Osijek031.com :: Osijek031.com - Osijek 031 online - novosti - vijesti - najave - forum - portal - osjecki

Osijek031.com » Politika » Misija:"Tolerancija 2006"

#1:  Misija:"Tolerancija 2006" Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 11:32

Dobro jutro, dobar dan i na kraju dobro veče za one koji ovo čitaju u dijaspori.Moj nik nejm je Srboljub Stanković, nemam nikakve veze ni sa Hrvatskom ni sa Slavonijom a ni sa Osijekom sem što sam nekoliko puta boravio u njoj(naravno, pre onog nesrećnog rata(čuj mene-'nesrećnog",kao da ima srećnih ratova).Obišao sam Dalmaciju, dobar deo Slavonije, Yagorje...Živim u Srbiji tj u nesrećnoj kobajagi federaciji SCG.
Lutajući sajberspejsom pade mi na pamet da se registrujem i da se neko vreme družim sa vama-osiječanima.

Interesuje me koliko smo evoluirali(ako jesmo) od kraja osamdesetih i da li je danas u 2006 prosečan građanin Hrvatske države tolerantniji nego recimo 2000-te.

Priroda posla kojim s etrenutno bavim povremeno zahteva posete sajtova balkanskih gradova i mogu slobodno reći da vaš sajt izgleda sasvim pristojno

#2:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 14:21

Nije valjda da još uvek nema komentara?
Svakako je i 'ignorancija' stav i govori o stepenu tolerancije...
////
( o o )
+-----------oOOOo--(_)--oOOOo-----------+

#3:   Autor: Leon Post Postano: 24.01.2006. 14:35

Hvala na komentaru za site.

Mozda je problem u tome sto si ti ocekivao da ce netko komentirati tvoju "egzoticnost", ili sto li si vec pomislio...

Postavi pitanje, daj misljenje, pitaj za misljenje o necemu konkretnom i onda ocekuj reakciju.

P.S. Ne moras 8 puta slati istu poruku da bi ju netko primjetio.

#4:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 14:40

Leon je napisao/la: ›
Hvala na komentaru za site.

Mozda je problem u tome sto si ti ocekivao da ce netko komentirati tvoju "egzoticnost", ili sto li si vec pomislio...

Postavi pitanje, daj misljenje, pitaj za misljenje o necemu konkretnom i onda ocekuj reakciju. \


P.S. Ne moras 8 puta slati istu poruku da bi ju netko primjetio.

Poštovani Leone, pre svega ne mislim 'egzotičan" i ne znam šta ste time mislili reći.Svoju nacionalnu pripadnost ne bih nazvao egzotikom.Ali, zaboga, možda se to kod vas po novogovoru danas tako zove

#5:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 14:44

"Egzotičnost"!!!
Svakako da arhaični jezik maskira i ublažava oštricu pisanja ali počesto ubode u bit stvari.Ok, i ovo ulazi u analizu "Tolerancije 2006 "

#6:   Autor: Leon Post Postano: 24.01.2006. 14:47

Srboljub je napisao/la: › Poštovani Leone, pre svega ne mislim 'egzotičan" i ne znam šta ste time mislili reći.Svoju nacionalnu pripadnost ne bih nazvao egzotikom.Ali, zaboga, možda se to kod vas po novogovoru danas tako zove


Slobodno se ukljuci u sve rasprave na forumu... ima dovoljno tema, zasigurno ces se u nekoj pronaci i imati sto reci... ako imas stav o bilo kojoj temi, tvoj stav zasigurno nece biti ignoriran...

S obzirom kako si se predstavio i kakav komentar ocekujes, vjerujem da si ti taj koji sebe dozivljava egzoticnim...

#7:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 14:50

Planirao sam da topik iskopiram na svim podtemama Razgovora ugodnih da bi istraživanje bilo sveobuhvatnije. Milsio sam da će se uključiti i tzv hommo nepoliticusi.Moderator je drugačijeg mišljenja pa ćemo se zadržati samo na Politici.

#8:   Autor: Allende Post Postano: 24.01.2006. 14:56

Sorry, kakve veze ima tolerancija sa politikom?

Da li pod terminom "tolerancija" podrazumijevas isljucivo medjunacionalnu toleranciju, ili se odnosi na dozu tolerancije prema raznoraznim stvarima, ljudima i pojavama u svakodnevnom zivotu?

#9:   Autor: Gemi Post Postano: 24.01.2006. 15:04

Srboljub je napisao/la: ›
Interesuje me koliko smo evoluirali(ako jesmo) od kraja osamdesetih i da li je danas u 2006 prosečan građanin Hrvatske države tolerantniji nego recimo 2000-te.


