Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
čet 28. 03. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba p...
GISKO: Izložba r...
GISKO: Izložba s...
Proljetni dani D...
pet 29. 03. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba p...
GISKO: Izložba r...
GISKO: Izložba s...
Proljetni dani D...
sub 30. 03. 2024.
Državna cesta DC...
Motozeke stižu u...
GISKO: Izložba r...
Poziv izlagačima...
Proljetni dani D...
ned 31. 03. 2024.
Državna cesta DC...
Uskoro kreće lje...
GISKO: Izložba r...
pon 01. 04. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba k...
DOKKICA: Klubić ...
uto 02. 04. 2024.
Državna cesta DC...
GISKO: Izložba k...
GISKO: Proljetni...
9. Proljeće u Do...
Donjogradska caf...
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Međunarodni tjedan arhiva 2023. u Državnom arhivu u Osijeku obilježit će se od 5. do 9. lipnja 2023.

Petak, 9. lipnja 2021.
9:00 do 20:00 sati - Dani otvorenih vrata arhiva – vodstvo kroz arhiv
Organizirana stručna vodstva obuhvatit će stručno vodstvo kroz arhivska spremišta, izložbene prostore, čitaonicu, knjižaru i suvenirnicu. Posjetitelji će imati prilike s jedne strane vidjeti izgled zatvorenih arhivskih spremišta i arhivsko gradivo koje se u njima čuva, a s druge strane proći kroz sve otvorene arhivske prostore s javnom namjenom, kao i dio arhivske knjižnice. U arhivskoj knjižari i suvenirnici susrest će se s bogatstvom arhivskih izdanja i zanimljivim suvenirima. U sadašnjoj zgradi se osječki arhiv nalazi od 1975. godine. Zgrada je građena početkom 18. stoljeća u sklopu izgradnje osječke Tvrđe. Ima oko 2000 kvadratnih metara prostora, od čega na arhivska spremišta otpada oko 1500 kvadratnih metara, a ostalo na druge javne prostore za korisnike te radne prostore djelatnika. Nakon Domovinskog rata, obnovljena je 1996. godine. Od 2018. godine su dodatno uređeni prostori za javna događanja: korisnička čitaonica povezana s knjižnicom i prijemnim uredom, višenamjenska dvorana u prizemlju južnog krila zgrade, otvoreni hodnik ispod arkada u prizemlju istočnog krila zgrade kao otvoreni postav arhivskih izložaba, javno dostupan posjetiteljima 24 sata u danu i 365 dana u godini.

Multimedijalna izložba 20 osječkih SLUK-ova - autor: Dražen Kušen – za vodstvo najava e-poštom na adresu: [email protected]

Radi se o multimedijalnoj izložbi koja je zajednički program Državnog arhiva u Osijeku i Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku, povodom održavanja 29. susreta lutkara i lutkarskih kazališta Hrvatske (SLUK) 2023. i Međunarodnog tjedna /dana arhiva 2023., sa svrhom interinstitucionalne suradnje kako bi se „Zvuci, slike i književna riječ u arhivima“ predstavile javnosti.

Poruke sa scene i oko scene 20 održanih osječkih SLUK-ova od 1970. do 2001. godine iznosimo ovom izložbom iz tame pismohrana i arhiva na svjetlo kazališne lutkarske scene za 29. SLUK (30. svibnja/4. lipnja 2023.), kao i na svjetlo arhivske izložbene scene za Međunarodni tje/dan arhiva (5./11. lipnja 2023). SLUK-ovcima i svim gostima Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića kao i posjetiteljima Državnog arhiva u Osijeku nudimo dokumentarnu i multimedijalnu izložbu u prostorima Državnog arhiva u Osijeku.

U prvom dijelu izložbe predstavljene su izabrane tiskovine i press materijali, zajedno s fotografijama događanja i tekstovima predstava s kojima su glumci, redatelji i publika nastupali na SLUK-ovima u Osijeku.

U drugom dijelu izložene su nagrade i priznanja osječkim kazališnim djelatnicima za strast i uspjeh u pripremi i realizaciji predstava i pojedinačnih uloga.

U trećem dijelu izložbe se multimedijalnim putem posjetiteljima izložbe prenosi zvuk, slika i književna riječ lutkarskoga svijeta očuvana u arhivima i raspoloživa za ponovnu uporabu, upravo onako kako to za ovogodišnji Međunarodni tje/dan arhiva preporučuje Međunarodno arhivsko vijeće.

U četvrtom dijelu izložbe plakati slikom govore više nego riječima, a vanjski, ulični arhivski izložbeni prostor pod svodovima istočnog krila zgrade, u kojem su izloženi, tim dijelom izložbe danonoćno poziva posjetitelje da svrate pozornost i na prva tri dijela izložbe u dvorani arhiva.

Utorak, 6. lipnja 2023.
10:00 – 11:00 sati - U dvorani arhiva: radionica Piši priču, otputuj u povijest! (mladi i odrasla dob) - autorica: Erika Žilić Vincetić, viša arhivistica. Radi se o radionici koja spaja arhivske izvore s kreativnim pisanjem.

Polaznici će dobiti priliku kroz povijesne događaje, fotografije i karte iz fundusa Državnog arhiva kreativno se izraziti pisanjem. Žanr koji je najčešći kod ovakvog načina pisanja je povijesna fikcija, koja je u današnje vrijeme vrlo popularna, ne samo u književnosti, nego i na filmskom platnu.

