dijeliti kikiriki.
Daj definiciju kakvu sam tražio i dobiješ 100 kikirikija. Very Happy Nikog ja nemamim i nikog nezeznem.

#83:   Autor: Stella1989 Post Postano: 22.03.2012. 13:14

Sreća je osjećaj koji čini ljude zadovoljnima i vedrijima, a koji nastaje kao rezultat neke ugodne aktivnosti ili događaja u životu pojedinca.

Zadovoljan? Wink

#84:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 13:39

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › Sreća je osjećaj koji čini ljude zadovoljnima i vedrijima, a koji nastaje kao rezultat neke ugodne aktivnosti ili događaja u životu pojedinca.

Zadovoljan? Wink

Dobila si nagradu, ali ne vjerujem da će konkurirati za najbolju definiciju jer se traži prosta rečenica a ne složena, ali s obzirom da si probila led nisam htio picajzlirat oko proste i složene rečenice. Wink

Zaboravio sam još napisati da svatko može dobiti samo jednom 100 kikirikija jer mi je budžet ograničen, ali može napisati definicija koliko želi i sve će konkurirati za dobitak od 1.000 kikirikija.

#85:   Autor: Stella1989 Post Postano: 22.03.2012. 14:11

francika je napisao/la: ›
Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): › Sreća je osjećaj koji čini ljude zadovoljnima i vedrijima, a koji nastaje kao rezultat neke ugodne aktivnosti ili događaja u životu pojedinca.

Zadovoljan? Wink

Dobila si nagradu, ali ne vjerujem da će konkurirati za najbolju definiciju jer se traži prosta rečenica a ne složena, ali s obzirom da si probila led nisam htio picajzlirat oko proste i složene rečenice. Wink

Ajde 'fala za kikiriki. Wink Btw, ne može se baš složiti prosta rečenica za ovo što ti tražiš. Pokušala sam složiti što jednostavniju, a opet smislenu rečenicu. Wink
francika je napisao/la: ›
Zaboravio sam još napisati da svatko može dobiti samo jednom 100 kikirikija jer mi je budžet ograničen, ali može napisati definicija koliko želi i sve će konkurirati za dobitak od 1.000 kikirikija.

Auuu francika, određuješ pravila kao da igramo Loto. Al dobro mi je ono da ti je "budžet ograničen". Laughing

#86:   Autor: sokrat Post Postano: 22.03.2012. 14:39

...sreća je biti živ i zdrav.... to je najkraće.... a u 10 riječi.... tu bi se dalo samo tebe opisati....


#87:   Autor: francika Post Postano: 22.03.2012. 15:16

sokrate ovo je preveliki klišej iako zadovoljava sve kriterije, ali mogao si biti i orginalniji da si se potrudio. No svejedno si dobio nagradu, makar teško da će tvoja definicija osvojiti glavnu nagradu. Ali pokušaj opet možda uspiješ nešto orginalnije smisliti.

#88:  Re: Sreća? Autor: francika Post Postano: 06.04.2012. 7:14

Hrvati su ipak sretni.


#89:   Autor: simo031 Post Postano: 06.04.2012. 9:34

Sreća je ne biti poput @francike.

#90:   Autor: francika Post Postano: 06.04.2012. 13:11

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Sreća je ne biti poput @francike.

Sreća je ne biti šizofreničar poput @simo031!

#91:   Autor: simo031 Post Postano: 06.04.2012. 22:54

francika je napisao/la (Pogledaj post): ›
simo031 je napisao/la (Pogledaj post): › Sreća je ne biti poput @francike.

Sreća je ne biti šizofreničar poput @simo031!

Ti se doista ne praviš lud.
Tebi je to dar od boga.

#92:  Re: Sreća? Autor: francika Post Postano: 13.04.2012. 15:57


Osijek031.com » Društvo, život, lifestyle » Sreća?


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::