A kad smo mi to bili netolerantni?????
Devedesete????? Smile

#10:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 15:05

Allende je napisao/la: ›
Sorry, kakve veze ima tolerancija sa politikom?

Da li pod terminom "tolerancija" podrazumijevas isljucivo medjunacionalnu toleranciju, ili se odnosi na dozu tolerancije prema raznoraznim stvarima, ljudima i pojavama u svakodnevnom zivotu?

Poštovani Allende, ni ja nisam mislio da tolerancija ima veze SAMO sa politikom ali moderator foruma je nažalost takvog mišljenja .Naravno da tolerancija znači odnos prema svakoj "drugačijosti" (da se tako nespretno izrazim).Npr-prema mom seksualnom opredeljenju(uzgred da napomenem da sam-straight da ne dođe do neke zabune), neuobičajenom zanimanju, neobično velikom nosu, buljavim očima, pripadnosti određenoj etničkoj skupini, veroispovesti...a na kraju i političkom opredeljenju.....

#11:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 15:12

Uvažena(i) Gemi, netolerancija
Gemi je napisao/la: ›
Srboljub je napisao/la: ›
Interesuje me koliko smo evoluirali(ako jesmo) od kraja osamdesetih i da li je danas u 2006 prosečan građanin Hrvatske države tolerantniji nego recimo 2000-te.


A kad smo mi to bili netolerantni?????
Devedesete????? Smile


Uvažena(i) Gemi, netolerancija postoji od onog trenutka kada su plemena evoulirala u nacije.Nije valjda neophodno da navodim primere iz bliže istorije...ajmo onda u antička, prehrišćanska vremena :npr-antisemitizam. On svoje korene vuče iz antike a posledica netolerancije različitosti između paganskih naroda i jevreja...

#12:   Autor: Leon Post Postano: 24.01.2006. 15:14

Srboljub je napisao/la: › Poštovani Allende, ni ja nisam mislio da tolerancija ima veze SAMO sa politikom ali moderator foruma je nažalost takvog mišljenja.


Kmh, cisto za informaciju. Ovaj thread si zapoceo u forum Politika. Nakon pola sata si istu poruku poslao u jos 10 drugih foruma. Ako je problem u nesnalazenju s forumskim softwareom i slicno, slobodno pitaj...

Ukoliko si greskom ovo zapoceo u forumu Politika, a zelio bi da se premjesti u neki drugi forum, samo reci...

#13:   Autor: Allende Post Postano: 24.01.2006. 15:20

Meni se cini da se vas dvojica niste bas najbolje razumjeli, ali dobro, diskusija je krenula, sto je dobro. Mislim da smo mi Balkanci u mnogome vise tolerantni nego sto pokazujemo, valjda imamo onaj impuls da glumimo frajere vise nego sto je to potrebno. Jedan moj friend je vrlo glasan i aktivan u kampanji protiv izjednacavanja prava homoseksualaca (samo jedan primjer), a onda kad je shvatio da ima homoseksualca u firmi, rekao je:"Jebiga, jest peder, ali je dobar radnik i super se uklapa u ekipu s kojom radi".

#14:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 15:31

Allende je napisao/la: ›
Meni se cini da se vas dvojica niste bas najbolje razumjeli, ali dobro, diskusija je krenula, sto je dobro. Mislim da smo mi Balkanci u mnogome vise tolerantni nego sto pokazujemo, valjda imamo onaj impuls da glumimo frajere vise nego sto je to potrebno. Jedan moj friend je vrlo glasan i aktivan u kampanji protiv izjednacavanja prava homoseksualaca (samo jedan primjer), a onda kad je shvatio da ima homoseksualca u firmi, rekao je:"Jebiga, jest peder, ali je dobar radnik i super se uklapa u ekipu s kojom radi".

Imao sam sreću da sam
tokom studija prošao školu tolerancije prema gej/lezbo osobama.Ista je stvar kao i među hetero-osobama:ima luckastih pa i ludih, ima ozbiljno psihički obolelih, agresivnih, dobrica, zajebanih...Imam i dobrog prijatelja iz detinjstva koji je tek pre neku godinu oznanio sredini svoje seksulano opredeljenje.Eno ga sada u Švedskoj, oženio nekkavu babu zbog papira a bavi se tipično gej zanimanjem-frizerajem Smile

#15:   Autor: Srboljub Post Postano: 24.01.2006. 16:30

slovna greška:oznanio-oBznanio.A krio je, jadnik, čak i od dobrih prijatelja sve dok mu otac nije otišao bogu na ispovest a koji je inače bio jedan od viših službenika u tadašnjoj vladi srbije.
Nego, prijatelji, definisasmo li o kakvoj toleranciji diskutujemo?