Prije početka pisanja, polaznici će dobiti kratke upute kako uopće pisati, a zatim će na uvid dobiti arhivske izvore uz koje će se svakome zasebno pokrenuti mašta. Nakon kreiranja kartice likova, točnog mjesta gdje će se radnja odvijati kao i vremena u kojem će se događati, polaznici će prionuti na pisanje. Kao proizvod ove radionice, očekujemo da će se iz nje izroditi vrlo zanimljive kratke priče ili čak začeci povijesnih romana.

Voditeljica radionice Erika Žilić Vincetić autorica je romana žanra povijesna fikcija „Priča o kugi i nevidljivom Edgaru“. Ciljna skupina su mladi i odrasla dob.

Srijeda, 7. lipnja 2023. - 19:00 – 20:00
Petak, 9. lipnja 2023. - 10:00 – 11:00
U konzervatorsko-restauratorskoj radionici arhiva: Papiraonica - radionica izrade papira (osnovna i srednja škola) – autorica: Mirta Tonc, konzervator-restaurator pripravnik, volonter
Na radionici će se ručno praviti papir od starog kartona i papira preostalog kod rada u restauratorskoj radionici i kartonaži arhiva, koji će potom biti obojan u šarene boje te ukrašen suhim cvijećem.

Radionica je namijenjena uzrastu od 10 do 13 godina te je broj sudionika ograničen na 10. Sav materijal za radionicu je osiguran od strane Arhiva.

Sudionici će pogledati i video o načinu izrade papira u prošlosti uz popratno tumačenje povijesti pisanja i materijala na kojem se zapisivalo dok se današnji papir nije pojavio u 12. Stoljeću, najprije od starih krpa, pa sve do današnje proizvodnje papira od drveta i recikliranog starog papira.

Sudionici će biti upućeni u štedljivost uporabe papira jer se i kod recikliranja papira koristi velika količina vode što je loše za okoliš.

Radionicom se namjerava animirati djecu za daljnje posjete arhivu i sudjelovanje u drugim informativnim i edukacijskim programima DAOS, na zanimljiv način će im biti predstavljeno i zanimanje „doktora“ za stare i "bolesne" knjige. Svi sudionici će moći ponijeti kućama rezultate svoga rada na izradi papira. Ciljna skupina su posjetitelji osnovnoškolske i srednjoškolske dobi.

Utorak, 6. lipnja 2023. - 19:00 – 20:00
Srijeda, 7. lipnja 2023. - 10:00 – 11:00
U dvorani arhiva: Heraldička radionica (osnovna i srednja škola) - Krešimir Ibrišimović, arhivist specijalist

Razgovor sa sudionicima o grbovima, njihovom dotadašnjem znanju o tome te primjerima. Na radionici će se sudionike upoznati s pravilima heraldike, dijelovima grba (multimedijski prikaz), nastankom, svrhom i pravilima oblikovanja grbova. Posebno značenje u izradi grbova imaju elementi koji tvore grb (boje, metali, likovi, oznake reda, plašt, kaciga…). Svi ti elementi će u radionici biti predstavljeni na primjerima iz gradiva u fundusu Državnog arhiva u Osijeku. Voditelj radionice, Krešimir Ibrišimović je arhivist koji se u svom redovitom radu bavi starijim gradivom gradske uprave Osijeka od vremena oslobođenja grada od Osmanlija pa sve do 1945. godine. Ciljna skupina je uzrast osnovne i srednje škole.

5. do 7. lipnja 2023.
u terminu po dogovoru
U dvorani arhiva: Gospodarstvo Osijeka u prošlosti – predavanje (osnovna i srednja škola) - Dario Mlinarević, arhivski savjetnik. – najava e-poštom na adresu: [email protected]
Na radionici će se sudionike upoznati s gospodarstvom Osijeka u prošlosti u razdoblju od 1850. do 1950. godine kroz sačuvane memorandume osječkog obrta industrije, trgovine i novčarstva.

Posebno značenje u izradi memoranduma imaju grafički elementi i podaci o vlasnicima obrta industrijskih poduzeća, trgovina i novčarskih institucija. Mnogi podaci koji su sadržani na memorandumima nisu sačuvani na drugim dokumentima, pa imaju vrlo veliku vrijednost u proučavanju gospodarstva u prošlosti. Za povjesničare umjetnosti i poklonike dizajna u prošlosti, posebno su zanimljivi ukrasni detalji i grafički elementi koji su uvijek odraz vremena u kojem je memorandum nastao te statusa i razine imućnosti naručitelja. Voditelj radionice Dario Mlinarević je arhivski savjetnik koji se u svom redovitom radu bavi gradivom gospodarstva i bankarstva u fundusu Državnog arhiva u Osijeku.

Ciljna skupina je uzrast osnovne i srednje škole.


 Stranica prilagođena ispisu
Advertisement Advertisement





Odgajivačnica TITAN...
Na prodaju prelepi šte...
Online pozivnice za ro...
Inox ROŠTILJI – bravar...

Moj profil

Korisničko ime:
Lozinka:


Zaboravljena lozinka
Novi korisnik!

Posjetitelji

Ukupno online:322

Registrirani online (): Nitko