#16:   Autor: Allende Post Postano: 24.01.2006. 17:00

tvoja je tema...meni se cini prilicno netolerantnim nazivati zanimanje frizer tipicnim gay zanimanjem...sto mislis?

#17:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 24.01.2006. 17:05

nema kod mene nacionalne netrepeljivosti, ako je to stvar o kojoj želiš diskutirati.

zaboli me tuki el si srbin, il si hrvat, kinez il indijanac, dok god nisi debil.
i vozdra.

#18:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 24.01.2006. 17:11

Srboljub je napisao/la (Pogledaj post): › Planirao sam da topik iskopiram na svim podtemama Razgovora ugodnih da bi istraživanje bilo sveobuhvatnije. Milsio sam da će se uključiti i tzv hommo nepoliticusi.Moderator je drugačijeg mišljenja pa ćemo se zadržati samo na Politici.


potpuno nepotrebno, jer se svaka novopostavljna tema ( i svaki put kad se nešto novo komentira u njoj) - vrti na naslovnici.
tako da je dovoljno samo jednom.
mojne oma po moderatoru.


i još se htjedoh osvrnuti na frizeraj i gej/ne gej zanimanja, al vidim da me allende pretekao.

#19:  Re: Misija:"Tolerancija 2006" Autor: steam Post Postano: 24.01.2006. 22:58

Srboljub je napisao/la (Pogledaj post): › Priroda posla kojim s etrenutno bavim povremeno zahteva posete sajtova balkanskih gradova i mogu slobodno reći da vaš sajt izgleda sasvim pristojno


Zajebi toleranciju. Cim je spominjes - ocito imas problem s njom. Smile
Nego zanima me kakav je to posao kojim se bavis?

#20:  Re: Misija:"Tolerancija 2006" Autor: Hummin Post Postano: 25.01.2006. 2:05

@srboljube, evo ovako....
Mene znaima kako ti gledaš na ratove koji su se dogodili u 90-tim godinama? Što misliš tko je kriv?
Misliš li da su oni uzrok netolerancije ili...nešto drugo?

#21:   Autor: Srboljub Post Postano: 25.01.2006. 12:02

Hummin je napisao/la: ›
@srboljube, evo ovako....
Mene znaima kako ti gledaš na ratove koji su se dogodili u 90-tim godinama? Što misliš tko je kriv?
Misliš li da su oni uzrok netolerancije ili...nešto drugo?


Tjah...ne mislim da se može u jednoj rečenici odgovoriti na tvoje pitanje,Hummin.Pre svega, čime ćemo meriti krivicu? A onda čiju krivicu:moju, tvoju, krivicu tadašnjih republičkih vlada, novinara, oficirskog kadra, predsedništva...A netolerancija je svakako jedan od uzroka

#22:   Autor: ozana Post Postano: 25.01.2006. 18:46

Ako može mala digresija... Koliko se sjećam zemljopisa iz škole, granica Balkana je na Savi. Dakle, Osijek nije na Balkanu. Pa me zbunjuje kako se onda ova stranica može uklopiti u taj neki balkanski prosjek?

#23:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 25.01.2006. 19:51

to je točno.
ali to što smo mi učili u školi je samo geografski pojam balkana.
postoji još i politički balkan, i još svakakav nekakav, da ne nabrajam sad.

a najviše - balkan je u glavama ljudi.

prema geografiji, ni vojvodina nije balkan.

a nije li? Wink

a osim toga.. što fali balkanu? Cool
/ako izuzmemo onu negativnu, političku konotaciju/

opušteni ljudi koji će uvijek naći slobodnih sitnih 5 i pol sati za naći se s legosima u nekoj kavani il na terasi, na jednoj (1) kavi.
laganini, fiesta pa opet siesta.
brige i problemi rješavaju se na istim tim mjestima.

sarma, burek, čvarak, kobasica, domaći kruh i mast.
i dijelimo sve sa rodbinom, prijateljima i cijelim bližim i širim komšilukom, kojeg u istom danu najviše mrzimo osijek031.com smile, a onda volimo osijek031.com smile.
milina.

i mislim da je to svima nama zajedničko, na prostoru ex yu.
dobro, možda da izuzmemo slovence, a?
oni su neki čudaci.

Mr. Green


a netolerantnih (i općenito) debila ima svuda.
tu granice ne pomažu. Rolling Eyes

#24:   Autor: ozana Post Postano: 25.01.2006. 20:22

Mentalitet Balkana? Pa gle, tu bih napravila podjelu na one kojima su 500 godina vladali Turci i one kojima je vladala jedna Austrougarska nevezano uz nacionalnost, nisam tim opterećena.

Da, glede tih 5,5 sati laganini na terasi uz kavicu Smile zavidim onima koji si to mogu priuštiti Smile

#25:   Autor: Gemi Post Postano: 25.01.2006. 20:46

ozana je napisao/la: ›
Da, glede tih 5,5 sati laganini na terasi uz kavicu Smile zavidim onima koji si to mogu priuštiti Smile


Jooooj ozi, daj ne foliraj... ccc

#26:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 25.01.2006. 21:15

s obzirom na broj studentske populacije, a i stopu nezaposlenosti, rekla bih da, nažalost, zavidiš mnogima. Rolling Eyes

i naravno da postoji razlika između "O, Tuuurci" i ovih drugih. to nitko ne osporava, i hvala bogu da je tako! Mr. Green

ali ja nisam govorila o razlikama, nego o sličnostima. Wink

razlike na ovom prostoru, koliko me moj mali život podučio, znaju biti ful rizične. to je toliko osjetljiva tema, da onda rađe volim reći nešto što je zajedničko svima, nego se prepucavati s "vi ovako, mi onako, ovo ono".

jer čini mi se da baš fokusiranje na razlike najčešće bude povod kojekakvim idiotskim sukobima u narodu.
( i među narodima)
a njih će, naravno, u krajnjem slučaju neki pohlepni majmun, ako se nađe na položaju vođe, uvijek znati iskoristiti, i to većinom samo u svoju korist.



a sve zbog manjka tolerancije među ljudima.
bzvz.

#27:   Autor: ozana Post Postano: 25.01.2006. 22:35

Gemi je napisao/la: ›
ozana je napisao/la: ›
Da, glede tih 5,5 sati laganini na terasi uz kavicu Smile zavidim onima koji si to mogu priuštiti Smile


Jooooj ozi, daj ne foliraj... ccc


E, Gemi, nije foliranje. Ne mogu si priuštiti višesatne sjedeljke na kavama. Ne radi se o nedostatku novca, već vremena. Na poslu niti stignem, niti smijem izlaziti u neposlovne svrhe.

Ipak, mogu reći da se rado sjećam svojih studentskih dana i tih duuugih kava Smile

#28:   Autor: ozana Post Postano: 25.01.2006. 22:39

Noah, potpisujem sve što si napisala. Smile

Možda se volim malo praviti važna pa mi se ne sviđa kad me trpaju u taj balkanski koš. Ali, to je moj problem, ne? Smile

#29:   Autor: jooooooj Post Postano: 25.01.2006. 23:20

Ma nije važno jesi sjeverno ili južno od save ili si bio pod austrijom ili turcima, nego ponašanje i mentalitet ljudi oko nas koji je "balkanski". Koliko imamo taj trg i već je problem sa žvakama na pločniku, a kanti okolo koliko hoćeš. Tu bi dodao i odgoj, ako smijem.

#30:   Autor: Leteci mungos Post Postano: 25.01.2006. 23:49

@Noju, mudro zboris... ima nesto u tom nasem balkanskom mentalitetu... i dobroga, ali i onoga losega... zivoti bi nam bili dosadni da nije tog spicea... Smile

#31:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 26.01.2006. 1:19

Leteci mungos je napisao/la: ›
@Noju, mudro zboris... ima nesto u tom nasem balkanskom mentalitetu... i dobroga, ali i onoga losega... zivoti bi nam bili dosadni da nije tog spicea... Smile


bome.
to je začin kojeg niđe drugdje na svijetu ne imade.

i zato - živio začin!
i dobra klopa!

i osijek!
i slavonija!
i balkan!
osijek031.com smile

ma koliko neki šutili o tome...
Zvižd

#32:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 26.01.2006. 1:29

ozana je napisao/la (Pogledaj post): › Noah, potpisujem sve što si napisala. Smile

Možda se volim malo praviti važna pa mi se ne sviđa kad me trpaju u taj balkanski koš. Ali, to je moj problem, ne? Smile


ajde.
nije neki problem. ima i gorih stvari. Wink

nego, da te priupitam ondak.. a u koji bi ti to koš da te bacaju?
Mr. Green

#33:   Autor: ozana Post Postano: 26.01.2006. 19:06

SmileSmile Ha, pa još uvijek ne bih voljela da me bacaju u koš RazzRazz

#34:   Autor: Hummin Post Postano: 26.01.2006. 23:17

Srboljub je napisao/la (Pogledaj post): ›
Tjah...ne mislim da se može u jednoj rečenici odgovoriti na tvoje pitanje,Hummin.Pre svega, čime ćemo meriti krivicu? A onda čiju krivicu:moju, tvoju, krivicu tadašnjih republičkih vlada, novinara, oficirskog kadra, predsedništva...A netolerancija je svakako jedan od uzroka


Jesi li sudjelovao u ratu ?

Kažeš da je netolerancija imala jednu od ključnih uloga? A kako onda objašnjavaš da starije generacije koje su živjele u Jugoslaviji kažu da netolerancije nije postojalo među " narodima i narodnostima" ?..No, dobro noćemo u ratu već vidim prema tvome odgovoru u što bi sse to pretvorilo...

Još dva pitanja.

Jesi li evolucionist ili kreacionist ? Mr. Green
Misliš li da je dobra inicijativa hrvatskih i srpskih vlasti to što su 2006.godinu proglasili godinom Nikole Tesle?

#35:   Autor: Srboljub Post Postano: 31.01.2006. 11:56

Hummin, evolucinist sam.
Učešće u ratu?
Dok je besneo rat u Hrvatskoj studije sam nakratko morao da prekinem jer sam dobio vojni poziv;tada se niko nije mogao sakriti od vojne i one druge policije a imao sam nesreću da od svih ukućana baš ja budem na vratima kada mi je stigao poziv. Te zime (devedeseta na devedeset prvu, čini mi se)su nas dva meseca držali u jednoj srednjoj školi gde su nas "pripremali" za klanicu.Nije mi padalo na pamet da sa jedinicomn mrdnem makar i kilometar iz svog grada.Srećom, jedna četa je tih dana"odložila oružje"tj odbila da ide na ratište tako da posle toga i nisu baš insistirali...Neznam da li me razumeš, ali jako mi je teško da na vašem sajtu pišem o svom "učešću u ratu"...uglavnom, to je sve;u vojnoj knjižici stoji -60 dana vojne vežbe; sećam se da nas je i nova godina i sveti sava-školska slava zatekao na "pripremama".Otac je svaki drugi dan svraćao da me vidi.Brinuo je čovek s pravom;znao je da često umem da kažem ono što mislim i pred onima pred kojima se ne bi trebalo izjašnjavati.
Poštovani Hummin, pre par dana je bio savindan, ironijom sudbine sam bio pozvan na proslavu baš u tu školu gde smo bili smešteni tako da su mi emocije bile baš ono izmiksirane...Nisam bio u ratu ali sam veoma teško proživeo sve te ratne godine pa ispada kao da sam aktivno učestvovao.
Posle toga vešto izbegavam pozive (baš su mi se nešto nameračili-mora da sam na pogrešnom mestu nešto lanuo Smile medjutim 1999 su me 'nagazili' i to u stanu koji sam upravo kupio, još ni papiri nisu bili sređeni tako da ostaje misterija kako su me našli.
Tokom "Nato agresije " više od sedamdeset dana na Kosovu i Metohiji izigravam glinenog goluba...
Eto, to je moj ratnički cv.

#36:   Autor: Srboljub Post Postano: 31.01.2006. 12:06

hrvatske i srpske vlasti su 2006.godinu proglasili godinom Nikole Tesle?
Prvi put čujem za tu inicijativu i evo upravo guglujem taj podatak.
I našao sam na ovo:
http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?belong=&IDNews=138608

Naravno da je inicijativa krenula iz naših redova pa ste se onda i vi uključili Smile

#37:   Autor: Srboljub Post Postano: 31.01.2006. 12:22

"A kako onda objašnjavaš da starije generacije koje su živjele u Jugoslaviji kažu da netolerancije nije postojalo među " narodima i narodnostima"
Ostao sam Ti dužan i odgovor na to pitanje.
Netolerancije je bilo s tim što bi je ja nazvao 'prigušena netolerancija'.
Po kuloarima se svašta pričalo i u SFRJ a često se dešavalo da dete izbrifuje 'obavešteni' ujak koji će mu objasniti da se npr Hrvatima ne sme verovati .
Dakle, i 70' i 80' je bilo kao i 90' samo što se je za to išlo u bajbok.

#38:   Autor: Allende Post Postano: 31.01.2006. 14:05

U principu se klonim rasprava na ovakve teme, ali vidim da niste negativni...Ne bih se slozio da je tada bila "prigusena netolerancija" na sceni. Jednostavno mislim da prije pocetka vecinu ljudi jednostavno boljelo "ono" za sve te gluposti, jer su dovoljno kvalitetno zivjeli i nije im trebala takva vrsta ventila, sve ostale je vlast dobro znala primiriti. Ono sto su mangupi zajednicki uradili prije pocetka tog ludila, je da su potrosili 10 ili vise godina sistematski unistavajuci kvalitet zemlje i zivota u njoj, pa tek onda udarili na notu koja u takvom okruzenju i situaciji najglasnije svira...a balkan k'o balkan...kad ti je sve potaman, ne zanima te tko je zasluzan, a kad nije, uvijek je netko drugi kriv.

#39:   Autor: Srboljub Post Postano: 31.01.2006. 15:01

Poštovani Aljende, pretpostavljam da o tom 'kvalitetu u kvantitetu' govorite iz ličnog iskustva.Odrastao sam u gradiću na jugu Srbije koji sem nešto malo Roma i dvadesetak Aalbanaca sa Kosova i Makedonije koji su držali poslastičare.Mene su otac i majka učili da sam Jugosloven ali tvrdim da se je srbovalo i tokom 70-ih, ništa manje no kasnije.Jeste, odjednom je prosečan jugosloven imao više no ikad:kupovali su se stanovi, namestaj, automobili...A šta je to-stan, nameštaj, auto?Nešto što se odavno podrazumeva i ne spada u luksuz.Pre toga mnogi su mogli da sanjaju o tim stvarima koje bi došle same po sebi pa Balkanom vladali komunisti, monarhisti ili fašisti...Potaman je bilo mahom svima ali se je gundjalo...te-zli zagorac koji je u prvom svetskom ratu na strabi crno-žute monarhije kao kaplar 'klao" po Mačvi, te -beogradizacija Jugoslavije...

krajem 80-ih takvi izlaze na trgove...

#40:   Autor: Srboljub Post Postano: 31.01.2006. 15:03

"...na jugu Srbije koji sem nešto malo Roma i dvadesetak Aalbanaca sa Kosova i Makedonije koji su držali poslastičare..."ne završih rečenicu:
hteo sam da kažem da je u mom rodnom gradu bilo 99 procenata Srba kao što je to i danas.

#41:   Autor: Allende Post Postano: 31.01.2006. 15:55

Da, iz vrlo licnog iskustva govorim. Ne sumnjam da je uvijek u tako "homogenim" sredinama diljem bivse Juge bilo tako ( i jos uvijek jeste), ali takodjer mislim je tada bilo ili vrlo bezazleno ili strogo sanckionirano i kontrolirano. U mom rodnom gradu Osijeku, sa 8 razlicitih crkava i tko zna koliko raznoraznih naroda i narodnosti, u obitelji u kojoj se najblizi rodjaci sporazumijevaju na 3 razlicita jezika, bilo je malo drugacije. Jednostavan primjer, tipicni brojaci krvnih zrnaca, ispuzavsi iz tko zna kojih rupa pocetkom devedesetih., ne bi imali nikakvu dvojbu gdje bi me svrstali samo cuvsi moje ime i prezime, mada je u biti genericka situacija malo drugacija, ali, svakako, u gradu Osijeku, do pocetka velikog cirkusa, vecinu ljudi to jednostavno nije bilo briga, u to sam siguran.
Nikad me nitko nije ni poprijeko pogledao cuvsi moje ime, a kamoli nesto drugo.

Slavonci, za razliku od obicnih ljudi iz drugih podneblja, vise vole raditi nego ratovati...moj djed je otisao u partizane iz vrlo prostog razloga: nije bio u selu kad su ustase nasilno mobilizirale seljake, a zadesio se kod kuce mjesec dana kasnije kad su partizani nasilno mobilizirali ono sto je ostalo...veze to nije imalo sa politikom, povijesti, razlikama u religiji itd.

#42:   Autor: ozana Post Postano: 31.01.2006. 22:32

Bit je u toleranciji. I u odgoju. Odgajana sam u strogo katoličkom duhu, uvijek sam redovito išla u crkvu, poštivala druge, a time i sebe. Ali, nikada me nisu odgajali na način da mislim loše o nekom jer pripada drugoj naciji ili religiji.
Ponosna sam na svoje roditelje zbog toga danas. Zapravo, uvijek sam bila ponosna.
Žao mi je jedino što danas gledam malu djecu koja govore o "četnicima" i "ustašama", a nemaju pojma o čemu pričaju. Djecu koja su već danas toliko zatrovana. Nažalost, to su budući pokretači budućih ratova. Zaista žalosno.

Btw, Allende, u pravu si, Slavonci su ratari, ne ratnici.

#43:   Autor: Hummin Post Postano: 01.02.2006. 0:28

Srboljub je napisao/la (Pogledaj post): › Hummin, evolucinist sam.
Učešće u ratu?
Dok je besneo rat u Hrvatskoj studije sam nakratko morao da prekinem jer sam dobio vojni poziv;tada se niko nije mogao sakriti od vojne i one druge policije a imao sam nesreću da od svih ukućana baš ja budem na vratima kada mi je stigao poziv. Te zime (devedeseta na devedeset prvu, čini mi se)su nas dva meseca držali u jednoj srednjoj školi gde su nas "pripremali" za klanicu.Nije mi padalo na pamet da sa jedinicomn mrdnem makar i kilometar iz svog grada.Srećom, jedna četa je tih dana"odložila oružje"tj odbila da ide na ratište tako da posle toga i nisu baš insistirali...Neznam da li me razumeš, ali jako mi je teško da na vašem sajtu pišem o svom "učešću u ratu"...uglavnom, to je sve;u vojnoj knjižici stoji -60 dana vojne vežbe; sećam se da nas je i nova godina i sveti sava-školska slava zatekao na "pripremama".Otac je svaki drugi dan svraćao da me vidi.Brinuo je čovek s pravom;znao je da često umem da kažem ono što mislim i pred onima pred kojima se ne bi trebalo izjašnjavati.
Poštovani Hummin, pre par dana je bio savindan, ironijom sudbine sam bio pozvan na proslavu baš u tu školu gde smo bili smešteni tako da su mi emocije bile baš ono izmiksirane...Nisam bio u ratu ali sam veoma teško proživeo sve te ratne godine pa ispada kao da sam aktivno učestvovao.
Posle toga vešto izbegavam pozive (baš su mi se nešto nameračili-mora da sam na pogrešnom mestu nešto lanuo Smile medjutim 1999 su me 'nagazili' i to u stanu koji sam upravo kupio, još ni papiri nisu bili sređeni tako da ostaje misterija kako su me našli.
Tokom "Nato agresije " više od sedamdeset dana na Kosovu i Metohiji izigravam glinenog goluba...
Eto, to je moj ratnički cv.


Hvala na iscrpnim odgovorim Wink . Sorry ako su ti moja pitanja bila glupava i banalna, ali oduvijek me zanimalo kako jedan običan pojedinac (srbin) gleda na neke stvari koje su se dogodile na ovim prostorim u posljednjih 10-tak godina. Mislim za razliku od službene tadašnje politike...

#44:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 01.02.2006. 12:51

ozana je napisao/la (Pogledaj post): ›
Žao mi je jedino što danas gledam malu djecu koja govore o "četnicima" i "ustašama", a nemaju pojma o čemu pričaju.


upravo to!
mržnju svojih roditelja preuzimaju na sebe, jer njih gledaju kao svoj uzor...
a pojma nemju.
i što se dobije? začarani krug.
bljak

osijek031.com smile

#45:   Autor: Gost Post Postano: 01.02.2006. 14:07

Hvala na iscrpnim odgovorim Wink . Sorry ako su ti moja pitanja bila glupava i banalna, ali oduvijek me zanimalo kako jedan običan pojedinac (srbin) gleda na neke stvari koje su se dogodile na ovim prostorim u posljednjih 10-tak godina. Mislim za razliku od službene tadašnje politike...
[/quote]
Hummin, Vaša pitanja nipošto nisu glupava & banalna.A moja mišljenja i stavovi su skoro oduvek jako odudarala od zvaničnih stavova "onih koje smo sami birali" i "onih koje narod hoće" Smile.Od samog početka ovog ludila u balkanskom buretu baruta sam uvek javno iznosio svoje stavove pa sam stoga često bio u nemilosti svoje 'otadžbine"....zbog toga mi je bilo teško i da nađem posao u struci, godinama sam radio kao honorarac...hajde, da se ne žalim na "neprijateljskom' sajtu da ne bi trpeo konsekvence.Do malopre mi je bila i fotka na avataru, doduše malo fotošopirana ali dovoljno jasna da me oni kojima to treba prepoznaju.
Eto, toliko o demokratiji u mojoj napaćenoj Srbijici

#46:   Autor: Gost Post Postano: 01.02.2006. 14:15

noj u bemveu je napisao/la: ›
ozana je napisao/la (Pogledaj post): ›
Žao mi je jedino što danas gledam malu djecu koja govore o "četnicima" i "ustašama", a nemaju pojma o čemu pričaju.


upravo to!
mržnju svojih roditelja preuzimaju na sebe, jer njih gledaju kao svoj uzor...
a pojma nemju.
i što se dobije? začarani krug.
bljak

osijek031.com smile


Poštovani Noju,
ja sam imao sreću ili nesreću da sam vaspitavan u jugoslovenskom duhu, ma šta to značilo.Malopre postavih novi topik i mom mukotrpnom Smile i kratkotrajnom jugoslovenstvovanju

#47:  Re: Misija:"Tolerancija 2006" Autor: tara13 Post Postano: 01.02.2006. 22:04

Razz Laughing Wink Tolerancija , tolerancija, pa kako bi čovjek živio da ne uvažavamo jedni druge, da se međusobno ne poštujemo i cijenimo.Koliki nam je prag tolerancije toliko nam je život kvalitetniji i sadržajniji(mislim na visoki prag tolerancije ) .Nisam ja kriva što sam savim slučajno rođena u Hrvatskoj, niti onaj u Zanzibaru što je rođen baš tu, to ne možemo birati, poznato namje to.Vjeru možemo naslijediti od predaka , ali imamo i mogućnost izbora te se naći u nekoj drugoj religiji.Međutim, o kojoj religiji da je riječ treba je uvažavati jer ni jedna nas reliogija ne uči ničemu lošem ,dapače.Zato budimo tolerantni jer če u našim srcima biti manje gorčine a više radosti što je prvi uvjet za psihičko zdravlje!!! Very Happy Idea

#48:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 02.02.2006. 0:13

meni ova tvoja slika u avataru prilično narušava psiho-ravnotežu
haha
koji je to đavo? osijek031.com smile Wink

Mr. Green

#49:   Autor: Srboljub Post Postano: 02.02.2006. 11:04

Gost je napisao/la: ›
Hvala na iscrpnim odgovorim Wink . Sorry ako su ti moja pitanja bila glupava i banalna, ali oduvijek me zanimalo kako jedan običan pojedinac (srbin) gleda na neke stvari koje su se dogodile na ovim prostorim u posljednjih 10-tak godina. Mislim za razliku od službene tadašnje politike...

Hummin, Vaša pitanja nipošto nisu glupava & banalna.A moja mišljenja i stavovi su skoro oduvek jako odudarala od zvaničnih stavova "onih koje smo sami birali" i "onih koje narod hoće" Smile.Od samog početka ovog ludila u balkanskom buretu baruta sam uvek javno iznosio svoje stavove pa sam stoga često bio u nemilosti svoje 'otadžbine"....zbog toga mi je bilo teško i da nađem posao u struci, godinama sam radio kao honorarac...hajde, da se ne žalim na "neprijateljskom' sajtu da ne bi trpeo konsekvence.Do malopre mi je bila i fotka na avataru, doduše malo fotošopirana ali dovoljno jasna da me oni kojima to treba prepoznaju.
Eto, toliko o demokratiji u mojoj napaćenoj Srbijici
[/quote]
Gost je napisao/la: ›
noj u bemveu je napisao/la: ›
ozana je napisao/la (Pogledaj post): ›
Žao mi je jedino što danas gledam malu djecu koja govore o "četnicima" i "ustašama", a nemaju pojma o čemu pričaju.


upravo to!
mržnju svojih roditelja preuzimaju na sebe, jer njih gledaju kao svoj uzor...
a pojma nemju.
i što se dobije? začarani krug.
bljak

osijek031.com smile


Poštovani Noju,
ja sam imao sreću ili nesreću da sam vaspitavan u jugoslovenskom duhu, ma šta to značilo.Malopre postavih novi topik i mom mukotrpnom Smile i kratkotrajnom jugoslovenstvovanju


Ovo su, naravno, bili moji komentari ali sam zaboravio da se ulogujem

#50:   Autor: Srboljub Post Postano: 02.02.2006. 11:33

noj u bemveu je napisao/la: ›
meni ova tvoja slika u avataru prilično narušava psiho-ravnotežu
haha
koji je to đavo? osijek031.com smile Wink

Mr. Green


Noju, ako si mislio na moj avatar to je točak Marceala Duchampa

#51:   Autor: noj u bemveu Post Postano: 02.02.2006. 20:01

Srboljub je napisao/la: ›
noj u bemveu je napisao/la: ›
meni ova tvoja slika u avataru prilično narušava psiho-ravnotežu
haha
koji je to đavo? osijek031.com smile Wink

Mr. Green


Noju, ako si mislio na moj avatar to je točak Marceala Duchampa


lol
čini mi se da jučer ti nisi ni imao avatar.
mislila sam na tarin Wink
Osijek031.com » Politika » Misija:"Tolerancija 2006"


Generated using printer-friendly.
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

:: Powered by Osijek031.com © 2004-2012. ::